Friday, September 28, 2012

اخبار روز از کابل و جهان

از سایر مطبوعات:حامد کرزی برای امضای سند استراتیژیک با پاکستان شروطی را پشنهاد کرد/در حاشیهء تظاهرات برضد نام گزاری پوهنتون تعلیم وتربیه کرزی احتمال خرید سلاح سنگین از روسیه و چین و هند را مطرح کرد/صادرات میوهء تازه از افغانستان به خارج، کاهش یافته است/تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان از دو هزار نفر گذشت/جلو حملات راکتی پاکستان گرفته نشود، مردم دست به قیام خواهند /عملیات مشترک نیروهای خارجی با قوای افغان به تدریج از سر گرفته می شود /مردی که در ساختن فلم جنجال بر انگیز ضد اسلامی سهیم بود، بازداشت شد
وزیر خارجه پاکستان در ملاقات با همتای روسی خود راجع به برخوردهای مشابه دوکشور نسبت به مسایل سوریه و افغانستان اعلام داشت
Tag cloud: سياست, اخبار, در جهان
4.10.2012, 15:17
phото: EPA
اسلام اباد و مسکو دیدگاه های مشابه در باره اینده افغانستان و همچنان حل مساله سوریه دارند. این مطلب را حنا ربانی کهر وزیر خارجه پاکستان در پایان ملاقات با سرگی لوروف وزیر خارجه روسیه اعلام داشت. وزیر خارجه روسیه طی بازدید دو روزه در اسلام اباد، پایتخت پاکستان اقامت دارد. کهر بطور خاص یادوری نمود که پاکستان روسیه را به مثابه ضامن امنیت منطقوی و جهانی تلقی میکند. او در باره توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور اظهار اطمینان نمود. حنا همچنان از اینکه کمپنی های روسیه موفقانه در بازارهای پاکستان شروع به فعالیت نموده، اظهار رضایتمندی نمود. وزیر همچنان گفت که پارلمان کشور برای اولین با به حکومت سفارش نموده، تا نزدیک شدن با مسکو را در جمله اولویت های سیاست خارجی قرار دهد. سرگی لوروف، به نوبه خود، از موضعگیری اسلام اباد به ارتباط غیرمجاز بودن حملات طیارات بی پیلوت سی ای ای امریکا بر مناطق قبایل ازاد حمایت نمود.
ګذارش از:دوم اکتوبر ۲۰۱۲
معقر پارلمان ناروی
همه ساله پارلمان ناروی بعد از رخصتی تابستانی به حضور شاه و اشتراک تمامی دیبلومتهای مقیم ناروی ګشایش می آبد.
در این محفل برنامه کاری از طرف صدراعظم به حضور داشت اعضای سه ګانه دولت به پاد شاه تقد
...
ی
م ګردید و محفل مدت نود دقیقه طول کشید هر سه قوه پلان کاری دولت را استماع و آنرا مورد تایید قرار داده تا عملی ګردد.
در این محفل پر شکو ه از اینجانب دعوت شده بود تا به حیث مهمان اشتراک نمایم. بعد از ختم محفل عکس یادګاری را با صدراعظم ناروی در تا لار کنفرانسهای مطبوعاتی اخذ و بعد از صرف طعام چاشت محفل به پایان رسید
مذاکرات راسای جمهوری ازبکستان و ترکمنستان درمورد "مساله افغانستان"
/3.10.2012
اخیراً بازدید اسلام کریموف رئیس جمهور ازبکستان از ترکمنستان که به اساس دعوت قربان قلی بیردی مخمیدوف رئیس جمهور ترکمنستان صورت گرفت، پایان یافت. در جمله مسایل که د...

ر ملاقات روسای جمهوری دو کشور مورد بحث قرار گرفتند، « مساله افغانستان» نیز شامل بود.

طوریکه در اعلامیه مشترک روسای دو دولت تذکر بعمل امده، روسای جمهوری علاقمندی شان را به ثبات هرچه عاجل اوضاع در جمهوری اسلامی افغانستان اظهار داشتند. طرفین ابتکارات متقابل که متوجه حل منازعه و مسایل انکشاف اجتماعی – اقتصادی افغانستان می باشند، مثبت ارزیابی نمودند.

برعلاوه این، کریموف و بیردی مخمیدوف ضرورت توسعه همکاری در عرصه امنیتی، مبارزه با ترافیک مواد مخدره و جنایات سازمان یافته تائید نمودند. در اعلامیه دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری ازبکستان گفته شده است که طرفین موضوع تحکیم امنیت سرحدات خود را با افغانستان در چوکات خروج نیرو های ناتو از این کشور نیز مورد بحث قرار دادند.

گفتنیست که پیش از این کریموف به قزاقستان سفر نموده بود


ایتلاف ملی افغانستان با طرح امضای سند مشارکت ستراتیژیک با پاکستان مخالف است
- +
ایتلاف ملی افغانستان گروه عمدهء اپوزیسیون حکومت مخالف امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان افغانستان و پاکستان است.

تصمیم حکومت های افغانستان و پاکستان مبنی بر امضای سند مشارکت ستراتیژیک، در داخل افغانستان با مخالفت های زیاد همراه شده است.

Saturday, September 22, 2012

مرزبندی میان آزادی بیان و اهانت به ادیان


مرزبندی میان آزادی بیان و اهانت به ادیان

به دنبال نشر ویدیو و کارتون اهانت آمیز به اسلام، یک رهبر مذهبی مصر خواستار تصویب قطعنامه یی از سوی ملل متحد شده است که در آن از توهین به مقدسات ادیان ممانعت صو...
رت گیرد.

تدابیر شدید امنیتی در نمایندگیهای دپلماتیک ایالات متحده در خارج
سید ظفر هاشمی
19.09.2012
نشر کاریکاتور های پیامبر اسلام پس از احتجاجات خشونتبار در نتیجۀ نشر یک فلم توهین آمیز به دین اسلام، احتمال بروز خشونت های تازه را در کشور های اسلامی ایجاد کرده است.

یک عالم اسلامی در مصر نشر کاریکاتور های پیامبر اسلام را توسط یک مجلۀ فرانسوی تقبیح کرد، اما می گوید که مسلمانان نباید در مخالفت با اینکار دست به خشونت و ایجاد هرج و مرج بزنند.

عصام اریان، رهبر یک شاخه حزب اخوان المسلمین مصر می گوید که کشورهای اسلامی باید از طریق سازمان ملل خواستار تصویب قطعنامه یی شوند که در آن از توهین به ادیان ممانعت صورت گیرد.

محمد ناطقی، سفیر پیشین افغانستان در لیبیا و مشاور وزارت خارجۀ افغانستان پیشنهاد معرفی یک قطعنامه را در سازمان ملل متحد توسط کشور های اسلامی گام خوبی برای جلوگیری از حمله بر عقاید و مقدسات مذهبی می خواند، اما ابراز تردید می کند که چنین کاری در آیندۀ نزدیک صورت گرفته بتواند.

ناطقی می گوید که این پیشنهاد از طرف مصر شده است، و بلاخره این مورد باید به سازمان کنفرانس کشور های اسلامی معرفی شود، تا آنها روی آن تصمیم بیگیرند و در نهایت پس از مشورۀ کشور های اسلامی در مجمع عمومی ملل متحد مطرح گردد.

ناطقی به اصل آزادی بیان و رعایت از آن اشاره می کند، اما پافشاری می ورزد که خط سرخی بین آزادی بیان و توهین به مقدسات دیگران مشخص شود.

تصریح قانونی
میثاق های جهانی و ملل متحد مانع تعرض به مقدسات ادیان نشده است، اما به باور آقای ناطقی اکنون زمان آن فرا رسیده تا در این مورد تجدید نظر صورت گیرد.

جی کارنی، سخنگوی قصر سفید می گوید که با وجود امکان بروز خشونت و انتقادات شدید از نشر کاریکاتور – همانند حمله بر قونسلگری امریکا در لیبیا و هلاکت سفیر و کارمندان سفارت – اصل آزادی بیان باید حفظ شود.

آقای کارنی قضاوت مجلۀ فرانسوی را به خاطر نشر کاریکاتور ها مورد پرسش قرار داد، اما بر حق آن نشریه برای نشر این مطالب پافشاری کرد.

جوش شهریار، خبرنگار افغان در ایالات متحده پیشنهاد تصویب قطعنامه توسط ملل متحد را به ابتکار کشور های اسلامی دور از امکان دانسته می گوید که میلیون ها نفر تلاش کرده است تا آزادی های دینی، بیان و ابراز عقاید را برای دیگران به ارمغان بیآورد و چنین پیشنهادات به مثابۀ محدود ساختن همان آزادی ها می باشد.

آقای شهریار بررسی چنین پیشنهاد را از سوی سازمان ملل متحد دور از امکان می داند.

حق اعتراض
حکومت فرانسه برگزاری احتجاجات را علیه نشر فلم توهین آمیز به اسلام منع قرار داده است. فرانسه همچنان سفارت خانه های خود را در کشور های اسلامی هشدار داده و قسماً مسدود ساخته است تا از امکان بروز خشونت در نتیجۀ نشر کاریکاتور ها در امان مانده باشند.

مولوی رحمان رحمانی، عضو شورای ملی افغانستان می گوید که تظاهرات و احتجاج صلح آمیز حق هر فرد می باشد، اما دست زدن به خشونت حتا در اسلام نیز منع شده است.

رحمانی بر نقش رهبران اسلامی و ملا ها اشاره کرده گفت که آنها باید برای آگاهی این موضوع به مسلمانان بیشتر تلاش کنند.

شهریار می گوید که پاسخ خشونت آمیز علیه نشر کاریکاتور و یا فلم توهین آمیز در قالب مظاهره جز خسارۀ مالی و جانی به مسلمانان، چیز دیگر بر جا نخواهد گذاشت.

شهلا فرید، استاد پوهنتون کابل از اعتراضات مسلمانان در کشور های پیشرفته، مانند ترکیه و انگلستان استقبال کرد که با استفاده از حق آزادی شان، گردهمایی های صلح آمیزی را برگزار کردند و به خاطر رساندن پیام صلح اسلام، نسخه های ترجمه شدۀ قران را برای غیر مسلمانان توزیع کردند.

دفتر افغانستان در ملل متحد در پاسخ به درخواست مصاحبه گفت که ظاهر طنین، نمایندۀ افغانستان در آن سازمان نمی خواهد در مورد احتجاجات خشونتبار و یا هم امکان پیشنهاد همچو قطعنامۀ در ملل متحد صحبت کند


صحبت محرمانه با امریکا و افغانستان

 
پاکستان با افغانستان و امریکا محرمانه گفتگو می کند»

حناربانی کهر وزیر خارجهء پاکستان
31.06.1391
وزیر خارجه پاکستان می گوید مقامات افغانستان، پاکستان و امریکا...
برای بهبود روابط با یکدیگر و افزایش همکاری طوری سری با هم صحبت می کنند.

وزیر خارجهء پاکستان در این مورد این صحبت های سری به خبرگزاری اسوشیتدپرس معلومات داده است.

یکی از مسایل عمدهء صحبت های آنها اینست که راه صلح و ثبات در افغانستان هموار شود.

وزیر خارجهء پاکستان حناربانی کهر اظهار می دارد، کشورش بزودی با مقامات امریکا و افغان صحبت های محرمانه خواهد داشت.

خانم کهر هدف این مذاکرات را همکاری در امرمبارزه علیهء گروه های تروریستی از جمله گروه حقانی خوانده است. به گفته او این همکاری شکار یک سوء تفاهم شده است.

اما خانم کهر از صحبت در مورد این که آیا حکومت پاکستان برای عملیات علیهء گروه حقانی آماده می باشد، خود داری کرده است.

وزیرخارجهء پاکستان درمصاحبه با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت:
«به مقامات بلند رتبهء هر سه کشور گفته شده است، یک ستراتیژی را ترتیب دهند که بعد از خراب شدن روابط بین امریکا و پاکستان، زمینه همکاری بین آنها دوباره فراهم شود.»

روابط بین امریکا و پاکستان زمانی سرد شد که یک قراردادی سی، آی،ای در شهر لاهور دو پاکستانی را به قتل رسانید و به تعقیب آن امریکا بدون اطلاع به پاکستان در شهر ابیت آباد بر علیهء اسامه بن لادن عملیات کرده، اورا از بین برد. همین طور در ماه نوامبر سال گذشته 24 سرباز سرحدی پاکستان در اثر یک حمله هوایی ناتو کشته شدند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس می نویسد:
در این مذاکرات عنصر کلیدی این خواهد بود که برای هموار ساختن راه صلح در افغانستان، کدام یک از گروه های تندرو را می توان به گذاشتن اسلحه، تشویق کرده، قانع ساخت.

خانم کهر که بعد ازگرفتن مقام وزارت خارجه پاکستان برای اولین بار به امریکا سفر کرده است. وی در واشنگتن به خبرگزاری اسوشیتد پرس اظهار داشت:
«این مساله باید برای همه واضح ساخته شود، کی تهدید است، باید معلوم شود که ما چگونه با آنهایی که تهدید هستند، برخورد کنیم و چگونه آنهایی را که تهدید نیستند، به صحنه بیاوریم.»
خانم کهر افزود:
«ما می خواهیم بر علیهء آنانی که به صلح و ثبات تهدید بار می آورند، با هرکس همکاری کنیم.»

اخیراً شبکهء حقانی توسط حکومت امریکا در لست سیاه سازمان های تروریستی بین المللی رسماً شامل ساخته شد و اعضای کانگرس امریکا خواهان اقدمات جدی حکومت پاکستان علیهء این گروه می باشند.

در ماه اگست سال جاری میلادی وزیر دفاع امریکا لیون پنیتا گفته بود، پاکستان بزودی علیهء گروه حقانی در وزیرستان شمالی، عملیات را آغاز خواهد کرد.


Thursday, September 20, 2012

مرزبندی میان آزادی بیان و اهانت


مرزبندی میان آزادی بیان و اهانت به ادیان
......................................
به دنبال نشر ویدیو و کارتون اهانت آمیز به اسلام، یک رهبر مذهبی مصر خواستار تصویب قطعنامه یی از سوی ملل متحد شده است که در آن از توهین به مقدسات ادیان ممانعت صو...
رت گیرد.

تدابیر شدید امنیتی در نمایندگیهای دپلماتیک ایالات متحده در خارج
سید ظفر هاشمی
19.09.2012
نشر کاریکاتور های پیامبر اسلام پس از احتجاجات خشونتبار در نتیجۀ نشر یک فلم توهین آمیز به دین اسلام، احتمال بروز خشونت های تازه را در کشور های اسلامی ایجاد کرده است.

یک عالم اسلامی در مصر نشر کاریکاتور های پیامبر اسلام را توسط یک مجلۀ فرانسوی تقبیح کرد، اما می گوید که مسلمانان نباید در مخالفت با اینکار دست به خشونت و ایجاد هرج و مرج بزنند.

عصام اریان، رهبر یک شاخه حزب اخوان المسلمین مصر می گوید که کشورهای اسلامی باید از طریق سازمان ملل خواستار تصویب قطعنامه یی شوند که در آن از توهین به ادیان ممانعت صورت گیرد.

محمد ناطقی، سفیر پیشین افغانستان در لیبیا و مشاور وزارت خارجۀ افغانستان پیشنهاد معرفی یک قطعنامه را در سازمان ملل متحد توسط کشور های اسلامی گام خوبی برای جلوگیری از حمله بر عقاید و مقدسات مذهبی می خواند، اما ابراز تردید می کند که چنین کاری در آیندۀ نزدیک صورت گرفته بتواند.

ناطقی می گوید که این پیشنهاد از طرف مصر شده است، و بلاخره این مورد باید به سازمان کنفرانس کشور های اسلامی معرفی شود، تا آنها روی آن تصمیم بیگیرند و در نهایت پس از مشورۀ کشور های اسلامی در مجمع عمومی ملل متحد مطرح گردد.

ناطقی به اصل آزادی بیان و رعایت از آن اشاره می کند، اما پافشاری می ورزد که خط سرخی بین آزادی بیان و توهین به مقدسات دیگران مشخص شود.

تصریح قانونی
میثاق های جهانی و ملل متحد مانع تعرض به مقدسات ادیان نشده است، اما به باور آقای ناطقی اکنون زمان آن فرا رسیده تا در این مورد تجدید نظر صورت گیرد.

جی کارنی، سخنگوی قصر سفید می گوید که با وجود امکان بروز خشونت و انتقادات شدید از نشر کاریکاتور – همانند حمله بر قونسلگری امریکا در لیبیا و هلاکت سفیر و کارمندان سفارت – اصل آزادی بیان باید حفظ شود.

آقای کارنی قضاوت مجلۀ فرانسوی را به خاطر نشر کاریکاتور ها مورد پرسش قرار داد، اما بر حق آن نشریه برای نشر این مطالب پافشاری کرد.

جوش شهریار، خبرنگار افغان در ایالات متحده پیشنهاد تصویب قطعنامه توسط ملل متحد را به ابتکار کشور های اسلامی دور از امکان دانسته می گوید که میلیون ها نفر تلاش کرده است تا آزادی های دینی، بیان و ابراز عقاید را برای دیگران به ارمغان بیآورد و چنین پیشنهادات به مثابۀ محدود ساختن همان آزادی ها می باشد.

آقای شهریار بررسی چنین پیشنهاد را از سوی سازمان ملل متحد دور از امکان می داند.

حق اعتراض
حکومت فرانسه برگزاری احتجاجات را علیه نشر فلم توهین آمیز به اسلام منع قرار داده است. فرانسه همچنان سفارت خانه های خود را در کشور های اسلامی هشدار داده و قسماً مسدود ساخته است تا از امکان بروز خشونت در نتیجۀ نشر کاریکاتور ها در امان مانده باشند.

مولوی رحمان رحمانی، عضو شورای ملی افغانستان می گوید که تظاهرات و احتجاج صلح آمیز حق هر فرد می باشد، اما دست زدن به خشونت حتا در اسلام نیز منع شده است.

رحمانی بر نقش رهبران اسلامی و ملا ها اشاره کرده گفت که آنها باید برای آگاهی این موضوع به مسلمانان بیشتر تلاش کنند.

شهریار می گوید که پاسخ خشونت آمیز علیه نشر کاریکاتور و یا فلم توهین آمیز در قالب مظاهره جز خسارۀ مالی و جانی به مسلمانان، چیز دیگر بر جا نخواهد گذاشت.

شهلا فرید، استاد پوهنتون کابل از اعتراضات مسلمانان در کشور های پیشرفته، مانند ترکیه و انگلستان استقبال کرد که با استفاده از حق آزادی شان، گردهمایی های صلح آمیزی را برگزار کردند و به خاطر رساندن پیام صلح اسلام، نسخه های ترجمه شدۀ قران را برای غیر مسلمانان توزیع کردند.

دفتر افغانستان در ملل متحد در پاسخ به درخواست مصاحبه گفت که ظاهر طنین، نمایندۀ افغانستان در آن سازمان نمی خواهد در مورد احتجاجات خشونتبار و یا هم امکان پیشنهاد همچو قطعنامۀ در ملل متحد صحبت کنیم


Sunday, September 16, 2012

اخبار روز از کابل و جهان

از سایر مطبوعات:/نگرانی ها پیرامون توقف همکاری های نظامی ناتو با افغانستان/سیزده مسلمان بلغاریایی به اتهام تبلیغ اسلام افراطی دیروز در محکمه ظاهر شدند /تیم ملی کریکت افغانستان در مسابقات جام جهانی کریکت 20 آوره در سریلانکا با هند مسابقه می کند در حملهء انتحاری دیروز در ولایت کنر یک غیرنظامی کشته شده است /ګذشته اسناد همکاری های امنیتی و اقتصادی بین افغانستان و چین امضاء می شود»/مجرم شناختن معصوم ستانکزی در قتل ربانی/مسائل سیاسی و اجتماعی/در 24 ساعت/رویداد هلمند؛ گزاف ترین ضربه به قوای ناتو/معارف منبع در آمد برای زورمندان در غور/در اثر حمله هوایی نیروهای خارجی، هشت فرد ملکی در ولایت لغمان کشته شدند /در اثر انفجار یک بمب در پاکستان، چهارده تن کشته شدند

دو ناو چینی وارد آبهای ساحلی ژاپن در نزدیکی جزایر مورد اختلاف شدند

 
17:41
|
1391 / 06 / 28
 
توکیو، 28 شهریور، خبرگزاری «ریا نووستی»/ دو ناو از 11 ناو گشتی چین که در حال حرکت در نزدیکی آبهای ساحلی ژاپن در نزدیکی جزایر مورد اختلاف "سنکاکو" (نام چینی "دیائو یو") بودند، وارد آبهای ساحلی این کشور شدند. این مطلب را سازمان امنیت دریایی ژاپن گزارش داده است.
شبکه تلویزیونی NHK با استناد به سازمان امنیت دریایی ژاپن خاطر نشان می سازد حضور همزمان 11 فروند ناو گشتی چین یک رویداد بی سابقه است.
یادآور می شود تشنج شدن مناسبات دو کشور بخاطر اختلاف ارضی در این هفته پس از آن رخ داد که ژاپن سه جزیره از پنج جزیره مجمع الجزایر"دیائویو" را که از یک مالک خصوصی خریده بود، ملی کرد.
چین خریداری این جزایر از سوی دولت ژاپن را خطری برای حاکمیت ارضی خود می داند و هشدار می دهد عدم لغو این تصمیم برای توکیو پی امد های جدی خواهد داشت.
هفتمین روز پیاپی است که تظاهرات ضد ژپنی در چین ادامه دارد
 
درگیری میان قوای افغان و مخالفان مسلح در ولسوالی کامدیش ادامه دارد
 
29.06.1391
گزارش ها می رسانند که یک درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح از صبح امروز در ولسوالی کامدیش ولایت نورستان آغاز شده و تا اکنون ادامه دارد.
غلام الله نورستانی قوماندان امنیهء ولایت نورستان به رادیو آزادی گفت که در نتیجهء این درگیری تا حالا نه مخالف مسلح کشته شده و سه پولیس محلی زخمی شده اند.
به گفتهء آقای نورستانی حدود یک هزار مخالف مسلح با حمایت استخبارات پاکستان این درگیری را آغاز کرده اند.
اما مخالفان مسلح می گویند، در این درگیری چندین تن از پولیس محلی را به قتل رسانده اند
 

اسد درانی: منطقه بصورت واحد عمل میکند


اسد درانی: منطقه بصورت واحد عمل میکند
 :  سياست, در جهان
12.09.2012, 19:55
© Коллаж: «Голос России»
جنرال اسد درانی، رئیس اسبق اداره استخبارات نظامی پاکستان ( ISI)، طی بازدید خصوصی به مسکو سفر نموده بود. اگرچه بازد...
ید خصوصی بود، اما ان را نمی توان جدا از تمایل نزدیک شدن روسیه – پاکستان – کشورهای که در سال های جنگ سرد مخالفان ستراتیژیک بودند و حالا تدریجاً روابط سازنده عیار می سازند، بررسی نمود.
جنرال اسد درانی هنگام اقامت در مسکو چند لکچر را در پوهنتون دولتی مسکو، اکادمی جنرال شتاب داد که در انها بر طیف وسیع مسایل همکاری های دوجانبه و مسایل امنیتی در مسیر سیاست جهانی در منطقه اسیای جنوبی و اسیای مرکزی – در قدم اول، در افغانستان و اطراف ان تماس گرفت. جنرال درانی مصاحبه اختصاصی با «صدای روسیه» انجام داد.
سوال: اقای جنرال، به نظر شما هدف عملیات امریکا و ناتو در افغانستان چه بود – خود افغانستان و یا هدف این بود، تا جای پای برای برقراری سلطه خود در منطقه وسیعتر کسب نماید؟
جنرال درانی در پاسخ گفت: حتی اگر در ابتداء عملیات برای حل مساله خصوصی – بطور مثال برای دستگیری بن لادن پلان شده بود، پس من فکر میکنم که بالاخره به این نظر رسیدند: " بد نخواهد بود، در انجا باقی ماند، به خاطریکه این کار دورنماهای وسیع و متنوع را می گشاید. به این ترتیب باید اندیشید که چگونه در انجا باقی ماند. و این کار در اجندای حلقه وسیع مسایل – پاکستان و ایران؛ چین و اسیای مرکزی را مطرح می سازند. همچنان کاملاً روشن است که مردم ذیعلاقه به ادامه منازعه وجود دارند. اینها نظامیان و سی ای ای می باشند، به خاطریکه ادامه منازعه برای انها دسترسی بر منابع مالی مهیا می سازد. برخی مردم فکر میکنند که جنگ به نفع اقتصاد تمام میشود – زمانیکه جنگ ادامه دارد، تولیدکنندگان تسلیحات میتوانند مقدار زیادی محصولات را به فروش برسانند. و اگر این همه را باهم مقایسه کرد، پس میتوان چنین نتیجه گیری نمود: اگر در ابتداد هرگونه اهداف وجود داشتند، ولی حالا هدف به ادامه منازعه مبدل گشته است. و این بدان معنی است که انها تهدیدها و دشمنان نو جستجو خواهند کرد. قبلاً این بن لادن بود و حالا – طالبان، در کدام جای دیگر – سلاح ذروی و یا ایران تج

امور حج روسیه،

امور حج روسیه، دهمین سالگرد تشکیل خود را جشن می گیرد
  مقالات, اسلام در روسیه, جامعه, روسيه
15.09.2012, 20:11
Photo: RIA Novosti
نزدیک به دویست هزار مسلمان روس از ابتدای سال 2002 میلادی تا کنون توانسته اند یکی از س...
تون های دین خود را مستقر نموده و در مراسم حج حضور پیدا کنند. برای مقایسه می توان گفت که از سال 1945 تا 1990 میلادی، از تمامی نقاط اتحاد شوروی، بیش از 900 نفر عازم سفر حج شده اند. به این معنی است که سالانه تنها 20 نفر به مکان مقدس مسلمانان سفر کرده اند. این آمار توسط اداره حج روسیه اعلام شده است و مدیریت آن بر عهده الیاس اوماخانوف معاون شورای فدراسیون مجلس روسیه می باشد. اوماخانوف در گفتگو با خبرنگار رادیو صدای روسیه توضیح می دهد:

«در فدراسیون روسیه یک سیستم منحصر بفرد برای همکاری متقابل میان ارگان های دولتی و سازمان های دینی و همچنین نهادهای اجتماعی تشکیل شده است که سازمان دهی برنامه حج شرکت دارند. در هیچ کدام از ده کشور مهمی که سازماندهی حج دارند، چنین سیستمی وجود ندارد. روسیه نیز در میان این ده کشور مهم قرار می گیرد. در روسیه، مدیریت برنامه حج توسط کمیسیون رسیدگی به امور اتحادیه های دینی وابسته به دولت انجام می گیرد. این کمیسیون در سال 2002 میلادی توسط شورای حج تشکیل شده و مدیران سازمان های اصلی مسلمانان روسیه و ادارات روحانیون جمهوری های داغستان، چیچن و اینگوشیتیا در آن حضور دارند. مجموعه این ادارت همراه با نمایندگان ارگان های اجتماعی وابسته به دولت به برنامه ریزی و مدیریت کار می پردازند. طی ده سال گذشته، کارهای زیادی انجام داده شده است. در جمع بندی های سال 2010 و 2011 مشخص شد که اداره حج وزارت امور حج یکی از بهترین ارگان ها بوده است. همین مساله نشان می دهد که مردم از تجربه و مهارت کافی برخوردار شده و مسئولیت پذیری برای برگزاری مراسم حج و امور زایران به اندازه کافی رشد کرده است. »

دهمین سالگرد تشکیل اداره حج که به هماهنگی فعالیت سازمان های مسلمانان و نهادهای دولتی در امور حج می پردازد، طی کنفرانس بزرگی در شهر گروزنی، پایتخت چچن جشن گرفته شد. این جمهوری شمال قفقاز، همچون همسایگان خود، داغستان و اینگوشه، بیشترین سهمیه تعیین شده از طرف عربستان سعودی برای فدراسیون روسیه را به خود اختصاص می دهند. این سهمیه شامل 25 هزار نفر زایر در سال می باشد.

در تلاش آزاد ساختن تروریستان

حکومت در تلاش آزاد ساختن تروریستان از زندان های افغانستان است»        
جبههء ملی افغانستان می گوید، حکومت این کشور در تلاش آزاد ساختن تروریستان از زندان های افغانستان است.

به دنبال سپردن مسوولیت کامل ادارهء زندان بگرام به حکومت افغانستان، برخی از احزاب سیاسی انتقاد می کنند که حکومت می خواهد از راه های مختلف زمینهء آزادی زندانیان طالب را فراهم سازد.

احمد ضیا مسعود رییس جبههء ملی افغانستان می گوید، حکومت صلاحیت ندارد تا به خاطرمعامله های سیاسی اش افرادی را رها سازد که در قتل مردم بی گناه دست دارند.

آقای مسعود تاکید می کند که این افراد باید در یک محکمهء عادلانه به محاکمه کشانیده شده و برای این کار نیاز است تا در محاکم کشور اصلاحات جدی به میان آیند.

« حکومت تصمیم دارد تا یک عده تروریستان و افرادی را که متهم به قتل مردم شریف افغانستان هستند، از طریقه های مختلف زمینه های رهایی شان را فراهم سازد.
ما به این عقیده هستیم که تروریستان و عوامل ضد نظم اجتماعی هر چه زود تر در یک محکمهء عادلان محاکمه شوند.»


پیش از این نیز برخی از چهره های مخالف سیاسی حکومت افغانستان با ابراز نگرانی نسبت به این مساله گفته اند که حکومت می خواهد تروریستان را بدون حکم محکمه از زندان رها سازد.

محمد محقق یک عضو ارشد جبههء ملی و نماینده مردم در ولسی جرگهء افغانستان به روز جمعه در یک گردهمایی در کابل گفت که حکومت نباید دست به چنین کاری بزند.

اما حکومت افغانستان این ادعا ها را بی اساس خوانده و به شدت رد می کند.

رفیع فردوس سخنگوی ادارهء امور و دارالانشای شورای وزیران در صحبت با رادیو آزادی گفت: هیچ زندانی در کشور بدون محاکمه آزاد نمی شود:

« دولت افغانستان تمام پروسیجر های قانونی و عدلی را که در مورد زندانیان، قانون اساسی افغانستان و سایر قوانین نافذهء کشور حکم می کند، تطبیق خواهد کرد.
دولت افغانستان این مساله را آغاز کرده که برای این افراد دوسیه بسازد و پس از رسیده گی های قانونی در مورد آنان محاکم هر فیصلهء را که کردند، تطبیق خواهد شد.»


این اظهارات در حالی ابراز می گردند که هفتهء گذشته ایالات متحدهء امریکا مسوولیت کامل ادارهء زندان بگرام را به حکومت افغانستان واگذار کرد.

در این زندان مخالفان مسلح و افرادیکه به اتهام همکاری با آنان بازداشت می گردند، نگهداری می شوند.

همزمان با سپردن تمامی مسوولیت زندان بگرام به حکومت افغانستان، 16 زندانی که به اتهام همکاری با مخالفان مسلح در این زندان نگهداری می شدند، آزاد ساخته شده شدند.

از سوی هم انتقاد های وجود دارند که زندان های افغانستان معیاری نبوده و در برخی از زندان های این کشور با زندانیان رفتار نادرست صورت می گیرد.

سید فتح محمد بها

افزایش نا امنی های هدفمند


محمد رضا هویدا | شنبه 25 سنبله 1391
عمل انتهاری در مرکز شهر قند وز

افزایش نا امنی های هدفمند

با گذشت هر روز بر میزان ناامنی ها و نگرانی ها از وضعیت امنیتی افزوده می شود. حوادث ناگواری که در روزهای اخیر در گوشه و کنار کشور رخ داده، از یک نگاه در ادامه روندی به شمار می رود که سالهاست شروع شده و سیر صعودی خود را طی می کند.
نا امنی در شاهراه ها، قتل و کشتار مردم نظامی و بی گناه به بهانه های مشخص، حوادثی که با قصد و نیت ایجاد اختلاف میان مردم و اقوام افغانستان به وقوع پیوسته اند، و دیگر وقایع و حوادثی از این قبیل، مواردی هستند که نه از مختصات و ویژگی های اکنون افغانستان است و نه برای مردم تازگی دارند، اما آنچه مایه نگرانی است، تشدید و تکرار این گونه حوادث با هدف واحد و برای ایجاد اختلاف و تحکیم فضای رعب و وحشت و تحت فشار قرار دادن روانی مردم افغانستان است.
طالبان از نیرویی شکست خورده در سالهای پس از سقوط حکومت شان، به مرور زمان به قدرت نظامی و قدرت مانور دهی شان افزوده اند، ولایت های نه چندان نزدیک به کابل زمانی شاهد حملات نامنظم طالبان و حضور آنها بودند و اکنون ولایت های نزدیک و همجوار کابل به مامن امن طالبان بدل گشته و افراد مسلح طالبان با خیال راحت به تلاشی موترها می پردازند و مسافران بی گناه را به بهانه دولتی بودن و یا هر دلیل دیگری گردن می زنند.
حوادث دیگری نیز که در روزهای گذشته اتفاق افتاد و منجر به کشته و مجروح شدن شمار زیادی از هموطنان شد، نمی شود بی ارتباط به طرح ها و پلان های دشمنان مردم افغانستان دانست.
طالبان با برنامه ریزی دقیق و با استفاده از ضعف ها و بی برنامگی دولت افغانستان در سالهای گذشته تلاش کرده اند تا مناطق امن افغانستان را هدف قرار دهند. اکنون دیگر تنها جنوب کشور نیست که از ناامنی رنج می برد، مناطق مرکزی و شمال کشور نیز تحت فشار تهدیدات روز افزون طالبان قرار دارند. طالبان راه ها و شاهراه ها را چنان ناامن ساخته اند که سایه مرگ بر روان مسافران در سراسر مسیر سفر سنگینی می کند.
از لحاظ نظامی طالبان توانسته اند مناطق وسیعی را ناامن سازند و مناطقی که پیش از این امنیت کامل در آنها حاکم بود را تحت فشار قرار داده اند. از نگاه تبلیغاتی طالبان قدرت خشن خود را به رخ مردم افغانستان و جهان می کشند و نشان می دهند که جایی نیست که نیروهای آنها نتوانند مورد هدف قرار دهند و از نگاه تاثیرات منفی دراز مدت بر اقتصاد و جامعه افغانستان، حضور طالبان در راه ها و شاهراه ها اقتصاد و بازسازی و رشد در مناطق امن کشور را شدیدا متاثر ساخته است. اظهار نظرهای مردمی و کارشناسان و مقامات محلی روشن می سازد که حضور طالبان در راه ها و شاهراه ها کسب و کار و تجارت و رونق اقتصادی را مختل ساخته است.
تلاش برای ایجاد اختلاف میان مردم به بهانه های مختلف نیز که از سوی عوامل ناشناخته ای در جریان است و سعی می شود اقوام و ملیت های افغانستان را به یکدیگر بی باور ساخته و زمینه های اختلاف را بیشتر سازد در کنار همین روند پنداشته می شود.
حتا از نگاه روانی افزایش تلفات مسافران به خاطر تصادف های جاده ای در جاده هایی مانند شاهراه کابل – هرات که هر از گاهی امکان دارد ماینی منفجر شود و یا طالبان از کمین خود بر آمده و مسافران را از موترها پایین نموده و گردن بزنند، نمی توان بی ارتباط به افزایش نا امنی ها دانست.
مسئولان امور امنیتی در افغانستان باید متوجه باشند که ادامه و تشدید این وضعیت به نفع افغانستان نیست و هر چه پیشتر برود این روند غیر قابل کنترول و مهار می شود. بنا بر این لزوم بازبینی در برنامه های امنیتی و تلاش برای مهار و کنترول اوضاع امنیتی در وضعیت فعلی شدیدا احساس می شود. هیچ بهانه ای از سوی مقامات مرکزی و محلی برای ضعف در تامین امنیت راه ها و شاهراه ها و مناطق مختلف کشور قابل پذیرش نیست.

Tuesday, September 11, 2012

اخبار روز از کابل و جهان

از سایر  رسانه ها:سناتور پال: لایحۀ قطع کمک ها به پاکستان را به رأی گیری میرسانم/تأخیر در سفر کرزی به ناروی به خاطر مظاهرات در مصر و لیبیا/امریکا دو کشتی جنگی و پنجاه تن از نیروهای خاص را به لیبیا اعزام کرد/پولیس مبارزه با مواد مخدر عملیاتی را در ولایت بدخشان انجام داد/معاون اول رییس جمهور نامزد وزرا و ریاست امنیت ملی را به ولسی جرگه معرفی کرد/پاکستان در لست سیاه تروریزم شامل شود»/انفجار انتحاری در هرات پنج غیرنظامی را کشت/حمله موشکی به فرودگاه بگرام سه مامور امنیتی افغان را کشت/مسائل سیاسی و اجتماعی/در 24 ساعت/افغانستان یازده سال پس از حملات تروریستی یازدهم سپتمبر/افشای گفتگوهای حقانی با دیپلماتهای امریکایی/کم داروچ: بریتانیا بعد از سال 2014 میلادی هم در کنار افغانستان خواهد ایستاد /سازمان همکاری جنوب آسیا یا سارک در نظر دارد دفتری را در افغانستان ایجاد کند /معترضان خشمگین مصری بر دیوارهای سفارت ایالات متحدهء امریکا در قاهره برآمدند
تأخیر در سفر کرزی به ناروی به خاطر مظاهرات در مصر و لیبیا
مقامات می گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان متعاقب بروز احتجاجات خشونتبار در لیبیا و مصر در نتیجۀ نشر فلم توهین آمیز به اسلام، سفر خود را به ناروی به تأخیر انداخت.وزارت خارجۀ ناروی نیز این خبر را تأئید کرده، گفته است که مقامات افغان آنها را مطلع ساخته است.
رئیس جمهور کرزی شام چهارشنبه موضوع هلاکت سفیر و کارمند سفارت ایالات متحده را در لیبیا با براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده از طریق تیلفون صحبت کرده است.
از جانب دیگر، پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) عساکر آن سازمان را در افغانستان هشدار وقوع احتجاجات خشونتبار را داده است.
جنرال راجر نوبل، یک مقام ارشد آیساف در کابل گفت که نمی خواهد سربازان ناتو باعث بروز احتجاجات خشونتبار شوند.
تلاش داریم تا امکان بودن در محل نادرست و در وقت نادرست را کاهش دهیم، و یا اینکه به شکل غیر عمدی خود را در موقفی قرار دهیم که منجر به بروز خشونت طی چند روز آینده شود.
احتجاجات علیه توهین به ارزش های اسلامی در گذشته نیز در افغانستان شکل خشونتبار را گرفته است.
کارمند کنسولگری آمریکا در بنغازی کشته شد
در حمله شبه نظامیان به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی، یک کارمند کنسولگری کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.
گروهی از افراد خشمگین روز سه شنبه، در اعتراض به فیلمی که می گویند به اسلام توهین کرده است، بیرون از ساختمان کنسولگری آمریکا در لیبی تجمع کردند و آن را آتش زدند.
وزارت امورخارجه آمریکا این خبر را تایید کرد و گفت دولت در حال همکاری با لیبیایی ها برای برقراری امنیت در مجموعه کنسولگری است. این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده قویا حمله به مجموعه دیپلماتیک خود را محکوم می کند
راه پیمایی ضد آمریکایی دیگری نیز علیه این فیلم بیرون از ساختمان سفارت آمریکا در قاهره، پایتخت مصر شکل گرفت.
راه پیمایان در هر دو کشور می گویند فیلم آمریکایی به پیامبر اسلام اهانت کرده است.
گزارش های رسانه ای می گویند منابع مالی این فیلم را مسیحیان قبطی مصری خارج از کشور تهیه کرده اند.
تجمع های اعتراضی روز سه شنبه در لیبی و مصر، با سالگرد حملات تروریستی یازده سپتامبر همزمان شد. 
فرار اقلیت هندو ها از تبعیض و تعصب در پاکستان
یک گروه تازۀ هندو های پاکستانی به هند رفته و خواستاره پناهندگی شده اند و آنها می گویند که در پاکستان با آزار و اذیت و تبعیضات مذهبی، مواجه می باشند. تعداد دیگری از هندو های پاکستانی از یک ماه به این طرف تلاش دارند در هند اقامت دائمی دریافت کنند.
گروه اولی متشکل از ۱۷۰ پاکستانی هندو مذهب است و از طریق قطار آهن به شهر جوداپور آمدند که نزدیک شهر سرحدی در غرب موقیعت دارد. اکثر آنها کارگران زراعتی در پاکستان بودند. 
هندوسنگ سودها، رهبر سازمان هندو ها در جوداپور برای بهبود زندگی ناقل های هندو از پاکستان در هند کار می کند. او می گوید که ورود هندو های پاکستانی موضوع جدیدی نیست، اما این بزرگترین گروهیست که در سالهای اخیر از سرحد عبور کرده است.

آزار و اذیت
اما این کارمند امور اجتماعی می گوید که عمده ترین دلیل ازدیاد فرار هندو ها از پاکستان اذیت و تبعیض بر مبنای مذهب در آن کشور با اکثریت مسلمان می باشد.

تاثیرات حادثه 11 سپتامبر بالای

تاثیرات حادثه 11 سپتامبر بالای افغانستان
21.06.1391
حوادث یازده هم سپتمبر سال 2001 میلادی در ایالات متحده امریکا، تحول بزرگ را در افغانستان به دنبال داشت.

با آنکه گفته می شود حملات یازده هم سپتمبر سال 2001 میلادی در امریکا، تحول عظیمی را در افغانستان به همراه داشت اما به عقیده شماری از تحلیلگران و صاحب نظران هنوز هم مشکلات و کاستی ها در عرصه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی در این کشور موجود اند.

مقام های افغان، ایجاد حکومت انتخابی در افغانستان را یکی از دستاورد های عمده یازده سال اخیر در این کشور می دانند.

رفیع فردوس سخنگوی ادارهء امور و دارالانشای شورای وزیران افغانستان در صحبت با رادیو آزادی به پیامد مثبت حوادث یازده هم سپتمبر در افغانستان چنین اشاره می کند:

« بزرگ ترین پیامد مثبت حادثه یازده هم سپتمبر برای افغانستان، در واقع فروباشی رژیم طالبان و کنار زدن تروریست های بین المللی القاعده از این کشور بود.
حکومت امروز افغانستان، در واقع حکومتی است که در نتیجه آنچه در مرکز تجارت جهانی و پنتاگون در سال 2001 میلادی اتفاق افتاد شالوده آن است.
یکی از بزرگ ترین دستاورد های دولت افغانستان، در واقع تشکیل یک نهاد مشروع با پایه های وسیع مردمی و دیموکراتیک است.»

سقوط رژیم طالبان در افغانستان، راه اندازی نشست بن، روی کار مدن حکومت های موقت، انتقالی و سپس انتخابی، برگزاری لویه جرگه های اضطراری و قانون اساسی، حضور چشمگیر جامعه جهانی و استقرار نیرو های بین المللی در افغانستان به هدف تامین امنیت این کشور از تحولاتی به حساب می آیند که پس از حملات یازده هم سپتمبر سال 2001 میلادی به میان آمدند .

پاکستان امریکا را بدترین دشمن

استخبارات پاکستان امریکا را بدترین دشمن خود تلقی می کند
ادارهء استخبارات پاکستان امریکا را به حیث بدترین دشمن خود تلقی می کند. این را شکیل افریدی در یک مصاحبهء اختصاصی با خبرگزاری فاکس نیوز گفته است. افریدی داکتر طب است که به اتهام نقش داشتن در نابودی اسامه بن لادن در ایبت آباد پاکستان، اکنون درین کشور در زندان به سر می برد.

درین گزارش فاکس نیوز آمده است که داکتر افریدی از شکنجهء شدید توسط ادارهء استخبارات پاکستان، آی،اس،آی حکایت کرده و گفته است که این اداره به صورت آشکارا با ایالات متحدهء امریکا دشمنی دارد. فاکس نیوز می گوید: افریدی از داخل زندان مرکز پشاور صحبت می کرد.

براساس این گزارش، داکتر افریدی گفته است آنان گفتند که امریکایی ها بدترین دشمنان ما هستند، بدتر از هندی ها. فاکس نیوز از قول داکتر افریدی می گوید: او تلاش کرده تا این گونه استدلال کند که امریکا بزرگترین حامی پاکستان است، میلیاردها و میلیاردها دالر را در بخش های نظامی و اجتماعی با این کشور کمک کرده، اما تمام حرف آنان این بود که امریکایی ها بدترین دشمنان ما هستند و تو با دشمنان ما کمک کردی.

بر اساس این گزارش، داکتر افریدی گفته است که ابتدا او را برای تحقیق در زیر زمینی مقر ادارهء آی،اس،آی در منطقهء آبپاره در اسلام آباد مرکز پاکستان بردند. به نوشتهء فاکس نیوز، افریدی تصویر کرده که در جریان استنطاق او را با سوختهء سگرت و شوک برقی شکنجه می دادند. او گفته است که افسران آی،اس،آی او را به خاطر همکاری با امریکا در کشف محل اسامه بن لادن مورد حمله قرار می دادند.

اما مقامات پاکستانی درین مورد چیزی دیگری می گویند. میا نثارگل کاکاخیل وزیر محابس ایالت پشتونخواه پاکستان در صحبت تلیفونی خود با رادیو مشال گفته است که به جز از وکلای مدافع و نزدیکان داکتر افریدی، هیچ کس دیگر اجازهء ملاقات یا صحبت با او را ندارد.

Saturday, September 01, 2012

فضيلت «جهاد و شهادت

فضيلت «جهاد و شهادت

قرآن كريم آيات متعددي دربارة‌ فضيلت «جهاد و شهادت»‌ در راه خدا ذكر مي‌فرمايد كه به ذكر پاره‌اي از آنها مي‌پردازيم.

در سورة‌ بقره مي‌فرمايد: كسي را كه در راه خدا كشته شد مرده نپنداريد بلكه او زندة‌ جاويد است، وليكن شما اين حقيقت را در نخواهيد يافت.
در آية‌ مزبور سه نكته يادآوري شده است:
1.عدم كاربرد كلمة ‌مرگ دربارة‌ «شهدا» چه در گفتار و چه د رپندار.
...
2.حكم صريح و قاطع به حيات شهيدان بعد از «شهادت».
3.عدم درك نحوة‌ حيات و زندگي شهيدان بعد از شهادت براي بازماندگان آنان
و باز هم دربارة‌ فضيلت «جهاد في سبيل الله» مي‌فرمايد: «و چه بسياررخ داده كه پيغمبري جمعيت زيادي از پيروانش را در جنگ كشته شده است و با اين حال اهل ايمان با سختيهايي كه در راه خدا به آنها رسيد مقاومت كردند و هرگز بيمناك و زبون نشدند و سر به زير بار دشمن فرو نياوردند و راه صبر و ثبات پيش گرفتند،‌ كه خداوند صابران را دوست مي‌دارد. آنها در هيچ سختي جز به خدا پناهنده نشده و جز اين نمي‌گفتندكه بار پروردگارا به كرم خود از گناه و ستمي كه دربارة خود كرده‌ايم درگذر و ما را بر محو كافران مظفر گردان. پس خداوند فتح و پيروزي در دنيا و ثواب در آخرت را نصيبشان گردانيد كه خدا نيكوكاران را دوست دارد.»4

ګذارشها از افغانستان و جهان

تجدید جنبش غیر منسلک و نقش جدید جهانی هند

31.08.2012, 19:48
 
دایر نمودن اجلاس جنبش کشور های غیر منسلک با عضویت رهبران تقریباً 120 کشور در ایران با در نظر داشت تهدیدات متداوم تجاوز خارجی بالای این کشور, خود یک پیروزی میباشد.معلوم شد رهبران کشور های که متعدین امریکا به شمار میرفتند, حتی سرمنشی ملل متحد تحت تاثیر امریکا نرفته در این اجلاس اشتراک نمودند. در این اجلاس صدر اعظم هند من موهن سنگ نیز شرکت ورزیده بود. برنامه سفر او به تهران خیلی وسیع بود. در این جریان نه تنها با رهبری ایران, بلکه با سایر شرکت کنندگان این اجلاس نیر ملاقات نمود. باریس والخونسکی متخصص انستیتوت تحقیقات استراتیژیکی روسیه در این ارتباط ابراز نظر نموده میگوید:- جالب این است که ارزیابی این سفر من موهن سنگ از دیگاه مختلف سیاسی فرق دارد. بطور مثال مجله «اوول ستریت ژورنال» در مورد این سفر من موهن سنگ مینوسد: « هند به مثابه دمرکراسی بزرگ در جهان, از مساعی مردم در نظم دموکراتیک و به کثرت گرا حمایت می نماید». از بیانیه من موهن سنگ چنین بر میاید که هند قصد دارد با ایران در عرصه نفت همکاری نماید. او حین ملاقات با رئیس جمهور پاکستان نیز در مورد لوله های نفتی ایران- پاکستان – هند بحث نمود. باریس والخونسکی علاوه نموده مبگوید:-«موضوع بحث این است که اجلاس تهران, به جنبش غیر منسلک یک تحریک جدید را داد و مسیر سوم را در شرایط بحران جهانی بین دو ابر قدرت چون چین و امریکا ابجاد نمود. زیرا بعد از سقوط اتحاد شوری همه میگفتند که دیگر ضرورت به جنبش کشور های غیر منسلک نیست. اما عاجل بعد از ازبین رفتن شوروی, جاگزین آن چین گردید. حالا این جناح سعی میورزند که کشور های سوم را به طرف خود جزب نمایند. آنها طوری نمایش میدادند که مسیر دیگر وجود ندارد.در همچو شرایط هند چانس پیدا کرد تا یکجا با اکثر کشورها ی سوم که علاقمندی به دوجناح فوق الذکر ندارند, مسیر سومی خود را طی کنند و پرنسیپ غیر منسلک خود را حفظ نمایند.گمان میرود که اهمیت تاریخی این اجلاس تهران در نمایش مسیر سوم میباشد.

چرا بر نظامیان ناتو در میکنندچه کسی و چرا بر نظامیان ناتو در افغانستان اتشباری میکنند
Tag cloud: مقالات, در جهان, سياست
27.08.2012, 18:52
phото: EPA
نماینده رئیس جمهور افغانستان بیانات ناگهانی ایراد نموده است. معلوم گردید که مسوولیت حملات سربازان و پولیس افغ
ان بر ...
همکاران ناتوی انها را در اکثر موارد بر دوش ادارات استخباراتی خارجی قرار دارد. کارشناسان غربی احصائیه دیگر دارند. به تبصره پیوتر گنچاروف توجه خوانندگان گرامی جلب میداریم.
طبق اعلامیه اخیر قوماندان عمومی ایساف جنرال امریکایی جان الین، فقط یک چهارم چنین حملات مستقیماً با نفوذ اجنتان دشمن، بشمول طالبان، در صفوف نیروهای امنیتی افغان مربوط می باشند. و سه چهارم – یا نتیجه منازعات شخصی بین افغانان و نظامیان ناتو، یا با برخورد انها بر مبانی مذهب و کلتوری مربوط است.
جالب اینکه ناتو قبلاً محاسبات دیگر داشت که به اساس ان مسوولیت مداخله دشمن 10% ارزیابی می شد. ولی در هرصورت، از نقطه نظر امریکا و ناتو علت اساسی به خاطر منازعه با همکاران افغان در تفاوت طرز تفکر نهفته است. ولی به اساس نظز اداره ریاست جمهوری افغانستان – اجنتان دشمن در این مورد مقصر می باشند. شاید تفاوت نقطه نظرات نیز به طرز تفکر مربوط باشند. در هر صورت سوالات در مورد میتودهای ارزیابی بوجود می اید. زیرا محاسبات، اصلاً، در باره حوادث صورت میگیرند که تا به حال رخ داده اند. پس کسی شاید بصورت ناخوداگاه یا بصورت اگاهانه ارقام را تحریف میکند. سوال اینست که چرا این کار صورت میگیرد؟
سوالات دیگر قابل ملاحضه نیز وجود دارند. عمده ترین انها اینست که پس علت اساسی چنین برخورد افغانان نسبت به همکاران غربی شان در چه نهفته است؟

تاشکند و واشنگتن علیه چه کسی متحد

تاشکند و واشنگتن علیه چه کسی متحد می شوند؟
( پنج تبصره 28) موضع روسیه در قبال مسئله هسته ای ایران : از سوژيت
Tag cloud: مقالات, موضع روسیه در قبال مسئله هسته ای ایران, در جهان, سياست
5.07.2012, 15:26   
© Коллаж: «Голос России» 

به گفته هلفورد مکیندر بنیانگذار جغرافیای سیاسی، آسیای مرکزی بخشی از هارتلند و هسته اوراسیا است. این تئوریسین بزرگ همچنین معتقد است که هر کس هارتلند را تحت کنترل دارد، می تواند اوراسیا را نیز کنترل کند. و آنکه اوراسیا را کنترل می کند، تمام دنیا را تحت سلطه خود دارد.

مبارزه جیوپولتیک در کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی و در بیست سال اخیر بین روسیه، امریکا و چین همچنان ادامه دارد. پس از اینکه ازبکستان از عضویت سازمان قرارداد امنیت جمعی خارج شد، به ایالات متحده امریکا اجازه داد، پایگاه نظامی خود را برای اعزام نیروهایش به افغانستان در خاک این کشور تشکیل بدهد. ایران که مدعی رهبری در منطقه می باشد، با دقت، توسعه این جریان را دنبال می کند.

برای اینکه بدانیم جمهوری اسلامی ایران چه نگاهی به این قضیه دارد، تصمیم گرفتیم با آقای داکتر جهانگیر کرمی داکتر علوم بین الملل و عضو هیات علمی گروه مطالعات روسیه پوهنتون تهران به گفتگو بپردازیم. داکتر کرمی در این رابطه می گوید:
ثبت صدا
همانطور که آقای داکتر کرمی اشاره می کند، به دلیل شدت گرفتن سیاست های امریکا در آسیای مرکزی، ایران نمی تواند احساس امنیت کند. به همین خاطر تلاش و اصرار ایران برای وارد شدن به سازمان همکاری های شانگهای کاملا به جا و منطقی است. در سال 2008 میلادی، ایران در نشست سازمان همکاری های شانگهای در پایتخت تاجکستان، درخواست رسمی تهران را برای عضویت در سازمان ارایه کرد. با این حال، درخواست ایران از طرف چین با مخالفت روبرو شد. پکین، سازمان همکاری های شانگهای را ابزاری برای نفوذ اقتصادی در آسیای مرکزی می بیند و تحمل رقیب را ندارد. در عین حال، ورود ایران به سازمان همکاری های شانگهای می تواند با منافع روسیه هماهنگ باشد، زیرا روسیه از این طریق ظرفیت های غنی ایران را در فضای اقتصادی اوراسیا مورد استفاده قرار می دهد.

همانطور که می بینیم، مساله جغرافیای سیاسی در آسیا مرکزی به مرور زمان بزرگتر و بزرگتر می شود.

درسی جنگ افغانستان

 


ایالات متحده
درسی جنگ

عساکری که خالی و یا شکسته، در درون مرده از جنگ بر میگردند
ژیلا سمیعی - واشنگتن

 31.08.201۲
شاعره جوان امریکایی خانم املی فلین که شوهرش در اردوی ایالات متحده خدمت نموده و در افغانستان ماموریت دارد، بلاگ انترنتی را به اشعار خود در مورد جنگ در افغانستان و عساکر امریکایی که به جنگ میروند اختصاص داده است.

خانم فلین میگوید اشعارش بیانگر احساس وی و دیگر همسران عساکر است که در دوری شوهران شان به چی فکر میکنند، به جنگ چظور می اندیشند و همچنان اشعار وی آرامش بخش این همسران است و گویای حقایق روزگار.

املی فلین بخشی از شعر چهارمین خود را زمزمه نمود.

من در مورد عساکر فکر میکردم
که به جنگ فرستاده شده اند
و خالی و یا شکسته دوباره برگشته اند
در درون مرده
او میگوید در موقع گفتن این شعر نگران شوهرش نبود.

خانم فلین میگوید شوهرش خوش چانس بود که به سلامتی و بدون هیچ گونه جراحت و یا ناراحتی روانی دوباره به خانه اش برگشت، زیرا کار وی بازسازی و تعلیم وتربیه بود.

فلین میگوید اما من در موقع سرودن این شعر در مورد تجربه ما از جنگ فکر میکردم مخصوصاً برگشت از جنگ و زندگی عادی را دوباره از سر گرفتن، که هیچ تصور نمی کردم به چی حدی برای عساکر دشوار است و فکر میکنم برای همسران آن این وضعیت حتی از دور بودن شوهران شان هم مشکل تر است، زیرا آنان همواره تصور میکنند که زندگی باز به شکل سابق آن ادامه خواهد داشت مگر چنین نیست.

فلین در شعری بنام پوست، میگوید، اولین باری که افغانستان را دیدم در پرده تلویزیون بود، کشوری زاده از جنگ، بعد شعرم با توصیف از افغانستان ادامه میباید.

خانم فلین میگوید باوجودیکه امریکا در جنگ افغانستان دخیل است اما مردم آن کشور زیاد از افغانستان چیزی نمی دانند. آنچه را میدانند از پرده های تلویزیون دیده اند.

او میگوید خودش هم زیاد در مورد افغانستان معلومات ندارد ولی میداند که افغانستان در خانه اش وجود دارد. خاک افغانستان، روی چکمه های عسکری شوهرش به خانه آورده شده است. املی میگوید او در مورد طالبان فکر نمی کند، بلکه به سرزمین زیبای افغانستان می اندیشد که خیره کننده است.
Country
کشور