Friday, April 01, 2011

بحران در شرق میانه


آیا غرب می تواند بالای عبدالحکیم الحسادی رهبر مخالف رژیم لیبیا اعتماد کند؟

قطار موتر های شورشیان مخالف حکومت لیبیا

21.01.1390 یکی از رهبران نیروهای مخالف رژیم معمرالقذافی در لیبیا که

زمان در مقابل قشون اتحاد شوروی سابق در افغانستان جنگیده است می گوید که او و دیگر رهبران مخالفین کدام ارتباط با شبکهء القاعده نه دارند.قذافی شبکهء القاعده را به دست داشتن در ناآرامی های جاری در لیبیا متهم می کند و این مساله برخی از قدرت های غربی را که برای کنار رفتن قذافی از قدرت تلاش می کنند، متردد ساخته است.عبدالحکیم الحسادی که زمان در برابر قشون اتحاد شوروی سابق در افغانستان جنگیده است و اکنون مسوول جلب و جذب، آموزش، و تسلیح مخالفین رژیم قذافی در شهر درنه در شرق لیبیا می باشد، می گوید که کدام ارتباط با شبکهء القاعده ندارد.او می گوید: تا اکنون پنجصد نفر را آموزش داده و به صفوف جنگ در مقابل قوای قذافی فرستاده است.الحسادی می افزاید که باری امریکایان در بارهء احتمال ارتباط وی با شبکهء القاعده در پاکستان از وی تحقیق کردند و او این اتهامات را رد کرد و سپس سه سال در لیبیا زندانی بود.موجودیت بنیاد گرایان چون الحسادی در صفوف مخالفین رژیم قذافی به امریکا و قدرت های دیگر غربی که برای کنار رفتن قذافی از قدرت تلاش دارند سوال های جدی را ایجاد کرده و نگران هستند که مبادا لیبیا به یک پایگاه شبکهء القاعده در آینده تبدیل شود.معمرالقذافی اتهام وارد کرده می گوید که شمار از رهبران مخالفین به شمول الحسادی اعضا یا طرفداران شبکهء القاعده هستند.اما رهبران و جنگجویان مخالفین می گویند: از القاعده نه بلکه از قیام های اخیر تونس و مصر الهام گرفته اند.الحسادی که 45 سال عمر دارد گفت: کدام رابطهء با شبکه القاعده هرگز نداشته است.او ابراز نگرانی می کند که امریکا و دیگر کشورهای غربی امکان دارد اتهامات قذافی را جدی گیرند و سلاح ثقیل مورد نیاز به شمول هیلکوپترها را در اختیار شورشیان قرار ندهند.او افزود که غرب به خاطر نگرانی های امکان حضور افراد القاعده در لیبیا در بارهء فراهم آوری این اسلحه متردد است.الحسادی گفت که کشورهای غربی باید ادعای قذافی را باور نه کنند.قدرت های غربی خواهان کنار رفتن قذافی از قدرت هستند، اما شمار از کشورهای منطقه ابراز نگرانی کرده اند که با کنار رفتن او از قدرت شبکهء القاعده ممکن از فرصت استفاده کند.الجزایر، کشور همجوار لیبیا که ظرف بیست سال گذشته درگیر شورش گروهای مسلح بنیاد گرای اسلامی بود و مخالف مداخلهء کشورهای غربی در لیبیا می باشد، می گوید که شبکهء القاعده یک مقدار اسلحه به شمول راکت های دافع هوا را در لیبیا به دست آورده و به شمال کشور مالی قاچاق کرده است.

تجمع دوبارۀ مظاهره کنندگان در میدان تحریر:

شنبه, 09 اپریل 2011 عکس AP

تجمع مظاهره کنندگان مصر در میدان تحریر با وجود قیود شبگردی که به برخورد با پولیس نظامی انجامید. احتجاج کننده گان در میدان تحریر قاهره پس از سرکوبی مرگبار تظاهر کننده گان که علیه رهبری قبلی و کنونی آن کشور، تا اواخر شب به راهپیمایی پرداختند، یکبار دیگر جمع شدند. در حوالی ساعت سه صبح پولیس نظامی در میدان هجوم برده، برای متفرق ساختن احتجاج کننده گانی که قیود شبگردی را شکسته بودند، از فیر های هوایی و از دنده ها استفاده نمودند. منابع صحی می گویند دوتن کشته و شمار دیگر زخمی گردیده اند. شورای نظامی مصر با انتشار اعلامیه یی گفته است پولیس که میخواست قیود شبگردی را عملی نماید با شورشیان برخورد نمود.


شورشيان ليبيايي ناتو را متهم به حمله هوایی اشتباهی نمودند


سوال ها درباره ي يک عمليات هوايي مشکوک اشتباهي ناتو که باعث کشته شدن 5 نفر درليبيا شد، همچنان باقي است. در همين حال، ترکيه طرح يا نقشه راه اي را براي با ثبات ساختن اين کشورهاي شمال افريقا اعلان کرده است. مخالفان قذافي در اواخر روز پنجشنبه گفتند که حمله هوايي اشتباهي ناتو باعث کشته شدن 5 جنگجوي مخالف دولت شد، حادثه هنگامي به وجود آمد که هواپيماهاي ناتو يک ستون تانک هاي متعلق به شورشيان را در نزديکي شهر ساحلي "برجه" در شرق ليبيا بمباران کردند. يک سخنگوي ناتو گفت که نيروهاي ائتلاف غربي اين گزارش را بررسي مي کنند، اما جزئيات کمي در اين مورد در دست مي باشد. اين اتفاق پس از آن رخ مي دهد که ناتو هفته ي گذشته نيز در همين منطقه 9 نفر از شورشيان و 4 غير نظامي را کشت که نيروهاي ائتلاف گفتند که بمباران يک "واقعه تاسف انگيز" بوده است. در حاليکه جنگ همچنان ادامه دارد، رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه روز پنجشنبه در يک طرح گسترده خواستار آتش بس در ليبيا شد؛ و گفت که معمر قذافي رئيس دولت ليبيا بايد "محاصره ي برخي از شهرها را پايان دهد و از آنها خارج شود." اردوغان همچنين اصرار کرد که بايد يک دالان امن براي انتقال کمک هاي انساني ايجاد شود تا کمک ها به کساني که در جنگ بين نيروهاي قذافي و مخالفان گير کرده اند، رسانده شود. او همچنين به مثابه بخشي از نقشهء راه ، خواستار اصلاحات در پروسه ي سياسي در ليبيا، در جهت برقراري ايجاد ثبات در اين کشور شد، و گفت که دولت ترکيه هم اکنون بر روي آن کار مي کند. او گفت: "يک پروسه ي گسترده ي انتقال دموکراتيک، که خواسته هاي مشروع مردم ليبيا را تامين کند، بايد بيدرنگ آغاز شود. هدف اين روند حل وفصل نظم قانوني به ترتيبي است که مردم بتوانند آزادنه حاکمان شان را انتخاب کنند." حمايت آلمان در آلمان، گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان، اعلان کرد که کشور او آماده است تا در ماموريت انساني توسط اتحاديه اروپا در ليبيا شرکت کند. او گفت که اگر سازمان ملل از آلمان خواهان همکاري شود، اين کشور از اين مسئوليت شانه خالي نخواهد کرد. اين ماموريت شامل کمک هاي طبي و لوژستيکي- نظامي، براي حفاظت از عمليات انتقال آوارگان مي باشد. فيليپ ميسفلدر، سخنگوي سياست خارجي در گروه پارلماني حزب دموکرات مسيحي انگلا مرکل گفت که آلمان "يک وظيفه ي اخلاقي" دارد که در ماموريت انساني در ليبيا شرکت کند. انتظار مي رود که بوندستاگ يا پارلمان فدرال آلمان، ماموريت سربازان اين کشور در ليبيا را تصويب کند. ماه گذشته، وزيران خارجه ي اتحاديه اروپا موافقت کردند که در صورت تقاضاي سازمان ملل، در ماموريت انساندوستانه در ليبيا اشتراک خواهند کرد. رويترز – اي.اف.پي / عاصف حسيني ويراستار: رسول رحيم

منبع نزدیک به سیف الاسلام می گوید رهبرلیبی موافق طرح است پیشنهاد واگذاری قدرت به فرزندان قذافی برای " ایجاد تغییر "

دبی – العربیه. نت روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد سیف الاسلام و الساعدی فرزندان معمر قذافی پیشنهاد کردند به جای پدرشان قدرت را در دست بگیرند تا برای انتقال دموکراتیک و قانونی حکومت تلاش کنند و یکی از آنها رهبری مرحله انتقالی را در دست گیرد.این روزنامه به نقل از یک منبع دیپلماتیک که نخواست نامش فاش شود ، نوشت در صورت رسیدن به توافق بر سر این طرح سیف الاسلام رهبری مرحله انتقالی را برعهده خواهد گرفت.در این گزارش موضع قذافی ( 68 ساله ) نسبت به این طرح اعلام نشده است اما یک منبع نزدیک به سیف الاسلام به نیویورک تایمز گفته است که به نظر می رسد معمرقذافی با این طرح موافق است.این روزنامه به نقل از منبع مذکور که نامش در گزارش نیامده است ، نوشت :" آنها به دنبال پیشرفت وتغییر در کشور هستند... در صورتیکه چراغ سبز دریافت کنند به سرعت اقدام به تغییر خواهند کرد."نیویورک تایمز تاکید می کند که این پیشنهاد اختلافات قدیمی فرزندان قذافی را آشکار می سازد. سیف الاسلام و الساعدی هوادار سیستم اقتصادی و سیاسی غربی هستند اما دو برادر دیگر خمیس و معتصم تندرو هستند.خمیس قذافی رهبری یک گردان امنیتی را برعهده دارد و معتصم دیگر فرزند رهبر لیبی مشاور امنیت ملی کشور است.


اجلاس وزرای خارجه شورای همکاری برای بررسی تحولات اخیر

روزنامه کویتی

" القبس " چاپ کویت در شماره روز شنبه 2-4-2011 اعلام کرد که پی گیری های امنیتی و اطلاعاتی میان کشورهای شورای همکاری خلیج نشان داده است شبکه های جاسوسی سپاه پاسداران در منطقه توسط سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در این کشورها اداره می شود. این خبر با افزایش نگرانی های سیاسی و مردمی از فعالیت های شبکه های جاسوسی ایرانی در کویت همراه شده است. هفته گذشته دادگاهی در کویت احکام مرتبطان با یکی از هشت شبکه جاسوسی فعال در کویت را صادر کرد که در این زمینه 3 نفر به اعدام محکوم شده اند. القبس به نقل از منابع مطلع گزارش داده که دستگاه امنیتی کشور شماری از اعضای هفت شبکه جاسوسی مرتبط با ایران که در کویت فعالیت می کنند را دستگیر کرده اند. تحقیقات نشان داده که دو شبکه مسلح بوده اند. بنا بر این گزارش، منابع خلیجی مطلع گفته اند که سفارتخانه های ایران در تمام کشورهای خلیج در این خصوص در " دایره اتهام و شک" قرار دارند و سرنخ هایی از وجود شبکه هایی مشابه کویت در دیگر کشورهای خلیجی به دست آمده است.این منابع به "القبس" گفته اند: "تمام داده ها تا کنون نشانه دهنده وجود طرحی بزرگ برای هدف قرار دادن امنیت منطقه است و آن چه که در بحرین روی می دهد و حمایت های خارجی که از مخالفان می شود در چارچوب این سناریو که برای منطقه طراحی شده قرار می گیرد."از این رو دبیرخانه شورای همکاری در حال آمادگی برای برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو این شورا در ریاض پایتخت سعودی است تا تحولات اخیر در منطقه به ویژه شبکه های جاسوسی وابسته به جمهوری اسلامی ایران را به بحث بگذارد.

بحرین خواهان عدم مداخلۀ ایران و عربستان در امور این کشور شد


اپوزیسیون بحرین از جمهوری اسلامی ایران خواست که در امور این کشور دخالت نکند و در عین حال از عربستان سعودی نیز خواست که نیروهای خود را از بحرین بیرون ببرد. این در حالی است که دولت ایران نیز به حضور نیروهای سعودی در بحرین معترض است. در تهران، گروهی از تظاهرکنندگان در مقابل نمایندگی سازمان ملل جمع شدند و علیه دولت سعودی شعار دادند. شیخ علی سلمان، رهبر جنبش الوفاق که مهم‌ترین تشکل شیعۀ مخالف دولت است، گفت: "ما نمی‌خواهیم بحرین به صحنۀ برخورد عربستان و ایران تبدیل شود... به همین دلیل از عربستان سعودی می‌خواهیم که نیروهای خود را خارج کند و از ایران نیز می‌خواهیم که در امور داخلی بحرین دخالت نکند". مقامات ایرانی تاکنون چندین بار به حضور نیروهای سعودی در بحرین اعتراض کرده‌اند. از جمله وزیر دفاع جمهوری اسلامی، احمد وحیدی گفت که حضور این نیروها، تنش در منطقه را افزایش می‌دهد.از طرف دیگر، وزیر خارجۀ بحرین نیز هشدار داد که اختلاف میان شیعه و سنی اگر مهار نشود، ممکن است به تمامی منطقه سرایت کند.در بحرین، اکثر مخالفان و تظاهرکنندگان را شیعیان تشکیل می‌دهند. طی ماه اخیر، حداقل ۲۴ نفر در ناآرامی‌های این کشور کشته شدند. شیخ علی سلمان که همراه با رهبران شش تشکل مخالف دیگر در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد، گفت: "مایۀ تأسف است که دولت با توسل به شیوه‌های امنیتی، راه را برگفتگو بست". وی در عین حال اطمینان داد که اپوزیسیون دیگر از طرفدارانش دعوت نخواهد کرد که در تظاهرات شرکت کنند و یا با مأموران انتظامی درگیر شوند. هر هفت تشکل مخالف در نشست خبری خود تأکید کردند که هیچگونه مداخله‌ای را در امور کشورشان نمی‌پذیرند. آنان همچنین از تلاش دولت برای نسبت دادن تظاهرات مخالفان به یک "توطئۀ خارجی" شدیداً انتقاد کردند. در این حال در تهران، در اعتراض به دخالت نیروهای سعودی در بحرین، تجمعی در مقابل مقر سازمان ملل برگزار شد.در این باره خبرگزاری فارس می‌نویسد "دهها تن از مردم انقلابي، خانواده‌هاي شهدا و دانشجويان به همت جنبش دانشجويان مسلمان در اعتراض به جنايت صورت گرفته در بحرين و سكوت سازمان ملل در مقابل دفتر اين سازمان در تهران تجمع كردند".به نوشتۀ همین خبرگزاری، تجمع‌کنندگان از جمله شعار می‌داده‌اند "مرگ بر آل سعود و آل خليفه" و یا "مرگ بر آل سعود صهيون

No comments: