Friday, December 31, 2010

سال 2011 مبارک باد

سال نو 2011 را برای همه دوستان و هم میهن نان عزیز در راخل و خارج از افغانستان تبریک میگویم

کـــار را تمـــام کنیـــد!چــگونه میشـــود کــه در جنــگ افغــانســتان پیــروز شدنویسنده:


Paul D. Miller برگردان: ویس صدیقیآقای


Paul D. Miller اسیستانت پروفیسور در رشته مطالعات امنیت بین المللی در دانشگاه دفاع ملی ایالات متحده امریکا می باشد.او به حیث رییس بخش افغانستان در شورای امنیت ملی امریکا در دوره جورج بوش و بارک اوباما از سپتمبر 2007 الی سپتمبر 2009 ایفای وظیفه کرده است. نظریات مطرح شده در این مقاله، نظریات شخصی اش می باشند. بدبینی ها نسبت به قضیه افغانستان افزایش یافته اند. شورش، تلفات نیروهای ناتو، فساد، تولید مواد مخدر و مخالفت افکار عامه در ایالات متحده امریکا پیرامون جنگ افغانستان به یک سطح بالای رسیده است.
احمد رشید، خبرنگار و کارشناس برجسته پاکستانی، در کتابش زیر عنوان "سقوط در هرج و مرج"، ماموریت ایالات متحده امریکا در افغانستان را شکست خورده تعریف کرده است. Seth Jones، دانشمند زبده امریکایی در بخش شناخت شورش طالبان، اظهار داشته که ایالات متحده یک فرصتی خوبی برای تغییر در افغانستان پس از 2001 داشت، اما "این فرصت فوق العاده را از دست داد."
آقای گیتس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا سعی بر تنظیم و تعیین توقعات از جنگ افغانستان را در برابر کمیته خدمات تسلیحاتی (Armed Service Committee) در جنوری 2009 چنین بیان کرد که"اگر ما اهداف مان را طوری تعیین کنیم که در آسیای مرکزی یک(Valhalla)(سالن پذیرایی خدای اودین) یا به اصطلاح آرمان شهر به وجود آوریم، در آن صورت ما بازنده خواهیم بود، زیرا هیچ کشوری در جهان پیدا نمی شود که این قدر وقت، شکیبایی و پول را دارا باشد."
سیاست سازان و افکار عامه ایالات متحده امریکا به گونه فزاینده یی پیرامون پیروزی در این جنگ شک و تردید پیدا کرده اند. ارزیابی های شان هم استوار بر نگرانی های واقعی و معتبری که در مورد افزایش خشونت ها، تجارت مواد مخدر، فساد فراگیر و ضعف همیشگی حکومتی(در افغانستان) می باشند.

(اما به نظر نویسنده این مقاله)، تلاش برای ایجاد ثبات و بازسازی در افغانستان، بهتر از آن چه که توقع میرفت، به پیش رفته است.
بد بینان قادر به درک این نیستند که دولت افغانستان در سال 2001 با چه وضعیت نا به هنجاری سقوط داده شد. بنا این مساله باعث شده است که بدبینان این پیشرفت های را که در زمینه های مختلف به ویژه در عرصه های باز سازی سیاسی و اقتصادی صورت گرفته اند، نادیده بگیرند.
اگر چه آنان حق دارند که نگران افزایش شورش طالبان و ضعف حاکمیت قانون باشند، اما از سوی دیگر، آنان گرایش به اضافه گویی در زمینه قدرت گیری و اندازه ی شورش دارند (که این درست نیست).

بسیاری از تحلیلگران منتقد جنگ، درس های گمراه کننده و غلطی را که ناشی می شود از برداشتهای کارتون وارانه و کاریکارتورانه یی شان از تاریخ افغانستان، گرفته اند و آیساف را با نیروهای الکساندر کبیر، ویلیام ایلفین ستون و یا بوریس گروموف مقایسه می کنند تا از این طریق این گونه نتیجه گیری نمایند که قواعد تاریخ مانع رسیدن نیروهای نظامی به خواسته های شان در سر زمین هندوکش می شوند.
آن ها هشدارهای ترسناکی را برای ایالات متحده امریکا و ناتو، قدرت های که در این نه سال جنگ حضور داشته اند، می دهند. ولی آن ها کاملا اشتباه می کنند. زیرا اولا شورش ها تا اواخر 2005 افزایش نیافته بودند، و ثانیا، آیساف تازه در اواخر 2006 دست به تغییر در موضع و استراتیژی اش را آغاز کرد، ومهمتر از آن این که (جامعه جهانی) تا سال 2009، یک کمپاین منسجم ضد شورش را به منصفه اجرا نگذاشته بود. بنا، این خیلی زود و غیر مسولانه خواهد بود تا این گونه نتیجه گیری کرد که جامعه جهانی باید به دلیل کمبود پیشرفت های کافی، از افغانستان خارج گردد.
منبع : www.foreignaffairs.com/articles/finish-the-job

نیرو های بریتانیا در افغانستانافغانستان -
این مقاله در این تاریخ منتشر شده پنجشنبه 30 دسامبر 2010 - آخرین تغییرات در این تاریخ انجام شده است. پنجشنبه 30 دسامبر 2010
گردهم آیی مخفی سال 1980 قدرت های غربی در پاریس در باره افغانستان
نیروهای بریتانیا در افغانستان
نوشتۀ شاهرخ بهزادی
اسناد محرمانه حکومت بریتانیا در سال 1980 در باره افغانستان نشان میدهد که قدرتهای غربی در15 ژانویه 1980 طی یک نشست مخفی در پاریس برای مقابله با تهاجم اتحاد جماهیر شوروی، سازمان دهی و حمایت از مجاهدین را طرح ریزی کردند.
اسناد محرمانه حکومت بریتانیا در سال 1980 در باره افغانستان نشان میدهد که قدرتهای غربی در15 ژانویه 1980 طی یک نشست مخفی در پاریس برای مقابله با تهاجم اتحاد جماهیر شوروی، سازمان دهی و حمایت از مجاهدین را طرح ریزی کردند.
این اسناد نشان میدهند که مسئولان رده بالای کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان وآمریکا برای سازمان دادن مقاومت در افغانستان اندکی پس ازمداخله اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان( در دسامبر 1979) در پاریس گرد هم آمدند. "زبگینیو برژینسکی" مشاور وقت امنیت ملی آمریکا و "رابرت آرمسترانگ" یکی از وزرای وقت کابینه بریتانیا از جمله شرکت کنندگان در اجلاس مخفی پاریس بودند.
به گفته رابرت آرمسترانگ درآن هنگام تعداد کمی از افغانها حاضر به مبارزه و مقاومت در برابر تهاجم اتحاد جماهیر شوروی بودند.در این میان فقط میتوان از چریک های مستقر در کوهستان و پاکستانی هایی که حاضر شدند سرزمینشان بعنوان پشت جبهه برای عملیات چریکی مورد استفاده قرار گیرد، یاد کرد. وی گفته است که در آن هنگام منافع غرب ایجاب میکرد که مقاومت را تشویق و حمایت نماید. بر اساس این اسناد محرمانه، آرمسترانگ تأیید میکند که تصمیم قدرت های غربی در این باره از یک سوی فرآیند بر قراری صلح در افغانستان بوسیله اتحاد جماهیرشوروی را با مشکل روبرو ساخت و از سوی دیگر موجب گردید که جنبش مقاومت افغانستان دریک مقاومت اسلامی متبلورشود که قدرت های غربی خواستار ادامه آن بودند.
در عمل، مقاومت مجاهدین در افغانستان به تدریج با ایجاد گروه های بنیاد گرای اسلامی از جمله نیروهای طالبان همراه بود . به قدرت رسیدن نیروهای اسلام گرا در افغانستان زمینه های مورد نیاز برای رشد سازمان تروریستی القاعده را فرام آورد که منجر به عملیات تروریستی 11 سپتامبر در نیویورک گردید. پس از آن، آمریکا در رأس یک ائتلاف بین المللی، رژیم طالبان را در افغانستان ساقط کرد و از آن هنگام تاکنون آمریکا و سایر قدرت های بزرگ غربی در گیر مبارزه با نیروهای مقاومت اسلامی در افغانستان میباشند.

در باره این موضوع گفتگوئی انجام داده ایم با اکرم گیزابی سخنگوی نهضت مدنی افغانستان.
از وی میپرسیم که آیا این اسناد محرمانه نشانگر این واقعیت نیست که به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نتیجه منطقی تصمیمات مخفی و مداخلات گذشته قدرت های غربی در امور داخلی افغانستان بوده است؟
گفتگو با اکرم گیزابی
30/12/2010

گوش کنید (04:50)

اکرم گیزابی میگوید که نه تنها طالبان، بلکه سازمان تروریستی القاعده به نحوی دست پرورده مداخلات قدرت های بزرگ غربی در امور داخلی افغانستان بوده است.در واقع غرب در آن زمان تعدادی از افراطیون عرب را تشویق کرد که به منظور تقویت مجاهدین به افغانستان آمده و در کنار نیروهای مجاهدین با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی بجنگند.در آن هنگام بسیاری از احزاب پیشاور نشین معروف بودند از اینکه تماس های بسیار وسیع، گسترده و نزدیکی با عرب ها داشتند.بنابر نه تنها طالبان و افراطیون افغانی و پاکستانی کنونی محصول فعالیت های غرب هستند، بلکه القاعده و اطرافیان افراط گرای آنان نیزدست پرورده و زاده سیاستهائی است که غرب در آن زمان پیش گرفته بود.
اکرم گیزابی میگوید که برخی از گروههای طالبان مانند گروه جلال الدین حقانی و گروه حقانی از جمله گروهایست که ارتباط تنگاتنگ و نزدیک با مقامات پاکستانی وقت و غربی ها داشته و امروز نیز تا اندازه ای دارند.وی میگوید که جنگیدن آمریکا و غربی ها در شرایط کنونی با نیروهائی که دست پرورده

Thursday, December 30, 2010

برکناری متکی کودتاست یا تغییر


برکناری متکی کودتاست یا تغییر عادی کادری؟
10:28
|
1389 / 09 / 25

رسانه های گروهی جهان به بحث درباره برکناری "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه ایران و انتصاب "علی اکبر صالحی" رییس سازمان انرژی اتمی ایران به جای وی ادامه می دهند. عقاید بسیار گوناگونی در اینباره ابراز می شود. مقامات رسمی ایران اعلام کردند که تغییرات کادری در وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی این کشور باعث هیچگونه تحول و تغییری در سیاست خارجی و موضع این کشور در مسئله هسته ای نخواهد شد اما برخی ادعا می کنند "احمدی نژاد" رئیس جمهور ایران با انجام این تغییرات برای کودتای داخلی تدارک می بیند.
پروفسور "ولادیمیر ساژین" کارشناس ارشد انسیتوی خاورشناسی در مصاحبه با رادیوی "صدای روسیه " درباره این موضوع چنین می گوید:
ـ فکر می کنم تمامی این نکات تا حدی در تصمیم رییس جمهور ایران وجود داشته باشد. شکی نیست که هم عامل سیاست خارجی و هم عامل سیاست داخلی در آن تاثیر داشته است. در مورد سیاست خارجی، می توان احتمال داد که فعالیت متکی بویژه در سال اخیر بوضوح نه رضایت دولت احمدی نژاد و نه رضایت مجلس را تامین نمی کرد که در واقع مخالف سیاست وزیر سابق خارجه بود.
مقامات ایران معتقدند طی این مدت متکی نتوانست از تصویب قطعنامه تحریمی سازمان ملل و برقراری تحریم های یکجانبه اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی جلوگیری کند. همچنین پس از این تحریم ها وزارت امور خارجه به ریاست متکی نتوانست حمایت جهانی از سیاست تهران را تامین کند. به این ترتیب دیپلماسی ایران که همواره با تجربه و ماهر بوده در عرض سال اخیر متحمل یک سلسله از شکست ها شده است.
از سوی دگر نمی توان عامل سیاست داخلی را از نظر دور داشت. منوچهر متکی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 از نامزدی "علی لاریجانی" حمایت می کرد. آقای احمدی نژاد پس از پیروزی خود با توصیه آیت الله "خامنه ای" رهبر دینی ایران متکی را به سمت وزیرامورخارجه منسوب کرد که در ماهیت امر هوادار و آدم خامنه ای بوده و هست. اما باید در نظر داشت که احمدی نژاد خواهان آن بوده که سیاست خارجی را به دست خود بگیرد. بخاطر آوریم که وی پنج نفر از هواداران خود را به سمت های نماینده ویژه در راستاهای گوناگون سیاست خارجی ایران منصوب کرد که جنجال زیادی بپا کرده و با مخالفت نمایندگان مجلس و خود خامنه ای روبرو شد. با این وجود احمدی نژاد تمام این افراد را حفظ کرد و فقط نام سمت آنها را از نماینده ویژه به مشاور تغییر داد. به این دلیل گرایش به تقویت مواضع احمدی نژاد بوضوح مشاهده می شود که نمی تواند احساس خوشحالی را در میان هواداران خامنه ای بر انگیزد. "حسین شریعتمداری" سردبیر روزنامه کیهان و یکی از نزدیک ترین دستیاران آیت الله خامنه ای گفته است نحوه برکناری متکی به منزله توهین آشکار به دمکراسی اسلامی است. "فلاحت پیشه" نماینده مجلس نیز گفته است: "برکناری وزیر امور خارجه ای که در حال انجام ماموریت برای کشور و نظام است به این شکل، در عرف بین المللی رایج نیست" و خواهان پاسخگویی احمدی نژاد به مجلس شد. بسیاری از مخالفان رئیس جمهورایران به این نکته اشاره می کنند که برکناری وزیر امور خارجه این کشور در جریان دیدار رسمی او از سنگال، مواضع جمهوری اسلامی در عرصه سیاست خارجی را تضعیف می کند و ضعف های داخلی رژیم را به معرض نمایش می گذارد. این نکات باعث می شود برخی از کارشناسان امور سیاسی درباره یک کودتای کادری داخلی صحبت کنند که بتدریج اهرم های حکومتی را به رییس جمهور و همفکران او از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتقل می کند.
به این ترتیب در انتظار کدام نکات نوین در سیاست داخلی و خارجی ایران می توان بود؟ آقای ساژین معتقد است هیچگونه تحول اصولا نوینی رخ نخواهد داد. بله، البته علی اکبر صالحی "تکنوکرات" و کارشناس هسته ای درجه اول است اما همچنین از مدتها پیش به عنوان مذاکره کننده با تجربه و ضمنا بسیار سخت گیر شهرت پیدا کرده است.
ساژین معتقد است در شرایط فعلی که مسئله هسته ای ایران هم در سیاست جهانی و هم در سیاست داخلی ایران در درجه اول اهمیت قرار دارد، سمت وزارت امور خارجه ایران را شخصیتی بر عهده گرفته که در مقایسه با متکی از لحاظ سیاسی ـ دیپلماتیک قوی تر است. علی اکبر صالحی به عنوان استاد بزرگ مذاکره شهرت دارد و به احتمال زیاد هدفی که در مقابل او قرار داده شده به پیش بردن یک بازی ظریف دیپلماتیک مقدم بر همه در برابر واشنگتن، بروکسل، مسکو و پکن و دفاع از منافع هسته ای ایران است.
به این دلیل به گفته بسیاری از ناظران نباید فکر کرد که بجای متکی "تندرو" صالحی "میانه رو" آمده است. این "میانه رو تلاش خواهد کرد در سطح بالای تخصصی خدشه ناپذیری سیاست هسته ای تهران را ثابت کند. با این حال احتمال زیادی وجود داردعوامل عقیدتی و تبلیغاتی از روند مذاکرات خارج شود که نکته مثبتی خواهد بود. به مرور زمان همه چیز معلوم خواهد شد.

ریانوستی

اخبار روز از کابل و جهان


مدودف قانون اخراج خارجیان بخاطر قاچاق مواد مخدر را امضا کرد

09/10/1389 12:30
مسکو، 9 دی، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "دمیتری مدودف" رییس جمهور روسیه قانون اخراج شهروندان خارجی از روسیه بخاطر ارتکاب تخلفات در رابطه با قاچاق مواد مخدر را امضا کرد.
در قانون تخلفات اداری روسیه، سه تخلف تازه ذکر شده که مجازات آنها اخراج اداری از مرزهای روسیه است. همچنین تغییرات کوچکی در موازین دادرسی وارد شده است. این مطلب را دفتر مطبوعاتی کرملین گزارش داده است.


در چهار ماه گذشته 2412 از مردم عادی کشته شدند

سازمان ملل متحد : روزانه 8 غیر نظامی در افغانستان کشته می شوند
دبی-العربیه.نت
شمار تلفات غیر نظامیان افغانستان در چهار ماه پایانی سال 2010 نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 20% افزایش یافته است. بنا بر گزارشی که سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 29-12-2010 در پاریس منتشر کرد ، در چهار ماه گذشته طی درگیری های مختلف 6250 نفر از مردم افغانستان زخمی و 2412 تن جان خود را از دست داده اند.با وجود این آمار جدید، بطور ميانگین روزانه 8 نفر از مردم غیر نظامی افغانستان کشته و 12 نفر دیگر زخمی شده اند. در اين گزارش، حملات انتحاری طالبان و حملات نيروهای خارجی ، عوامل اصلی تلفات انسانی افغان ها عنوان شده است. این درحالی است که سایت مستقل "آیکا جولتیز" در آخرین گزارش خود اعلام کرده است تلفات جانی نیروهای ناتو در سال 2010 در افغانستان به
701 نفر رسید. این سایت افزوده است : " بطور ميانگین در سال 2010 روزانه 2 سرباز ناتو درافغانستان كشته می شوند

روسیه در سال 2011 شرکت در تعلیم و تجهیز اردوی افغانستان را ادامه میدهد
10:56
1389 / 10 / 08
مسکو،8 جدی، خبرگزاری «ریا نووستی» / روسیه قصد دارد کمک به افغانستان را در عرصه توسعه ادارات نظم عامه و بلند بردن مهارت مسلکی نظامیان و پولیس ادامه دهد، دراین باره اندری اویتیسیان سفیر کبیر فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی افغانستان اعلام داشته است.
قرار اطلاع پارتل اطلاعاتی "افغانستان.رو"، دیپلومات اظهار داشته که روسیه مساعدت به ارگان های حراست حقوق جمهوری افغانستان را از زمان سقوط رژیم طالبان زمان اغاز نموده، وقتیکه اردوی افغانستان کمبود شدید تسلیحات احساس میکرد.
اویتیسیان در مصاحبه با رادیوی "صدای روسیه " گفت: " برای تخنیک نظامی که اردوی افغانستان در اختیار داشت و این تخنیک عمده تاً ساخت روسیه بود، پرزه جات فالتو ضرورت بود. کشور ما این پرزه جات، منجمله پرزه جات برای تسلیحات سنگین - تانک ها، هلیکوپترها و توپخانه، را بصورت کمک بلاعوض به افغانستان ارسال میکرد. برعلاوه این، مسکو به افغانستان چند فروند هلیکوپتر و طیارات ترانسپورتی ارسال نمود".
کمک به اردو و پولیس افغانستان در سال روان نیز ادامه یافت. اویتیسیان، منجمله، این موضع را یاداوری نمود که روسیه امسال به وزارت داخله افغانستان 22 هزار میل کلاشنیکوف و دونیم میلیون کارطوس را بصورت کمک بلاعوض ارسال داشته است.
روسیه همچنان در امادگی افسران اردو و پولیس جمهوری اسلامی افغانستان شرکت می ورزد.
اندری اویتیسیان اظهار داشت: " ما تعداد افسران اردوی افغانستان را که مهارت تخصصی خود را در اکادمی های روسیه بالا می برند تا 225 نفر افزایش می دهیم. در سال نو تعداد بیشتر افغانان در کشور ما تحصیل خواهند کرد".
دیپلومات در جمله پرابلم های اردوی افغانستان که روسیه در حل انها کمک میکند، مساله تجهیز نیروی هوایی یاداوری کرد و گفت که در سال که گذشت بارها پروژه ارسال
" مجموعه هلیکوپترها" به افغانستان مورد بحث قرار گرفته است.
اویتیسیان گفت: " افغانان در باره ارسال هلیکوپترهای ما خواهش بعمل اورده اند. مذاکرات در زمینه جریان دارند. این احتمال وجود دارد که مذاکرات در سال اینده موفقانه انجام گردند و جانب افغان هلیکوپترهای روسیه را دریافت کند".

سیاستمدار بانفوذ افغانستان در سال 2010


سیاستمدار بانفوذ افغانستان در سال 2010
/30.12.2010

گروپ تحقیقاتی مرکز مطالعات افغانستان معاصر برای اولین بار در باره سطح اعتبار نفوذ سیاسی شخصیت های برازنده در افغانستان تحقیق نموده و فهرست را اماده نموده که در ان 50 تن از سیاستمداران، کارمندان دولتی و شخصیت های پیشتاز به اساس نظر عامه شامل گردیده اند. سطح نفوذ سیاسی به اساس نتائیج نظرسنجی کارشناسان ترتیب گردیده که به شیوه فورمه های سربسته انجام شده است.
در نظرسنجی سیاست دانان، ژورنالیستان و مشاوران سیاسی برجسته افغان شرکت ورزیده اند که بصورت دایمی در کابل زندگی میکنند. از کارشناسان این سوال پرسیده شده: " شما نفوذ سیاستمداران، متشبیثین، کارمندان و پیشتازان اذهان عامه را که بر جریانات سیاسی، اتخاذ فیصله های سیاسی و غیره در افغنستان بطور قابل ملاحظه اثر می گذارند، به اساس درجه بندی از 1 تا 5 چگونه ارزیابی نموده میتوانید؟".
نتیجه گیری سطح اعتبار به اساس ارزیابی مجموعی نفوذ 50 سیاستمدار از طرف پیشتازان جامعه کارشناسان افغان صورت گرفته است. شخصیت های که در فهرست اعتبار به اساس نظرسنجی شامل گردیده، به سه گروپ تقسیم شده اند: "نفوذ بسیار قوی"، " نفوذ قوی"، و " نفوذ متوسط" . کارشناسان در گروپ "نفوذ بسیار قوی" 22 شخصیت را شامل ساخته اند.
در جمله انها – حامد کرزی، محمد قسیم فهیم، محمد یونس قانونی، فاروق وردک، اشرف غنی احمدزی، محمد محقق، عزیز هوتک، برهان الدین ربانی، محمود کرزی، انورالحق احدی، عطامحمد نور، عمر داودزی، بسم الله خان و دیگران شامل اند.

در گروپ "نفوذ قوی" کارشناسان 9 شخصیت را شامل ساخته اند، که در جمله انها – عبدالرب رسول سیاف، کریم خلیلی، زلمی رسول، صبغت الله مجددی، اسمعیل خان و دیگران شامل اند. کارشناسان که در نظر سنجی اشتراک نموده اند در گروپ " نفوذ متوسط" 18 شخصیت را شامل ساخته اند.
در جمله انها – عبدالرحیم وردک، رحمت الله نبیل، ستانکزی مشاور رئیس جمهور افغانستان، عبدالهادی ارغندیوال و دیگران شامل می باشند.
پیشتاز بلاتردید سطح نفوذ حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان شناخته شده: به استثنای یک کارشناس، همه تحلیگران دی سطح نفوذ رئیس دولت را با 4 و 5 نمره ارزیابی نموده اند.
مقام دوم را در فهرست سطح اعتبار دو سیاستمدار مارشال فهیم و یونس قانونی بین خود تقسیم می کنند. اکثریت مطلق سیاستمداران را در افغانستان، طوریکه از ساختار سطح اعتبار مرکز مطالعات افغانستان معاصر بر می اید، نمایندگان جمع "مجاهدین"، فرکسیون ها و گروپ های مختلف ان تشکیل میدهند.
جالب اینکه کارشناسان افغان در جمله سیاستمداران بانفوذ هیچ یک از نمایندگان اسبق حزب دموکراتیک خلق را نام نبرده اند.
این مساله امکان این گفته را میسر می سازد که "کمونیستان" اسبق افغانستان در حال حاضر کدام نیروی با اعتبار سیاسی در کشور محسوب نمیشوند.
نظر به ساختار فهرست اعتبار، در حال حاضر گروپ مشاوران و دستیاران حامد کرزی بر فیصله های سیاسی در افغانستان تاثیر قابل ملاحظه بجا میگذارند. در عین حال، اگر اشرف غنی احمدزی و وحید عمر سکرتر مطبوعاتی در کشور کاملاً علنی و خوب معلوم می باشند، عمر داودزی رئیس دفتر ریاست جمهوری و زلمی هیوادمل مشاور رئیس جمهور که در جمله 50 شخصیت بسیار بانفوذ شامل می باشند، شهرت کمتر، خاصتا، در خارج از کشور دارند.
باید گفت که در گروپ سیاستمداران بسیار بانفوذ افغانستان دو "سرمایه دار" که از سکتور بانکی افغانستان نمایندگی میکنند – برادر رئیس جمهور کشور،
یکی از مالکان "کابل بانک" محمود کرزی و عزیزی هوتک، یکی از صاحبان "عزیزی بانک" قرار گرفته اند. قرار ارزیابی های کارشناسان کابل، هردو متشبث از نقطه نظر نفوذ خود در افغانستان باههم کاملاً قابل مقایسه می باشند.
کارشناسان کابل، به اساس قضاوت نظر به ساختار سطح اعتبار بسم الله خان محمدی وزیر داخله فعلی را در سیستم سیاسی کشور نظامی بسیار بانفوذ توصیف نموده اند.
آنها امرالله صالح رئیس اسبق اداره عمومی امنیت ملی را در سطح نسبتاً پائینتر قرار داده اند. رئیس اسبق اداره عمومی امنیت ملی، به مقایسه حنیف اتمر وزیر داخله اسبق که هیچ یک از کارشناسان که در نظرسنجی شرکت نموده، او را یاداوری نکرده اند، یکی از سیاستمداران بانفوذ افغانستان باقی مانده است.
دو نظامی دیگر – رحمت الله نبیل رئیس فعلی اداره عمومی امنیت ملی و عبدالرحیم وردک وزیر دفاع از نظر سطح نفوذ نسبت به وزیر داخله فعلی در سطح پائینتری قرار دارند. کارشناسان عطامحمد نور والی ولایت بلخ را بانفوذترین والی در افغانستان خوانده اند. گل اقا شیرزی والی ولایت ننگرهار، ولی کرزی رئیس شورای ولایتی قندهار و یونس نواندیش شاروال کابل از او در سطح اندکی پائینتر قرار گرفته اند.
کارشناسان گلاب منگل والی ولایت هلمند را از نظر سطح نفوذ در مقام سوم قرار داده اند. گروپ والیان بسیار بانفوذ را توریالی ویسا والی ولایت قندهار تکمیل میکند.
به اساس ارزیابی کارشناسان در جمله بانفوذترین نمایندگان ولسی جرگه یونس قانونی، محمد محقق، عبدالرب رسول سیاف، رمضان بشردوست، احمد بهزاد، محی الدین مهدی، شکریه بارکزی و دیگران شامل می باشند. در جمله 50 سیاستمدار بسیار بانفوذ افغانستان فقط دو نماینده مشرانو جرگه: صبغت الله مجددی رئیس مشرانو جرگه و سید احمد گیلانی عضو مشرانو جرگه شامل گردیده اند. علت چنین نمایندگی محقر سناتوران در فهرست سطح اعتبار نفوذ سیاسی وزن کم مشرانو جرگه می باشد که برخی از اعضای ان از طرف رئیس جمهور افغانستان تعین میشوند. کارشناسان در جمله 50 سیاستمدار بانفوذ کشور فقط یک زن – شکریه بارکزی نماینده ولسی جرگه را نام برده اند. میزان سطح اعتبار نفوذ سیاسی در افغانستان از طرف کارشناسان مرکز مطالعات افغانستان معاصر در هر ربع تحقیق خواهد شد.

مروری بر اوضاع امنیتی افغانستان


مروری بر اوضاع امنیتی افغانستان در سال 2010، دستاورد ها و آزمون ها!؟

09.10.1389
در آستانه فرا رسیدن سال جدید میلادی، حکومت افغانستان و نیرو های بین المللی در این کشور می گویند که در راستای تامین امنیت در سال 2010 میلادی دستاورد های چشمگیری داشته اند.در حالیکه سال 2010 میلادی رو به اختتام است، ارزیابی های مختلف در مورد دستاورد های نظامی در افغانستان در جریان این سال صورت می گیرد.برخی ها عقیده دارند که افغانستان سال خونین دیگر را سپری کرد، اما شماری می گویند که این سال پر از دستاورد و پیشرفت در زمینهء تامین امنیت در این کشور بوده است.جنرال امرالله امان یکی از کارشناسان نظامی می گوید که سال 2010 میلادی در افغانستان مملو از مشکلات و مرگبار ترین سال به نیرو های افغان و خارجی بوده است.
وی در مورد گفت:«سال 2010 از لحاظ امنیتی بد ترین و خونین ترین سال برای جامعهء جهانی بود. مطابق به ارزیابی های که از طرف جامعهء جهانی هم صورت گرفته است، سال 2010 بدترین سال تلقی شده است.چنان که ما دیدیم، ولایت نورستان دو بار شاهد بد ترین حالت بود. تعهدات را که نیروهای بین المللی قبل از عملیات در ولسوالی های مانند مارجه و نادعلی سپرده بودند، عملی نه توانستند.»
شماری دیگر از کارشناسان نظامی هم به این باور اند که وضعیت امنیتی چنانیکه انتظار می رفت، در سال 2010 میلادی بهبود نیافت و بر عکس اوضاع وخیم تر گردید.در این سال به اساس استراتیژی ایالات متحده امریکا تعداد سربازان امریکایی در افغانستان ازدیاد یافت و عملیات متعدد در مناطق مختلف این کشور به خصوص در جنوب راه اندازی گردید.جنرال جوزوف بلاتز سخنگوی نیرو های آیساف در افغانستان به رادیو آزادی گفت که در سال 2010 میلادی از نظر ساختار، منابع و افزایش نیرو در وضعیت بهتر قرار داشتند و توانسته اند با وارد کردن ضربهء سنگین بر پیکر مخالفین مسلح، مناطق زیاد را از تصرف آنان خارج بسازند.
وی در ادامه گفت:« در سال 2010 میلادی قادر به پیشرفت های در افغانستان بوده ایم و در وضعیت قرار گرفتیم که نماینگر توانایی ما بوده است.در جریان این سال، توانستیم تحرکات مخالفین مسلح را در مناطق وسیع این کشور متوقف بسازیم.»با آن که نیرو های بین المللی می گویند که به پیشرفت های زیاد در سال 2010 میلادی در افغانستان نایل شده اند، اما بسیاری مردم به این باور اند که افغانستان در جریان سال 2010 از امنیت بهتر برخورد دار نبوده و مخالفین مسلح هنوز هم منحیث یک تهدید عمده در برابر نیرو های افغان و بین المللی به حساب می آیند.سه تن از باشنده گان کابل در زمینه چنین گفتند:« اسم من محمد جمشید فارغ پوهنځی زمین شناسی استم. قسمی که ما شاهد هستیم با وجود توانمند شدن نیروهای ملی کشور ما، تهدیدات علیه آنها نیز افزایش یافته است، یعنی نیروهای مخالف مسلح بیشتر تقویه شده و ساحات زیاد را تحت تصرف خود در می آورند. بناءً گفته نمی توانیم که امنیت بهتر شده است.»« اسم من محمد نسیم محصل پوهنځی انجنیری پوهنتون کابل استم. طوریکه دیده می شود، مشکلات افغانستان روز به روز اضافه شده می رود و افغانستان از نگاه امنیتی پیشرفت زیاد نداشته و مشکل عمده تلفات ملکی است که اکثراً از طرف نیروهای خارجی صورت می گیرد.»«
علت عمدهء ناامنی این است که نیروهای مخالف مسلح دولت مفکوره های مردم را در اکثر ولایات تغییر داده و از همین سبب تعداد مخالفین روز به روز اضافه تر شده و ناامنی هم بیشتر می شود.»حکومت افغانستان در سال 2010 میلادی تلاش هایش را به هدف برقراری صلح و ثبات در این کشور با برگزاری جرگهء ملی مشورتی صلح و ایجاد شورای عالی صلح تشدید بخشید.حکومت افغانستان هم چنان متعهد به گرفتن مسوولیت های امنیتی این کشور تا پایان سال 2014 میلادی گردید.انتظار می رود روند انتقال امنیت به نیرو های افغان در سال 2011 میلادی آغاز شود.
تعداد از مخالفین مسلح دولتوحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت، پیشرفت های در سال 2010 میلادی در راستای تامین امنیت در این کشور به میان آمده، اما تاکید کرد تا زمانیکه به لانه های اصلی تروریزم در بیرون از افغانستان پرداخته نشود، این پیشرفت ها استقرار نخواهند داشت.وی در ادامه گفت:« در سال 2010 پیشرفت های در قسمت تامین امنیت و عملیات های نظامی با شرکای بین المللی خود داشتیم. یک تعداد از مناطق افغانستان مثلاً ولایات هلمند و قندهار نسبت به گذشته با امن تر شده اند. اما روی این مساله هم تاکید می کنیم که این پیشرفت ها و دستاورد های که به وجود آمده، شکننده اند و استقرار نخواهند داشت مگر این که در مراکز که تروریزم موجود است، به آن ها پرداخته شود.»حکومت افغانستان می گوید که تلفات افراد ملکی، عملیات شبانه، موجودیت نهاد های موازی و شرکت های خصوصی امنیتی از مشکلات عمده در افغانستان در سال 2010 میلادی بوده اند.
به اساس گزارش سازمان ملل متحد در ده ماه اول سال 2010، بیش از 2400 تن از افراد ملکی در افغانستان کشته شده اند و حدود 3800 نفر دیگر مجروح گردیده اند.به اساس گزارش های منتشر شده، در این سال بیش از هفت صد سرباز بین المللی در افغانستان به هلاکت رسیده اند که به گفته مقامات ناتو یکی از علت های افزایش تلفات عساکر آنان ازدیاد تعداد این سربازان بوده است.بنابر اظهارات وزارت دفاع افغانستان، در جریان این سال کم و بیش 800 تن از سربازان اردوی ملی نیز در حوادث مختلف که بیشتر ناشی از انفجار ماین های کنار سرک بوده، کشته شده اند.جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در صحبت با رادیو آزادی در حالیکه تایید کرد سال 2010 میلادی مرگبار ترین سال به نیرو های افغان و بین المللی بوده است، اما گفت که اردوی ملی از نظر کمی و کیفی پیشرفت های هم داشته و راه برای تقویت و تجهیز بیشتر سربازان اردوی ملی باز شده است.آقای عظیمی در ادامه گفت:« اگر چه عملیات دشمن گسترده تر شده و به طرف شمال و شمال غرب کشیده شده است، اما در ولایات مانند هلمند، قندهار، زابل، ارزگان، فراه و بادغیس مشکلات زیاد داشتیم، اما در سال 2010 در این ولایات خاصتاً در ولایت هلمند این مشکلات کاسته شده و اگر حالا اوضاع امنیتی این ولایات نسبت به سال قبل مقایسه شود، بسیار بهتر شده است.هم چنان در اردوی ملی ظرفیت ها در قسمت زیربنا، تعلیمات، تاسیسات و تجهیزات افزایش یافته و وضعیت نسبت به سال 2009 بسیار بهتر شده است

تعداد از سربازان اردوی ملی افغانبا آن که نیرو های افغان و بین المللی می گویند که در سال 2010 میلادی تلفات سنگین را به طالبان مسلح نیز وارد کرده اند، اما طالبان مسلح هم ادعا دارند که توانسته اند حملات شان را افزایش داده و شمار زیاد نیرو های دولتی و بین المللی را به هلاکت برسانند، ادعای که همواره از سوی مقامات رد شده است.حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است تا با تلاش های که در راستای برقراری صلح و ثبات و مذاکره با مخالفین ادامه دارد، در همکاری صادقانهء حکومت پاکستان در سال 2011 میلادی دستاورد های بیشتر داشته باشد.اما آگاهان در حالی که نقش پاکستان را در زمینهء تامین امنیت در افغانستان با اهمیت می دانند، اما کم تر به عملکرد پاکستان به آنچه تعهد می کند، باور دارند. زیرا به گفته آنها پاکستان تا حالا به تعهدات خود وفادار نبوده است.

Tuesday, December 28, 2010

سی ویک سال بعد از خروج شوروی از افغانستان

ششم جدی روز اشغا ل افغانستان توسط ارتش سر شوروی
حرفهای در مورد ببرک کارمل
/14.12.2010
ولادیمیر پلاستونمولف - ولادیمیر پلاستون پروفیسور دیپارتمنت شرق شناسی پوهنتون دولتی نوواسیبیرسک .نظر

نویسنده مقاله ممکن است مغایر با موضع سایت "افغانستان .رو" باشد. رهبران احزاب سیاسی و سران دول همیشه مورد بیرحمانه ترین و بعضاً اهانت بارترین انتقادات که همیشه برحق نمی باشند، قرار میگیرند. نه تنها دشمنان خارجی سیاسی، بلکه هم رزمان دیروزی حزبی به چنین حملات مبادرت می ورزیدند. انچه که به افغانستان مربوط میگردد، مطبوعات غربی ابتداء نورمحمد ترکی منشی عمومی اول کمیته مرکزی حزب دموکراتیک خلق افغانستان را به خاطر موضعگیری طرفداری از اتحاد شوروی و بعداً، منشی عمومی دوم – حفیظ الله امین که به دیکتاتوری، مجازات های کتلوی ( برحق) و حتی همکاری با سیا ( ثابت نشده) متهم ساخته بودند، مورد انتقادات شدید قرار دادند. ببرک کارمل منشی عمومی سوم کمیته مرکزی حزب دموکراتیک افغانستان این مقام را به پشتیبانی رهبری اتحاد شوروی در ماه دسمبر سال 1979 احراز نمود.
بادرنظرداشت گسترش جنگ داخلی در کشور و مداخله بی مثال در امور داخلی افغانستان، مسوولیت عظیم به خاطر سرنوشت کشور و مردم بر دوش او قرار گرفت. از نقطه نظر موضعگیری امروزی به مشکل میتوان گفت که حوادث در این کشور در کدام جهت انکشاف میکرد، اگر ببرک کارمل امکانات کافی برای طرح و تحقق سیاست میداشت که با واقعیت های اوضاع موجود ان زمان مطابقت میداشت. بر اساس تحلیل مواد منتشره دوران قبل از انقلاب میتوان گفت که او در باره انکشاف افغانستان در راه عصری سازی و دموکراسی دیدگاه مستقل داشت. فقط در غرب رژیم را که بعد از کودتای نظامی 27 اپریل سال 1979 در کابل برقرار شد، بنام رژیم کمونیستی مسمی نمودند. ولی هیچکدام از رهبران افغانستان نوین خود را کمونیست اعلام نه نموده بود. صحبت بر سر اعمار جامعه "عاری از استثمار انسان توسط انسان" مطرح بحث بود. طوریکه سلینکین م. ف. شرق شناس و کارشناس مشهور مسایل افغانستان نوشته بود، ببرک کارمل به خاطر به سوسیالیزم رو اورده بود که " در ان الترناتیف نظام اجتماعی بی رحمانه، فاقد معنویت و ضد انسانی سرمایه داری را مشاهده میکرد".
در عین حال، " او با قبول ایدیولوژی مارکسیزم، با قاطعیت با اجتماعی کردن فوری افغانستان مخالفت میکرد و عقیده داشت که این کشور بصورت قطع به پختگی خود نه رسیده و برای این گونه تجارب جسورانه اماده نمی باشد". ولی او که در شرایط حضور نیروهای شوروی در حلقه مشاوران قوی شوروی که از درک اوضاع در افغانستان عاجز بودند قرار داشت، توان سوق جریان حوادث در مسیر درست را نداشت. او بعد از استعفای اجباری خود، هنگام اقامت در مسکو در یک مصاحبه به این موضوع اشاره نموده تذکر داد که حتی " برداشتن یک قدم" هم بدون مشاورین شوروی ناممکن بود. او خشم خود را نسبت عدم درک خصوصیات افغانستان "از طرف رفقای شوروی" و فشار شدید نظامیان شوروی بر وی، اظهار نمود.
همان مشاورین بلند پایه و دیپلوماتان اشتباهات و خطاهای اشکار خود را به پای رهبری افغانستان در راس ببرک کارمل می بستند و در مسکو کارمل را به مثابه شخص متزلزل، فاقد قاطعیت و ناتوان در امر تحقق سیاست اشتی ملی طرح شده معرفی میکردند. او را در حقیقت مقصر تمام مشکلات قلمداد نمودند. تنها مخالفان او در حزب در بی اعتبار ساختن ببرک کارمل به مثابه شخص و شخصیت سیاسی دخیل بودند... در تاریخ 30 مارچ سال 1986 ببرک کارمل توسط طیاره خاص به مسکو انتقال داده شد، جای که به او به شکل با نزاکت و قاطع در باره استعفای داوطلبانه " به خاطر منافع علیای کشور" و سپردن اختیارات خود به دوکتور نجیب الله، هوشدار دادند. در تاریخ 4 ماه می ببرک کارمل را از مقام منشی عمومی حزب به اساس عبارت معمول دوران شوروی" بنابر وضع صحی" سبک دوش کردند و در ماه نوامبر "جهت معالجه" به اتحاد شوروی اعزام نمودند. ببرک کارمل که از دوری از وطن رنج می برد، بارها از رهبری شوروی بخاطر بازگشت به افغانستان خواهش بعمل اورده بود. بالاخره، این خواهش او را براورده ساختند.
او در سال های اخیر حیات خود در حیرتان زندگی میکرد. من او را در انجا دیدم که با مردم محلی صحبت میکرد، ولی کارمندان استخباراتی ما که ظاهراً مسوولیت امنیت او را بر عهده داشتند، به من مشوره ملاقات با وی را ندادند. به زودی واقعاً هم ببرک کارمل با مشکلات صحی مواجه گردید و او مجبور شد جهت معالجه به مسکو بیاید. اخرین بار من با او اندکی قبل از وفات اش ملاقات نمودم. پسر او کاوه از من خواهش نمود، تا دوکتور خوب را پیدا نمایم. یکجا با دوکتور، طبیب کتیگوری عالی ما به اپارتمان او امدیم که در عمارت مهمانخانه حزبی انستیتوت علوم اجتماعی مربوط کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی قرار داشت. وضع ظاهری ببرک کارمل بسیار خراب بود. در صورت تشخیص " فلج رشته های عصبی مغز با عواقب برهم خوردن دوران خون و ضعف سرطانی" او وضع بهتر از این داشته نمی توانست.
ببرک کارمل در ماه دسمبر سال 1996 در مسکو در شفاخانه نمبر یک شهری ( قرار معلومات دیگر در شفاخانه مرکزی کلینیکی در جاده روبلیوف) چشم از جهان پوشید. او 68 سال عمر داشت. در مراسم ترحیم که در شفاخانه مرکزی پولی کلینیکی صورت گرفت، هیچکدام از مقامات بلند پایه دولتی روسیه را من ندیدم. اقارب نزدیک جنازه او را توسط طیاره به افغانستان انتقال دادند و مطابق وصیت اش او را در حیرتان به خاک سپردند. لازم به تذکر است که ببرک کارمل همیشه نسبت به اتحاد شوروی، هم در در مرحله اولی فعالیت های سیاسی خود، هم در سالهای تجرید که از دست "دوستان شوروی" و همرزمان حزبی دیروزی و ظاهراً همفکران بی وفا در ان قرار گرفته بود، علاقمندی صادقانه داشت. او تا اخرین رمق حیات بر مشی انتخاب شده خود که هدف غایی ان را در تغییر جامعه افغانی بر اصول دموکراتیک می دید، ایمان داشت

مصاحبه با نیومن در باب افغانستان


بیش از 100 ژورنالیست در سال 2010 هنگام اجرای وظایف شان کشته شده اند
11:28

1389 / 10 / 07
مسکو،7 جدی، خبرگزاری «ریا نووستی» / حد اقل 105 ژورنالیست در سال 2010 هنگام اجرای وظایف مسلکی شان در 33 کشور جهان کشته شده اند.
این مطلب در گزارش سازمان غیر حکومتی سویس در باره دفاع از حقوق ژورنالیستان
Presse embleme campagne (PEC)تذکر یافته است.
قرار معلومات سازمان که جهت تصویب کنوانسیون خاص بین المللی در باره دفاع از ژورنالیستان تلاش می ورزد، سال 2010 نسبت به سال قبل، زمانیکه 122 کارمند وسایل اطلاعات جمعی به قتل رسیده بودند، "کمتر غم انگیز" ثابت گردیده، ولی به مقایسه سال 2008 تعداد تلفات ژورنالیستان به اندازه 14 نفر افزایش یافته است.
در گزارش که در روز دوشنبه در سایت این سازمان منتشر گردیده، گفته شده: " جامعه بین المللی تا هنوز میتودهای برای ان طرح ریزی نکرده، تا به این پدیده ( جنایات علیه ژورنالیستان) خاتمه بخشد. میکانیزم های موثر که به اساس انها مجرمین مقصر این جنایات به سرعت مورد بازجویی قرار گیرند و به محکمه کشانده شوند، هنوز وجود ندارند".
قرار معلومات PEC، مکسیکو به خطرناکترین کشور برای کارمندان وسایل اطلاعات جمعی در سال 2010 مبدل گردیده، جای که در جریان رویارویی بین مقامات حکومتی و اعضای اتحادیه های قاچاقچیان مواد مخدره 14 ژورنالیست به قتل رسیده اند. پاکستان که در ان نیز 14 کارمند وسایل اطلاعات جمعی عمده تاً در منطقه سرحدی با افغانستان به قتل رسیده، در جمله خطرناکترین کشورها قرار گرفته است.
در جمله کشورهای که در سال 2010 بیشترین تعداد کارمندان وسایل اطلاعات جمعی درانها به قتل رسیده، هاندوراس (9 نفر) و عراق (7 نفر) یاداوری شده اند. روسیه که دران 5 ژورنالیست به قتل رسیده اند، در این فهرست جای ششم احراز نموده است.
قرار احصائیه 5 ساله این سازمان، از سال 2006 در جهان 529 ژورنالیست کشته شده اند.
بیشترین جنایات علیه نمایندگان وسایل اطلاعات جمعی در مکسیکو، پاکستان، عراق و همچنان فلپاین انجام میگردند.

Monday, December 27, 2010

شورای عالی صلح با دست پر از پاکستان بر خواهد گشت؟


آیا هیات شورای عالی صلح با دست پر از پاکستان بر خواهد گشت؟
07.10.1389
سفر پلان شده هیات متشکل از اعضای شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان و جنجال های موجود بر سر انتخابات سال جاری در افغانستان، از مسایلی مهمی اند که به تعدادی زیادی از روزنامه های چاپ امروز کابل راه یافته اند
.

خدمت گار
روزنامه خدمتگار در مطلبی به عکس العمل کمسیون های انتخاباتی افغانستان در رابطه به ایجاد محکمه اختصاصی توجه کرده است. روزنامه این کمسیون ها را متهم کرده که با لوی څارنوالی و کاندیدان معترض در چوکات قانون رفتار نمی کنند. سپس روزنامه به استناد از قانون اساسی افغانستان تاکید کرده است، که بررسی دعاوی حقوقی و جرمی از صلاحیت های قانونی ارگان های قضایی این کشور است. خدمتگار نوشته است، بجای اینکه کمسیون های انتخاباتی افغانستان، به این مساله، رنگ سیاسی و یا هم کدام رنگی دیگری بدهند، نیاز است در مطابقت با قانون عمل کنند، و به اثبات برسانند که در جهت تامین عدالت کار می کنند.
اراده
روزنامه اراده، در حالی که بررسی موارد تقلب و تخطی در انتخابات امسال را ضروری دانسته، اما پرسیده که این را کی تضمین می کند که محکمه اختصاصی تازه ایجاد شده، دعاوی حقوقی و جرمی کاندیدان معترض این انتخابات را به طور عادلانه بررسی می کند. روزنامه به این گفته های مقامات کمسیون مستقل انتخابات افغانستان هم توجه کرده که می گویند، آنان در کار های شان مستقل اند و هیچ کسی حق دخالت در فعالیت های شان را ندارد. روزنامه با در نظرداشت این مساله، نوشته است که محکمه اختصاصی کاری خاصی را از پیش نخواهد برد.
سرنوشت
روزنامه سرنوشت در خصوص این محکمه اختصاصی که قرار است امروز کارش را آغاز کند، نظریات شماری از کاندیدان معترض را به نشر رسانده است. روزنامه می نویسد، در حالی که مشرانو جرگه افغانستان از این محکمه می خواهد، تا فیصله هایش را به طور علنی اعلام کند، اما به نوشته روزنامه، برخی از کاندیدان معترض به این باور اند، که محکمه اختصاصی هم مثل کمسیون مستقل انتخابات، زیر تاثیر فشار های داخلی و خارجی خواهد بود. سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان، موضوع دیگری است که شماری از روزنامه ها به بحث در مورد آن پرداخته اند.
خدمت گار
هر چند روزنامه خدمتگار حمایت پاکستان را از تلاش های تامین صلح در افغانستان ضروری دانسته، اما سوال کرده که آیا هیات شورای عالی صلح با دست پر از پاکستان بر خواهد گشت؟ روزنامه نوشته است در پنجمین نشست استانبول زمینه برای سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان مساعد شد و روزنامه این اقدام را تاکید روی حل مشکل افغانستان از راه سیاسی خوانده است. روزنامه می نویسد، جلب حمایت پاکستان از شورای عالی صلح نهایت مهم است، زیرا به نوشته نویسنده مطلب، رهبران طالب بدون اجازه حکومت پاکستان و استخبارات این کشور، صلاحیت گفتگو را ندارند. به نوشته روزنامه، اگر رهبران طالب خودسرانه بخاطر اجرای گفتگو های صلح تلاش کنند، با سرنوشت ملا عبدالغنی برادر مواجه خواهند شد.
سرنوشت
در این حال روزنامه سرنوشت، سفر اعضای شورای عالی صلح به پاکستان را در بخش تلاش های صلح در افغانستان مهم خوانده است. روزنامه به نقل از معاون این شورا نوشته است، هیات دوازده نفری شورای عالی صلح که ریاست آن را برهان الدین ربانی به عهده خواهد داشت، در جریان سفر سه روزه شان به پاکستان، با رییس جمهور آن کشور و دیگر رهبران سیاسی پاکستان دیدار خواهند کرد. به نوشته روزنامه، احتمال می رود در پایان این سفر، زمینه آغاز گفتگو های رسمی حکومت افغانستان با مخالفین این کشور به وساطت یک کشور مساعد گردد.

حزب فرا گیر ملی نیاز امروز و فردابســم الله الــرحمــن الــرحیــم
حــزب فــراگیــر مــلی نیــاز امــروز وفــردای کشـــور!


خوانندگان عزیز ودوستان گرامی! بار ها در مقالات ونوشتار ها اندیشمندان وتحلیلگران امور سیاسی کشور به این مسئله تأکید شده که انتخابات بهترین گزینه درامر انتقال مسالمت آمیز قدرت از یک نهاد به نهادیگر ونماد دموکراسی در یک کشور است، اما از آنجائیکه ملت ما از انتخابات ریاست جمهوری وانتخابات دور دوم پارلمانی تجربه خیلی تلخ گر فت وپروسه دموکراتیک وملی انتخابات إعتبار خودرا در سطح ملی از دست داد دیگر گمان نمیرود ملت ما به نتائج انتخابات ویا بر گزاری این پروسه امید وار باشند.
در چنین حالت بحرانی وپر اضطراب ایجاب مینماید تا نیرو های متعهد مؤمن ووطن دوست از همین حالا در صدد إحیای یک التر نانیف مناسب باشند تا این خلاء را پر کند بر طرف ساختن این خلاء جزء از راه تشکیل یک حزب وسیع وفراگیر ملی که بر محور ارزشهای کلتوری بناء یافته باشد ممکن نیست. موجودیت حزب فرا گیر ملی که دارائی بر نامه ؛ضوابط ومشخصه های ایدآل باشد در شرائط کنونی ضرورت حاد ملت ومردم ماست.ما نیاز به تر بیت وقانونمند ساختن افراد جامعه داریم حزب یگانه تشکلی است که افرادش را درس قانون پذیری، عدالت گستری وانسان سازی میدهد. درس تحرک درس تحول ودرس تجدد ونو آوری مطابق به خواست زمان وشرائط مدرنیته، بلی أحزاب سیاسی وسیله ارتباط وانسجام بین افراد جامعه اند همان است که بر تشکیل یک حزب نوین با بر نامه های ملی ولی مدرن نیاز شدیدإحساس میشود. این أحزاب باید از شرائط موجود کشوروسر زمین که قد بر افراشته اند رنگ بگیرند تا بتواند در بین توده ها راه پیدا کند.أهداف وانگیزه های تشکیل آینه کامل عیار برای نمایش خواست های ونیاز های مبرم روز باشد.ما نمیتوانیم با شعار دیروز نیاز امروز را مرفوع سازیم.آنچه پاسخ گوئی نیاز فعلی ملتهاست باید جز بر نامه واجندای أحزاب سیاسی معاصر باشد.
انگیزه های تأسیس حزب سرتاسري:تحلیلگران امور سیاسی واجتماعی، شکافها ودرد های متراکم اجتماعی، سیاسی، قومی و یا جنسیتی را علت شکل گیری احزاب می دانند اما در عصر حاضر میگویند.تصمیم تشکیل یک حزب محصول مدرنیته است یعنی همین مردم سالاری ودموکراسی واحترام به آرائ مردم خواستگاه یک حزب است همین خواستگاه که إعتبار آن در کشور ما خدشه دار شده.مثلاً داشتن پارلمان از طریق نقش أحزاب سیاسی.ویا وجود تضاد های سیاسی وفکری ویا شعار های توسعه گرائی وانکشافی:ما روی همین هردو نیاز فوق دست به تشکیل یک حزب خدمتگار وحامی ارزش های ملی إعتقادی ودموکراتیک می زنیم تا درد هارا کاهش وآزادیهارا افزایش دهد.به همه حال در افغانستان امروزی هم موج درد هاست وهم حس حفاظت از فرایند ارزش های مدنی وملیست که انسانرا به تشکیل حزب وا میدارد.ما هم تلاش می ورزیم قدمی بسوی بهبود وضع اجتماعی ورفاه عامه بر داشته از ارش های ملی پاسداریکنیم.
درپی آزمودن آزموده ها نباشید از مشاهده سایت های انتر نتی و ملاقات چند جانبه بعضي دوستان به حقایق تلخی بر میخوریم وآن اینکه افراد وابسته به أحزابیکه نسبت نا کارآئی به تاریخ پیوسته تلاش دارند زیر نام ومرام کهنه درخت خشکیده وبی ثمر میوه تازه بچینند.نه خیر درختیکه تنه اش کام ملت را تلخ ساخته از شاخه هایش هیچ انتظار نداشته باشید.بذرنو، شاخه نو وثمر نو.مرغوب دلپذیر ایده آل واقعی ومردمی در فضای آزاد ودموکراتیک.ما دیگر حزب حامی کودتا راتربیت وتیمار نمیکنیم چون کودتا بفکر اقتدار فرد ومهره های خاص ست ما به كمك و ياري شما حزب متحرك وپویا ومردمی را پی ریزی میکینم تا بوسیلۀ آن تغییر در ساختار وسیستم بوجود آید ساختاریکه گره از مشکل ملت بکشاید نه فرد ویا شخصی را بر چوکی بنشاند. همان است که مینویسم دوستان گرامی! بر تابوت پوسیده وبی روح أحزاب گذشته اشک نریزید وآه سرد از سینه گرم بیرون نکشید.با دل زنده به سراغ حزب جوان با پیام نو بروید.ما و تعداد زياد از طلایه داران شعار نو وآینده درخشان تصمیم داریم با كمك و همكاري شما حزبی را به همین منظور جلو دار باشيم.نه تنها دوستان بیدار دل وبا احساس که از نا بسامانیهای کنونی صد رنج ودر دل دارند.ومیخواهند روی ضرورت تأسیس حزب بر اساس نیاز های کنونی فکر و قدم استوار تری را به جلو بگذارند.باید حزب ومفهومش را با شاخصه هایش خوب بشناسیم وبعد با تعهد وصداقت پاسداری اش کنیم. یک نگاه انتقادی بگذشته.أحزاب گذشته بیشتر بر منافع شخصی استوار است تا نیاز های ملی. کمتر فعال سیاسی را میابید که امروز بتواند ادعا کند حزب و گروه متبوعش بدون اتکا به شخصیت های حاضر در عرصه قدرت حکومتی و امکانات مالی عمومی پا گرفته ومستقلانه فعالیت خود را گسترش داده است.چه بسا که کاپی اساسنامه ومرامنامه را به دفاتر شرکت های خصوصی ودفاتر خارجی ها می فرستد تا حاصل زحمت وتلاش را طور عاجل نقدا بدست آورند. از طرف دیگر وقتی از مقامات بالای احزاب درباره آمار واقعی کادر مرکزی، اعضا، هواداران و فعالان درلایات و ولسوالی ها و یا از آمار و اعداد دقیق مربوط به در آمد وصورت مصرف وموارد هزینه پرسان شود احتمال گرفتن پاسخ روشن و دقیق اصلا ممکن نیست.همه تلاش دارند از آدرس یک تشکلی کاغذی از نهاد های کجدار ومریض دولتی باج بگیرند مثلا انتقاداتی که احزاب و گروه های سیاسی موجود نسبت به عملکرد دولت یا قوای مقننه و قضاییه- مطرح می کنند در اکثر موارد فاقد ارزشهای استاندارد و کارشناسی بوده صرف تا گر فتن امتیاز به هیاهوی می پردازند وبعد خاموش می شوند. احزابیکه هیچ بر نامه ندارند تنها شعار قومی وسمتی دارند وبس. تجمع نخبگان وشخصیت های سیاسی، علمی، فرهنگی، اقتصادی که واجد ویژگی های واقعی نخبگی باشند در احزاب و گروه ها بسیار اندک است.بیشترین تخصص بجای پلان سازی وبر نامه ریزی در اتهام بندی وبر چسپ زدن بر دیگران است.بلی اشاعه پراگنی وتفرقه افگنی مرگ ملتهاست:بستر سالم ومؤثر مبارزه سر زمین خود ماست. طوریکه مشاهده میگردد عده از فعالان سیاسی افغان مقیم اروپا وآمریکا که به أحزاب تاریخ گذشته کشور ما ارتباط داشته ویا دارند مصروف اتهام بندی واشاعه پراگنی اند. یکی از وحدت ملی دم میزند ودیگری را به وحدت شکنی وهنجار گریزی متهم میسازد.یکی جر منی را مرکز ثقل مبارزه انتخاب میکند دیگری سویدن وناروی را میدان صاف وهموار تشخیص میدهد.گذشته از آن روح مقالات منتشره در وبسایت های متعدد تهمت افتراء وحدت شکنی خود ستائی وخود محوری وواقعیت گریزی است.من از دو.ستان بیرون مرزی چه داکتر، چه متخصص وچه اکادمیسن تقاضا مینمایم تا شمشیر تیز اختلاف وتفرقه را کنار بگذارند و بر زخمها وجراحات میهن زخم خوردۀ خویش بجای نمک مرحم گذارند.یکی بر زبان می تازد دیگری بر قوم ونژاد یکی از اصالت سمت وجغرافیا میگوید دیگری از گذشته بی بها واسفبار.این عصر علم تکنالوژی وسازندگیست وما مانند رسوم قرون وسطائی به شماره قبر ها وکثرت استخوانهای پوسیده افتخار میکنیم. باز هم مینویسم گذشته با همه زیبائی اش گذشته است بیائید فکر برای اینده بکنید، آیندۀ که محور ومعیار آن انسانیت باشد نه قوم وسمت ونژاد وفرکسیون بازی های سیاسی بازار گرم کن در خارج از کشور..
نوت: بعد از مشوره هاي همه جانبه دوام دار و پيگير با دوستان و علاقمندان قضایای افغانستان در داخل وخارج کشور به این نتیجه رسیدیم راهی جزء ایجاد یک تشکل إعتقاد محور بر مبنی ارزش های إعتقادی وکلتوری مردم وروشنفکران حقیقت نگر کشور وجود ندارد.لله الحمد که نشست ها وشورا های دوستان نتیجه داد وتصمیم گر فتیم این إعلامیه را صادر واز دوستان كه آرزوي همسفر شدن در اين كاروان را داشته باشند تقا ضا مینمائیم تا جهت غنا مند ساختن این بر نامه ملی ودموکراتیک ديدگاه ها، نظريات انتقادات و پيشنهادات موثر خويش را به اين آدرس جهت غنا مندي هر چه بيشتر اين نهاد بفرستند هر گاه فشردۀ بیوگرافی دوستان ضمیمه باشد بر إعتماد و همدلي ما خواهند افزود تشکر..
ahmadjawadnoori@yahoo.com
asaeedi48@yahoo.com
0798 674721 _ 0788 101001 – در كابل
0093 798674721 _0093 788101001_

پاکستان جاده صلح در منطقه
بخوانید و قضاوت کنید
پنجشنبه, 02 دی/جدی 1389 ساعت 11:08 محمد منیر منیر

ملت مظلوم افغانستان حاکمیت استبدادی طالبانی را با همه رنج و مشقت پشت سر گذاشت با این امید که فرادی بهتر در انتظار مردم ما خواهد بود با تاسف زیاد دیروز اول جدی 1389 که ده سال از عمر حاکمیت بعداز طالبان که قدرتمدار و الم بردار این نظام آقای حامد کرزی بوده است بدبختی های زیادی نصیب ملت ما گردیده که مشت نمونه خروار را در این ده سالگی حکومت آقای کرزی و تیم بی کاره اش یاد آور میشوم. من در این نوشته از ملیارد ها دالری که حیف و میل شده اند و به مارکت های دوبی انتقال یافته اند یا صدا ها جنایت کار و آدم کش طالبی که از محابس افغانستان و خارجی ها خلاف قانون به امر آقای کرزی رها گردیده اند یا اضافه تر از چهار ملیون جریب زمین دولتی که توسط زورمندان و مافیای زمین غصب گردیده رشد سرسام آوری مواد مخدر یا اختلاس که جای تخصص را گرفته و مافیای زور و زر که در راس قدرت قرار دارند یا تلفات ملکی که تنها در سال 1389 اضافه تر از 25 هزار هم وطن ما را از زندگی محروم ساخته است. مهاجرت های دسته جمعی بخاطر پیدا کردن لقمه نانی یا این که دفتر رئیس جمهور از کدام کشور پول حق السکوت بدست میاورد همه میدانند و در آن باره بحثی ندارند. چیزی را که در این روز ها روی اسناد موثق کتبی بدسترس من قرار گرفته با شما در میان مگذارم شما مردمان با وجدان و با عاطفه قضاوت کنید که در این مملکت که مردمانش لقمه نان جوینی ندارند مقامات عالی رتبه این کشور چی می کنند.
1. رئیس کمیسون مستقل انتخابات و کمیشنر های آن بین 8000 الی 15000 دالر معاش ماهوار اخذ می دارند. امتیازات موتر دفتر کرایه و سفریه جداگانه از این حساب است.
2. اعضای کمیسون بررسی شکایات انتخاباتی هر یک جناب قاضی صاحب شریفی که که در ظاهر نماینده ستره محکمه است در حقیقت امر نماینده خاص عبدالرب رسول سیاف است، سلطان شاه عاکفی خلقی دو آتشه که بدستور آقای یونس قانونی عضویت این کمیسون را دارد. همچنان ضیا رفعت نماینده خاص محمود کرزی با دو نفر خارجی هر یک از این ها ماهانه مبلغ 9000-هزار دالر امریکائی معاش اخذ می دارند تا اکنون از دفاتر سابقه خود نیز امتیازاتی دارند. این آدم ها یعنی شریفی، رفعت، عاکفی و دیگران برای موترهای که از آن در رفت و آمد استفاده می کنند ماهانه مبلغ 17000- هزار دالر فی عراده موتر را کرایه می پردازند اگر کرایه یک ماهه یک موتر را از بازار موتر خریداری کنیم کفایت می کنند چون این اشخاص زد و بند در کرایه این موتر ها به مفاد شخصی خود نیز دارند. بناً کرایه از خریداری به سود شان بهتر است.
3. قبل از برگذاری انتخابات ولسی جرگه تا اکنون آقای رفعت کنفرانس های مطبوعاتی خویش را در هوتل کابل سیرینا برگذار کرده. در روز های کنفرانس به بهانه های مصارف نان و چای هزار ها دالر به مصرف رسیده در حالیکه نه نان بوده و نه هم چای بدون زد و بند های آشکار و پنهان با هوتل کابل. من در این مورد اسناد قوی بدست دارم امیدوارم بزودی توان آن را پیدا کنم که کاپی اسناد را به دسترس رسانه ها بگذارم.
حالا برمیگردیم به شاه کاری های ریاست دارالانشاء شورای عالی صلح
به تعداد هفتاد نفر از هواریون خویش را آقای کرزی بنام شورای عالی صلح انتصاب کرد تقریباً دو ماه از ایجاد این کمیسون نام نهاد میگذرد تا اکنون هیچ دستاوردی ندارند. برعلاوه این که این آدم ها آرزو و پا فشاری دارند تا معاش های بلند دالری را در حدود سه الی پنج هزار دالر بدست آورند هر کدام از اینها موتر، دفتر ، نوکری، سکرتر و ده ها تری دیگری می خواهند . که خداوند ملت را از چور و چپاول این شورا نجات دهد مشت نمونه خروار. امروز اول جدی 1389 روزنامه آرمان ملی را ازغرفه کتاب فروشی بیهقی بدست آوردم این اعلان توجه ام را به خود معطوف ساخت خواستم به حکوم وجدان با شما شریک سازم.
آگهی های دارالانشاء شورای عالی صلح افغانستان
ریاست دارالانشاء شورای عالی صلح به چاپ 15000- جلد قرآن کریم مطابق نمونه ضرورت دارد، موسسات دولتی، شرکت های خصوصی و مطابع آزاد که خواهش جاپ آن را داشته باشند در خواست های خویش را الی هفت روز کاری به ریاست دارالانشای شورای عالی صلح در محوطه صدارت عظمی سپرده و خود شان به روز یکشنبه ساعت 9 قبل از ظهر مورخ 12 جدی سال روان به آدرس ذکر شده در مجلس آفر گشایی اشتراک نمایند.
ریاست دارالانشای شورای صلح به پنچ عراده موتر پرادو (VX) صفر کیلومتر چهار سلندره پطرولی دنده گیر، اشترنگ چپه، فول آپشن به رنگ سفید، مودل 2007 ساخت جاپان و پنج عراده کرولای سالون، صفر کیلومتر، چهار سلندره اشترنگ چپه، پطرولی، دنده گیر، فول آپشن، رنگ سفید (S) کلاس ساخت جاپان مودل 2007 ضرورت دارد.
موسسات دولتی، شرکتهای خصوصی و اشخاص انفرادی که خواهش رسانیدن آن را داشته باشند، درخواست های خویش را طور سربسته الی مدت ده یوم بعد از نشر اعلان به ریاست دارالانشای شورای صلح مقابل وزارت امور خارجه سپرده و خودشان به روز یکشنبه 12 جدی سال روان ساعت 10 بجه قبل از ظهر در مجلس آفر گشایی در ریاست دارالانشای شورای عالی صلح مقابل وزارت امور خارجه (صدارت عظمی) حاظر گردند. شرطنامه را می توانند ملاحظه نموده تضمین اخذ می گردد.
__
نوت: آقای معصم استانکزی نوش جان تو باد که دست را با عبدالحکیم مجاهد و مولوی ارسلا رحمانی که هم طالب اند و هم غالب یکی نموده اید گاهی از گوشت می خورید و گاهی هم از دنبه حقوقی را که بنام خود از این خریدرای ها بدست آورده اید نزد ما اسناد موجود است که با کی ها زد و بند نموده با سر استاد محترم ربانی کلاه گذاشته اید. انتظار نشر اسناد که سو استفاده های شما را ثابت می سازد داشته باشید.از سایت جاودان

Thursday, December 23, 2010

اوبا ما گفت مسولیت ما تامین امنیت افغانستا نیست

بارک اوبا ما درصحبت خود گفت که افغانها خود مسول تا مین امنیت کشور خود اند نه ما. امریکا میخواهد فقط القاعده را نابود نما به همین هدف وارد منطقه شده است

تایمز: جمهوری اسلامی رهبران القاعده در ایران را آزاد کرد

سلیمان ابوغیث یک تن از افراد بلندپایه القاعده
DR
نوشتۀ شاهرخ بهزادی
روزنامه انگلیسی تایمز امروز(جمعه) فاش ساخت که جمهوری اسلامی ایران تعدادی از رهبران سازمان تروریستی القاعده را آزاد کرده است. بر اساس این روزنامه، رهبران القاعده که در ایران بازداشت بودند، به منظورسازمان دهی مجدد فعالیت های القاعده در نوار مرزی بین افغانستان و پاکستان آزاد شده اند.
روزنامه انگلیسی تایمز امروز(جمعه) فاش ساخت که جمهوری اسلامی ایران تعدادی از رهبران سازمان تروریستی القاعده را آزاد کرد. بر اساس این روزنامه رهبران القاعده - که در ایران بازداشت بودند، به منظورسازمان دهی مجدد فعالیت های القاعده در نوار مرزی بین افغانستان و پاکستان آزاد شده اند.
روزنامه انگلیسی تایمز از قول یک مقام بلند پایه سرویس های اطلاعاتی پاکستان - که نامش را فاش نساخته، نوشته است که مقامات مسئول جمهوری اسلامی ، خصوصاً سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی با کمک های پنهانی خود سازمان القاعده را برای عملیات تروریستی علیه نیروهای ناتو در افغانستان یاری میدهند.
بر اساس اطلاعات روزنامه تایمز، در میان رهبران القاعده که بوسیله جمهوری اسلامی ایران آزاد شده اند نامهای زیر به چشم میخورد:
- "سیف العادل" مصری که بوسیله اف بی آی به لحاظ بمب گذاری در سفارتخانه ای آمریکا در سال 1988 درشرق آفریقا مورد تعقیب است. بر اساس اطلاعات مقام مسئول سرویس های اطلاعاتی پاکستان، "سیف العادل" اخیراً بعنوان رئیس عملیاتی القاعده در افغانستان و پاکستان بر گزیده شده است.
- "سلیمان ابو غیث" اهل کویت و سخنگوی القاعده به هنگام عملیات تروریستی 11 سپتامبر2001 در نیویورک آمریکا.
- "ابو خیر المصری" از نزدیکان "ایمان لظواهری" شماره دو سازمان القاعده.
بر اساس منابع یاد شده، همچنین سه تن از افراد خانواده "اسامه بن لادن" رهبر سازمان القاعده در بین آزاد شدگان هستند.
یاد آور میشویم که پس از 11 سپتامبر 2001 بسیاری از رهبران و اعضای سازمان تروریستی القاعده به ایران پناهنده شدند که بر خی از آنان در بازداشت بسر میبردند.
در همین رابطه، "عمر"، پسر "اسامه بن لادن" در ژوئیه گذشته اعلام کرده بود که بیست تن از افراد خانواده اسامه بن لادن در ایران بسر میبرند.
از سوی دیگر یک روزنامه کویتی در ماه نوامبر گذشته فاش ساخته بود که چندین تن از رهبران القاعده ایران را به مقصد یمن ترک کرده اند.
درباره این موضوع گفتگوئی انجام داده ایم با رضا تقی زاده پژوهشگر و استاد دانشگاه در گلاسکو.
رضا تقی زاده میگوید که طی هفته های گذشته میزان فعالیت جمهوری اسلامی در مناطق مرزی بین ایران با افغانستان و پاکستان افزایش پیدا کرده است. این گمانه همواره وجود دارد که ایران مایل است با هدف تضعییف نیرو های ناتو به سازمان القاعده درافغانستان و پاکستان کمک نماید. در مورد آزاد سازی رهبران القاعده دو گمانه میتواند صحت داشته باشد. نخست اینکه جمهوری اسلامی میخواهد که طالبان منطقه را به نحوی یاری رساند که آمریکا و نیروهای ناتو نتوانند به یک پیروزی سریع دست یافته و دشواریهای تازه ای برای آمریکا و ناتودر منطقه فراهم آورد. ازسوی دیگرآزاد سازی این رهبران میتواند در چارچوب بده و بستان های جمهوری اسلامی با طالبان و سایر نیروهای در گیر با نیروهای آمریکا یی و ناتو در افغانستان و پاکستان صورت پذیرفته باشد.
گفتگو با رضا تقی زاده، پژوهشگر و استاد دانشگاه
24/12/2010by شاهرخ بهزادی

گوش کنید (05:41

Wednesday, December 22, 2010

اخباروز از کابل و جهان

از سایر رسانه ها:/احمدی نژاد: ایران کشور ذروی میباشد /تعطیلی ٤٥٠ کارخانه به دلیل قیمت بالای برق در افغانستان/افزایش حمله‌های تروریستی در افغانستان /رهایی ٩ تن از زندان بگرام جهت حسن نیت پروسه صلح / افغانستان دادگاه ویژه بررسی شکایات انتخاباتی تشکیل می دهد/انفجار انتحاری در پاکستان دست‌کم ۴۰ کشته بر جای گذاشت / ترکیه با پاکستان و افغانستان مانور مشترک برگزار می‌کند/مذاکرات صلح خاورمیانه /ناتو: یک عضو سپاه پاسداران ایران در افغانستان دستگیر شد /پیگیری مظنونین دهشت افگنی در هند /افغانستان: ایران مانع عبور صدها تانکر سوخت شده است/افزایش تلفات ارتش افغانستان در سال جاری/'طرح حمله به بقیه خبرها....
.

جنگ در افغانستان به بحرانی منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است
برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح در افغانستان خواستار مشارکت گسترده تر مردمی در برنامه های آشتی ملی در این کشور شد. ربانی پیش از این، رایزنیهایی با شخصیتهای برجسته و سران قبایل در شهرهای هرات و قندهار و جلال آباد انجام داده بود تا راهبردی برای صلح تدوین کند. گزارشگر شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی آورده است که شورای عالی صلح به آهستگی در جهت یافتن طرح آشتی ملی قدم بر می دارد. برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح پس از سفر به شهر هرات در غرب و قندهار در جنوب راهی جلال آباد در شرق کشور شد تا سران قبایل و بزرگان این منطقه را برای پذیرش نقش غیررسمی خود به عنوان رئیس کمیته آشتی متقاعد کند. ربانی در جلال آباد گفت: "جنگ در افغانستان به مسئله ای مهم و بحرانی منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است و طرفهای ذیربط باید با یکدیگر به مذاکره بپردازند. ما نماینده دولت افغانستان نیستیم ولی اگر دولت مشارکت نکند پس چه کسی باید صلح را برقرار کند. نمایندگان دولت افغانستان و طالبان باید دور میز گفتگو بنشینند و پیشنهادهای یکدیگر را بررسی کنند". بر اساس این گزارش رهبران طالبان تاکنون این گونه دعوتها را جدی نگرفته اند و به آن پاسخ نداده اند. ربانی تلاش دارد تا مسئله آشتی ملی را از ماهیت دولتی آن خارج کند و ماهیتی مردمی و قبیله ای به آن بدهد تا بر طالبان تاثیر گذار باشد .
یک هواپیمای نظامی آمریکا بطوراضطراری در فرودگاه آلما آتی فرود آمد
11:14
1389 / 10 / 08

مسکو، 8 دی، خبرگزاری« ریا نووستی»/ روز چهارشنبه یک هواپیمای نظامی "هرکولس" آمریکا بطور اجباری در فرودگاه شهر"آلما آتی" فرود آمد. این مطلب را سرویس اطلاع رسانی وزارت حوادث غیر مترقبه قزاقستان اطلاع داد.
در اطلاعیه منتشره گفته می شود:"یک هواپیمای نظامی "هرکولس" آمریکا که در حال حرکت بسوی شهر بیشکک بود، ساعت 9 و 5 دقیقه روز چهارشنبه 29 دسامبر بخاطر از کار افتادن یکی از سه موتور خود مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه شهرآلما آتی شد".
هواپیما حامل 350 نظامی آمریکایی بود
.
سی و یک سال قبل سربازان شوروی وارد افغانستان شدند
11:42
1389 / 10 / 07
سی و یک سال قبل اتحاد شوروی سابق با وارد کردن نیرو های مسلح خود به افغانستان، دخالت در رویارویی داخلی در این کشور را آغاز کرد. در آن زمان معتقد بودند که این کار برای احیای صلح و آرامش در افغانستان انجام می شود اما در واقع وضع بر عکس شد.
اکنون در غرب و نه فقط در غرب تصمیم رهبری اتحاد شوروی درباره وارد کردن نیروهای مسلح به افغانستان را پدیده ای می دانند که هم برای اتحاد جماهیر شوروی و هم برای افغانستان فقط مصیبت و بدبختی ببار آورد."آندره گروزین" رییس بخش آسیای مرکزی در انسیتوی کشور های مشترک المنافع روسیه معتقد است در واقع این اقدام رهبری شوروی را نمی توان فقط منفی یا فقط مثبت دانست.
گروزین می گوید البته نمی توان نفی کرد که تصمیم رهبری اتحاد شوروی درباره وارد کردن نیروهای مسلح به افغانستان هم برای افغانی های معمولی و هم برای شهروندان شوروی ضایعات زیادی را ببارآورد. جنگ در افغانستان برای اقتصاد شوروی و وضع سیاسی داخلی در این کشور بار سنگینی شد. در نتیجه آن رویارویی غرب و شرق به سطح بالاتری ارتقا یافت.
اما با این حال همچنین نمی شود منکر این شد که حضور شوروی در افغانستان دارای نکات مثبتی نیز بود. اتحاد شوروی با متحمل شدن مخارج عظیم به بهینه سازی اقتصاد افغانستان و پایه ریزی اساس آن پرداخت. تمام تاسیساتی که اکنون به شکلی فعالیت می کنند در سالهای حضور شوروی ساخته شده است. اگر این تاسیسات نبودند، افغانستان در دوره قرون وسطا باقی می ماند.
در آن سالها ذهن افغانی ها نیز تغییر شکل پیدا کرده و قشر هر چند کم شمار روشنفکران در میان تمام اقوام این کشور به وجود آمد. منظور فقط ماموران اداری و نظامیان نیست که وجود آنها برای دنبال کردن اهداف ایدئولوژیک اتحاد شوروی ضرورت داشت. اتحاد شوروی برنامه آموزشی گسترده ای بر اساس استاندارد های معاصر را در افغانستان اجرا کرده و چنان سیستم آموزش عالی را در این کشور ایجاد کرد که تا آن زمان در آنجا وجود نداشت. آخر در اتحاد شوروی درک می کردند که بهینه سازی افغانستان بدون وجود آدمهای تحصیل کرده ممکن نیست. متاسفانه حالا نظام آموزشی افغانستان که در سالهای حکومت شوروی ایجاد شده در حالت انحطاط قرار دارد.
اما در هر حال نباید درس های حضور شوروی در افغانستان را نادیده گرفت. درس اصلی عبارت از آن است که هر تلاش قهری برای بهینه سازی بر اساس دیدگاه ایدئولوژیک ـ چه کمونیستی و چه لیبرال ـ دموکراتیکی با ناکامی روبرو می شود و این نکته در هر حال در مورد افغانستان صدق می کند.
در نتیجه عمل تروریستی در قندهار 3 پولیس کشته شدند
13:09
1389 / 10 / 06
مسکو،6 جدی، خبرگزاری «ریا نووستی» / تروریست انتحاری در روز دوشنبه موتر ماین گذاری شده را در شهر قندهار، مرکز اداری ولایت قندهار منفجرساخت که در نتیجه ان، حد اقل، 3 نفر کشته و 15 نفر زخمی گردیدند، دراین باره اژانس رویتر خبر داده است.
قرار معلومات واصله، تروریست موتر ماین گذاری شده را در پهلوی جمیعت پولیس که جهت دریافت معاش در نزیدک بانک جمع شده بودند، منفجر ساخت.
اژانس به نقل از سخنان شفیق الله دوکتور شفاخانه شهر قندهار خبر داد: " 3 نفر پولیس دراین حادثه کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند".
طوریکه یک شاهد عینی عمل تروریستی به اژانس رویتر گفت، متصل عمل تروریستی که در نتیجه ان عمارات همجوار و چند موتر پولیس و نظامی خساره مند گردیدند، پولیس دست به تیراندازی هوایی زد که باعث بروز تشنج و وارخطایی اضافی در بین مردم گردید.
قرار اطلاع پولیس انفجار در پهلوی نمایندگی بزرگترین بانک خصوصی در افغانستان - کابل بانک - رخ داده است. این بانک در سراسر کشور بیش از 170 شعبه و 200 هزار مشتری دارد و در ان 55% ماموران پولیس و نظامیان معاشات شان را دریافت میکنند.
در قندهار اعمال تروریستی از طرف طالبان علیه نظامیان خارجی و نیروهای افغانستان بصورت منظم رخ میدهند. در روز دوشنبه گذشته، در تاریخ 20 دسمبر در نتیجه حمله افراد مسلح طالبان بر قطار اردوی افغانستان که تولی نیروهای ایساف ان را همراهی میکرد، چند نفر به قتل رسیدند.


معاون رئیس جمهور افغانستان در پایان دیدار از تهران اعلام کرد


دبی-العربیه.نت
محمد قسیم‌ فهیم معاون اول رئیس جمهورافغانستان روز یکشنبه 26 -12-2010 در پایان دیدار خود از تهران اعلام کرد ما از ایران به عنوان یک کشور همسایه و هم زبان انتظارات زیادی داریم. وی که در یک نشست خبری با محمد رضا رحیمی همتای ایرانی اش در یک نشست خبری شرکت کرده بود گفت: بحث سهولت رفت و آمد و مجوز کار برای اتباع افغانی که در ایران زندگی می‌کنند، از جمله مباحثی بود که میان ما و مقامات ایرانی انجام شد که قرار شد این مشکلات رفع شود.معاون اول رئیس جمهور افغانستان همچنین با اشاره به بحث صورت گرفته میان ایران و افغانستان درباره زندانیان و اعدام افغان ها اظهار داشت :" طی ملاقات‌هایی که با رئیس جمهور، معاون اول و رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران داشتیم راههای جدی در تخفیف مجازات‌ها دادند." محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهور ایران در این نشست خبری تأکيد کرد که میان هیأت افغانی و وزرای کشورمان مذاکرات خوبی به ویژه در بخش اقتصادی انجام شد.گزارش های خبری حاکی است که در پایان سفر 3 روزه فهیم به‌ ایران، همچنین ‌2 یادداشت تفاهم همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالی افغانستان به امضا رسید.
ناتو سال 2010 را، باوجود تلفات زیاد در افغانستان، موفقیت امیز می داند
15:42
1389 / 10 / 06
کابل،6 جدی، خبرگزاری «ریا نووستی» / ناتو سال در حال اختتام 2010 را باوجود تلفات زیاد در صفوف نیروهای ایتلاف بین المللی در افغانستان، موفقیت امیز میداند، در این باره جنرال جوزیف بولتس سکرتر مطبوعاتی نیروهای بین المللی مساعدت به امنیت در افغانستان در روز شنبه به ژورنالیستان اعلام داشت.
به قول بولتس، تلفات به اندازه تقریباً 200 نفر نظامی افزایش یافته، در حال که تلفات در سال 2009 به 521 نفر رسیده بود، در سال 2010 این رقم از 700 نفر تجاوز نموده است.
او افزود که تلفات اردوی افغانستان نیز افزایش یافته است.
قبلاً جنرال ظاهر عظیمی نماینده رسمی وزارت دفاع افغانستان خبر داده بود که تلفات در صفوف اردوی افغانستان به مقایسه سال 2009 به اندازه 34% افزایش یافته و به 800 نفر رسیده اند.
وزارت داخله افغانستان تا به حال رسماً در باره تلفات در بین افراد پولیس خبر نداده است.
به عقیده سکرتر مطبوعاتی ایساف، دستاورد عمده سال تامین امنیت در ولایات ناارام جنوبی هلمند و قندهار و همچنان در کابل، محسوب میشود.
به قول بولتس، " جامعه بین المللی با تهدید طالبان مقابله میکند و راه دیگر به جز از رویارویی ندارد".
رئیس جمهور حامد کرزی در عین حال طالبان را به مذاکرات و اشتی ملی دعوت میکند. به این منظور در افغانستان شورای عالی صلح ایجاد شده است.
رهبری ناتو و امریکا اعلام میدارند که در سال 2010 بر موفقیت های چشمگیر در افغانستان دست یافته و اینکه طالبان امکان بردن جنگ را ندارند. ولی عده ناظران و همچنان خود طالبان، عقیده دارند که این گونه اعلامیه ها هیچگونه اساس واقعی ندارند.


سفر رسمی معاون اول رئیس جمهور افغانستان به ایران
ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان، تا کنون کمک های قابل توجهی را برای بازسازی این کشور اختصاص داده است
محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان برای بازدید رسمی دو روزه به ایران سفر کرده و محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران از او استقبال کرده است.
هدف از این سفر، یافتن راه های توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور اعلام شده است.
آقای فهیم در اولین ساعات ورود به ایران در روز شنبه (۲۵ دسامبر، ۴ دی)، با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور نیز دیدار کرده است.
معاون اول رئیس جمهور ایران در دیدار با همتای افغان خود بار دیگر بر کمک این کشور برای بازسازی افغانستان تاکید کرده و گفته است ایران آماده است تا در تمام بخش ها به افغانستان کمک کند.
دولت افغانستان با ایران روابط نزدیکی دارد. ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان، تا کنون کمک های قابل توجهی را برای بازسازی این کشور اختصاص داده است، اگر چه بارها از حضور نیروهای خارجی به خصوص آمریکایی ها در آن کشور ابراز نارضایتی کرده است.
آقای فهیم نیز در دیدارش با معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است که کشورش با مشکلاتی از قبیل سوخت و مسایل امنیتی رو به رو است. او خواهان حمایت و کمک ایران از افغانستان شده است.
اشاره به مشکل سوخت در افغانستان توسط معاون اول رئیس جمهور افغانستان چند روز پس از آن صورت می گیرد که مقام های افغانستان گفتند ایران مانع عبور صدها تانکر سوخت به این کشور شده است. مقام های دولت افغانستان ابراز نگرانی کردند که این اقدام باعث افزایش بیشتر بهای سوخت در آغاز زمستان می شود.
مقام های افغانستان اعلام کردند مقصد سوخت بازارهای محلی است و گفتند که ایران "برای جلوگیری از رسیدن این سوخت به نیروهای ناتو دست به این اقدام زده است."
محمد شریف شریفی، معاون وزارت دارای افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته بود: " ایران برای ۲۰ روز مانع عبور حدودا ۱۶۰۰ تانکر سوخت از مرز به افغانستان شد."
مقام های افغان تاکید کردند که تانکرهای سرگردان، حامل بنزین، گازوئیل و نفت سفید هستند که از کشورهای عراق، ایران، قزاقستان و ترکمنستان خریداری شده است.
طبق گزارش ها، حدود ۳۰ درصد سوخت مورد نیاز افغانستان از مرز ایران وارد می شود و بخش اعظم باقی آن از طریق جمهوری های آسیای میانه تامین می شود.

پاکستان پسر جلال الدین حقانی را دستگیر کرد
03.10.1389
مجلهء معتبر نیوزویک گزارش می دهد که پاکستان پسر جلال الدین حقانی را دستگیر کرده است.نیوزویک به نقل از مقامات پاکستانی و طالبان گزارش داده است که کارمندان استخبارات پاکستان در این هفته نصیرالدین حقانی را که از شهر پشاور با چهار تن دیگر به سوی وزیرستان شمالی در حرکت بود، دستگیر کرده اند. نصیرالدین حقانی در بین گروه اش بنام داکتر خان نیز شناخته می شود. نیوزویک می نویسد، یکی از کسانی که با وی بازداشت شده ملا محمد جان یک قوماندان ارشد شبکهء حقانی می باشد.پاکستان تحت فشار رو به افزایش ایالات متحده امریکا قرار داشته تا با قدرت و شدت بیشتر علیهء گروه های تندرو مسلح عمل کند، به خصوص شبکهء حقانی که با مصوونیت در وزیرستان شمالی فعالیت می کند و حملات را علیهء سربازان امریکایی در آن سوی سرحد انجام می دهد. هفتهء گذشته آدمیرال مایک مولن لوی درستیز قوای مسلح امریکا با این پیام به حکومت پاکستان که کاسهء صبر امریکا لبریز شده است وارد اسلام آباد شد.نیوزویک می نویسد، بازداشت این پسر حقانی مهم است. نصیر الدین حقانی که اقاربش در منطقه خلیج زندگی می کنند، گفته می شود عمده ترین چهره در زمینه جمع آوری پول برای این شبکه بوده، مسول مالی آن شرق میانه می باشد. به نوشتهء مجله باور بر این است که مادر نصیرالدین از امارات متحدهء عرب می باشد.مجله می نویسد، منابع طالبان افغان می گویند، نصیرالدین به طور دوام دار از منطقهء خلیج دیدن می کرد. وی این سفرهایش را توسط پاسپورت های مختلف پاکستانی انجام می داد. همچنان نصیرالدین مبالغ هنگفت پول را برای جنگ علیهء نظامیان امریکایی جمع آوری کرده بود. منابع طالبان به نیوزویک گفته اند، نصیرالدین و چهار همراهش زمانی که در حال بازگشت از مراسم حج از عربستان سعودی بود و در جریان این سفر نیز فعالیت های قابل ملاحظهء را در زمینه جمع آوری پول انجام داده بود، بازداشت شد. یکی از منابع طالبان گفته است این یک ضربه بزرگ مالی به شبکه حقانی می باشد. نصیرالدین برادر اندر سراج الدین حقانی قوماندان ارشد شورشیان بوده، مسوول شماری از حملات بمبی در کابل شناخته می شود.نیوزویک می نویسد، مقامات پاکستانی در مورد بازداشت نصیرالدین سکوت اختیار کرده اند. البته یک مقام حکومت پاکستان بازداشت وی را تایید کرده است. این مقام همچنین تایید کرد که به ایالات متحدهء امریکا در مورد این بازداشت اطلاع داده نشده است.این مقام که از وی نام گرفته شده نشده است، همچنین گفته است، این رهبر شورشیان در یک تلاش پاکستان برای کنترول بیشتر بر گروه های مسلح تندرو به شکل گروگان گرفته شده است.نیوزویک می نویسد:نصیرالدین و سایر زندانیان به یک زندان مصوون آی، اس، آی انتقال داده شده اند. منابع پاکستانی گفته اند به نظر نمی رسد که استخبارات ایالات متحده به نصیرالدین حقانی دسترسی پیدا کند، زیرا که وی از این نکته پرده بر خواهد داشت که آی، اس، آی و سایر ادارات استخباراتی پاکستان تا چه حد با گروهء حقانی نزدیک اند.


ملاقات سه جانبۀ رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه
ترکیه امروز میزبان یک نشست سه جانبه برای رهبران افغانستان و پاکستان در عرصۀ بهبود امنیت و همکاریست.
عبدالله گل صدراعظم ترکیه میزبانی این ملاقات میان رییس جمهور حامد کرزی و رییس جمهور آصف علی زرداری را به عهده دارد. رؤسای جمهور افغانستان و پاکستان، دو روز قبل جهت اشتراک در نشست سالانۀ سازمان همکاری های اقتصادی ایکو، وارد شهر استانبول شدند.
آژانس خبرگذاری فرانسه گزارش می دهد که انتظار می رود رهبران سه کشور، روی طرح های به منظور توسعۀ ارتباط میان نیرو های امنیتی و همکاری در مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر، به تفاهم برسند.
ملاقات امروز رؤسای جمهور افغانستان، پاکستان و صدراعظم ترکیه، پنجمین ملاقات سه جانبۀ آنهاست. روابط افغانستان و پاکستان، از زمانی که مناطق قبایلی نواحی شمالغرب پاکستان به پناه گاه افراط گرایان فراری از جنگ افغانستان مبدل شد، رو به تیرگی نهادهاست

رییس جمهور چین برای دیدار دولتی به واشنگتن سفر می کند
20:09
1389 / 10 / 02و

واشنگتن، 2 دی، خبرگزاری«ریا نووستی»/ "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا در روز 19 ژانویه ( 29 دی) "هو جینتائو" همتای چینی خود را که برای دیدار دولتی وارد آمریکا خواهد شد، به حضور خواهد پذیرفت.
در اطلاعیه کاخ سفید گفته می شود:"
بازدید هو جینتائو رییس جمهور چین اهمیت گسترش همکاری آمریکا و چین برای حل مسایل دو جانبه، منطقه ای و جهان شمول را مورد تاکید قرار می دهد.
رییس جمهور آمریکا و همسرش بعداز ظهر 19 ژانویه به افتخار مهمان عالی مقام ضیافت رسمی ترتیب می دهند.
در سند منتشره گفته می شود: رییس جمهور آمریکا با بی صبری منتظر بازدید هو جینتائو از واشنتگتن برای ادامه تقویت مشارکت است که با منافع مشترک ما مطابقت داشته و در حل مسایل مشترک کمک می کند".
بازدید هو جینتائو سومین بازدید دولتی سران کشورهای خارجی از آمریکا در دوره حکومت باراک اوباما پس از بازدید های "مانموخان سینگ" نخست وزیر هند و " فلیپه کالدرون" رییس جمهور مکزیک است.
روابط ارگان نظارتی و اجرایوی انتخابات
پاکستان در برابر مثلثی از همسایگان
چهارشنبه 01 جدی 1389
ساعت 09:21 روزنامه 8صبح
محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور ایران، از مقام‌های پاکستانی خواسته است تا «تروریست‌ها را تحویل ایران بدهد». این خواست آقای احمدی‌نژاد پس از آن مطرح می‌گردد که یک روز قبل از عاشورای امسال، افراد وابسته به گروه جندالله، در شهر چابهار ایران دسته‌های عزاداران را هدف حمله‌های انتحاری قرار دادند. هر چند که در ایران هر رویداد امنیتی قبل از تحقیق و بررسی به غرب و اسراییل نسبت داده می‌شود، ‌اما این بار مقام‌های ایران، صراحتا پاکستان را هدف قرار داده‌اند. مقام‌های ایرانی ادعا دارند که گروه جندالله ـ گروه مخالف دولت ایران ـ عمدتا از خاک پاکستان برای حمله به ایران اقدام می‌کند. پیش از این‌که ایران از همسایه خود لب به شکایت باز کند، همسایگان دیگر پاکستان سال‌ها است که از این کشور شکایت دارند. بر اساس اسناد ویکی‌لیکس مقامات وزارت دفاع هند، به مقامات امریکا گفته‌اند که حداقل 43 گروه تروریستی در خاک پاکستان فعالیت دارند که 20 گروه آن در کشمیر تحت کنترول پاکستان می‌باشد. دو سال قبل افراد وابسته به لشکر طیبه از خاک پاکستان شهر ممبی هند را هدف قرار دادند که با واکنش تند هند همراه گردید. حکومت افغانستان نیز در نه سال اخیر همواره از مداخله‌های پاکستان سخن گفته‌ است. بر اساس شواهد ارایه شده هم اکنون اعضای شورای کویته، والیان و فرماندهان ارشد طالبان در خاک پاکستان‌اند. مایک مولن، لوی‌درستیز ایالات متحده امریکا اخیرا از وجود اعضای القاعده در خاک پاکستان خبر داد. حالا به نظر می‌رسد که پاکستان در برابر مثلثی از همسایگان ناراضی قرار دارد. در کنار این کشورهای غربی نیز هر از گاهی، از کم‌کاری پاکستان در مبارزه با تروریزم سخن می‌گویند. به نظر می‌رسد که برخورد با پاکستان می‌تواند حداقل برای کشورهای ایران و امریکا یک محور مشترک در مبارزه با تروریزم باشد، هرچند که ایران خود متهم به حمایت از طالبان شده است. به هر حال اکنون پاکستان صبر و تحمل همه‌ی همسایگان را به سر آورده و خوب است که کشورهای همسایه نیز از وضع موجود علیه پاکستان استفاده نمایند. به نظر می‌رسد که فشارهای همسایگان از هر اقدام فرامنطقه‌ای کاراتر و موثرتر خواهد بود.
مجلس سنای کنگره آمریکا قرارداد استارت را به تصویب رساند
10:37
1389 / 10 / 02
واشنگتن، دوم دی، خبرگزاری «ریا نووستی»/ روز چهارشنبه مجلس سنای کنگره آمریکا قرارداد کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی (استارت ـ 3) با روسیه را به تصویب رساند.این قرارداد با 71 رای موافق و 26 رای مخالف تصویب شد.
تصویب قرارداد استارت پس از 18 نشست گفت و شنود و 7 روز بحث در مجلس سنا انجام شد که در جریان آن مقامات دولت آمریکا به بیش از هزار پرسش سناتورها پاسخ دادند. همچنین در طی چند هفته بحث های بسیار شدیدی جریان داشت و درعرض چندین ماه کاخ سفید و وزارت امور خارجه در حال کار با جمهوری خواهان در این زمینه بودند.
تصویب قرارداد فعلی در مقایسه با قرارداد های قبلی خلع سلاح روند بمراتب دشوارتری بود. قرارداد اول استارت با روسیه در سال 1992 (1371) پس از 5 روز بحث با 93 رای موافق و 6 رای مخالف تصویب شد. قرارداد دوم در سال 1996 (1375) با 87 رای موافق و 4 رای مخالف پس از دو روز بحث به تصویب رسید. قرارداد مسکو در سال 2003 (1382) پس از دو روز بحث به اتفاق آرا تصویب شد.
تصویب قرارداد "استارت ـ 3" یکی از مهم ترین مسائل "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا در عرصه سیاست خارجی بود و حالا توفیق در آن سومین پیروزی بزرگ متوالی وی برجمهوری خواهان است. پیشتر اوباما توانست تسهیلات مالیاتی برای طبقه متوسط را حفظ کرده و به لغو محدودیت ها برای خدمت هم جنس بازان درارتش نایل آید.
حمايت كامل ايران ‌از دولت و سيستم حكومتي افغانستان
منبع : خبرگزاری صدای افغان(آوا) - تهران
رئيس جمهور اسلامی ایران، با اشاره به اشتراكات فرهنگي و ديني ايران و افغانستان گفت: جمهوري اسلامي ايران از دولت و سيستم حكومتي افغانستان به طور كامل حمايت مي‌كند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري، ‌محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در ديدار سفير جديد افغانستان در ايران‌‌، روابط دو كشور را برادرانه و رو به گسترش دانست و گفت‌: دو ملت ايران و افغانستان داراي پيوندهاي عميق فرهنگي‌، ديني و اخلاقي بوده و دوستان و دشمنان مشتركي دارند؛ از اين‌رو ارتقاي سطح همكاري‌هاي دوجانبه و منطقه‌اي به نفع دو ملت و منطقه است. وي با بيان اينكه دشمنان نمي‌خواهند مردم فهيم و باهوش افغانستان بتوانند با اتكاء به خود كشورشان را آباد كنند، خاطر‌نشان كرد: البته مردم افغان مردم مقاومي هستند و تاريخ نشان داده كه بر دشمنان خود غلبه مي‌كنند‌. رئيس جمهور در ادامه به ظرفيت‌هاي گسترده و متنوع ‌بين دو كشور براي افزايش روابط اشاره كرد و گفت‌: تهران هيچ محدوديتي براي افزايش همكاري‌هاي اقتصادي‌، فرهنگي و تجاري ‌با كابل ندارد و آمادگي دارد تجربيات خود را در عرصه‌هاي صنعتي‌، عمراني‌، سرمايه‌گذاري و بهداشتي در اختيار مردم مقاوم افغان قرار دهد‌. احمدي‌نژاد تصريح كرد‌: جمهوري اسلامي ايران از دولت و سيستم حكومتي افغانستان به طور كامل حمايت مي‌كند و معتقديم دولت افغانستان بايد مقتدر بوده تا امور كشور را سر و سامان دهد. سفير افغانستان در تهران نيز در اين ديدار پس از تقديم استوارنامه خود با قدرداني از ايران به‌خاطر حمايت و پشتيباني از پيشرفت، آباداني و رفاه مردم افغان گفت: مردم افغان علاقه فراواني به جمهوري اسلامي ايران دارند. وي خاطر‌نشان كرد: افغانستان به دنبال استفاده از همه ظرفيت‌ها براي افزايش هر چه بيشتر مناسبات با ايران است.

رهبران روسیه و هند اوضاع در افغانستان را مورد بحث قرار دادند

22.12.2010
دیروز در دهلی نو مذاکرات دمیتری میدویدیف رئیس
جمهور .فدراسیون روسیه و من موهن سینگهه صدراعظم هند در
دهلی نو صورت گرفت. یکی از موضوعات مهم در جریان ملاقات اوضاع در افغانستان بود. در اعلامیه مشترک که در پایان مذاکرات صادر گردید، گفته شده که طرفین از بدترشدن اوضاع امنیتی در جمهوری اسلامی افغانستان نگران می باشند. طوریکه در سند تذکر بعمل امده، بهبود وضع جاری فقط بعد از ان ممکن می باشد که در خاک افغانستان و پاکستان مراکز و شبکه تروریزم از بین برده شوند، در این باره روزنامه انتیرنیتی "اوترا.رو" خبر داده است. روسیه و هند به اقدامات مهم اشاره کردند که متوجه حل مساله افغانستان می باشند و بطور خاص اهمیت عملیات در باره مبارزه با ترافیک مواد مخدره را خاطرنشان ساختند. همچنان توجه خاص به پروگرام اشتی ملی مبذول گردید. در سند گفته شده: "طرفین از سیاست حکومت افغانستان که متوجه بازگرداندن اشخاصی به زندگی صلح امیز می باشد که از خشونت امتناع می ورزند، قانون اساسی افغانستان را به رسمیت می شناسند، ارتباط با "القاعده" و گروه های دیگر تروریستی را قطع میکنند، حمایت می نمایند". طرفین دورنمای تحکیم و توسعه همکاری روسیه – هند برای اجرای وظایف منطقوی مورد بحث قرار دادند و در مورد افزایش مشوره ها در باره مسایل افغانستان فیصله نمودند. من موهن سینگهه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکرات اظهار داشت که مناسبات هند و روسیه عامل صلح و ثبات هم در منطقه و هم در سراسر جهان محسوب میگردد. در این باره دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه خبر داده است.
مسکو: اخراج دیپلمات روس از انگلستان گامی غیر دوستانه است
15:32
1389 / 10 / 01
مسکو، 1 دی، خبرگزاری «ریا نووستی»/ وزارت امور خارجه روسیه اخراج دیپلمات روس از بریتانیا درست هنگامی که اولین نشانه های امیدوارکننده در روابط با لندن پدیدار شده است را غیر دوستانه می شمارد.
در اطلاعیه وزارت امور خارجه گفته می شود: "بریتانیا اخیرا طی اقدامی غیر دوستانه و بی دلیل یکی از اعضای دیپلمات سفارت ما در لندن را عنصر نامطلوب نامید. ما نیز ناگزیر گامی متناسب اتخاذ نمودیم. باعث تاسف است که اقدام بریتانیا درست در زمانی صورت گرفت که اولین نشانه های امیدوار کننده در روابط با بریتانیا پدیدار شده است".
در این اطلاعیه همچنین گفته می شود که "مسئولیت پیامدهای این حادثه به طور کامل بر عهده مبتکر آنست".
روسیه و بریتانیا در اواسط ماه دسامبر هر طرف اقدام به اخراج یک دیپلمات کردند. بریتانیا از روسیه خواست تا یکی از کارمندان سفارت خود در لندن را روز 10 دسامبر خارج کند. روسیه نیز در پاسخ به این گام روز 16 دسامبر خواست تا یکی از کارمندان سفارت بریتانیا در مسکو کشور را ترک کند. لندن با آنکه هیچگونه مبنایی برای چنین درخواستی نمی دید، در عین حال به آن جامه عمل پوشانید. در دو دیپلمات در حال حاضر سفارتخانه های خود را ترک گفته اند.

ناتو بعد از 2014 در افغانستان در عملیات نظامی شرکت نخواهد کرد»
جنرال جیمز بکنل معاون قوماندان عمومی ناتو در افغانستان
01.10.1389
قوماندانان ناتو در افغانستان می گویند که آنان تلاش می کنند تا در سال های آینده دست آورد های خود به طور درستی حفظ کرده و زمینه بهتر برای انتقال مسوولیت های امنیتی این کشور را به نیروهای افغان فراهم کنند. جنرال جیمز بکنل معاون قوماندان عمومی ناتو در افغانستان که به روز چهارشنبه در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد پذیرفت که در جریان چیز کمتر از 10 سال گذشته دست آورد ها پخته گی لازم را نداشته اند، اما در سال های آینده تمرکز و توجه بیشتری صورت خواهد گرفت. وی گفت که روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان با درنظر داشت شرایط موجود صورت می گیرد. او گفت:«من فکر می کنم که در جریان چهار سال آینده ما نیاز داریم تا دست آورد های خود را در افغانستان حفظ کنیم، این اصل مهم در انتقال است که ما در ولایاتی که تاهنوز وضعیت امنیتی خوبی ندارند و در آن حکومتداری ضعیف است، روند انتقال را انجام نمی دهیم. این چیزی است که ما باید از همین حالا به آن توجه داشته باشیم.» این جنرال بریتانیوی ناتو همچنان گفت که با فرا رسیدن سال دوهزار و چهارده میلادی ، مسوولیت های آنان در افغانستان پایان نمی یابد، بلکه به عقیده وی، ناتو به تعهد خود در قبال مبارزه با تروریزم متعهد است. وی بار دیگر به مساله تجهیز و آموزش نیروهای افغان تماس گرفت و گفت که در این زمینه تلاش های بیشتری صورت می گیرد. وی گفت که ایالات متحده امریکا برای این مقصد بیشتر از 10 ملیارد دالر را اختصاص داده است. او افزود: «برای آموزش نیروهای افغان، بودیجه اختصاصی امریکا، 12 ملیارد دالر امریکایی مشخص گردیده است. قرار است با استفاده از این پول امکانات تخنیکی و برنامه های آموزشی برای نیروهای افغان فراهم گردد. این رقم مناسبی برای آینده افغانستان است.» معاون نیروهای ناتو در افغانستان گفت که مساله تجهیز نیروهای پولیس ملی افغانستان نیز شامل همین برنامه است. روند سپردن مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان از سال آینده میلادی به خواست دولت افغانستان صورت می گیرد و این مساله اجلاس اخیر ناتو که در پرتگال برگزار گردید نیز مورد بحث قرار گرفته است. از سوی دیگر مقامات امنیتی افغان نیز می گویند که تلاش های خود را به هدف آموزش و تجهیز نیروهای افغان تشدید کرده اند. اما هنوز وقت است که در مورد توانایی و یا عدم توانایی نیروهای افغان برای پذیرفتن مسوولیت های کامل امنیتی این کشور سخن زده شود

گذارش از افغانستان


خروج موفقانهء نیروهای ایتلاف بدست اردوی ملی و پولیس ملی افغان است»

تعداد از نیروهای اردوی ملی افغان
09.10.1389
وال ستریت ژورنال مطلب دارد تحت عنوان « در افغانستان یک حکایت از دو قوا» که در ادامه می نویسد: خروج موفقانهء نیروهای ایتلاف در چند سال آینده از افغانستان، بدست اردوی ملی و پولیس ملی افغان است. قوماندانان نیروهای بریتانوی در ولایت نا آرام هلمند می گویند، اردوی ملی افغان که در گذشته در این ولایت غیر موثر وغیر شایسته معلوم می شد، اکنون به مراتب فعالیت این نیرو ها بهبود یافته که یک علامت مثبت برای سایر نقاط افغانستان می باشد.اما پولیس ملی در ولایت هلمند هنوز ضعیف و متمایل به فساد است. در یک ارزیابی که اخیراً از طرف قصر سفید راجع به پیشرفت در افغانستان صورت گرفته، هوشدار داده شده که پیروزی منوط به توانایی حکومت افغانستان است تا مسوولیت تامین امنیت و ادارهء امور را بعهده بگیرد. اما در ارزیابی قصر سفید هم چنان ابراز نگرانی شده که هنوز نه اردوی ملی و نه هم پولیس ملی در موقف و در معیاری قرار دارند که وظایف تامین امنیت را به عهده بگیرند.به نوشته روزنامهء وال ستریت ژورنال، نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا اردوی ملی را از سال 2006 میلادی و پولیس ملی را از سال 2009 میلادی به این طرف تحت تربیه قرار دادند که تا ماه نومبر سال جاری، تعداد اردوی ملی جمعاً به 144 هزار و تعداد پولیس ملی به 117 هزار رسیده است. منتقدین در میان نیروهای ایتلاف و کشورهای غربی راجع به کیفیت نیروهای تازهء افغان اظهار شک کرده اند. اما در یک عملیات مشترک که در اوایل ماه جاری از طرف نیروهای بریتانوی و افغان در یکی از قریه ها در ولایت نا آرام هلمند صورت گرفت، قوماندانان افغان جسارت از خود نشان دادند که معلوم می شود اردوی ملی افغان در مسیر درست حرکت می کند.یک آمر پولیس در ولایت هلمند می گوید، غیر منصفانه است که وظیفهء یک پولیس با یک عسکر اردوی ملی مقایسه شود. زیرا پولیس به وظایف خطرناک تر مانند از بین بردن کشت تریاک مواجه است و دوم این که مدت تربیه پولیس نسبت به اردوی ملی کم تر بوده است. مقامات استخباراتی بریتانیا در ولایت هلمند به روزنامهء وال ستریت ژورنال گفته اند، چون پولیس از مردم محل هستند، آنها اکثراً راجع به این که در محل مربوط آنها چه اتفاق خواهد افتاد، می دارند، در حالیکه اردوی ملی در بعضی ساحات دچار مشکلات می شوند و در میان آنها نا سازگاری ها بوجود می آید که البته این ناسازگاری ناشی از ترکیب غیر متجانس بودن آنها می باشد.

دیوید پترویس از تلاش های پاکستان در مبارزه علیه شورشیان ستایش کرد
دیوید پترویس قوماندان عمومی قوای امریکایی و ناتو در افغانستان
06.10.1389
جنرال دیوید پترویس قوماندان قوای امریکایی و ناتو در افغانستان تلاش های پاکستان در مبارزه علیه شورشیان را موثر خوانده مورد ستایش قرار داد و گفت که عملیات در دو طرف سرحد افغانستان و پاکستان در آینده از همآهنگی بیشتر بر خوردار خواهد بود.طالبان افغان و دیگر گروهای افراطی مسلح با استفاده از پایگاهای خود در مناطق قبایلی، جنگ در افغانستان را ادامه می دهند و امریکا بر اسلام آباد فشار وارد کرده تا این پایگاها را برچیند.آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس می افزاید:در حالیکه واشنگتن فشار وارد می کند که اسلام آباد باید تلاش های بیشتر در زمینهء از بین بردن لانه های گروهای افراطی انجام دهد، چنین فشارها روابط میان امریکا و پاکستان را تیره ساخته است.جنرال دیوید پترویس به آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس گفته است که عملیات همآهنگ میان نیروهای پاکستان در آن سوی سرحد و قوای افغان و ایتلاف در این سوی سرحد قبلاً نیزانجام شده، ولی ما می خواهیم که چنین عملیات ها همآهنگی بیشتر پیدا کنند.قوماندان قوای امریکایی و ناتو می افزاید که پاکستان ضرورت تحکیم هر چه بیشتر دست آوردها در مناطق قبایلی را درک می کند و ما با آنها هماهنگی می کنیم تا در عملیات آنها را کمک کرده باشیم.اما او اصرار می ورزد که تلاش های پاکستان در مبارزه علیه گروهای متعدد مسلح که در کشور فعالیت دارند، باید مورد ستایش قرار گیرد.جنرال دیوید پترویس قوماندان قوای امریکایی و ناتو در افغانستان می گوید که پاکستان ظرف 22 ماه گذشته تلاش های موثر و قابل ملاحظهء را در سوات و مناطق دیگر ایالت خیبر پشتونخوا انجام داده و متحمل خسارات هنگفت نظامی و ملکی نیز شده است.در تازه ترین حملهء شورشیان بر اهداف دولتی در مناطق قبایلی هم مرز افغانستان، یک زن نقاب پوش روز شنبه جمعیت مردم را که در پیش روی یک دفتر برنامهء خوراکی سازمان ملل متحد جمع شده بودند، هدف قرار داده، 45 نفر را کشت و ده ها تن دیگر را مجروح ساخت.جنرال دیوید پترویس قوماندان قوای امریکایی و ناتو در افغانستان می گوید، قبل از این که عملیات به مناطق پرآشوب چون وزیرستان شمالی توسعه یابد، دست آوردهای اردوی پاکستان در مناطق دیگر باید هر چه بیشتر تحکیم شود. او می افزاید که پاکستان باید درک کند که گروهای وجود دارند که در وقت مناسب باید با ایشان برخورد صورت گیرد و طبق اصل و قاعدهء اول نظامی، چیزی را که نمی توان پایان داد، نباید آغاز کرد.

رویداد های 12 ماه گذشتهء افغانستان مسیر مشابهء داشته است»

05.10.1389
هر چند که رویداد ها در 12 ماه گذشته در افغانستان، یک مسیر مشابه را تعقیب کرده است، اما انکشافاتی هم داشته که به سوی ختم بازی اشاره می کند. در اجلاس ناتو در لیزبون، کشورهای غربی اعلان کردند که در سال 2015 میلادی رهبری تامین امنیت به نیروهای افغان سپرده می شود و خروج نیروهای بین المللی آغاز می گردد.اما در روی صحنه، نشانه های از ثبات به نظر می رسد و لو بطی و متزلزل هم است. چنانچه در بخشی از مناطق جنوب افغانستان، جای که در گذشته نه چندان دور میدان جنگ های عمده بود، فعالیت های باز سازی، معارف و تجارت آغاز شده، با آن که روند حکومت داری هنوز هم به حد نهایی شکننده باقی است.سال گذشته هم چنان ما شاهد بودیم که چگونه چیز ها بر حسب جیوپولیتیک منطقه تغییر کرده است. روزنامهء اندی پندنت می نویسد، دو دهه بعد از این که ایالات متحدهء امریکا از مجاهدین افغان برای خروج نیروهای شوروی استفاده نمود، ایالات متحدهء امریکا و متحدین اکنون از ماسکو کمک می خواهند. از روسیه خواسته شده هلیکوپتر های جنگی تهیه کند، نیروهای امنیتی افغان را تربیه نماید و مواد لوژیستکی را از طریق قلمرو خود به افغانستان اجازه بدهد.مذاکره میان دو دشمن سابق جنگ سرد روی موضوع افغانستان به صورت رسمی در اجلاس ناتو مطرح شد که سکرتر جنرال ناتو آن را به حیث مهم ترین موقع در تاریخ ناتو عنوان نمود.
روس ها هم آمادگی نشان دادند و نیروهای روسی همراه با نیروهای امریکایی و افغان در عملیات تخریب فابریکه های هیرویین در ولایت ننگرهار اشتراک نمودند. اما مشکل این است که روس ها به افغانستان عسکر نمی فرستند. خاصتاً که کشورهای کانادا، هالند و ایتالیا گفتند، عساکر شان را از افغانستان بیرون می کشند. آلمان تعهد دراز مدت نموده و گفته است که عساکر این کشور نقش جنگی را هم به عهده خواهند گرفت. اما در مورد نقش بریتانیا، دیوید کامرون صدراعظم این کشور گفته است، خروج نیروهای بریتانوی الی سال 2015 از افغانستان صورت می گیرد.
اما آن چه را که نظامیان خوش ندارند، سر و صداهای پی هم ضرب الاجل خروج نیروها می باشد. منتقدین می گویند، این سر و صدا ها بالای افغان ها اثر می گذارد، طالبان و حامیان پاکستانی آنها را تشویق می نماید تا به جنگ ادامه بدهند.روزنامهء اندی پندنت در ادامه می نویسد، آقای کرزی هم می داند که حامیان بین المللی او در تلاش یافتن راه برای خروج می باشند. از همین جهت است که آقای کرزی در مذاکره را با بعضی از گروپ های افراطی باز گذاشته است. خلاصه که استراتیژی خروج نیروها مذاکره با طالبان را در بردارد. چنانچه بحیث یک بخش تلاش های مذاکره، ملا اختر محمد منصور به عنوان مذاکره کننده عمدهء طالبان توسط طیاره بریتانوی مخفیانه به کابل آورده شد و با مقامات افغانی به شمول آقای کرزی دیدار نمود. یک نظر این است که قضیهء ملا منصور از طرف ادارهء استخبارات پاکستان سازمان داده شده بود، ولی بعداً معلوم شد که شخص منصور جعلی و صرف یک دوکاندار در شهر کویته پاکستان می باشد که از این بازی بزرگ هم پول زیاد بدست آورد و هم مردم را فریب داد.روزنامه در اخیر مقاله می نویسد، حقیقت این است که از یک طرف مسیر که پیشرو قرار دارد صاف و ساده نیست، و از جانب دیگر، پاکستان این دریافت کننده ملیارد ها دالر غرب، چگونه بدور ایالات متحدهء امریکا و متحدین حلقه کشیده است.
ایوانوف: حدود 500 لابراتوار مواد مخدر در ولایت بدخشان افغانستان وجود دارد
ویکتور ایوانوف رییس ادارهء مبارزه با مواد مخدر روسیه
03.10.1389
ویکتور ایوانوف رییس ادارهء مبارزه با مواد مخدر روسیه می گوید که به اساس معلومات ادارهء وی، در حدود 500 لابراتور مواد مخدر در ولایت بدخشان افغانستان وجود دارد که تمام مواد مخدر آن به روسیه می رسد. او می افزاید که مقامات استخباراتی پاکستان هم موجودیت این لابراتوار ها را در مناطق شمالی افغانستان تصدیق می کنند.به گفتهء ایوانوف، هرویین تولید شده در این لابراتوار ها از راه کشورهای شمالی افغانستان داخل روسیه می شود.ایوانوف در صحبت خود با خبرگزاری ایتار تاس گفته است که در سال 2010 در یک عملیات مشترک امریکا، روسیه و افغانستان در مناطق شرق افغانستان، 4 لابراتوار تولید هرویین تخریب و یک تن هرویین از بین برده شد. ایوانوف می افزاید، چنین عملیات ها باید ادامه پیدا کند و آنها به 500 عملیاتی از این قبیل نیاز دارند تا تاثیر واقعی بر تولید مواد مخدر در افغانستان داشته باشد. به گفتهء ایوانوف، هم اکنون در حدود 5 ملیون نفر در روسیه معتاد به مواد مخدر می باشند که بیش از یک و نیم ملیون آنها ازهرویین افغانستان استفاده می کنند.خبرگزاری ایتار تاس از قول ویکتور ایوانوف می نویسد که گفته است، در کشورهای آسیای میانه که از طریق آنها مواد مخدر افغانستان به روسیه و ممالک دیگر می رسد، دست اندر کاران مواد مخدر به گروه های قدرتمند مافیایی تبدیل شده اند. این گروه ها ثروت های هنگفت را به دست آورده و تعداد زیاد افراد مسلح را استخدام کرده و اسلحهء بیشمار را خریداری کرده اند. و مهم تر این که این گروه ها اکنون در حکومت ها نیز رخنه کرده اند.به گفتهء ایوانوف، بعضی از این گروه ها بیشتر از حکومت ها در آسیای میانه ثروت دارند. رییس ادارهء مبارزه با مواد مخدر روسیه می گوید، آنها بالای قوانینی کار می کنند که ثروت این افراد کنترول شود و آنها منابع درآمد خود را درج نمایند، زیرا اشخاصی هستند که در ویلاهای خود نشسته، هیچ کار و بار رسمی ندارند، ولی ملیون ها دالر در حسابات آنها سرازیر می شود.به گفتهء ایوانوف، اگر قانون پیشنهادی در این مورد به مرحلهء اجرا گذاشته شود، ثروت های هنگفت این افراد غصب شده و برای معالجهء معتادان مواد مخدر استفاده خواهد شد.
دی میستورا: طالبان می دانند که در جنگ افغانستان موفق شده نمی توانند
ستیفن دی میستورا نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان
02.10.1389
نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، با آن که طالبان علناً اعتراف نمی کنند، این را می دانند که آنها در جنگ نزدیک به یک دههء افغانستان موفق شده نمی توانند.ستیفن دی میستورا روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت، هر کس در افغانستان این را درک می کند که یگانه راه حل یک توافق سیاسی است و بنابرین تلاش های حکومت افغانستان مهم است و از جانب سازمان ملل متحد حمایت خواهد شد.وی گفت، تشدید عملیات نظامی قوای افغان و ناتو، نتایجی به همراه داشته و بهبود به میان آورده است. دی میستورا گفت، بررسی آنها نشان می دهد که وضعیت پیش از این که بهبود بیابد، بدتر خواهد شد.وی گفت، به نظر می رسد که همزمان با تشدید فعالیت های نظامی در جنوب افغانستان، طالبان می کوشند تا برای غافلگیر ساختن مردم در مناطق دست به حملات بزنند که در آنجا انتظار فعالیت آنها نمی رود.ویتالی چورکین سفیر روسیه در ملل متحد در اجلاس شورای امنیت این سازمان از افرایش فعالیت طالبان در مناطق شمال و شمال شرق افغانستان در نزدیک سرحدات روسیه ابراز نارضایتی کرد. پیش از این ستیفن دی میستورا این مناطق را بسیار آرام توصیف کرده بود.بر اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتد پرس، دی میستورا با ارایهء گزارش سازمان ملل متحد در مورد افغانستان از ریچارد هولبروک نمایندهء خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان یاد آور شد که در 13 ماه دسمبر درگذشت و برای یاد بود از وی تقاضای لحظهء سکوت کرد. سایر سفرا طی سخنرانی های شان از هولبروک ستایش کردند.در این گزارش سه ماههء سازمان ملل متحد گفته شده است که در همین مدت نسبت به سال 2009 رویداد های امنیتی، 66 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، اوج خشونت ها 27 سنبله زمانی برگزاری انتخابات ولسی جرگه افغانستان بود که بعد از آن از شدت خشونت ها کاسته شده است.هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل می گوید، طی ده ماه گذشته بیش از 2400 ملکی کشته و بیش از 3800 ملکی دیگر زخمی شده اند.بر اساس گزارش، بیش از سه حصهء این تلفات به حملات مخالفین دولت مرتبط است که افزایش 25 درصدی را در تلفات غیر نظامیان در حملات مخالفین دولت در همین مدت نسبت به سال 2009 نشان می دهد.هم چنین گفته شده است که در تناسب به ده ماه اول سال 2009، تلفات افراد ملکی در عملیات قوای طرفدار حکومت افغانستان 18 درصد کاهش یافته است. نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت، رییس جمهور حامد کرزی و سایرین به مسالهء کاهش تلفات افراد ملکی تاکید داشته اند. دی میستورا به شورای امنیت ملل متحد گفت، همه می دانند که در افغانستان حکومت می خواهد تا به زودی تمام مسوولیت ها را عهد دار شود و ملل متحد امیدوار است تا در این زمینه اقدامات بیشتر را انجام دهد.
هزاران تانکر تیل افغانستان در ایران توقف داده شده است
01.10.1389
در حدود 2 هزار تانکر تیل افغانستان که باید به شکل ترانزیت از قلمرو ایران بگذرد، توسط مقامات ایران متوقف شده است.مقامات و تجار افغانستان می گویند که این عمل ایران برای مردم افغانستان ضربات جدی بار می آورد، زیرا زمستان فرا رسیده و کمبود نفت و مواد سوخت در سرما، مشکلات مردم افغانستان را بیشتر می سازد. مقامات ایران به طورغیر مستقیم می گویند که این تیل برای قوای امریکا و آیساف می رسد ، ولی وزارت مالیه افغانستان و ریاست اتاق های تجارت این کشور می گویند که از این نفت برای رفع مشکلات مردم عام افغانستان استفاده می شود.از سه هفته به این سو در سرحدات مشترک ایران و افغانستان در حدود 2 هزار تانکر تیل مربوط به تجار افغان متوقف است. این تحریم اعلان ناشده از سوی ایران و متوقف ساختن تانکرهای تیل افغانستان چنین تهدید بار می آورد که نرخ تیل در افغانستان بازهم بلند تر برود.از جانب دیگر مقامات افغانستان می گویند که این عمل حکومت افغانستان را از ملیون ها دالر مالیهء گمرکی نیز محروم ساخته است.حدود 30 فیصد تیل افغانستان از سرحدات ایران داخل افغانستان می شود و تانکر های متوقف شده، تیل عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی را به افغانستان انتقال می دهند.مقامات ایرانی به طور غیر مستقیم چنین نشان می دهند که گویا این نفت برای اکمالات و مصارف قوای امریکایی و ایتلاف به افغانستان می رود. مقامات نظامی قوای ایتلاف می گویند که به دلایل امنیتی نمی توانند راه های انتقال نفت مواد سوخت خودرا نام ببرند، اما به گفته دیپلومات های غربی مقدار زیاد مواد سوخت برای قوای ایتلاف از طریق کشورهای آسیای میانه به افغانستان انتقال داده می شود.مقامات ریاست اتاق های تجارت افغانستان هم می گویند که تانکرهای متوقف شده به تجار افغان تعلق دارند و با داشتن اسناد قانونی ترانزیتی باید از خاک ایران به افغانستان سفر کنند.خان جان الکوز ی معاون ریاست اتاق های تجارت افغانستان روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی تایید کرد که تانکرهای توقف داده شده در ایران به تجار افغان تعلق داشته همهء آن ها اسناد قانونی ترانزیتی را در اختیار دارند. از سوی دیگر مقامات وزارت مالیه افغانستان می گویند که متوقف شدن تانکرهای تیل در خاک ایران، به گمرکات افغانستان هم ملیون ها دالر خساره رسانده است. به گفته رییس گمرگ ولایت نیمروز متوقف شدن این تانکرها تنها به عواید گمرک این ولایت در حدود سه و نیم ملیون دالر خساره رسانده است.در سرحدات ولایت های فراه و هرات هم صدها تانکر تیل در خاک ایران متوقف می باشند. مقامات حکومت مرکزی افغانستان به شمول وزیر تجارت افغانستان انوار الحق احدی روز دوشنبه در این مورد گفت که با مقامات کشور ایران در این مورد تماس گرفته اند، ولی تا حال کدام جواب دقیق به دولت افغانستان داده نشده است.روزنامه وال ستریت ژورنال تلاش کرده است که در این مورد از سفارت ایران در کابل معلومات بدست آورد، ولی مقامات سفارت ایران از توضیحات در این رابطه خود داری کرده اند. تجار افغان که به خاطر تهدید های امنیتی در راه های مواصلاتی پاکستان ضربات شدید را متحل شده اند، اکنون با متوقف شدن تانکرهای نفت شان، با مشکلات بیشتردست به گریبان می باشند و از حکومت افغانستان می خواهند که با کشورهای همسایه در تماس شده و این مشکلات را از سر راه اموال تجارتی افغانستان بردارند