Friday, August 27, 2010

سفر وزیر خارجه به هند

نگاهي به دست آوردهاي سفر وزير خارجه افغانستان به هند
‪۰۵/۰۶/۸۹‬
دهلي نو - مقام‌هاي هند و افغانستان پس از چند دور گفت وگو، در مورد خطر تروريسم براي صلح و ثبات در منطقه به توافق رسيدند و بار ديگر برموضع خود براي همكاري‌هاي دو جانبه براي شكست تروريسم تاكيد كردند.
اس.ام. كريشنا و زلماي رسول وزيران خارجه هند وافغانستان روز جمعه در بيانيه مشتركي در دهلي نو، تاكيد كردند كه نبايد به تروريست‌ها و گروه هاي افراطي كه افغانستان و كشورهاي ديگر منطقه را مورد حمله قرار مي‌دهند پناه داده شود.
وزيران خارجه هند و افغانستان همچنين در مورد تبديل افغانستان به قطبي براي اتصال مركز و جنوب آسيا از طريق ايجاد مسيرهاي تجاري و ترابري راحت تر به توافق رسيدند.
كريشنا و رسول با ابراز رضايت از مشورت‌هاي مكرر و سازنده هند و افغانستان، بر ضرورت عملياتي شدن شوراي مشاركت هند و افغانستان به منظور گسترش هرچه بيشتر همكاري اين دو كشور تاكيد كردند.
وزيرخارجه افغانستان كه به دعوت همتاي هندي خود روزهاي سه شنبه و چهارشنبه در حال ديدار از هند بود، با نخست وزير هند، من موهان سينگ، و مشاور امنيت ملي هند، شيو شنكر منون، ديدار و در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي مورد علاقه طرفين تبادل نظر كرد.
همچنين گفته مي‌شود كه درديدارهاي اين مقام افغانستان با مقام‌هاي هند برادامه كمك‌هاي هند به افغانستان تاكيد شده است.
كشور هند در بازسازي زير ساخت‌هاي افغانستان از جمله در جاده‌سازي تا كنون مشاركت فعالي داشته است
.

Monday, August 23, 2010

اخبار روز از کابل و جهان

ازسایر رسانه ها:۱۴ نامزد انتخابات افغانستان رد صلاحیت شدند/تلفات بیشتر نیروهای آمریکایی در افغانستان/کارمندان ستاد انتخاباتی گیلانی در هرات کشته شدند/یک مقام محلی افغان در انفجار بمب کشته شد/یک مقام محلی افغان در انفجار بمب کشته شد/کارمندان ستاد انتخاباتی گیلانی در هرات کشته شدند/کرزی خواستار سرمایهگذاری آلمان در استخراج معادن شد /وزیر دفاع و رییس پارلمان آلمان وارد افغانستان شدند /جنرال پتریوس: به ثبات دایمی در افغانستان متعهدیم /دومین حمله با گاز سمی به دختران دانش آموز در کابل/ناتو: شبکه حقانی مسئول حمله به پایگاه های ناتو در خوست بود/آيا امريکا ازدرسهاي عراق درافغانستان استفاده خواهد کرد /مقامات افغان: جاسوسی برای خارجی‌ها جرم است/طالبان به ولسوالی دشت ارچی در قندوز حمله کردند/اسپانيا شليک سرباز افغان بر دو سرباز خود را "حمله تروريستي" خواند /مقام متهم به فساد شوراي امنيت افغانستان، معاشبگیر "سيآياي" است/ گذشته*/طالبان هشت پلیس را در قندوز کشتند /'پلیس افغان' دو سرباز ناتو را از پا درآورد/حمله با گاز سمی به دختران دانش آموز در کابل/«اعدام بیش از صد نفر در مشهد در چندماه گذشته » /دستگیری سارقین الماس در امارات متحده /ژنرال آمریکایی: جدول خروج نیروها به طالبان انرژی می دهد/يك سرباز زن مجاري در افغانستان كشته شد/ ترديد در مورد توانایی اردوي ملي افغانستان /افغانستان یک سال پس از دومین انتخابات ریاست جمهوری/پترائوس: اگر ضرب الاجل خروج از افغانستان مخاطره آمیز باشد تذکر خواهم داد/افزایش کشتی های سریع السیر در تولیدات نظامی ایران /پتریئیس: ناتوانی ناتو در پیدا کردن بن لادن، ناکامی واقعی استخبارات است /چهارسرباز آمريكايي درافغانستان كشته شدند /سخنگوي دولت افغانستان به وجود فساد مالي در ميان سياستمداران افغان اعتراف كرد/بقیه خبرها.../ افغانستانعدم آشنایی با آداب اسلامی باعث دردسر سفیر استرالیا در ریاض شد
15:50

1389 / 05 / 12
ریاض، 12 مرداد، خبرگزاری «ریانووستی»/ دبیرخانه نخست وزیری استرالیا نامه الکترونیکی را حاوی شکوائیه "وافی سعید" مترجم زن سفارت استرالیا در ریاض در مورد "کوین مگی"، سفیر استرالیا، دریافت کرد.
سعید در شکوائیه خود می نویسد پس از شروع به کار در سفارت استرالیا، در مراسمی حضور یافته، در این مراسم، "کوین مگی"، سفیر، نزد وی آمده و دست خود را برای دست دادن دراز کرده است.
سعید می نویسد: "من عذرخواهی کردم و گفتم که مسلمان هستم و بر اساس شرعیت اسلام نمی توانم با وی دست دهم. در جواب وی، من دستم را روی قلبم گذاشته و سر خود را خم کردم". این کار باعث عصبانیت سفیر شده و صدای خود را بلند کرده، از مترجم خواسته با وی دست دهد. مترجم سعی می کند برای سفیر شرعیت و موازین اخلاقی که بین زن و مرد در عربستان سعودی رعایت می شود توضیح دهد اما سفیر به حرفهای وی گوش نداده و رسوایی به پا کرده است.
سعید در شکوائیه خود خواستار عذرخواهی سفیر از رفتار نامناسب و جبران صدمات اخلاقی وی شده است.
این خبر را روز سه شنبه روزنامه "الحیات" به نقل از رسانه های استرالیا گزارش داد
-----------------------------------------------------


بنجامین فریکلی: تکتیک بریتانیایی ها در جنوب افغانستان نادرست ثابت شد

08.06.1389
دگر جنرال بنجامین فریکلی یک قوماندان سابق نیرو های امریکایی در جنوب و شرق افغانستان، بالای برخی از تکتیک های نظامی قوماندانان بریتانیایی انتقاد کرده گفته است که آن ها در سال 2006 فشار لازم و کافی را بر طالبان وارد نکردند.جنرال بنجامین فریکلی در یک مصاحبهء که در روزنامهء تایمز بریتانیا نشر شده، می گوید:«نیرو های بریتانیایی با این تصور که آن ها مانند ایرلند شمالی با یک جنگ چریکی در افغانستان مقابل خواهند شد، به این کشور اعزام شده بودند.»بنجامین فریکلی که در جریان سال های 2006 و 2007 به حیث قوماندان ارشد عملیاتی نیرو های امریکایی در جنوب و شرق افغانستان ایفای وظیفه می کرد، گفته است:«به منظور حفاظت از مراکز ولسوالی های نظیر موسی قلعه و سنگین، اعزام گروه های کوچک سربازان توسط بریتانیایی ها یک تکتیک نادرست و خطرناک ثابت شد.»وی می افزاید:«آن ها تصور می کردند که وضعیت در افغانستان مانند ایرلند شمالی می باشد. در حالیکه نیرو های نظامی در افغانستان باید همیشه در حالت حرکت و تحرک دایمی قرار داشته باشند. چه اگر در یک منطقهء مشخص مستقر شوند، طالبان بالای آن ها حمله می کنند.»دگر جنرال بنجامین فریکلی به روزنامهء تایمز گفته است، بریتانیایی ها در برنامهء بازسازی نیز ناکام شدند، در حالیکه بازسازی می توانست طالبان را ضعیف سازد.فریکلی این را هم گفت که وی تلاش کرده است تا قوماندان قوای بریتانیا را قانع سازد تا بالای شورشیان فشار وارد کرده، فعالیت های بازسازی را سرعت بخشیده و به وسیلهء آن ساحهء حاکمیت دولت را فراخ تر سازند.جنرال بنجامین فریکلی می گوید:«در صورتیکه در افغانستان اقدامات متعدد به صورت همزمان صورت نگیرد، در حقیقت کلوخ ماندن و از آب گذشتن است.»با وصف آن که تعداد نیرو های ایتلاف بین المللی در افغانستان اینک به حدود 150 هزار تن نزدیک شده است، طالبان که در سال 2001 از قدرت خلع شدند، در این اواخر فعالیت های شان را در این کشور تشدید بخشیده اند.اکنون در ولایت هلمند در کنار 10 هزار سرباز بریتانیایی، حدود 10 هزار سرباز امریکایی نیز مستقر می باشند.

--------------------------------------------------------------------


چرا معاون لوی څارنوالی افغانستان به تقاعد مجبور ساخته شد؟

فضل احمد فقیریار معاون سابق لوی څارنوالی افغانستان
07.06.1389
معاون سابق لوی څارنوالی افغانستان که شکایت داشت لوی څارنوال و سایرین در برابر قضیه های فساد اداری مربوط به مقامات ارشد حکومت موانع ایجاد می کنند، روز شنبه گفت که به تقاعد مجبور ساخته شده است.فضل احمد فقیریار معاون سابق لوی څارنوالی افغانستان گفته است که محمد اسحاق الکو لوی څارنوال افغانستان مکتوب تقاعدی وی را در اوایل هفته گذشته نوشته و رییس جمهور حامد کرزی آن را پذیرفته است.فقیریار 72 ساله گفته است، می خواست به کارش که تعقیب اتهامات فساد علیه مقامات ارشد در حکومت کرزی بود، ادامه دهد.مقامات امریکایی بر رییس جمهور کرزی فشار می آورند تا اقدامات بیشتر را در زمینهء ریشه کن ساختن فساد اداری انجام دهد. کرزی در مقابل می گوید که جامعهء بین المللی باید اقداماتی بیشتر را برای از بین بردن فساد در پروسهء اجراء قرارداد ها انجام دهد. در این حال مقامات در لوی څارنوالی افغانستان گفتند که فقیر یار به خاطر کبر سن به تقاعد سوق داده شده و پیشنهاد لوی څارنوالی در زمینه از سوی رییس جمهور کرزی منظور شده است.فقیریار گفته است، همه می دانند به حیث معاون لوی څارنوالی تلاش های زیاد را انجام می داد. به گفته وی به حیث یک مقام ارشد حکومت این مسوولیت اش بود تا تحقیقات در مورد دوسیه های را که خصوصاً شامل مقامات ارشد حکومت در فساد اداری می شد، تکمیل کند.فقیریار گفته است، سه یا چهار دوسیه علیه وزرای سابق کابینه تکمیل شده، اما به حال تعلیق گذاشته شده و به محاکم فرستاده نشده است.به گفته وی، پنج والی به فساد اداری متهم اند که قضیه دو تن شان به محکمه فرستاده شده و سه قضیه دیگر مورد تحقیق قرار دارد. علاوه بر این فضل احمد فقیریار گفته تعدادی از سفراء افغانستان در کشورهای خارج نیز به فساد متهم هستند. وی گفته بر قضیه های متعدد مربوط به سفراء کار کرده اند، اما وی نگفته است که رقم دقیق آنها به چند تن می رسد. برای شنیدن مصاحبهء فضل احمد فقیریار روی این متن کلیک کنید!

-----------------------------------------------------------------------------


بازگشت مهاجرین افغان به کشور شان
جمعه, 27 اگست 2010
عکس AP
مؤسسه پناهندگی ملل متحد می گوید تقریباً دو چند مهاجرین افغان به مقایسه با سال ۲۰۰۹ ، پاکستان و ایران را به قصد افغانستان ترک می گویند.
مؤسسه پناهندگی ملل متحد به روز جمعه گفت تعداد کسانی که حاضر شده اند دوباره به افغانستان برگردند از یکصد هزار نفر بیشتر شده است. اکثریت آنها از پاکستان برمی گردند.
این مؤسسه میگوید در جریان مصاحبه ها با مهاجرین، چنین معلوم می شود که اکثریت آنها بخاطر دلایل اقتصادی، مشکلات در پاکستان، و بهبودی امنیت در کشور شان بر می گردند.
در حدود هفتاد فیصد مهاجرین افغان از ایالت خیبر پشتون خواه پاکستان بر گشته اند که از اثر سیلاب ها تخریب گردیده است.

-----------------------------------------------------------


حملات طالبان بر دو پایگاه ناتو در خوست عقب زده شد"

06.06.1389
نیروهای افغان و بین المللی امروز حملات بر دو پایگاه نظامی در ولایت خوست در نزدیکی سرحد با پاکستان را عقب زدند.شورشیان حملات شان را صبح زود با ماشیندارها و راکت ها بر دو پایگاه نیروهای امریکایی آغاز کردند. نیروهای ایتلاف گفته اند آنها توانستند که این حملات را در پایگاه های موسوم به سیلارون و چاپمن در ولایت خوست عقب بزنند. ناتو گفته است که حد اقل بیست و یک شورشی کشته شده است. به گفته این پیمان چهار سرباز ناتو زخمی شده اند. پولیس محلی می گوید، آنها تلفات را متحمل نشده اند. عبدالحکیم اسحق زی قومندان امنیه خوست به رادیو آزادی گفت که حد اقل 24 تن از افراد مسلح کشته و تعدادی هم دستگیر شده اند."در دو جبهه با ما جنگیدند، گزارش اخر این است که مجموعا 24 جسد دشمن باقی مانده است و پنج تن شان دستگیر شده اند."طالبان بزودی مسولیت این حملات را به عهده گرفته گفته اند که 30 جنگجو آنها به شمول حمله کننده گان انتحاری در این حملات شامل بودند. یک سخنگوی طالبان ادعا کرده که هژده سرباز خارجی در این درگیرها کشته شده است.ناتو گفته است، شورشیان که در این درگیری کشته شده اند مربوط به شبکه حقانی گروه وابسته به القاعده می باشند. شبکه حقانی به انجام حملات از آن سوی سرحد متهم می باشد. به گفته ناتو در این درگیری یک متخصص مواد انفجاری در شبکه حقانی به نام مدثر نیز کشته شده است. قومندان امنیه خوست گفته است، شورشیان همچنین تلاش کرده اند تا دفاتر ولایت و قومندانی امنیه را مورد حمله قرار دهند اما به عقب زده شدند. وی گفت، سربازان افغان و خارجی توانستند که از یک فاجعه جلوگیری کنند.این حملات تازه ترین رشته از حملات بر پایگاه های نیروهای بین المللی و ساختمان های حکومتی در ساحه می باشد که بستر داغ فعالیت های طالبان دانسته می شود. در ماه دسمبر هفت از کارمند سی آی ای یا اداره استخبارات مرکزی امریکا در پایگاه چاپمن در نتیجه یک حمله انتحاری کشته شدند که دومین خونبارترین حمله در تاریخ سی آی ای بوده است

دانشمندان: انفجاری عظیم و فوران پلاسما درخورشید به وقوع پیوست
21:46
1389 / 05 / 27
مسکو، 27 مرداد، خبرگزاری «ریانووستی»/ روز چهارشنبه صبح یکی از بزرگترین انفجارات خورشیدی در سال جاری به وقوع پیوست و حدود ساعت 11:00 به وقت مسکو ستون عظیمی از پلاسما تا ارتفاع حدود دو میلیون کیلومتر پرتاب شد که تا ساعت 13:00 به ارتفاع 6 میلیون کیلومتری رسید. این خبر در پایگاه اینترنتی رصدخانه خورشیدی "تسیس" روسیه به نقل از دانشمندان انستیتو فیزیک منتشر شد.
گاز یونیزه ایجاد شده توسط خورشید درصورت رسیدن به زمین می توانند سبب ایجاد طوفان مغناطیسی گردد. اما در این مورد خاص جای نگرانی نیست.
در این گزارش گفته می شود: "این حادثه عملا هیچ تاثیری بر روی زمین ندارد، زیرا در سمتی از خورشید که رو به زمین نیست رخ داده است. بعلاوه ارتفاع فوران نسبت به فاصله زمین تا خورشید آن قدر نیست که بر زمین تاثیر بگذارد".
سرعت حرکت پلاسما حدود 500 کیلومتردر ثانیه است. مدار زمین در فاصله 150 میلیون کیلومتری از خورشید قرار گرفته و پلاسما برای رسیدن به این فاصله باید 3 شبانه روز راه بپیماید.
------------------------------------------------------------------اعلان تاریخ آغاز خروج نیروهای امریکایی، روحیهء مخالفین را بلند برده است»
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
05.06.1389
اعضای کانگرس امریکا در حال با رییس جمهور کرزی در کابل ملاقات کردند که فشارهای واشنگتن جهت مبارزه با فساد اداری بر حکومت افغانستان در این اواخر افزایش یافته است.اما دولت افغانستان می گوید، حکومت امریکا باید فشار خود بالای پاکستان را افزایش دهد تا پناه گاهای شورشیان را مسدود سازد و واشنگتن باید تلاش های خود را در عرصه های دیگر نیز افزایش دهد.اعلامیهء ریاست جمهوری افغانستان می گوید، رییس جمهور کرزی به هیات اعضای کانگرس گفت که پیشرفت های مهم در بازسازی کشور صورت گرفته است، اما مبارزه علیه طالبان و القاعده به خاطر تلفات غیر نظامیان در عملیات ناتو و عدم تمرکز روی پناه گاهای تروریستان در آن سوی مرزها به کندی به پیش می رود.رییس جمهورکرزی هم چنین گفته است که اعلان رییس جمهوراوباما مبنی بر آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در ماه جولایی سال آینده، روحیهء مخالفین مسلح دولت افغانستان را بلند برده است چون آنها فکر می کنند که تا خروج عساکر امریکایی می توانند مقاومت کنند.باب انگلس عضو دموکرات کانگرس امریکا که در ترکیب هیات چهار نفری کانگرس در کابل با رییس جمهور کرزی ملاقات کرده، گفت که در جریان ملاقات رییس جمهور کرزی از شرکت های خصوصی امنیتی انتقاد کرده و در بارهء نقش عساکر اردوی ملی در جنگ صحبت کرده است.رییس جمهورکرزی فرمان صادر کرده که همهء شرکت های خصوصی امنیتی باید ظرف چهار ماه منحل شوند.باب انگلس عضو دموکرات کانگرس امریکا به آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس گفته است که رییس جمهور کرزی هم چنین تقاضا کرد که در تلاشی قریه ها باید به افغان ها نقش اولی داده شود و نیروهای خارجی باید به حیث همکار و حمایت کننده در عقب قرار گیرند.باب انگلس می گوید که من از این گفتهء رییس جمهور کرزی به خاطر خوش شدم که این سخنان یک سویهء از متعهد بودن و از خود دانستن قضیه را نشان می دهد، اما توانایی نیروهای امنیتی افغان هنوز هم مورد سوال می باشد.انگلس می گوید که رییس جمهور کرزی در بارهء پناه گاهای امن تروریستان در آن سوی سرحدات نیز سخن گفت و از اعضای کانگرس خواست تا برای جلوگیری حملات عبور مرزی بیشتر همکاری و کمک کنند.باب انگلس عضو دموکرات کانگرس امریکا گفت که من فکر نمی کردم که رییس جمهور کرزی را در صحبت هایش چنین جدی، مصمم، با انرژی و خوشبین دریابم.او گفت که اعضای کانگرس موضوع فساد اداری را مطرح کردند و رییس جمهور کرزی به آنها اطمینان داد که تلاش های خود را در این راستا ادامه می دهد.

--------------------------------------------------------------------
صالحی: ایران بر روی اکتشاف و استخراج اورانیوم متمرکز شده‌است
19:24
1389 / 06 / 03
مسکو، 3 شهریور، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "علی‌اکبر صالحی" رییس سازمان انرژی اتمی ایران بعد از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران تاکید کرد که جمهوری اسلامی هم اکنون بر روی اکتشاف و استخراج اورانیوم متمرکز شده‌ است.
به گزارش «ریا نووستی» از خبرگزاری "ایسنا"، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید اولویت کشور بعد از نیروگاه بوشهر که هم اکنون راه‌اندازی شده است، چیست؟ گفت: "ما هم اکنون بر روی اکتشاف و استخراج اورانیوم متمرکز شده‌ایم و این پروژه نیز به خوبی در حال انجام است".
وی افزود: "در یک سوم کشور از نظر اکتشاف اورانیوم، هیچ کاری نشده است و امیدوارم با اختصاص بودجه‌ خوبی که رییس جمهور در این زمینه اختصاص دادند بتوانیم به سرعت کار اکتشاف و استخراج را آغاز کنیم که احتمال می‌دهم که بین 7 تا 8 سال این پروژه طول بکشد. یافته‌های ما تا کنون امیدوار کننده بوده است".
وی درباره‌ مذاکرات با گروه وین درباره انتقال سوخت گفت:"ما تا کنون جواب رسمی از گروه وین دریافت نکرده‌ایم اما طبق اطلاعات غیر رسمی ما، آمانو در تلاش است که هر چه زودتر اولین جلسه‌ گروه وین برگزار شود و فکر می‌کنیم که این جلسه در سپتامبر برگزار خواهد شد".
--------------------------------------------------------------------------از هر صد ملیون دالر کمک به افغانستان، هشتاد آن در کنترول امریکا و ناتو قرار دارد»

02.06.1389
فساد وکلاه برداری درقرارداد های که ارزش آن سالانه به صد ها ملیون دالرمی رسد واز طریق ایالات متحده امریکا با شرکت های قرار دادی افغان صورت می گیرد، به مراتب بیشتر ازآن است که در ادارات افغانستان وجود دارد. این مطلب را روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات افغان گزارش داده است.وحید عمر سخنگوی رییس جمهور کرزی به روز دو شنبه دریک کنفرانس خبری گفت:«از هر یک صد ملیون دالر کمک که به افغانستان می آید، هشتاد فیصد آن تحت کنترول ایالات متحده امریکا وناتو می باشد .»بناً به گفته او، این مربوط به مقامات بین المللی است تا برای حفاظت آن اقدام قانونی کنند و سوء استفاده های غیر قانونی را از بین ببرند.وحید عمر گفت:«ما از جامعهء بین المللی می خواهیم که با حکومت افغانستان یک جا کار کنند تا منابع وریشه های فساد را که یک بخش آن همین قراردادی های بین المللی می باشند محوکنیم واز بین ببریم.»اظهارات وحید عمر فقط چند روز بعد ازآن صورت می گیرد که سناتورجان کری از حزب دموکرات امریکا یک سلسله ملاقات ها را با آقای کرزی انجام داد واز وی خواست تادر محو فساد اداری در دولتش قدم های جدی تری بردارد.روزنامه می افزاید:ماه گذشته محمد ضیا صالح یکی از مشاورین بلند پایهء آقای کرزی بعد ازاین که به اخذ رشوت متهم شد، توسط نیروهای خاص ضد فساد دستگیر شد.اما به نقل از یک منبع آگاه افغان، وی ساعتی بعد، در نتیجهء مداخله شخص آقای کرزی آزاد شد.آقای کرزی گفت، او به خاطر مداخله کرده است که حقوق بشری ضیا صالح نا دیده گرفته شد بود و ثبت صدای او در موقع خواستن رشوت، مخالف مقررات افغانی می باشد.در کنفرانس خبری از وحید عمرسخنگوی رییس جمهور کرزی راجع به اتهامات جدید علیهء ضیا صالح سوال شد. آقای عمر جواب د اد:« به اساس معلومات که به دفتر ما رسیده است، بازداشت صالح مشخصاً به مذاکرات تلیفونی خواستن رشوت که به گرفتن یک عراده موتر اشاره شده، مربوط می شود. اما سایر اتهامات آن طوری که به حکومت افغانستان توضیح داده شده، درین موردارتباط نمی گیرد.»آقای کرزی کمپنی های امنیتی شخصی که تعداد کارمندان آن ها به 30000 افراد مسلح می رسد و اساساً برای سازمان های غربی به شمول ایالات متحده امریکا کار می کنند را شدیدا مورد انتقاد قرار داده است.روزنامه به نقل از وحید عمرمی نویسد:«ما گام هایی برای جلوگیری از رشوت می برداریم چه در گمرکات باشد و چه در سکتور خدمات. اما حکومت افغانستان می خواهد تا نیروهای بین المللی نیزقدم های جدی تری برای جلو گیری از فساد بردارند. یکی ازین ساحات، کمپنی های امنیتی شخصی می باشد که میلیون ها دالر به دست می آورند و امنیت را نیز تهدید می کنند.خروج نیروهای امریکایی، بالای روحیه طالبان چه تاثیر خواهد داشت؟

جنرال جیم کانوی، قوماندان نیروهای بحری یا مرین امریکا در افغانستان
03.06.1389
رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا باراک اوباما در اواخر سال گذشته اعلام کرد که 30 هزار سرباز اضافی به افغانستان می فرستد ولی روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان را در ماه جولای امسال آغاز خواهد کرد. اما جنرال جیم کانوی قوماندان نیروهای بحری یا مرین امریکا در افغانستان، با اشاره به تاریخ تعیین گفت، با این اقدام ممکن طالبان تقویت شوند. وی افزود:«در مورد تاریخ تعیین شده در ماه جولای باید بگویم که اگر شما این موضوع را تعقیب کرده باشید، می بینید که رییس جمهور اوباما در یک مقطع زمانی به مخاطبین مختلف سخن گفته است. فکر می کنم این سخن وی به نحوی دشمن را تقویت می کند. ما مکالمه های دشمن را کشف کرده ایم که به یکدگر گفته اند، ما باید برای یک مدت معین سنگرهای خود را مستحکم نگهداریم.»طرفداران این نظر باراک اوباما می گویند، آغاز روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان در ماه جولای سال آینده، سبب می شود تا افغان ها تندتر آمادهء گرفتن مسوولیت های امنیتی کشور شان شوند. اما آنانی که با این نظر مخالف اند می گویند، تعیین تاریخ دقیق برای خروج سربازان، طالبان را بیشتر از این تقویت می کند و در بارهء سرعت پیشرفت در افغانستان، میان مردم امریکا امیدواری کاذب را به وجود می آورد. جنرال کانوی، در همین حال می گوید، در ماه جولای سال 2011 ممکن شماری از سربازان امریکایی مسوولیت های خود را به نیروهای افغان بسپارند و افغانستان را ترک کنند، اما آنها سربازان پیادهء بحری یا مرین نه خواهند بود.وی گفت:«اگر شما پیشنهاد من مبنی بر ادامهء حضور نیروهای مرین در افغانستان فراتر از ماه جولای 2011 را بپذیرید، می فهمید که دشمن به جنگجویان خود چه می گوید. رهبران آنان در بیرون از افغانستان حضور دارند و آمدن آنها به افغانستان خطر ناک است. آنها به جنگجویان عادی خود می گویند که امریکایی ها در تابستان سال آینده از افغانستان بیرون می شوند ما در آنجا حضور خواهیم یافت، در این صورت زمانی که آنها به افغانستان بیایند ما آنها را سرکوب می کنیم و اگر چنین کاری شود، برای ما خیلی خوب خواهد شد.»اخیراً شماری دیگر از مقامات امریکایی گفته اند در نیمهء سال 2011 روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان آغاز خواهد شد، آما این کار ارتباط می گیرد به این که اوضاع افغانستان در آن زمان به کدام طرف در حرکت خواهد بود. به گفتهء آنان اگر وضعیت خراب بود، پس تعداد زیاد نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نه خواهند کرد. در امریکا شماری به این عقیده اند که تعداد سربازان امریکایی در افغانستان کاهش یابد و در بدل ، پولی که بالای این این سربازان مصرف می شد، در افزایش و تقویت نیروهای افغان به مصرف برسد. به باور آنان نیروهای امریکایی با قوای امنیتی افغان باید تنها کمک های هوایی و تکتیکی کند، در این صورت تعداد زیاد سربازان امریکایی کشته نه خواهند شد و مصارف جنگ امریکا در افغانستان نیز کاهش خواهد یافت. گفته می شود نظامیان امریکایی به همین هدف در هلمند، شیندند و مزار شریف، پایگاه های هوایی بزرگ را با مصرف کردن صد ها ملیون دالر بنا می کنند، تا طیاره های امریکایی برای هدف قرار دادن تروریستان مجبور به طی کردن فاصله های چندین هزاران کیلومتری نه شوند. قرار است کار روی این پایگاه های هوایی تا سال 2011 تمام شود.

-------------------------------------------------------------------------

نشريه آمريكايي پوليتكيو: آمريكا براي دلجويي از كرزي متوسل به مامور سيا شد
تهران-نشريه آمريكايي پوليتيكو نوشت،دولت آمريكا براي دلجويي از رئيس جمهوري افغانستان و حل مشكلات اين كشور به اسپايدر، افسر كهنه كار سازمان مركزي اطلاعات آمريكا(سيا) و رئيس دفتر اين سازمان در كابل كه با حامد كرزي روابطي تنگاتنگ و نزديكي دارد، روي آورد.
به گزارش گروه صوتي و تصويري ايرنا،پوليتيكو به نقل از يكي از مقامات ارشد سابق سيا نوشت، اين افسر كهنه كار سيا كه در ميان همقطارانش به اسپايدر شهرت دارد، قبل از جنگ افغانستان كه مقامات آمريكايي با همكاري كرزي و ساير سران قبايل افغان عليه طالبان فعاليت مي‌كردند، با رئيس جمهوري فعلي افغانستان ديدار و ملاقات كرده بود و ارتباط و مناسبات منحصر بفردي با وي دارد.
يكي از مقامات عاليرتبه افغان گفت،كرزي و اعضاي دولتش از ارتباط و مناسبات مستقيم با اسپايدر خشنودند. وي از اعضاي تيمي بود كه سال ‪ ۲۰۰۲‬با مشاركت نيروهاي سيا، نيروهاي ويژه آمريكا و جنگجويان افغان، در عمليات موسوم به اناكوندا عليه القاعده وارد جنگ شد.
اين عمليات كه مدال شجاعت و قهرماني را براي اسپايدر به خاطر نجات نيروهاي افغان از حمله بي‌امان القاعده به ارمغان آورده بود، موجب تعميق رابطه وي با كرزي شد.
اسپايدر كه در جواني تفنگدار دريايي آمريكا بود، در دهه ‪ ۱۹۷۰‬به يگان عمليات چريكي سيا (واحد زميني واحد عمليات ويژه) پيوست.
به گفته كهنه كاران سيا، اين واحد در دهه ‪ ۱۹۸۰‬در آمريكاي مركزي فعاليت مي كرد و به افغان‌هايي آموزش مي‌داد كه با نيروهاي اتحاد جماهير شوروي ( سابق) مي‌جنگيدند. اسپايدر كه سابقه فعاليت در پايگاه فرماندهي آمريكا در بوسني و سپس در عراق را نيز در كارنامه خود دارد، در سال ‪ ،۲۰۰۴‬فعاليت خود را به عنوان رئيس دفتر سيا در كابل و سپس هموار كردن مشكلات و موانع پيش روي رئيس جمهوري افغانستان آغاز كرد.
گفته مي‌شود، روابط كرزي و اسپايدر به قدري عميق و نزديك است كه باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا، در پي انتقاد شديد كرزي از مداخله بيگانگان به ويژه آمريكا در انتخابات رياست جمهوري افغانستان، براي دلجويي از وي، دست به دامان اسپايدر شده بود.

---------------------------------------------------------------------------پس از 9 سال هنوز تعریفی از تروریزم نداریم
دوشنبه 01 سنبله 1389 ساعت 19:09

روزنامه 8صبح
حامد کرزی رییس جمهور کشور در مصاحبه‌ای با تلویزیون «ای‌بی‌سی» گفته است:‌ «من معتقدم که مبارزه علیه تروریزم به صورت مطلق پیروزشدنی است.» این اظهارات در حالی از سوی رییس جمهور ارایه می‌گردد که هنوز پس از نه سال حکومت افغانستان یک تعریف مشخص، واضح و روشن از تروریزم ندارد. چند روز قبل از برگزاری جرگه مشورتی صلح، فاروق وردک به صراحت به بی‌بی‌سی گفت که حکومت افغانستان حتا از طالبان یک تعریف مشخص ندارد.
یک شب قبل وحید عمر، سخنگوی رییس جمهور در مصاحبه با یک رسانه داخلی در تعریف از تروریزم گفت: «آن عده مخالفانی که مردم ملکی را می‌کشند و مسوولیت آن را بر عهده می‌گیرند، ‌تروریست هستند.» حالا معلوم نیست که این تعریف از اختراعات جناب سخنگو است و یا آن که مجموعه نظام نیز به آن باورمند می‌باشد. گذشته از این، آیا این نوع تعریف برای کشورهایی که از فاصله‌های دور با هدف مبارزه با تروریزم آمده‌اند قابل قبول است و یا آن که آنان تعریف دیگری از تروریزم دارند؟ به نظر می‌رسد که هم حکومت افغانستان و هم متحدین غربی آن تا هنوز در یک سردرگمی مطلق به سر می‌برند،‌ حکومت افغانستان در 9 سال گذشته تلاش کرده‌ است تا طالبان را به خوب و بد، تندرو و غیرتندرو، وابسته به بیگانه و غیربیگانه و ... تقسیم کند. این تقسیم‌بندی هر چند به منظور ایجاد شکاف در صفوف طالبان و یا هم به منظور توجیه افکار عامه از روند مذاکره صورت می‌گرفت ولی تاکنون هیچ تغییر جدی درجبهه طالبان رونما نشده است. گروه طالبان هنوز هم بر اندیشه‌های خود پایبند بوده و با روش‌های خشن در تلاش‌اند تا بار دیگر قدرت را به دست گیرند. هر چند حکومت افغانستان به طور یک‌جانبه گام‌های زیادی را به نفع طالبان برداشته است اما مخالفان مسلح هنوز سربریدن،‌ اعدام‌های صحرایی، قتل‌های دسته‌جمعی، سنگسار و دره را به عنوان ابزاری برای تطبیق اهداف خود به کار می‌گیرند. با گذشت نه سال از حاکمیت آقای کرزی هنوز طالبان به عنوان یک تهدید در برابر حکومت قرار دارند، به طوری که امروز در نزدیک به هزار مرکز رای‌دهی به خاطر نبود حاکمیت، برگزاری انتخابات عملی نمی‌باشد. بنابراین با توجه به این که حکومت افغانستان هنوز تعریف روشنی از تروریزم نداشته و حد و مرز مخالفان خود را نمی‌داند، چگونه از پیروزی علیه آنان سخن می‌گوید؟ حکومت افغانستان قبل از همه چیز باید بداند که با چه کسانی می‌جنگد و آنان دارای چه عقاید، ویژگی‌ها، اهداف و برنامه‌ها می‌باشند. در غیر آن هر نوع جنگ و صلح با کسانی که اصلا شناختی در موردشان نداریم، نتایجی را به همراه نخواهد داشت.
---------------------------------------------------------------------
پیترییوس: در مبارزه با طالبان چرخش بوجود امده است
13:34
1389 / 06 / 01
کابل، 1 سنبله، خبرگزاری «ریا نووستی» / جنرال امریکایی دیوید پیترییوس قوماندان عمومی ناتو در افغانستان اعلام داشت که در مبارزه با طالبان در جنوب کشور لحظه عطف فرا رسیده است. طوریکه بی بی سی خبر میدهد، نیروهای ایتلافی نباید موقع را از دست دهند و پناه گاه های افراد مسلح را در مناطق صعب العبور از بین ببرند. در این باره "بالت انفو" خبر داده است.
به گفته جنرال، او اماده است خدمات خود را به مثابه مشاور در چارچوب پیشبرد عملیات در باره سپردن کنترول بر اوضاع در کشور به نظامیان افغان در ماه جولای سال اینده به رئیس جمهور بارک اوباما پیشنهاد نماید.
پیترییوس اظهار داشت که او معتقد نیست که موعد خروج نیروهای امریکایی از این کشور عجولانه می باشد و اینکه خطر را برای ثبات کلی در منطقه به بار می اورد.
پیتریییوس همچنان اعلام داشت که تلفات نو در مراحل نهایی مبارزه با طالبان "در مرکز" یاغیان در قندهار پیشبینی میکند.
پلان پیشنهادی رئیس جمهور بارک اوباما در اواخر سال گذشته در باره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طوریکه انتظار میرود ، سر از ماه جولای سال 2011 تحقق خواهد یافت. در حال حاضر افزایش نیروهای امریکا و کشورهای دیگر ناتو در افغانستان ادامه دارد و تا ماه سپتمبر تعداد مجموعی انها تا 150 هزار نفر خواهد رسید.

گزارش ها / افغانستانمقام متهم به فساد شوراي امنيت افغانستان، معاشبگیر "سيآياي" است


Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: "مقام متهم به فساد افغانستان، سال ها از سی آی ای پول دریافت کرده است"
روزنامه نيويارک تايمز گزارش داده است که يک تن از معتمدان حامد کرزي، رييس جمهور افغانستان که مظنون به رشوتخواري و اختلاس است، از معاش بگيران دستگاه استخبارات مرکزي ايالات متحده امريکا (سي آي اي) ميباشد.

براساس گزارش نيويارک تايمز که روز چهار شنبه منتشر شد، محمد ضيا صالحي که يک مقام بلندپايه شوراي امنيت ملي افغانستان است، سالها از "سي آي اي" پول دريافت ميکرده است.

نيويارک تايمز اين موضوع را از قول مقامات امريکايي و افغاني بدون ذکر نام آنها، اطلاع داده است. به گزارش اين روزنامه، معلوم نيست صالحي چه نقشي را براي "سي آي اي" بر عهده داشته است. روشن نيست که آيا او براي "سي آي اي" خبرچيني ميکرده است، يا اين که در درون حکومت افغانستان از منافع ايالات متحده امريکا دفاع ميکرده است.

صالحي در ماه جولاي به ظن دست داشتن در فساد براي مدت کوتاهي در بازداشت به سر برد. پليس افغانستان گفته است، مطابق به تحقيقاتي که صورت گرفته است، او از يک شرکت براي پسرش موتر خواسته است. اين شرکت مظنون است که بنا به سفارش شورشيان و قاچاقبران مواد مخدر و همچنان سياستمداران افغانستان، پولهاي آنها را به خارج انتقال داده است.

فقط چند ساعت پس از آن که صالحي به ظن دست داشتن در فساد بازداشت ميشود، بنا به تقاضاي شخص رييس جمهور کرزي آزاد ميگردد. به گزارش نيويارک تايمز، "سي آي اي" در رهايي او نقشي نداشته است.

صالحي تنها مقام افغانستان نيست که مظنون به فساد بوده و در عين زمان معاش خوار "سي آي اي" نيز ميباشد. چنين اتهامي عليه احمد ولي کرزي، برادر اندر حامد کرزي، رييس جمهور افغانستان نيز وجود دارد. احمد ولي کرزي اين اتهام را رد ميکند.

حامد کرزي به شدت تحت فشار قرار دارد تا عليه فساد در کشورش مبارزه کند. به عقيده حکومت ايالات متحده امريکا، از نظر باراک اوباما رييس جمهور اين کشور، مبارزه عليه فساد پيششرط يک مبارزه موفقيتآميز عليه طالبان و ايجاد ثبات در افغانستان ميباشد.

فرانس پرس/ رسول رحيم
ويراستار: عارف فرهمند
-----------------------------------------------------------------------


وزیر خارجهء افغانستان سفر دور روزه اش را به هندوستان آغاز کرد
زلمی رسول وزیر خارجهء افغانستان
02.06.1389
وزیر خارجهء افغانستان زلمی رسول امروز سفر دور روزه خود را به هندوستان آغاز کرد.قرار معلوم وزیر خارجهء افغانستان در مورد امنیت منطقوی با مقامات هندوستان صحبت می کند.به نظر تحلیل گران ، مقامات افغانستان و هندوستان در مورد روابط متشنج کشور هایشان با پاکستان نیز صحبت خواهند کرد.در این مورد خبرگزاری فرانس پرس می نویسد:به گفتهء مقامات وزارت خارجهء هندوستان، وزیر خارجه افغانستان زلمی رسول در جریان این سفر با همتای هندی خود اس ام کریشنا و صدر اعظم این کشور من موهن سنگ ملاقات می کند. یک مقام وزارت خارجهء هندوستان اظهار داشت، بهتر ساختن روابط دوجانبه هدف اساسی این سفر می باشد و بین دو کشورموضوعات دیگر وجود دارد که باید در مورد آن ها بحث صورت گیرد. به نوشتهء خبرگزاری فرانس پرس آقای رسول در مورد تلاش های حکومت افغانستان برای ایجاد صلح و همین طور برنامهء جذب طالبان میانه رو به حیات عادی، به رهبران هندوستان تازه ترین معلومات را ارایه خواهد کرد. روزنامهء نیویورک تایمز در اخیر هفته بار دیگر نوشت که حکومت پاکستان با دستگیر کردن شخص شماره دوم طالبان ملا عبدالغنی برادر می خواست مانع مذاکرات بین حکومت افغانستان و گروه طالبان شود.ملا برادر که برای رهبر طالبان ملا محمد عمر یک شخص با اعتماد بشمار می رفت، در ماه جنوری در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد.یک مقام وزارت خارجه هندوستان می گوید:«هندوستان امیدوار است که حکومت افغانستان راه ادامهء مذاکرات را با طالبان جستجو کند تا صلح در این کشور حکمفرما شود. موضوع طالبان در مذاکرات فعلی وزیر خارجه افغانستان با مقامات هندوستان نیزمطرح خواهد شد.»افغانستان و هندوستان هردو با پاکستان روابط نا مطمین دارند زیرا هردو به این نظر اند که پاکستان افراط گرایان را در داخل قلمرو خود تمویل و از آن ها حمایت می کند.به نظر تحلیل گران پاکستان و هندوستان در ساحهء افزایش نفوذ خود در افغانستان نیز رقابت می کنند که این عمل می تواند بی ثباتی را در افغانستان بیشتر سازد، مخصوصاً در یک زمانی که ایالات متحده در پی یک ستراتیژی خروج نظامی از افغانستان می باشد.از زمان سقوط حکومت طالبان در عملیات تحت رهبری امریکا در سال 2001 هندوستان بیش از یک ملیارد و 200 ملیون دالر به افغانستان کمک کرده است که بخش اعظم آن در ساحه خدمات اجتماعی از جمله حفظ الصحه و معارف به مصرف می رسد، این عمل هندوستان را بزرگترین کمک دهنده منطقوی به افغانستان می سازد.علاوه بر آن در حدود 4 هزار هندی هم اکنون در ساختن سرک ها، پروژه های وقایوی و لین دوانی برق در افغانستان کار می کنند. هندوستان همین طور مسوولیت اعمار ساختمان جدید پارلمان افغانستان را نیز به عهده گرفته است.
------------------------------------------------------------

ناروی بیش از 36 میلیون دالر به پروژه تقویت معارف مساعدت کرد

03.06.1389
وزارت معارف افغانستان در نظر دارد که از کمک تازه کشور شاهی ناروی در اعمار مکاتب و پیشبرد سایر برنامه های این وزارت در خصوص تقویت و بهبود کیفیت معارف استفاده نماید.داکتر غلام فاورق وردک وزیر معارف افغانستان به روز چهارشنبه پس از امضای تفاهمنامه مساعدت جدید ناروی با سفیر آن کشور در کابل گفت، بخش از این کمک ناروی در اعمار 50 مکتب در ولایت فاریاب و اجرای برنامه های سواد آموزی، تربیه معلم و سایر بخش ها به مصرف خواهد رسید.آقای وردک علاوه کرد که ناروی از سال 1383 شمسی به این طرف حدود 18 میلیون دالر را به وزارت معارف افغانستان کمک کرده است که از آن در اعمار 127 مکتب در این کشور استفاده شده است.در همین حال سارا اس سفیر ناروی در کابل بر حمایت کشورش از پروژه تقویت معارف در افغانستان و در مجموع از اولویت های حکومت افغانستان تاکید کرد.وی گفت:«کمک به بخش معارف در افغانستان به هدف فراهم ساختن زمینه مکتب رفتن برای دختران و پسران افغان از اولویت ها برای حکومت ناروی بوده و در آینده نیز خواهد بود. معارف در حقیقت کلید آینده افغانستان است. برای ناروی این بسیار مهم است که از اولویت های حکومت افغانستان حمایت نماید.»با وجود تلاش ها به هدف افزایش، بهبود و تقویت عرصه معارف در افغانستان، هنوز هم به گفته مقامات وزارت معارف پنج میلیون طفل زیر سن مکتب بنابر عوامل مختلف از جمله نا امنی ها در این کشور از تعلیم دور مانده اند.از سوی دیگر انتقاداتی می شود که با وجود کمک های که صورت می گیرد، متعلمین هنوز هم در مناطق مختلف افغانستان در فضای باز درس می خوانند و بسیاری از مکاتب فاقد تعمیر اند.اما مقامات وزارت معارف افغانستان می گویند که کوشش ها در زمینه از میان برداشتن این مشکلات ادامه داشته و این وزارت پلان اعمار ساختمان یک هزار مکتب را در سال جاری روی دست دارد.
--------------------------------------------------------------

فعالیت اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و امریکا رسماً آغاز شد

داکتر انورالحق احدی وزیر تجارت و صنایع افغانستان
03.06.1389
در ادامه تلاش ها به هدف جلب سرمایه گذاری ها در افغانستان و همچنان جستجوی فرصت های بیشتر تجارتی در داخل و بیرون از این کشور، اتاق مشترک تجارت افغانستان و امریکا رسماً فعالیت های خود را با برنامه ریزی های مشخص آغاز کرد. این نهاد مشترک تجارتی حدود چهار ماه قبل یعنی در ماه می امسال در افغانستان افتتاح گردیده بود، اما مسوولین این نهاد که عمدتاً امریکایی های افغانی الاصل و خود افغانها هستند گفتند که با ترتیب پلان های خاص برای توسعه مناسبات تجارتی و استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان، کار های خود را آغاز کرده اند. مجدود پوپل رییس اتاق مشترک تجارت افغان-امریکا گفت که صد ها شرکت خصوصی امریکایی علاقمند برای کارهای بیشتر در افغانستان هستند که در چهار چوب همین نهاد فعالیت های خود را تنظیم خواهند کرد. وی افزود:«این اتحادیه از سوی شرکت های امریکایی تهداب گذاری گردیده است که می خواهند در داخل افغانستان سرمایه گذاری کنند. در بخش های مختلف زمینه سرمایه گذاری وجود دارد، مانند معادن و بخش های ساختمانی که تاجران زیادی برای آن ابراز آماده گی کرده اند. البته شرکت های تجارتی افغانی که می خواهند با امریکا فعالیت های تجارتی داشته باشند می توانند با ما یکجا شوند.»اتاق تجارت افغانستان و امریکا در نظر دارد، مناسبات نزدیک و زمینه های فعالیت بین تاجرانی را که در داخل افغانستان کار می کنند، توسعه بدهد. در این میان اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز وعده همکاری داده است و قربان حقجو رییس عامل اتاق های تجارت و صنایع در مراسمی که به خاطر آغاز فعالیت های اتاق مشترک تجارت افغانستان و امریکا در سفارت ایالات متحده در کابل راه اندازی گردیده بود، گفت که میزان فعالیت های تجارتی نیز افزایش می یابد. داکتر انورالحق احدی وزیر تجارت و صنایع افغانستان گفت که با وجود نا امنی ها، علاقه مندی برای سرمایه گذاری در افغانستان بیشتر است. اتاق مشترک تجارت افغانستان و ایالات متحده، در حالی با برنامه های تازه یی فعالیت های خود را آغاز کرده است که نا امنی ها در یکی دو سال اخیر در این کشور افزایش یافته و مشکلات سرمایه گذاری و فعالیت های تجارتی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. به گفته مسوولین اتاق مشترک تجارت افغان و امریکا، همین اکنون بیشتر از 600 شرکت تجارتی امریکایی که عمدتاً به وسیله افغانها اداره می شود، با افغانستان در ارتباط تجارتی قرار دارند و در افغانستان رسماً ثبت شده اند. اما روشن نیست که تحرک تازه در مناسبات تجارتی میان افغانستان و ایالات متحده چه تسهیلات تازه یی را برای تاجران افغان که از نه بود امکانات و بازاریابی برای محصولات شان در بیرون از افغانستان شکایت دارند، فراهم خواهد کرد.
-------------------------------------------------------------

سپنتا: پاکستان متجاوز اصلی در جنگ افغانستان است

01.06.1389
رنگین دادفر سپنتا، مشارو امنیت ملی رییس جمهور افغانستان، مقالهء تحت عنوان «پاکستان متجاوز اصلی جنگ افغانستان است» نوشته که در روزنامهء واشنگتن پوست، به چاپ رسیده است. در این مقاله سپنتا در مورد چگونگی جنگ ایتلاف بین المللی در افغانستان اشاره کرده، گفته است که جامعهء جهانی به خاطر تامین منافع منطقه ای و بین المللی به مداخله نظامی در افغانستان توافق کردند و آن را از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد مشروعیت دادند. سپنتا همچنین گفته است که مردم افغانستان که از استبداد رژیم طالبان، حضور شبکهء القاعده اربابی جنرالان پاکستانی در عذاب بودند، از عملیات نظامی ایتلاف بین المللی استقبال کردند. بعد از مداخلهء جامعهء جهانی، به گفتهء سپنتا، پیشرفت های در عرصه های معارف، صحت و حقوق مدنی درافغانستان به دست آمد، ولی حملات تروریستی، همهء این دست آورد ها تحت شعاع قرار داده است. به گفتهء سپنتا، شرایط جاری داخلی و بین المللی سبب سر در گمی شده که چگونه دوست و دشمن افغانستان را تشخیص داد. سپنتا نوشته است که مردم افغانستان از فدا کاری و قربانی جامعهء بین المللی سپاس گذاراند، ولی استخبارات یکی از کشور های همسایه هنوز هم افغانستان را جزُ نفوذ خود تلقی می کند. در این مقاله سپنتا نوشته است که با وجود تهدیدات تروریستی در داخل پاکستان، این کشور هنوز هم به شورای کویته، شبکهء القاعده و حزب گلبدین حکمتیار، پناه می دهد. سپنتا افزوده است:جامعه بین المللی در افغانستان حضور دارد تا شبکه های تروریستی را محو کند. ولی این تلاش ها با یک اشتباه و ناکامی استراتیژیک مواجه است، آن این که یکی از شرکای استراتیژیک در حقیقت تغذیه کنندهء گروه های تروریستی می باشد. به نوشتهء سپنتا در مورد قصد حکومت افغانستان در مورد حکومت داری و فساد زیاد گفته شده است . بدون شک، تعداد از افراد فرصت طلب چه در داخل حکومت و چه بیرون از ساختار حکومت به مافیا اجازه داده اند تا وارد سیاست شوند. روی همین دلیل، نقش قانون ضیعف گردید. عدم شفافیت در قرار داد ها و حضور شرکت های امنیتی قرار دادی که با مقامات مشخص ارتباط داشتند، بدون شک سبب فساد اداری و نا امنی شده است. ولی حضور ترورویزم بین المللی در منطقه به دلیل فساد اداری در افغانستان نیست. برتانیا، اسپانیا، ترکیه، چین، آلمان و هند قربانی فساد اداری در افغانستان نبوده اند، ولی قربانی تروریزم بین المللی شده اند که از منطقه سر چشمه می گیرد. به نظر سپنتا محافظت مردم در قریه ها و شهر ها از شر تروریست ها مستلزم حاکمیت قانون و مبارزهء جدی علیه فساد اداری می باشد. ولی هیچ اقدام داخلی به تنهایی نمی تواند به طور کامل تهدید تروریزم بین المللی و ایده لوژی استبدادی جهانی را از بین ببرد. به گفتهء سپنتا، نابود کردن زیر بنای تروریست ها جُز عمدهء استراتیژی جنگ علیه تروریزم است و این امر مستلزم مجادله با دولت های است که هنوز هم تروریزم را منحیث وسیلهء استراتیژیک سیاست خارجی خود، مورد استفاده قرار می دهند. سپنتا همچنین نوشته است که افغانستان مخالف گسترش منازعه در سایر کشور ها است. ولی تلاش های جهانی در راستای مبارزه علیه تروریزم، نمی تواند به موفقیت بی انجامد، مگر این که دوست و دشمن این کشور مشخص شود. جنگ افغانستان طولانی شده و مصارف هنگفت بالای شرکای بین المللی این کشور، تحمیل گردیده است. مردم افغانستان خسته شده اند، در عین حال افکار عامه جهانی بر ضد افغانستان شده است. به عقیدهء سپنتا، این موضوع قابل درک است، ولی یک چیز را نباید فراموش کرد، آن این که جنگ در یک نقطه تمرکز دارد، ولی دشمن در جای دیگر موقعیت دارد.به نوشتهء سپنتا، مرد و زن قوای ایتلاف در جنگ افغانستان کشته می شوند. در عین حال، روزانه ده ها مرد و زن افغان در نتیجهء حملات تروریستی، به قتل می رسند. این در حالیست که برای تروریست ها ملیارد ها دالر کمک مالی می رسد. در اخیر این مقاله سپنتا نوشته است که مردم افغانستان بیش از این آماده نیست تا قیمت محاسبه نادرست جامعهء بین المللی را بپردازد. متجاوزین فقط یک زبان را می دانند یعنی زبان زور و تصمیم. افغانستان و شرکای بین المللی قربانی تروریزم هستند. بناً جامعه بین المللی باید اتحاد واضح در بین این قربانیان ایجاد کند. به گفتهء سپنتا، حکومت قادر نیست تا مردم افغانستان را در شرایط سر درگمی و نامعلوم بر ضد حامیان تروریزم، بسیج کند.

قانونی من اهل معامله نیستمقانونی: کسانی که مرا می شناسند، می دانند که من اهل "تبانی" و"معامله" نیستم!
شنبه ، 6 شهریور 1389 ، 11:54 جاوید فرهاد


"محمدیونس قانونی" دراین گفتگوی ویژه، درباره ی: وضعیت سیاسی کنونی وآینده ی کشور/ پروژه ی طالبانی سازی افغانستان/افراط وتفریط درمجلس نماینده گان/اتهامات و شایعات برضد خودش/بیرون شدن نیروهای خارجی ازافغانستان/ وقرارگرفتن کشور درآستانه ی یک جنگ داخلی پاسخ می گوید.
بربنیاد همآهنگی قبلی، ساعت 9 بامداد چهارشنبه ی هفته ی جاری، برای انجام گفتگوی ویژه با"محمد یونس قانونی" رئیس مجلس نماینده گان، وارد خانه ی وی شدم.
مهمانسرای خانه اش خلوت بود و به جز از یکی دو نفر (دستیار ونگهبان امنیتی) دردم دروازه مهمانسرا، کس دیگری به چشم نمی خورد.
چیزی نزدیک به سه تاپنج دقیقه در مهمانسرا منتظر ماندم. پس از آن آقای "قانونی" وارد شد.
چپن راهدار متمایل به زرد با خط های سیاه برشانه داشت. چهره اش نسبت به پنج سال پیشتر که وی را دیده بودم، تکیده ومغموم به نظرمی آمد.
پس از تعارف واحوال پرسی، روی مُبل در کنارم نشست و در پاسخ به این پرسش که "دیدگاهش در مورد وضعیت سیاسی کنونی و دورنمای آینده ی سیاسی افغانستان چیست؟"، گفت:
"دریک جمع بندی کلی،نگرانی های عمیق درارتباط به انکشافات سیاسی افغانستان وجود دارد .(باآن که خوش بینی هایی نیز وجود دارد.) در همین حال اگر نتوانیم این جریان (نگرانی های عمیق) را مهار بسازیم؛ من نسبت به اوضاع آینده ی سیاسی افغانستان نمی توانم خوشبین باشم.
ببنید، ما 9 سال قبل ازامروز، هم دارای اجماع ملی بودیم وهم دارای اعتماد بین المللی. متأسفانه امروز افغانستان در وضعیتی قرار دارد که نه آن اجماع ملی گذشته را دارد ونه هم آن اعتماد بین الملی گذشته را.
روزانه فاصله بین دولت افغانستان وجامعه ی بین الملی در یکطرف وبین ملت ودولت درسوی دیگرعمیقترشده می رود،به همین لحاظ ،تصورمن این است که انکشافات اوضاع به نفع مردم افغانستان نیست ؛ اما خوش بینی های من برای این است که هنوز اساسات یک خوش بینی برای آینده وجود دارد وهنوز جامعه ی بین الملی، خواهان همکاری به افغانستان است."
آقای قانونی که می کوشید زیرکانه به پرسش هایم پاسخ بگوید، در پیوند با این پرسش که "وی از طرح حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان مبنی برپیوستن گروه های مسلح طالبان به دولت که به گونه یی از جانب مخالفان سیاسی دولت (اپوزیسیون سیاسی) "پروژه ی طالبانی سازی افغانستان" نامیده می شود؛حمایت می کند یانه، افزود:
"نخست از همه، دومسأله باید از هم تفکیک شود: یکی نیاز به صلح در کشور است که این ضرورت هر شهروند افغان وجامعه ی بین الملی است؛ اما برنامه یی را که فعلا̎ حکومت افغانستان به نام "مصالحه" دنبال می کند، درقدم اول کاملاً "گنگ" وغیر شفاف است؛ زیرا مردم ما در جریان نیستند که برنامه ی مصالحه در افغانستان چگونه پیش برده می شود؛ یعنی میکا نیزمی برای پیشبرد آن وجود ندارد.
به همین حساب، مردم ما شدیداً نگرانی دارند. بااین برنامه ی غیرشفافی که وجود دارد، افغانستان به سوی "طالبانی شدن" در حرکت است و در واقع افغانستان، دوباره در آستانه ی یک جنگ داخلی قرار می گیرد.
مصالحه زمانی می تواند شکل گیرد که دو طرف ، از توازن قوا وقدرت برخوردار باشند؛ اما متأسفانه وضعیت متفاوت از این است، واین مصالحه، یک جانبه از سوی زعامت افغانستان مطرح شده ؛زیرامخالفان مسلح دولت، بارها آن را رد کرده اند."
پس به نظر شما راه حل کدام است وباچه راهکاری می توان به تفاهم با مخالفان مسلح دولت دست یافت؟
قانونی: ماطرفدار پروسه یی هستیم که جریان طالب، جز پروسه شود، نه این که پروسه جز طالب شود."
برمی گردیم به پرسش های در مورد خود شما، باتوجه به این که بسیاری ازمردم - وحتا شماری از نماینده گان-دردورنخست انتخابات پارلمانی ازشما حمایت گسترده کردند؛ اما آن ها اکنون از چگونگی کارونحوه ی مدیریت تان به حیث رئیس مجلس نماینده گان ناراضی هستند، پس باوجود این چالش در برابر تان، چرا برای باردوم در انتخابات پارلمانی خود را نامزد کردید؟"
آقای قانونی باطرح این پرسش، کمی مُجاب می شود. ابروانش را درهم کشیده، پاسخ می دهد:
"نخست از همه، یکجا شدن افراد مختلف بابینش های سیاسی متفاوت زیریک سقف (مجلس نماینده گان )ومدیریت آن ها، کار دشوار ی در پنج سال بود ودوم این که تجربه ی غنی پنج سال در پارلمان، ازانگیزه هایی بودند که مرا واداشت تابرای باردوم در خدمت مردم افغانستان باشم."
اما جزنخست پرسشم که مربوط به نارضایتی بسیاری ازمردم وشماری از نماینده گان از نحوه ی مدیریت شما می شودرا ، پاسخ ندادیدو…
قانونی: "ببنید، ما توقعات راباید تعریف کنیم. مشکل است که در یک جامعه، همه ای اقشار وهمه ای افراد، از یک کار راضی باشند. اگر همه تأئید بکنند، این یک بیماری است. من خوشحال هستم که تعدادی موافق هستند وتعدادی ناموافق (مخالف).
من فکر می کنم مشکل در مدیریت پارلمان نیست، مشکل در وجود یا توقع غیر منطقی است که دوستان منتقد دارند؛ زیرا برخی ازمنتقدین باور شان این است که رئیس مجلس- مثل یک وزیر که در رأس یک اداره ی اجرایی قرار دارد- می تواند به جای مجلس تصمیم بگیرد، واین عدم فهم آنان است که مشکلش به خود آنان برمی گردد نه به مدیریت پارلمان؛ زیرا رئیس مجلس در پارلمان تصمیم گیرنده نیست؛ بلکه مدیریت مجلس را به عهده دارد و تصمیم گیرنده وکلا اند. "
پس این ناراضیان کی ها اند وبه گونه ی مشخص توقع آنان چیست؟
قانونی:" تعدادی در پارلمان به صورت "افراطی" خواهان رویارویی وایجاد تنش در برابر دولت هستند وتعدادی دیگر به شیوه ی "تفریطی"، خواستار دنباله روی پارلمان از حکومت، وبه نظر من، این درست نقطه ی نارضایتی است."
اتهامات دیگری که در مورد شما وجود دارد(وبسیارهم مطرح می شود) این است که شما در بسیاری از موارد در پارلمان، در"تبانی ومعامله با دولت" عمل نموده و بستر را برای اعمال سیاست هاوسلیقه های دولت فراهم ساخته اید،مثلادرزمینه رأی دهی وعدم رأی دهی به وزیران مورد نظر دولت وموارد دیگر … تا چه حد این مسایل رارد ویا تأئید می کنید؟
قانونی: "من این مسایل (اتهامات) رابا قاطعیت وجدیت رد می کنم . این شایعات را بعضی از حلقاتی که می خواهند کمپاین انتخاباتی بکنند، دامن می زنند. من به صراحت می گویم که کوچکترین تبانی بین رئیس مجلس ورئیس جمهور وجود ندارد واگر چنین چیزی وجود می داشت، ما شخصیت های بسیار عزیزی داشتیم که درکابینه پیشنهاد شدند؛ اما رد گردیدند.(واز سوی دیگر شخصیت های خوبی هم بودند که در کابینه آمدند وتأییدشدند)این ها نشان می دهندکه هیچ نوع تبانی نمی تواند وجود داشته باشد. کسانی که مرا می شناسند، می دانند که من اهل "تبانی" و"معامله" نیستم."
به گونه ی نمونه، مواردی را می توانید برای نشان دادن این "عدم تبانی" به قول خودتان ذکر کنید؟
قانونی: بلی. فرمان تقنینی رئیس جمهور در مورد انتخابات بااکثریت آرا رد شد. سه بار کابینه یی را که رئیس جمهور معرفی کرد،نباید رد می شد که شد. اگر"تبانیی" وجود می داشت، نباید چنین می شد.
دلیلش هم این است که نه حکومت پنجاه جمع یک را در پارلمان دارد، نه رئیس مجلس ونه کسان دیگری؛ زیرا تصمیم را همه ای نماینده گان می گیرند."
پس این همه شایعات (اتهامات) را درمورد خودتان چگونه توجیه می کنید؟
قانونی: "باردیگرتأکید می کنم که این سوء تعبیر وشایعه پراگنی را جزیی از کمپاین های تبلغاتی می دانم که حلقات معینی ازاین طریق می خواهند استفاده نموده وبه تعبیر خودشان "چوبی را در لای فروکنند."
آیاتا اکنون شما شاهداعمال سیاست ها وسلیقه های دولت درپارلمان بوده اید که نماینده گان در برابرآن ها ایستاده گی کرده باشند؟
قانونی: "نه تنها یک بار، بلکه بارها چنین شده است، مثلاً دراین اواخر، رئیس جمهور فرمان تقنینی را صادر کرد وقانون قبلی انتخابات تغییر نمود؛ اماشورا به اتفاق آرا(به استثنای یک رأی مخالف) فرمان رئیس جمهور را رد کرد. قانون سرپرستی (وزیران) را رئیس جمهور رد نمود؛ ولی شورا با دوثلث آرا دوباره آن را تأیید کرد. ده ها مورد دیگر نیز وجود دارد که همین گونه اتفاق افتاد واین نشان می دهد که پارلمان استقلالیت خود را دارد."
گفته می شود زدوبند های" بسیاری میان برخی نماینده گان مجلس با دولت (به طرفداری از رئیس جمهور) وجود دارد، آیا درستی این مسأله را تأئید می کنید؟
قانونی: "در هرکشوری ،حکومت در پارلمان طرفداران ومخالفان می داشته باشد، وافغانستان هم از این مسأله مستثنا نیست. بلی حکومت، تعدادی از وکلا را به طرفداری خود در پارلمان دارد که در اکثریت موارد، به صورت علنی موضع شان، موضع تأئید از جانب حکومت است؛ اما وکلایی نیز وجود دارند که موضع شان نقد از حکومت بوده است، بنابرین داشتن افراد طرفدار دولت در پارلمان، یک امر طبیعی است."
اکنون می رسیم به بخش مهم دیگر؛یعنی بحث بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان.
شما می دانید که نگرانی هایی مبنی بربیرون رفتن نیرو های جامعه ی بین الملی ازافغانستان دراین روز ها به شدت مطرح است. بسیاری ها به این باوراند که اگراین نیروها ازافغانستان خارج شوند، بحران در افغانستان وسعت می یابد. از سوی دیگر،بودن آن ها(نیروهای خارجی) نیز به گونه یی برای مخالفان مسلح افغانستان (طالبان) توجیه پذیر نیست، دیدگاه مشخص شما در این مورد چگونه است؟
وی گوشه ی چپنش را که از شانه ی چپنش افتاده، دوباره به روی شانه اش جابه جا می کند و پاسخ می دهد:
"این مسلم است که نیروهای خارجی تاابد در افغانستان نمی مانند. متأسفانه در 9 سال گذشته فرصت های طلایی برای زعامت افغانستان وجود داشت تا نیروهای داخلی در کشور خود کفا شوند؛ اما از این فرصت ها استفاده ی لازم صورت نگرفت.
امروزه ما در حالتی هستیم که به حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیاز داریم ؛ زیرا ثبات نسبی که امروز وجود دارد، حضور این نیرو ها را آن را ضمانت می کند وهر تصمیم عجولانه یی در این زمینه، افغانستان را دوباره به یک جنگ داخلی سوق می دهد."
سپاسگزاری نموده،از روی مُبل برمی خیزم. دوسه نفر که تازه وارد شده اند، در گوشه ی مهمانسرا، منتظر دیداربا قانونی هستند. وسایل خبرنگاری ام را جمع نموده وبا آقای قانونی خدا حافظی می کنم.
نامه به جناب رييس جمهور
يكشنبه ، 31 اسد/مرداد 1389 ،21:09 احمد سعیدی
عالي جناب کشور من و تو در شرایط فعلی به مصیبت های گوناگون و خطرناك مواجه است. که تشخیص، تحلیل و ارزیابی هر یکی از این فکتورها مطابق به واقعیت های موجود در کشور وظیفه و رسالت هر فرد مؤمن، متعهد خدا پرست و وطن دوست است. وقتی ما از نا بسامانی ها و عوامل بحران آفرین در کشور بحث و یا صحبت می کنیم هدف تعقیب مسیر خشک انتقاد بي كفايتي و یا عیب جوئی محض در نظام بي نظم موجود نیست بلکه هدف درک درست و واقعی از امراض یک پیکر علیل و مریض و در حالت مردن است تا بتوانیم به معالجه و تداوی آن بپردازیم و الا این آفت دامنگیر عام و خاص گردیده حاملین این کشتی مخروبه قبل از رسیدن به ساحل آسایش آزادی و پیروزی در طوفان غرق خواهد شد. روی همین اصل وظيفه خود می دانم تا مشکلات و مصائب جاری در کشور را همه جانبه بررسی و در حد توان راه بیرون رفت از این بحران را جستجو نمایم. آری بحران در تمام ابعاد حیات سیاسی اقتصادی امنیتی و اجتماعی جامعه و کشور ما سایه گسترده است که با اشارۀ مختصر روی عوامل بحران به راه های نجات نیز اشاره صورت می گیرد.
الف: بحران امنیتی
نابسامانی ها در کشور چه در داخل اداره بي كفايت و چه بیرون در عرصه های اقتصاد و بازسازی همه از آن متأثر است. این بحران عوامل گوناگون دارد که گوشۀ از آن را یادآور می شوم:
عوامل رشد نا امنی
1. سیاست های مشکوک و مرموز قوای إئتلاف و دولت درجهت مبارزه با القاعده وطالبان؛ عدم اخلاص و وطن دوستي مسئولين امور داخلي.
2. عدم فشار لازم روشن وکافی از طرف کشور های جهان بخصوص ایالات متحدۀ آمریکا وانگلیس علیه کشور پاكستان كه مادر ومهماندار تروریسم است. و چشم پوشي از عملكرد اختلاس گران حرفوي اين حكومت.
3. حمايت وسیع لوژستيكي و مالي مخالفين دولت توسط القاعده ومنابع ديگر خارجی؛
4. عدم کفایت و تدبیر لازم در ارگان های امنیتی کشور که از هیچ تجربۀ درس نگرفته و پروسۀ بازسازی نیروهای امنیتی نهایت کند و بطی است. و بیشترین قربانی را به دشمن می دهند.
5. تصادم أهداف و استراتیژی کشورهای به اصطلاح حافظ صلح در افغانستان که باعث تسلیمی برخی ولسوالی ها به مخالفین دولت گردید و نبود پالیسی واحد در عملیات قوای ناتو؛
6. موجویت نهادهای خصوصی در انجو هاي امنیتی که از طرف خارجی ها استخدام گردیده و در تصادم با استقامت کاری نیروهای دولت واقع می شود پدیده که در افغانستان نه سابقه دارد نه تجربه و نه هم موفقیت؛
7. اجراي عمليات محاربوي و بمباردمان هاي بدون دقت و عدم رعایت و احترام عرف و ارزش هاي ديني و فرهنگي از سوي نيروهاي بين‌المللي؛ و چاپلوسي زمامداران مابه خارجي ها

راه حل بحران امنیتی
به منظور جلوگيري ازگسترش ناامني و تامين ثبات و استقرار و ايجاد يك بستر مساعد براي تنفيذ قانون، تامين حاكميت دولت، بازسازي، تحكيم وحدت ملي و ايجاد يك فضاي امن ایجاب می نماید تمام افراد ملت أعم از نظامی و غیرنظامی مساعی مشترک مبذول نمایند. واقعيت آن است كه پيروزي در مبارزات مسلحانه و تامين رفاه و امنيت همگاني، مستلزم توجيه و تمرکز تمام نيروهاي مادي ومعنوي يك كشور اعم از اجتماعي، سياسي، اداری و غیره در استقامت و راستایی مشخص است که طور همآهنگ حرکت کنند.
کشوری كه سه دهه جنگ و ويراني را سپري نموده، همه ساختارهاي اساسي و بنيادي آن منهدم گرديده، با معضلات گوناگون مواجه است که قابليت و ظرفيت قواي امنيتي آن نيز محدود بوده و در اين مقطع زماني علاوه از همکاری قاطبه ملت به كمك جامعه جهاني نیز نیاز شدید دارد لذا تدمین امنیت در کشوری چون افغانستان کار ساده وآسان نیست.کشوری که عوامل نا امنی در آن از حیطۀ شمارش نیز بیرون است. یکی از راهها متقاعد ساختن كشورهاي كمك كننده درخصوص تسريع پروسه ساختار اردوي ملي، پوليس ملي، امنيت ملي، تجهيز، تسليح و مدرنيزه كردن آن به شمول قواي هوايي، زرهدار و توپچي داشتن پلان تشريك مساعي غرض تفكيك وظايف وايجاد هماهنگي ميان نيروهاي امنيتي افغاني و جامعه جهانيايجاد و تجهيز عاجل قرارگاه واحد سوق و اداره مشترك در مركز و ولايات كشور كه ابتكار عمل به دوش جانب افغاني باشد.
ب: بحران مدیریت
دور و تسلسل در مقرری کادر های تجربه شده رشوت خور و بی کفایت که نه قدرت أجرای دارد ونه توان پیشبینی حوادث را شیوع سرسام آور فساد اداری، اختلاس، رشوت و عدم بر خورد قاطع با مجرمین اداری، اصلاحات و رفورم جعلی در بخش های ملکی ونظامی و توظیف و تقرر افراد بی کفایت بی تجربه بر زمبنه مصلحت و بنام مشاركت دروغين. بیکاری و فقر و عدم فعال نمودن زیر بناهای اقتصادی کشور از قبیل فابریکات و صنایع تولیدی توانمندی دولت را در بخش اداره نیز ضعیف نموده است. جابجایی مهره های پرقدرت دولت از طرف کشورهای مداخله گر در امور افغانستان که هم اداره را مختل کرده و هم سیاست را مغشوش ساخته است.
و اما راه حـــــــل:
1. بازنگري درسيستم اصلاحات اداري ونصب مجدد افراد مستحق وبا تجربه که به بهانه های رفورم کنار زده شده اند.
2. اجتناب از مصلحت هاو معامله گر هايكه به معامله گري شهرت دارند مغاير با اصل شايستگي ومنافع علياي كشور.
3. تامين زمينه مشاركت مردم درتصاميم وتعيين كادرها و انتخابي شدن والي ها از طرف مردم. و تغير سيسم در نظام موجود.
4. مبارزه شديد با انواع فساد اداري (رشوت، اختلاص وسوء استفاده) زرع وقاچاق مواد مخدر.
5. تعيين مسئوولين واحدهاي اداري بادقت تمام واطيمنان كامل ازاهليت، كفايت، صداقت ووفاداري شان به نظام.
ج: بحران عدالت اجتماعی:
نبود عدالت اجتماعی در کشور یکی از بحرانهای دیگریست که إعتماد مردم را نسبت به دولت منتخب شان ضعیف ساخته واز حمایت مردم کاسته است. دولت متکی با حمایت مردم میتواند با قوت عمل نماید اما متأسفانه این دولت هر روز ضعیف شده میرود.. و نفرت مردم هر روز زياد شده ميرود که موارد ذیل از عوامل آن بحساب میرود.
1. عدم مشارکت حقيقي در اداره و نظام سیاسی کشور طوریکه از اکثر ولایات در حکومت کنونی هیچ نمایندۀ وجود ندارد ومردم خودرا ازنظام بیگانه فکر میکنند. اما از يك ولايت چندين وزيري بي كفايت و فرمايش شده.
2. عدم موجوديت پلان دقيق بازسازي وانكشاف متوازن ولایات دركشور طوریکه دریک ولایت صد ها باب مکتب وشفاخانه إعمار میگردد ودرولایت دیگر در طول سال سه مکتب هم إعمار نمی شود.
3. عدم توازن وتناسب در تشکیلات اداری کشور طوریکه اکثر ولایات نسبت نبود تشکیلات به بحران امنیت واداره گرفتار اند.اگر در نقشه افغانستان ملاحظه شود می بینیم که نقشه هفتدولایت مساوی با 27 ولایت دیگرراست واینولایات بزرگ مانند فراه وهلمند وقندهار نسبت کمبود تشکیلات اداری وامنیتی به محل امن برای مخالفین تبدیل شده اند. اما غزني هر روز ولايت مي زايد.
4. نا متوازن بودن معاشات کارمندان دولت.صرف کسانی از معاش عالی بر خوردار اند که از اقارب وزراء بوده بنام مشاور ومتخصص استخدام شده اند وتفاوت بین معاش معلم ومشاور بیکار از زمین تا آسمان است واین امر باعث شده تا مردم به وعده های عدالت اجتماعی دولت باور نکنند. و دولت موجود را دشمن ملت بدانند.
راه حل: دولت بخاطر جلب أعتماد ملی باید به تعمیم عدالت بکوشد طوریکه در نظام همه مردم نمایندگان خودرا ببیند وبدون واسطه به مراجع دولتی راه یافته بتوانند.امروز اگر مردم ارزگان غور بادغیس وفاریاب به مشکل مواجه شوند توفیق راه یابی به دربار وزراء را ندارند چون از ایشان در دولت کسی وجود ندارد که رهنمائی شان کند. وبه همین تر تیب توزیع بودجۀ انکشافی وباز سازی طور متوازن عملی شود .تفاوت های فاحش در بخش باز سازی که شاهد ونماد از بی عدالتیست مردم را مأیوس ومتدثر ساخته. ودر تشکیلات اداری کل کشور تجدید نظر صورت گیرد من طرفدار محدودیت تشکیلات اداری نیستم بلکه طرفدار توسعه متناسب آن می باشم. كه در آن منافع ملي باشد نه منافه معامله گران حرفوي كه گاهي وزير ميسازند و گاهي دبير.
د - بحران اقتصادی
منابع اقتصاد ودر آمد در کشور قطعا روشن نیست.متخصصین اقتصادی طور تخمین ودروغ از در آمد سالانه افراد صحبت میکنند ومیگویند فیصدی عاید در سال جاری چند در صد بوده و کس نیست پرسان کند شما تعداد نفوس کشور وعاید شانرا میدانید؟ ویا کاپی گزارش کشور های دیگر را به مردم میخوانید.تا وقتیکه دولت بر سر مایه کنترول نداشته باشد ومالیه مشخص از سر مایه داران أخذ نکند واز ملکیت های عامه به نفع ملت استفاده ننماید.اقتصاد ناشی از اختلاس، فروش مواد مخدر وقاچاق اموال نا مشروع اقتصاد دولت وملت نبوده بلکه مربوط به افراد محدود خواهد بود که خون ملت مطلوم مارا همیشه می مکند. عوامل بحران اقتصادی را درکشور میتوان بشرح ذیل بر رسی نمود.
1. عدم موجودیت زیر بناهای اقتصادی از قبیل فابریکات وتولیدات داخلی.
2. عدم پیش بینی در آمد ومصارف در کشور.
3. إحیای سیستم بازار آزاد مهار گسیخته , وفشردن گلوی قشر تهی دست. توسط يك عده به قدرت رسيده.
4. عدم کنترول بر کمک های جامعه جهانی وسوق ادارۀ ان از طرف دولت.
5. عدم توجه به انكشاف وتوسعه زراعت ومالداری وصنعت دستی.
6. شیوه های غلط مبارزه با مواد مخدر که نتیجۀ معکوس داده است.
7. عدم ارزش پول افغانی نزد اولیائی امور طوریکه فعلا هم وزیر صاحبان از معاش مأمورین خود به دالر صحبت میکنند ودر خارج اداره در بازار ها هم کالدار جای افغانی را گرفته است و رشوت هم به دالر گرفته ميشود.

برای بیرون رفت از بحران اقتصادی:
1. ایجاد زمینه های اشتغال .
2. فعال سازی دفاتر کار یابی در کل ولایات وثبت وراجستر تمام افراد بیکار با ترتیب دوسیه وسوانح شان که فهمیده شود کی چه کار کرده میتواند.
3. طرح قانون کنترول بر سرمایه ووضع مالیه ثابت بر عاید. مطابق فیصدی بالای تمام کسبه کاران ودادن سبسایدی به افراد ونهایت های مستحق مانند بیمه ها وغیره.
4. فراهم نمودن زمينه هاي اشتغال از طريق ايجاد فابريكات، پروژه ها وغيره.
5. تعريف ميكانيزم مناسب براي كنترول قيم.که حد أقل یک سال إعتبار داشته باشد.
6. تدوين پاليسي روشن وشفاف مشترك درخصوص جذب وجوه مالي كمكي جامعه جهاني ومصرف آن از طريق مراجع ذيربط دولت، نه انجوها وكشورهاي كمك كننده.
ه: ضعف سیاسی:
آشفتگی سیاسی در کشور یک امر نهایت روشن است که مداخلۀ کشور های ذی نفع در امور ادارۀ نظام از عامل اساسی آن بحساب میرود.سیاست جنگ وآشتی با پاکستان از إعتبار دولت کاسته است.مهره های نابکار کشور های بیرونی در داخل نظامستون فقرات این حکومت رافلج ساخته وهمه مسائل بحالت بن بست رسیده است.
1. مداخلۀ کشور ها ونهاد های بین المللی در امور سیاسی واداری افغانستان.مانند نمایندۀ ملل متحد،ودفتر کمیسیون حقوق بشر وسائر نهاد های خودسر با استفاده از دموکراسی وازادی بیان باعث شده تا دولت راه خودرا گم کند
2. نبود استراتیژی ثابت در برابرکشور های خارجی بخصوص همسایه ها.که باز هم زادۀ فشار کشور های کمک کننده به افغانستان است.
3. عدم استفاده از امکانات داخلی من حیث أهرم فشار در جهت اثر گذاری بالای ممالک جهان وهمسایه وانتظار از بیرون.
4. عدم تدوين وتطبيق ديپلماسي فعال با هدف قطع مداخلات خارجي.
5. عدم صداقت کارمندان دولت در داخل نظام بسیاری از مهره های داخل نظام سعی دارند طور مستقلانه با دولت های مورد نظر شان تماس داشته باشند ودر بدل جاسوسی کمک جمع آوری نمایند.
ز:‌ عرصه فرهنگي و کلتوری
فرهنگ پدیدۀ است که باعث جان گرفتن کالبد مرده جوامع بشری میگردد اما متدسفانه در افغانستان نسبت ضعف ظرفیت های انحرافات فرهنگی بیشتر صورت میگیرد.دلیل آن این است که بخشی از افراد جامعه با استفاده از دموکراسی وآزادی بیان اصالت فرهنگی خودرا از دست میدهند که این امر منجر به نا بودی هویت ملی شان میشود که صدمه بزرگ است بر پیکر یک جامعه با فرهنگ وکلتور تاریخی، لذا در بخش فرهنگی ایجاب مینماید تا کار های ذیل صورت گیرد.
1. معرفی اساسات ثابت ولایتغیر فرهنگ ملی افغانستان که بیشتر از دین وعقیده ریشه میگیرد كه اين وزير توان همچو كاري را هرگز ندارد و از ان توقع نيز برده نميشود.
2. تطبيق قانون رسانه هاي همگاني ونظارت دقيق برفعاليت رسانه ها ;که در راستائی منافع ملی باشد نه خارجی ها:
3. تدوين استراتيژي تبليغاتي براي آگاهي عامه وخنثي سازي پروپاگنــد نهاد ها وافرادیکه میخواهند در داخل کشور به نفع دیگران سمپاشی فرهنگی کنند. وايجاد زمينه هاي هماهنگي بامطبوعات جهان با حفظ اصالت فرهنگی کشور.
4. تنظیم نصاب درسی سالم برای آموزگاران دین وتوسعه، اكمال، اصلاح وانكشاف مدارس ديني در داخل كشور غرض جلوگيري از رجوع نسل جوان كشور به مدارس کشور های خارجی.
5. همآهنگ سازی رسانه هاي جمعي، مساجد، تكايا وسازمانهاي مدني غرض آگاهي وتنوير اذهان عامه درحفظ ارزشهاي ديني ومنافع ملي، افشاي اعمال شوم دشمنان نامشروع بودن اعمال دهشت افگني، قتل وانتحار ودخالت همسايه ها با استناد از اصول دین.
6. ايجادميكانيزم موثر براي جلب همكاري علماي ديني، دانشمندان وشخصيت هاي متنفذ ملي ومحلي.
در آخر طوریکه قبلا تذکر رفت همسوی وهم آهنگی تمام افراد جامعه باعث رشد ترقی ورفع بحران در یککشور میگردد.بناء کشیدهگی های بین نهاد ها وارکان دولت خودبحران آفرین است وقتی سه رکن اساسی دولت باعث ایجاد مشکلات گردد لذا بهبود در رفع بحران کمتر مشاهده میگردد وحتی ممکن نیست.برای هموار سازی راه ها وبر داشتن گام مؤفقیت آمیز ایجاب مینماید تا همه دوشا دوش یکدیگر مشکلات را از پیش رو بر دارند.

تفسیر و تحلیل
تنش هاي قومي، ما را به نابودي مي كشاند
درگيري كوچي ها و مردم محل كه جمعه گذشته در ساحه دارالامان كابل رخ داد، نشاندهنده ميزان حساسيت اوضاع كشور است.
هر چند اين درگيري بر سر تصاحب بخشي از زمين هايي كه گفته مي شود در اصل دولتي است، صورت گرفت؛ اما با سرعت رنگ قومي يافت و منازعه كوچي ها و هزاره ها، ناميده شد. درگيري بر سر مالكيت زمين، مساله تازه اي نيست و تقريباً به طور مداوم در مناطق مختلف كشور رخ مي دهد؛ اما درگيري روز جمعه در كابل، متفاوت از ديگر درگيري ها بر سر زمين بود؛ چون اين پيام از آن بيرون شد كه يكبار ديگر، مشكل قومي ميان كوچي ها و هزاره ها به خشونت انجاميده است.
در سال هاي گذشته، خشونت هاي گسترده اي ميان هزاره ها و كوچي ها در مناطق هزاره نشين ولايت وردگ رخ داده و در اكثر اين درگيري ها، خسارات و تلفات هزاره ها نسبت به كوچي ها بيشتر بوده است. به اين دليل، شدت عمل هزاره ها در درگيري روز جمعه با كوچي ها، چنين تعبير شده مي تواند كه هزاره ها خواستند با استفاده از نيروي انساني عظيمي كه در غرب كابل دارند، انتقام جنگ هاي قبلي را از كوچي ها بگيرند.
مسوِولان دولتي و شماري از تحليلگران هم به اين باور استند كه مافياي زمين، در پشت اين قضيه دست داشته است. مافياي زمين اصطلاحي است كه در مورد افرادي به كار برده مي شود كه در سال هاي اخير، زمين هاي دولتي و حتا زمين هاي شخصي ديگران را غصب كرده يا هم در كابل و ولايات مختلف صدها بلند منزلي دارند كه به شكل غير قانوني اعمار شده است.
صرفنظر از اين كه در پشت اين درگيري چه دست هاي پيدا و پنهان وجود اشته يا هم دليل اصلي اين درگيري چي بوده و كدام طرف در آغاز آن مقصر است، پيامي كه از اين درگيري بيرون مي شود، به شدت خطرناك است.
در سال هاي پس از سرنگوني طالبان، هر چند در صحنه سياسي كشور تنش هايي ميان سياستمداراني كه خود را رهبر اين يا آن قوم مي دانند، وجود داشته است، در ميان عام مردم يا در ميان افراد عادي وابسته به اقوام مختلف، مشكل بزرگي ديده نشده است؛ اما در همين مدت، سياست هاي حكومت در مورد مسايل قومي و در مجموع در اداره كشور، به اندازه اي نادرست بوده كه اقوام مختلف را در برابر يكديگر به شدت تحريك كرده است.
با وجود اين كه تعدادي از روشنفكران، مي خواهند ثابت بسازند كه در افغانستان مشكل قومي وجود ندارد؛ حقيقت اين است كه اين مشكل موجود است و با ناديده گرفتن يا گذشتن از كنار آن نمي توان به حل آن دست يافت.
به نظر مي رسد تنها راهي كه براي كاهش اين تنش ها در كوتاه مدت و از بين بردن آن در درازمدت وجود دارد اين است كه اين تنش ها ريشه يابي شوند و عوامل اصليي كه سبب بروز اين تنش ها شده، از ميان برداشته شود تا زمينه همديگر پذيري و زنده گي مشترك ميان اقوام ساكن در اين سرزمين مساعد گردد.
ساختار سياسي- اجتماعي در افغانستان در طول صده ها به گونه اي شكل گرفته است كه هر تحولي در اين ساختار بايد از بالا به پايين، اعمال شود؛ يعني اگر قرار است براي حل مشكلات قومي در افغانستان طرحي ريخته و به اجرا گذاشته شود، اين طرح نتيجه نخواهد داد؛ مگر اين كه اجراي آن از رده هاي بالاي حكومت آغاز شود. به تعبير ديگر، تا مشكل قومي در سطح حكومتي و دولتي حل نشود، ممكن نيست به حل اين مشكل در رده هاي پاييني بپردازيم.
با اين حال، سياسيت هاي حكومتي در افغانستان پس از طالبان به گونه اي بوده است كه نه تنها نشانه اي از همديگر پذيري قومي در سطح بالايي حكومت را نشان نمي دهد؛ بلكه نوعي زياده خواهي قومي را مي توان از آن احساس كرد.
اين درست است كه در تركيب حكومت افغانستان، نماينده گاني از اقوام مختلف كشور حضوردارند؛ اما اولا اكثر اين افراد به دليل منافع مشترك اقتصادي كنار هم آمده اند و ثانيا، همين تركيب هم به اندازه اي كه بتواند قناعت اقوام مختلف را فراهم كند، متعادل نيست و به سود يك طرف، سنگيني مي كند.
اين وضعيت سبب شده است كه احساسات قومگرايانه در ميان افراد وابسته به اقوام مختلف،تشديد گرديده و شگاف قومي در افغانستان كه گمان مي رفت پس از سرنگوني طالبان، از ميان برداشته خواهد شد،عميق تر وكلان تر شود.
دوام اين وضعيت مي تواند، گسسته گي ميان اقوام مختلف و حتا رودر رويي هاي خشونت و آميز و گسترده ميان آنان را، سبب شود؛ يعني اين كه افغانستان را درگير، يك جنگ داخلي بسازد.
جنگ داخلي در افغانستان، بي ترديد به سود هيچ كدام از گروه هاي قومي ساكن در اين كشور نخواهد بود. هر چند تعدادي از رهبران قومي اين يا آن قوم، به اين تصور استند كه در يك جنگ قومي مي توانند طرف مقابل را از پا در آورند- حالا با استفاده از حربه تروريزيم يا هم سوِ استفاده از قدرت دولتي- ولي جنگ هاي سه دهه اخير نشان داد كه هيچ گروهي- قومي، سياسي، آيدالوژيك و حتا وابسته به ابر قدرت ها- نتوانسته است يك گروه رقيب را كه بسيار كوچكتر و ضعيفتر بوده است، كاملاً از ميان ببرد.
به اين ترتيب كساني كه بر برتري جويي قومي سرمايه گذاري مي كنند يا تلاش دارند با سوِ استفاده از احساسات قومي مردم، به اهداف سياسي خود كه چيزي بيشتر از ثروت و قدرت نيست، برسند، در واقع قبر اين سرزمين و اين مردم را مي كنند.
اين سياستمداران كوته فكر و به اصطلاح مردم "پيش پاي بين" اين قدر درك سياسي ندارند كه افغانستان در مرحله بسيار نازك از سرنوشت تاريخي خود قرار دارد و قدرت هاي خرد و بزرگ منطقه و جهان، هر كدام تلاش دارند، براي به دست آوردن منافع خود، اين كشور و مردم آن را در برابر هيچ قرباني كنند.
بقاي اين كشور و مردم آن و گذشتن از كوره راهي كه بازي هاي جهاني قدرت، در برابر ما قرار داده، تنها در صورتي ممكن است كه ما شانه به شانه و دست در دست هم حركت كنيم؛ در غير آن زوال و نابودي ما قطعي است.شک وتردید در انحلال شرکت های امنیتی خصوصی

در حالی که حکومت افغانستان با طرح یک برنامه بلند پروازنه اعلام کرده است، شرکت های امنیتی خصوصی را ظرف چهارماه آینده منحل می کند؛ اما عملکرد گذشته حکومت در تطبیق برنامه هایش، تحقق این برنامه را با شک و تردید های قوی روبه رو کرده است.

سال هاست که حکومت افغانستان برنامه ای را به نام انحلال گروه های مسلح غیر قانونی یا دایاگ تطبیق می کند؛ اما از خاتمه این برنامه هنوز نشانه ای در دست نیست و همزمان گروه های مسلح غیر قانونی در سرتاسر افغانستان به وفور پیدا می شوند و حضور آنها چیز تازه ای برای مقامات حکومتی نیست. این بدان معناست که وقتی حکومت ،طی چندین سال گذشته قادر نشده است گروه های کوچک افراد مسلح وابسته به قوماندانان سابق را منحل کند، چگونه این توانایی را به دست خواهد آورد که جلو فعالیت دهها شرکت امنیتی خصوصی را که درتمام افغانستان به صورت گسترده فعالیت دارند، بگیرد؟
همینگونه حکومت چند سال پیش تصمیم گرفت که موانع کانکریتی را ازبرابر دفاتر خارجی وبرخی نهاد های افغانی بردارد؛ اما به اندازه یک سر سوزن هم در عملی کردن این تصمیم خود کامیابی به دست نیاورد. این درحالیست که همین شرکت های امنیتی خصوصی و مخصوصاٌ یک تعداد آنها در انتقال وسایل و تجهیزات لوژستیکی قوای ناتو درخطرناکترین شاهراه های افغانستان نقش خیلی موثر دارند. پس سوالی ایجاد می شود که اگر حکومت این شرکت ها را لغو کند، آیا قوای امنیتی افغان این توانایی را دارد، تا جای آنها پر کند؟
معلوم دار است که قوای امنیتی افغانستان هنوز برای پرکردن جای شرکت های امنیتی خصوصی آماده نیستند و برای انتقال تجهیزات ومواد لوژستیکی قوای ناتو نیز مکلفیتی ندارند. بنابراین درصورتی که شرکت های امنیتی منحل گردند بی تردید یک خلای بزرگ در عملکرد قوای ناتو و به خصوص در مناطق جنگی جنوب افغانستان پدید خواهد آمد و این حالت فرصت را برای طالبان جهت قدرت نمایی بیشتر فراهم خواهد ساخت و همچنین قوای ناتو را دربرابر حملات طالبان درمعرض خطر بیشتر قرار خواهد داد.
با این حال، همه مردم افغانستان یک صدا با این تصمیم حکومت افغانستان موافق هستند و از آن حمایت نیز می کنند به شرط اینکه حکومت در تحقق تصمیم خود باعزم قاطع عمل کند و در برابر فشار های خارجی و وساطت صاحبان شرکت های امنیتی که اکثریت شان با مقامات عالی رتبه دولتی ارتباط و شراکت مالی دارند، سرتسلیم فرود نیاورد و در انحلال این شرکت ها از تبعیض کار نگیرد.
شکی نیست که حضور هرگونه قوای امنیتی که خارج از چارچوب حکومت فعالیت کند و دربرابر مقامات امنیتی پاسخ ده و مسؤول نباشد، هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت به ضرر منافع افغانستان است. علاوه براین درمیان حدود سی تا چهل هزار کارمند این شرکت ها افرادی هم حضور دارند که با استفاده از سلاح دست داشته و صلاحیت های شان به آزار و اذیت مردم می پردازند و روزانه قانون شکنی می نمایند. بنابراین مردم افغانستان خوب و بد خود را خوب درک می کنند ودرپشت هر تصمیم حکومت که به نفع شان باشد، ایستاده می شوند؛ اماهمین مردم نسبت به ارداده و توانایی مقامات دست اول حکومت خویش و مخصوصاٌ رییس جمهور کرزی شدیداٌ بی اعتماد استند و هروعده و تصمیم آنها را میان تهی و دور از حقیقت می دانند و تصور می کنند که زمامداران آنها امروز کسانی اند که خیلی بزدل اند و دربرابر اندک فشار خارجی و داخلی سرفرود می آورند و منافع ملی را برمنافع شخصی شان ترجیح می دهند.
حالا نیز تصور عام براین است که موجودیت شرکت های امنیتی خصوصی خطری را متوجه زمامداران کنونی کرده است در غیرآن آنها به این جدیت و در مدت زمان کوتاه چارماه امر انحلال آنها را نمی دادند.
درپروسه انحلال شرکت های امنیتی یک مساله دیگر نیز مهم است و آن اینکه ممکن است شرکت های امنیتی داخلی درصورتی که مورد حمایت خارجی ها قرار نگیرند، خیلی به ساده گی منحل ساخته شوند و اما لغو شرکت های خارجی کاریست که اگر خود آنها به رضایت حاضر نشوند، حکومت افغانستان به هیچ صورت توانایی انحلال آنها را ندارد.
به هرصورت حالا که رییس جمهور کرزی امر انحلال شرکت های امنیتی را داده است، دیده شود که آیا حکومت این برنامه مهم را که پشتیبانی مردم را نیز با خود دارد عملی کرده می تواند یا خیر؟ عملی کردن این برنامه آزمون بزرگی برای تقویت ظرفیت حکومت است واگر حکومت بتواند شرکت های امنیتی را لغو کند در حقیقت برمیزان اعتبارخویش تا حد زیادی می افزاید واگر ناکام شود، همانگونه که در مبارزه با فساد خیلی به دنام است، در عرصه کنترول و انحلال شرکت های امنیتی نیز خیلی به دنام و بی اعتبار خواهد شد و این مساله به ذات خود منجر به تضعیف بیشتر حکومت شده، ناامنی و عواقب بسیار بدی را در پی خواهدآورد.
شایان ذکر است که عواقب ناکامی حکومت در این روند خیلی وحشتناک تراز آن خواهد بود که می توان تصور کرد؛ چون به مجرد اینکه شرکت های امنیتی درک کنند که حکومت دربرابر شان از موضع ضعف برخورد می کند، طبعیتاٌ در قانون شکنی و سرکشی از حاکمیت دولت جسور تر و بی پروا تر می شوند و این مساله امنیت داخل شهر ها را نیز به مخاطره جدی روبه رو خواهدکرد؛ زیرا مرکز اکثریت این شرکت ها در پایتخت و یاهم مراکز ولایات موقعیت دارد.
و سرانجام اینکه حکومت با صدور فرمان انحلال شرکت های امنیتی خصوصی داخلی و خارجی با امتحان دشوار عملی کردن آن مواجه شده است که ناکامی آن ناکامی مردم افغانستان و کامیابی آن کامیابی مردم افغانستان خواهد بود. تنها با این تفاوت که اگر دولت در این پروسه ناکام شود مردم دربرابر زمام دارانی که باعث ناکامی این پروسه شوند ساکت و بی تفاوت باقی نخواهند ماند. اگرحکومت در تطبیق برنامه اش ناکام بماند رییس جمهور کرزی و مسؤولان تمام نهاد های امنیتی از همین حالا باید در فکر پاسخ دادن به مردم افغانستان باشند و این پاسخ سخت و دشوار خواهد بود.
هفته نامه کابل

Wednesday, August 18, 2010

سناتور کری: رئیس جمهور کرزی میخواهد کار کند،


سناتور کری: رئیس جمهور کرزی میخواهد کار کند، ولی اجرات وی ناکافی میباشد
نجیب الله احمدیار - واشنگتن چهارشنبه, 18 اگست 2010
عکس AP
در بخش بررسی مطبوعات مطالبی را از لابلای روز نامۀ لاس انجلس تایمز و خبرگزاری فرانسه برگزیده ایم.
لاس انجلس تایمز در شمارۀ روز چهار شنبه در رابطه به سفر سناتورجان کری، رئیس کمیتۀ روابط خارجی سنای ایالات متحده تحت عنوان "تلاش های مبارزه با فساد - آزمایش کلیدی برای افغانستان" مطلبی را به چاپ رسانیده است.
روزنامه از قول سناتور کری مینویسد در حالیکه جنگ علیه شورشگرایی طالبان وارد دهمین سال خود میگردد، فساد عمده ترین آزمونی است که فرا راه مردم افغانستان و حامیان غربی آن میباشد.
لاس انجلس تایمز مینویسد، افغانستان بنابر فساد اداری موجود و با درنظر داشت فساد گسترده در روند انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، بعد از کشور بی قانون صومالیه، به صفت دومین کشور آلوده به فساد در در فهرست سازمان بین المللی شفافیت درج گردیده است. از این لحاظ رئیس جمهور کرزی تحت فشار شدید حامیان غربی خود قرار گرفته است تا با فساد واگیر در آن کشور دست و پنجه نرم کند.
روزنامه از قول سناتور کری مینویسد که رئیس جمهور کرزی میخواهد در این راستا اقدام کند، ولی به گفتۀ کری اجرات کرزی ناکافی میباشد. مبارزه با فساد و ایجاد حکومتداری خوب امری حتمی و واجب الاجرا است. سناتور امریکایی ایجاد دو نهاد کاری مبارزه با فساد را پیشرفت هایی در راستای ارائۀ حکومتداری موثر برشمرد.
لاس انجلس تایمز مینویسد، فساد گسترده که در عروق حکومت افغانستان ریشه دوانیده، اداره را در ارائۀ خدمات اساسی و تقویت حکومتداری ناتوانتر ساخته و این امر بطور بالقوه موجب از دست رفتن کارآیی حکومت در کار مبارزه با طالبان شده است.
روزنامه به استناد گزارش یک سازمان غیر انتفاعی محلی مینویسد که طی سه سال گذشته، فساد اداری به میزان سه چند بالا رفته است.
لاس انجلس تایمز در اخیر این مطلب از زبان سناتور کری به نقل از حامد کرزی مینگارد که یک سلسله مسائل جدی مانع پیشرفت در افغانستان میباشد، که از آن جمله یکی هم حمایت پاکستان از گروه های تندروی است که حملات را در افغانستان راه اندازی مینمایند.
او میگوید، هرچندی که تلاش های جدی غرض از میان برداشتن تهدیدات در دستور کار بوده و در حال جریان است، ولی تهدید هنوز هم از سوی همان گروه هایی محسوس است که حملات دهشت افگنی یازدهم سپتمبر بر نیویارک را راه اندازی نمودند، که شمار زیاد عمال آن هم اکنون در بخش های غربی پاکستان حضور دارند.
خبرگزاری فرانسه در مورد نشست رهبران افغانستان، روسیه، تاجکستان و پاکستان مطلبی را نشر نموده است.
درین مطلب آمده است، ملاقات روز چهارشنبۀ حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان در حالی برگذار میگردد که، حکومت پاکستان همواره در رابطه به ادعا های مقامات افغان مبنی بر دست داشتن آنکشور در نا آرامی های افغانستان از خود واکنش جدی و خشمگینانۀ نشان داده است – بخصوص بعد از آنکه حامد کرزی در ماه جولای در جریان کنفرانس کابل اعلام داشت که پناهگاه ها، منابع مالی و مراکز تعلیمی دهشت افگنی در خارج از مرز های افغانستان قرار دارند.
مطلب میافزاید، روسیه هنوز هم از تهاجم اتحاد شوروی سابق به افغانستان، که با از دست رفتن جان 13 هزار عسکر قشون سرخ منجر گردید، متاثر بوده و از کشمکش هایی که قوای ناتو در آن کشور با آن دست و گریبان است، فاصلۀ محتاطانۀ گرفته است.
فرانس پرس مینگارد، هرچندی که مسکو پلان خویش مبنی بر عدم اعزام قوا به افغانستان را واضح ساخته است، ولی مانند سایر کشور های عضو ناتو، حریم فضایی خود را غرض انتقال تدارکات برای جنگ افغانستان، در اختیار ناتو گذاشته است.
مطلب میافزاید، این نشست به رئیس جمهور روسیه فرصتی را مهیا میسازد تا نقش مسکو را در مسایل بزرگ بین المللی به نمایش گذاشته و نیز هویت آن کشور را در عرصۀ جهانی تقویت بخشیده و متبارز سازد. این نشست همچنان سهمی را نصیب تاجکستان میسازد که با افغانستان مرز مشترک دارد.
خبرگزاری فرانسه مینگارد، که در جریان این نشست دو روزه، روسای جمهور پاکستان و روسیه نیز ملاقات های رو در رو خواهند داشت که به گفتۀ اسلام آباد، هدف آن جلب مساعدت ها برای سیلاب زدگان پاکستان میباشد، اما به نوشتۀ فرانس پرس، مسکو بخاطر روابط تاریخی و نزدیک با هند، که یکی از رقبای دیرینۀ پاکستان میباشد، چندان متحد نزدیک با اسلام آباد تلقی شده نمیتواند.


-------------------------------------------------------------------------------------------------

در بخش بررسی مطبوعات مطالبی را از لابلای روز نامۀ لاس انجلس تایمز و خبرگزاری فرانسه برگزیده ایم.
لاس انجلس تایمز در شمارۀ روز چهار شنبه در رابطه به سفر سناتورجان کری، رئیس کمیتۀ روابط خارجی سنای ایالات متحده تحت عنوان "تلاش های مبارزه با فساد - آزمایش کلیدی برای افغانستان" مطلبی را به چاپ رسانیده است.
روزنامه از قول سناتور کری مینویسد در حالیکه جنگ علیه شورشگرایی طالبان وارد دهمین سال خود میگردد، فساد عمده ترین آزمونی است که فرا راه مردم افغانستان و حامیان غربی آن میباشد.
لاس انجلس تایمز مینویسد، افغانستان بنابر فساد اداری موجود و با درنظر داشت فساد گسترده در روند انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، بعد از کشور بی قانون صومالیه، به صفت دومین کشور آلوده به فساد در در فهرست سازمان بین المللی شفافیت درج گردیده است. از این لحاظ رئیس جمهور کرزی تحت فشار شدید حامیان غربی خود قرار گرفته است تا با فساد واگیر در آن کشور دست و پنجه نرم کند.
روزنامه از قول سناتور کری مینویسد که رئیس جمهور کرزی میخواهد در این راستا اقدام کند، ولی به گفتۀ کری اجرات کرزی ناکافی میباشد. مبارزه با فساد و ایجاد حکومتداری خوب امری حتمی و واجب الاجرا است. سناتور امریکایی ایجاد دو نهاد کاری مبارزه با فساد را پیشرفت هایی در راستای ارائۀ حکومتداری موثر برشمرد.
لاس انجلس تایمز مینویسد، فساد گسترده که در عروق حکومت افغانستان ریشه دوانیده، اداره را در ارائۀ خدمات اساسی و تقویت حکومتداری ناتوانتر ساخته و این امر بطور بالقوه موجب از دست رفتن کارآیی حکومت در کار مبارزه با طالبان شده است.
روزنامه به استناد گزارش یک سازمان غیر انتفاعی محلی مینویسد که طی سه سال گذشته، فساد اداری به میزان سه چند بالا رفته است.
لاس انجلس تایمز در اخیر این مطلب از زبان سناتور کری به نقل از حامد کرزی مینگارد که یک سلسله مسائل جدی مانع پیشرفت در افغانستان میباشد، که از آن جمله یکی هم حمایت پاکستان از گروه های تندروی است که حملات را در افغانستان راه اندازی مینمایند.
او میگوید، هرچندی که تلاش های جدی غرض از میان برداشتن تهدیدات در دستور کار بوده و در حال جریان است، ولی تهدید هنوز هم از سوی همان گروه هایی محسوس است که حملات دهشت افگنی یازدهم سپتمبر بر نیویارک را راه اندازی نمودند، که شمار زیاد عمال آن هم اکنون در بخش های غربی پاکستان حضور دارند.
خبرگزاری فرانسه در مورد نشست رهبران افغانستان، روسیه، تاجکستان و پاکستان مطلبی را نشر نموده است.
درین مطلب آمده است، ملاقات روز چهارشنبۀ حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان در حالی برگذار میگردد که، حکومت پاکستان همواره در رابطه به ادعا های مقامات افغان مبنی بر دست داشتن آنکشور در نا آرامی های افغانستان از خود واکنش جدی و خشمگینانۀ نشان داده است – بخصوص بعد از آنکه حامد کرزی در ماه جولای در جریان کنفرانس کابل اعلام داشت که پناهگاه ها، منابع مالی و مراکز تعلیمی دهشت افگنی در خارج از مرز های افغانستان قرار دارند.
مطلب میافزاید، روسیه هنوز هم از تهاجم اتحاد شوروی سابق به افغانستان، که با از دست رفتن جان 13 هزار عسکر قشون سرخ منجر گردید، متاثر بوده و از کشمکش هایی که قوای ناتو در آن کشور با آن دست و گریبان است، فاصلۀ محتاطانۀ گرفته است.
فرانس پرس مینگارد، هرچندی که مسکو پلان خویش مبنی بر عدم اعزام قوا به افغانستان را واضح ساخته است، ولی مانند سایر کشور های عضو ناتو، حریم فضایی خود را غرض انتقال تدارکات برای جنگ افغانستان، در اختیار ناتو گذاشته است.
مطلب میافزاید، این نشست به رئیس جمهور روسیه فرصتی را مهیا میسازد تا نقش مسکو را در مسایل بزرگ بین المللی به نمایش گذاشته و نیز هویت آن کشور را در عرصۀ جهانی تقویت بخشیده و متبارز سازد. این نشست همچنان سهمی را نصیب تاجکستان میسازد که با افغانستان مرز مشترک دارد.
خبرگزاری فرانسه مینگارد، که در جریان این نشست دو روزه، روسای جمهور پاکستان و روسیه نیز ملاقات های رو در رو خواهند داشت که به گفتۀ اسلام آباد، هدف آن جلب مساعدت ها برای سیلاب زدگان پاکستان میباشد، اما به نوشتۀ فرانس پرس، مسکو بخاطر روابط تاریخی و نزدیک با هند، که یکی از رقبای دیرینۀ پاکستان میباشد، چندان متحد نزدیک با اسلام آباد تلقی شده نمیتواند.

بیست و هشتم اسد، رهایی از اسارت، مبارک‌باد
سه شنبه 26 سرطان 1389

بیست و هشتم اسد، به عنوان روز جشن استقلال از اسارت دیرپای استعمار، همه ساله در کشور ما تجلیل می‌گردد. حتا رژیم وابسته به شوروی سابق، در حالی که افرادی از اردوی سرخ، پاسداری از ارگ یا خانه‌ی خلق را برعهده داشتند و عساکر روسی در برگزاری هرچه باشکوه‌تر و بهتر مراسم سهیم بودند، از این روز تجلیل می‌کردند. تصویر امیرامان‌الله خان غازی در سرتاسر دوران سلطنت، زینت‌بخش صفحات جراید دولتی بود و از او به عنوان محصل استقلال یاد می‌شد. در حالی که خود آن مرد بزرگ در یک تبعید اجباری به دور از یار و دیار در ایتالیا محکوم به زیستن بود. در هر صورت خانواده‌ی حکمران سلطنتی نمی‌توانستند منکر نقش مهمی که اعلی‌حضرت امان‌الله در حصول استقلال داشت، گردند. گرچه همه درخواست‌های او را چه در مورد عادلانه بودن محکمه یارانش و چه در مورد اعاده‌ی ملکیت‌های خانوادگی‌اش ناشنیده گرفتند. جرم بزرگ امان‌الله که هزینه بزرگی برای آن پرداخت، چیزی جز آشتی‌ناپذیری او در مقابل استعمار و ایادی و عوامل داخلی‌اش نبود و شگفت این‌که امان‌الله خان غازی قبل از کسب استقلال می‌دانست که با چه خطراتی مواجه است. پادشاهی که تاج شاهی را به شرط حصول استقلال مشروط کرده بود و مردم را به حمایت و جانبداری از داعیه‌ی بزرگ استقلال دعوت کرده بود، خیلی خوب می‌دانست چه خطراتی در کمین اوست. یادش گرامی. امان‌الله خان نه فقط انگلیس را واداشت تا استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد بلکه با ایجاد زیرساخت‌های مستحکمی، پایه‌ها و اساساتی را پی ریخت که می‌توانستند تداوم و استقرار و ادامه‌ی استقلال را تضمین کنند. گسترش علم و فرهنگ و آموزش، آزادی‌های اساسی انسان، اساس‌گزاری نظام قانونی و تنظیم صدها لایحه و مصوبه‌ی قانونی و هم‌پا با آن، ایجاد نهادهای قانونی برای اجرای آن، ترویج صنعت مدرن و مدنی و به کارگیری اختراعات عصری در راستای بی‌نیازی افغانستان و ایستادن برپای خودش، همه‌وهمه آغاز اقدامات سازنده‌ای بود که می‌توانست افغانستان را از عقب‌ماندگی‌ رهایی بخشیده و وارد دنیای معاصر گرداند. قانونی ساختن حیات سیاسی و اجتماعی و مشارکت عاری از تبعیض مردم در همه عرصه‌ها، اقدامی بود که هم اکنون نیز به حیث یک نیاز و ضرورت وجود دارد. تردیدی در این نیست که قانونیت، امنیت و مصوونیت به بار می‌آورد و حضور و مشارکت مردم و نظارت آنان بر اجراات متولیان و دست اندرکاران، ادامه یافتن و گسترش آن را ضمانت می‌کند. برخاستن شهزاده‌ای که در یک دربار فاسد و آلوده و خودکامه پرورده شده باشد ولی نگاه ژرف‌بینش خارج از محدوده‌های سنگی قصر و ارگ و دربار و روابط ظالمانه و ضدانسانی آن به پرواز درآمده باشد، بی‌گمان امر عجیبی است. اما نباید فراموش کرد که امان‌الله محصول تلاش و کوشش دراز سالیانی بود که جانبازی و فداکاری صدیق‌ترین فرزندان آزاده‌ی این مرز و بوم آن را روشنی بخشیده بود. آزادگانی که در مختنق‌ترین اوضاع و شرایط، ترک جان و ترک مال و ترک سر را مقدمه‌ی آزادی کرده بودند. آن آزادگانی که در آخرین لحظات زندگی و بی‌اظهار ندامتی و یا احیانا خجالتی، به آزادی سلام می‌گفتند. یادشان گرامی و جاودانه باد.

صبح