Wednesday, December 22, 2010

اخباروز از کابل و جهان

از سایر رسانه ها:/احمدی نژاد: ایران کشور ذروی میباشد /تعطیلی ٤٥٠ کارخانه به دلیل قیمت بالای برق در افغانستان/افزایش حمله‌های تروریستی در افغانستان /رهایی ٩ تن از زندان بگرام جهت حسن نیت پروسه صلح / افغانستان دادگاه ویژه بررسی شکایات انتخاباتی تشکیل می دهد/انفجار انتحاری در پاکستان دست‌کم ۴۰ کشته بر جای گذاشت / ترکیه با پاکستان و افغانستان مانور مشترک برگزار می‌کند/مذاکرات صلح خاورمیانه /ناتو: یک عضو سپاه پاسداران ایران در افغانستان دستگیر شد /پیگیری مظنونین دهشت افگنی در هند /افغانستان: ایران مانع عبور صدها تانکر سوخت شده است/افزایش تلفات ارتش افغانستان در سال جاری/'طرح حمله به بقیه خبرها....
.

جنگ در افغانستان به بحرانی منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است
برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح در افغانستان خواستار مشارکت گسترده تر مردمی در برنامه های آشتی ملی در این کشور شد. ربانی پیش از این، رایزنیهایی با شخصیتهای برجسته و سران قبایل در شهرهای هرات و قندهار و جلال آباد انجام داده بود تا راهبردی برای صلح تدوین کند. گزارشگر شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی آورده است که شورای عالی صلح به آهستگی در جهت یافتن طرح آشتی ملی قدم بر می دارد. برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح پس از سفر به شهر هرات در غرب و قندهار در جنوب راهی جلال آباد در شرق کشور شد تا سران قبایل و بزرگان این منطقه را برای پذیرش نقش غیررسمی خود به عنوان رئیس کمیته آشتی متقاعد کند. ربانی در جلال آباد گفت: "جنگ در افغانستان به مسئله ای مهم و بحرانی منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است و طرفهای ذیربط باید با یکدیگر به مذاکره بپردازند. ما نماینده دولت افغانستان نیستیم ولی اگر دولت مشارکت نکند پس چه کسی باید صلح را برقرار کند. نمایندگان دولت افغانستان و طالبان باید دور میز گفتگو بنشینند و پیشنهادهای یکدیگر را بررسی کنند". بر اساس این گزارش رهبران طالبان تاکنون این گونه دعوتها را جدی نگرفته اند و به آن پاسخ نداده اند. ربانی تلاش دارد تا مسئله آشتی ملی را از ماهیت دولتی آن خارج کند و ماهیتی مردمی و قبیله ای به آن بدهد تا بر طالبان تاثیر گذار باشد .
یک هواپیمای نظامی آمریکا بطوراضطراری در فرودگاه آلما آتی فرود آمد
11:14
1389 / 10 / 08

مسکو، 8 دی، خبرگزاری« ریا نووستی»/ روز چهارشنبه یک هواپیمای نظامی "هرکولس" آمریکا بطور اجباری در فرودگاه شهر"آلما آتی" فرود آمد. این مطلب را سرویس اطلاع رسانی وزارت حوادث غیر مترقبه قزاقستان اطلاع داد.
در اطلاعیه منتشره گفته می شود:"یک هواپیمای نظامی "هرکولس" آمریکا که در حال حرکت بسوی شهر بیشکک بود، ساعت 9 و 5 دقیقه روز چهارشنبه 29 دسامبر بخاطر از کار افتادن یکی از سه موتور خود مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه شهرآلما آتی شد".
هواپیما حامل 350 نظامی آمریکایی بود
.
سی و یک سال قبل سربازان شوروی وارد افغانستان شدند
11:42
1389 / 10 / 07
سی و یک سال قبل اتحاد شوروی سابق با وارد کردن نیرو های مسلح خود به افغانستان، دخالت در رویارویی داخلی در این کشور را آغاز کرد. در آن زمان معتقد بودند که این کار برای احیای صلح و آرامش در افغانستان انجام می شود اما در واقع وضع بر عکس شد.
اکنون در غرب و نه فقط در غرب تصمیم رهبری اتحاد شوروی درباره وارد کردن نیروهای مسلح به افغانستان را پدیده ای می دانند که هم برای اتحاد جماهیر شوروی و هم برای افغانستان فقط مصیبت و بدبختی ببار آورد."آندره گروزین" رییس بخش آسیای مرکزی در انسیتوی کشور های مشترک المنافع روسیه معتقد است در واقع این اقدام رهبری شوروی را نمی توان فقط منفی یا فقط مثبت دانست.
گروزین می گوید البته نمی توان نفی کرد که تصمیم رهبری اتحاد شوروی درباره وارد کردن نیروهای مسلح به افغانستان هم برای افغانی های معمولی و هم برای شهروندان شوروی ضایعات زیادی را ببارآورد. جنگ در افغانستان برای اقتصاد شوروی و وضع سیاسی داخلی در این کشور بار سنگینی شد. در نتیجه آن رویارویی غرب و شرق به سطح بالاتری ارتقا یافت.
اما با این حال همچنین نمی شود منکر این شد که حضور شوروی در افغانستان دارای نکات مثبتی نیز بود. اتحاد شوروی با متحمل شدن مخارج عظیم به بهینه سازی اقتصاد افغانستان و پایه ریزی اساس آن پرداخت. تمام تاسیساتی که اکنون به شکلی فعالیت می کنند در سالهای حضور شوروی ساخته شده است. اگر این تاسیسات نبودند، افغانستان در دوره قرون وسطا باقی می ماند.
در آن سالها ذهن افغانی ها نیز تغییر شکل پیدا کرده و قشر هر چند کم شمار روشنفکران در میان تمام اقوام این کشور به وجود آمد. منظور فقط ماموران اداری و نظامیان نیست که وجود آنها برای دنبال کردن اهداف ایدئولوژیک اتحاد شوروی ضرورت داشت. اتحاد شوروی برنامه آموزشی گسترده ای بر اساس استاندارد های معاصر را در افغانستان اجرا کرده و چنان سیستم آموزش عالی را در این کشور ایجاد کرد که تا آن زمان در آنجا وجود نداشت. آخر در اتحاد شوروی درک می کردند که بهینه سازی افغانستان بدون وجود آدمهای تحصیل کرده ممکن نیست. متاسفانه حالا نظام آموزشی افغانستان که در سالهای حکومت شوروی ایجاد شده در حالت انحطاط قرار دارد.
اما در هر حال نباید درس های حضور شوروی در افغانستان را نادیده گرفت. درس اصلی عبارت از آن است که هر تلاش قهری برای بهینه سازی بر اساس دیدگاه ایدئولوژیک ـ چه کمونیستی و چه لیبرال ـ دموکراتیکی با ناکامی روبرو می شود و این نکته در هر حال در مورد افغانستان صدق می کند.
در نتیجه عمل تروریستی در قندهار 3 پولیس کشته شدند
13:09
1389 / 10 / 06
مسکو،6 جدی، خبرگزاری «ریا نووستی» / تروریست انتحاری در روز دوشنبه موتر ماین گذاری شده را در شهر قندهار، مرکز اداری ولایت قندهار منفجرساخت که در نتیجه ان، حد اقل، 3 نفر کشته و 15 نفر زخمی گردیدند، دراین باره اژانس رویتر خبر داده است.
قرار معلومات واصله، تروریست موتر ماین گذاری شده را در پهلوی جمیعت پولیس که جهت دریافت معاش در نزیدک بانک جمع شده بودند، منفجر ساخت.
اژانس به نقل از سخنان شفیق الله دوکتور شفاخانه شهر قندهار خبر داد: " 3 نفر پولیس دراین حادثه کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند".
طوریکه یک شاهد عینی عمل تروریستی به اژانس رویتر گفت، متصل عمل تروریستی که در نتیجه ان عمارات همجوار و چند موتر پولیس و نظامی خساره مند گردیدند، پولیس دست به تیراندازی هوایی زد که باعث بروز تشنج و وارخطایی اضافی در بین مردم گردید.
قرار اطلاع پولیس انفجار در پهلوی نمایندگی بزرگترین بانک خصوصی در افغانستان - کابل بانک - رخ داده است. این بانک در سراسر کشور بیش از 170 شعبه و 200 هزار مشتری دارد و در ان 55% ماموران پولیس و نظامیان معاشات شان را دریافت میکنند.
در قندهار اعمال تروریستی از طرف طالبان علیه نظامیان خارجی و نیروهای افغانستان بصورت منظم رخ میدهند. در روز دوشنبه گذشته، در تاریخ 20 دسمبر در نتیجه حمله افراد مسلح طالبان بر قطار اردوی افغانستان که تولی نیروهای ایساف ان را همراهی میکرد، چند نفر به قتل رسیدند.


معاون رئیس جمهور افغانستان در پایان دیدار از تهران اعلام کرد


دبی-العربیه.نت
محمد قسیم‌ فهیم معاون اول رئیس جمهورافغانستان روز یکشنبه 26 -12-2010 در پایان دیدار خود از تهران اعلام کرد ما از ایران به عنوان یک کشور همسایه و هم زبان انتظارات زیادی داریم. وی که در یک نشست خبری با محمد رضا رحیمی همتای ایرانی اش در یک نشست خبری شرکت کرده بود گفت: بحث سهولت رفت و آمد و مجوز کار برای اتباع افغانی که در ایران زندگی می‌کنند، از جمله مباحثی بود که میان ما و مقامات ایرانی انجام شد که قرار شد این مشکلات رفع شود.معاون اول رئیس جمهور افغانستان همچنین با اشاره به بحث صورت گرفته میان ایران و افغانستان درباره زندانیان و اعدام افغان ها اظهار داشت :" طی ملاقات‌هایی که با رئیس جمهور، معاون اول و رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران داشتیم راههای جدی در تخفیف مجازات‌ها دادند." محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهور ایران در این نشست خبری تأکيد کرد که میان هیأت افغانی و وزرای کشورمان مذاکرات خوبی به ویژه در بخش اقتصادی انجام شد.گزارش های خبری حاکی است که در پایان سفر 3 روزه فهیم به‌ ایران، همچنین ‌2 یادداشت تفاهم همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالی افغانستان به امضا رسید.
ناتو سال 2010 را، باوجود تلفات زیاد در افغانستان، موفقیت امیز می داند
15:42
1389 / 10 / 06
کابل،6 جدی، خبرگزاری «ریا نووستی» / ناتو سال در حال اختتام 2010 را باوجود تلفات زیاد در صفوف نیروهای ایتلاف بین المللی در افغانستان، موفقیت امیز میداند، در این باره جنرال جوزیف بولتس سکرتر مطبوعاتی نیروهای بین المللی مساعدت به امنیت در افغانستان در روز شنبه به ژورنالیستان اعلام داشت.
به قول بولتس، تلفات به اندازه تقریباً 200 نفر نظامی افزایش یافته، در حال که تلفات در سال 2009 به 521 نفر رسیده بود، در سال 2010 این رقم از 700 نفر تجاوز نموده است.
او افزود که تلفات اردوی افغانستان نیز افزایش یافته است.
قبلاً جنرال ظاهر عظیمی نماینده رسمی وزارت دفاع افغانستان خبر داده بود که تلفات در صفوف اردوی افغانستان به مقایسه سال 2009 به اندازه 34% افزایش یافته و به 800 نفر رسیده اند.
وزارت داخله افغانستان تا به حال رسماً در باره تلفات در بین افراد پولیس خبر نداده است.
به عقیده سکرتر مطبوعاتی ایساف، دستاورد عمده سال تامین امنیت در ولایات ناارام جنوبی هلمند و قندهار و همچنان در کابل، محسوب میشود.
به قول بولتس، " جامعه بین المللی با تهدید طالبان مقابله میکند و راه دیگر به جز از رویارویی ندارد".
رئیس جمهور حامد کرزی در عین حال طالبان را به مذاکرات و اشتی ملی دعوت میکند. به این منظور در افغانستان شورای عالی صلح ایجاد شده است.
رهبری ناتو و امریکا اعلام میدارند که در سال 2010 بر موفقیت های چشمگیر در افغانستان دست یافته و اینکه طالبان امکان بردن جنگ را ندارند. ولی عده ناظران و همچنان خود طالبان، عقیده دارند که این گونه اعلامیه ها هیچگونه اساس واقعی ندارند.


سفر رسمی معاون اول رئیس جمهور افغانستان به ایران
ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان، تا کنون کمک های قابل توجهی را برای بازسازی این کشور اختصاص داده است
محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان برای بازدید رسمی دو روزه به ایران سفر کرده و محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران از او استقبال کرده است.
هدف از این سفر، یافتن راه های توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور اعلام شده است.
آقای فهیم در اولین ساعات ورود به ایران در روز شنبه (۲۵ دسامبر، ۴ دی)، با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور نیز دیدار کرده است.
معاون اول رئیس جمهور ایران در دیدار با همتای افغان خود بار دیگر بر کمک این کشور برای بازسازی افغانستان تاکید کرده و گفته است ایران آماده است تا در تمام بخش ها به افغانستان کمک کند.
دولت افغانستان با ایران روابط نزدیکی دارد. ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان، تا کنون کمک های قابل توجهی را برای بازسازی این کشور اختصاص داده است، اگر چه بارها از حضور نیروهای خارجی به خصوص آمریکایی ها در آن کشور ابراز نارضایتی کرده است.
آقای فهیم نیز در دیدارش با معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است که کشورش با مشکلاتی از قبیل سوخت و مسایل امنیتی رو به رو است. او خواهان حمایت و کمک ایران از افغانستان شده است.
اشاره به مشکل سوخت در افغانستان توسط معاون اول رئیس جمهور افغانستان چند روز پس از آن صورت می گیرد که مقام های افغانستان گفتند ایران مانع عبور صدها تانکر سوخت به این کشور شده است. مقام های دولت افغانستان ابراز نگرانی کردند که این اقدام باعث افزایش بیشتر بهای سوخت در آغاز زمستان می شود.
مقام های افغانستان اعلام کردند مقصد سوخت بازارهای محلی است و گفتند که ایران "برای جلوگیری از رسیدن این سوخت به نیروهای ناتو دست به این اقدام زده است."
محمد شریف شریفی، معاون وزارت دارای افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته بود: " ایران برای ۲۰ روز مانع عبور حدودا ۱۶۰۰ تانکر سوخت از مرز به افغانستان شد."
مقام های افغان تاکید کردند که تانکرهای سرگردان، حامل بنزین، گازوئیل و نفت سفید هستند که از کشورهای عراق، ایران، قزاقستان و ترکمنستان خریداری شده است.
طبق گزارش ها، حدود ۳۰ درصد سوخت مورد نیاز افغانستان از مرز ایران وارد می شود و بخش اعظم باقی آن از طریق جمهوری های آسیای میانه تامین می شود.

پاکستان پسر جلال الدین حقانی را دستگیر کرد
03.10.1389
مجلهء معتبر نیوزویک گزارش می دهد که پاکستان پسر جلال الدین حقانی را دستگیر کرده است.نیوزویک به نقل از مقامات پاکستانی و طالبان گزارش داده است که کارمندان استخبارات پاکستان در این هفته نصیرالدین حقانی را که از شهر پشاور با چهار تن دیگر به سوی وزیرستان شمالی در حرکت بود، دستگیر کرده اند. نصیرالدین حقانی در بین گروه اش بنام داکتر خان نیز شناخته می شود. نیوزویک می نویسد، یکی از کسانی که با وی بازداشت شده ملا محمد جان یک قوماندان ارشد شبکهء حقانی می باشد.پاکستان تحت فشار رو به افزایش ایالات متحده امریکا قرار داشته تا با قدرت و شدت بیشتر علیهء گروه های تندرو مسلح عمل کند، به خصوص شبکهء حقانی که با مصوونیت در وزیرستان شمالی فعالیت می کند و حملات را علیهء سربازان امریکایی در آن سوی سرحد انجام می دهد. هفتهء گذشته آدمیرال مایک مولن لوی درستیز قوای مسلح امریکا با این پیام به حکومت پاکستان که کاسهء صبر امریکا لبریز شده است وارد اسلام آباد شد.نیوزویک می نویسد، بازداشت این پسر حقانی مهم است. نصیر الدین حقانی که اقاربش در منطقه خلیج زندگی می کنند، گفته می شود عمده ترین چهره در زمینه جمع آوری پول برای این شبکه بوده، مسول مالی آن شرق میانه می باشد. به نوشتهء مجله باور بر این است که مادر نصیرالدین از امارات متحدهء عرب می باشد.مجله می نویسد، منابع طالبان افغان می گویند، نصیرالدین به طور دوام دار از منطقهء خلیج دیدن می کرد. وی این سفرهایش را توسط پاسپورت های مختلف پاکستانی انجام می داد. همچنان نصیرالدین مبالغ هنگفت پول را برای جنگ علیهء نظامیان امریکایی جمع آوری کرده بود. منابع طالبان به نیوزویک گفته اند، نصیرالدین و چهار همراهش زمانی که در حال بازگشت از مراسم حج از عربستان سعودی بود و در جریان این سفر نیز فعالیت های قابل ملاحظهء را در زمینه جمع آوری پول انجام داده بود، بازداشت شد. یکی از منابع طالبان گفته است این یک ضربه بزرگ مالی به شبکه حقانی می باشد. نصیرالدین برادر اندر سراج الدین حقانی قوماندان ارشد شورشیان بوده، مسوول شماری از حملات بمبی در کابل شناخته می شود.نیوزویک می نویسد، مقامات پاکستانی در مورد بازداشت نصیرالدین سکوت اختیار کرده اند. البته یک مقام حکومت پاکستان بازداشت وی را تایید کرده است. این مقام همچنین تایید کرد که به ایالات متحدهء امریکا در مورد این بازداشت اطلاع داده نشده است.این مقام که از وی نام گرفته شده نشده است، همچنین گفته است، این رهبر شورشیان در یک تلاش پاکستان برای کنترول بیشتر بر گروه های مسلح تندرو به شکل گروگان گرفته شده است.نیوزویک می نویسد:نصیرالدین و سایر زندانیان به یک زندان مصوون آی، اس، آی انتقال داده شده اند. منابع پاکستانی گفته اند به نظر نمی رسد که استخبارات ایالات متحده به نصیرالدین حقانی دسترسی پیدا کند، زیرا که وی از این نکته پرده بر خواهد داشت که آی، اس، آی و سایر ادارات استخباراتی پاکستان تا چه حد با گروهء حقانی نزدیک اند.


ملاقات سه جانبۀ رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه
ترکیه امروز میزبان یک نشست سه جانبه برای رهبران افغانستان و پاکستان در عرصۀ بهبود امنیت و همکاریست.
عبدالله گل صدراعظم ترکیه میزبانی این ملاقات میان رییس جمهور حامد کرزی و رییس جمهور آصف علی زرداری را به عهده دارد. رؤسای جمهور افغانستان و پاکستان، دو روز قبل جهت اشتراک در نشست سالانۀ سازمان همکاری های اقتصادی ایکو، وارد شهر استانبول شدند.
آژانس خبرگذاری فرانسه گزارش می دهد که انتظار می رود رهبران سه کشور، روی طرح های به منظور توسعۀ ارتباط میان نیرو های امنیتی و همکاری در مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر، به تفاهم برسند.
ملاقات امروز رؤسای جمهور افغانستان، پاکستان و صدراعظم ترکیه، پنجمین ملاقات سه جانبۀ آنهاست. روابط افغانستان و پاکستان، از زمانی که مناطق قبایلی نواحی شمالغرب پاکستان به پناه گاه افراط گرایان فراری از جنگ افغانستان مبدل شد، رو به تیرگی نهادهاست

رییس جمهور چین برای دیدار دولتی به واشنگتن سفر می کند
20:09
1389 / 10 / 02و

واشنگتن، 2 دی، خبرگزاری«ریا نووستی»/ "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا در روز 19 ژانویه ( 29 دی) "هو جینتائو" همتای چینی خود را که برای دیدار دولتی وارد آمریکا خواهد شد، به حضور خواهد پذیرفت.
در اطلاعیه کاخ سفید گفته می شود:"
بازدید هو جینتائو رییس جمهور چین اهمیت گسترش همکاری آمریکا و چین برای حل مسایل دو جانبه، منطقه ای و جهان شمول را مورد تاکید قرار می دهد.
رییس جمهور آمریکا و همسرش بعداز ظهر 19 ژانویه به افتخار مهمان عالی مقام ضیافت رسمی ترتیب می دهند.
در سند منتشره گفته می شود: رییس جمهور آمریکا با بی صبری منتظر بازدید هو جینتائو از واشنتگتن برای ادامه تقویت مشارکت است که با منافع مشترک ما مطابقت داشته و در حل مسایل مشترک کمک می کند".
بازدید هو جینتائو سومین بازدید دولتی سران کشورهای خارجی از آمریکا در دوره حکومت باراک اوباما پس از بازدید های "مانموخان سینگ" نخست وزیر هند و " فلیپه کالدرون" رییس جمهور مکزیک است.
روابط ارگان نظارتی و اجرایوی انتخابات
پاکستان در برابر مثلثی از همسایگان
چهارشنبه 01 جدی 1389
ساعت 09:21 روزنامه 8صبح
محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور ایران، از مقام‌های پاکستانی خواسته است تا «تروریست‌ها را تحویل ایران بدهد». این خواست آقای احمدی‌نژاد پس از آن مطرح می‌گردد که یک روز قبل از عاشورای امسال، افراد وابسته به گروه جندالله، در شهر چابهار ایران دسته‌های عزاداران را هدف حمله‌های انتحاری قرار دادند. هر چند که در ایران هر رویداد امنیتی قبل از تحقیق و بررسی به غرب و اسراییل نسبت داده می‌شود، ‌اما این بار مقام‌های ایران، صراحتا پاکستان را هدف قرار داده‌اند. مقام‌های ایرانی ادعا دارند که گروه جندالله ـ گروه مخالف دولت ایران ـ عمدتا از خاک پاکستان برای حمله به ایران اقدام می‌کند. پیش از این‌که ایران از همسایه خود لب به شکایت باز کند، همسایگان دیگر پاکستان سال‌ها است که از این کشور شکایت دارند. بر اساس اسناد ویکی‌لیکس مقامات وزارت دفاع هند، به مقامات امریکا گفته‌اند که حداقل 43 گروه تروریستی در خاک پاکستان فعالیت دارند که 20 گروه آن در کشمیر تحت کنترول پاکستان می‌باشد. دو سال قبل افراد وابسته به لشکر طیبه از خاک پاکستان شهر ممبی هند را هدف قرار دادند که با واکنش تند هند همراه گردید. حکومت افغانستان نیز در نه سال اخیر همواره از مداخله‌های پاکستان سخن گفته‌ است. بر اساس شواهد ارایه شده هم اکنون اعضای شورای کویته، والیان و فرماندهان ارشد طالبان در خاک پاکستان‌اند. مایک مولن، لوی‌درستیز ایالات متحده امریکا اخیرا از وجود اعضای القاعده در خاک پاکستان خبر داد. حالا به نظر می‌رسد که پاکستان در برابر مثلثی از همسایگان ناراضی قرار دارد. در کنار این کشورهای غربی نیز هر از گاهی، از کم‌کاری پاکستان در مبارزه با تروریزم سخن می‌گویند. به نظر می‌رسد که برخورد با پاکستان می‌تواند حداقل برای کشورهای ایران و امریکا یک محور مشترک در مبارزه با تروریزم باشد، هرچند که ایران خود متهم به حمایت از طالبان شده است. به هر حال اکنون پاکستان صبر و تحمل همه‌ی همسایگان را به سر آورده و خوب است که کشورهای همسایه نیز از وضع موجود علیه پاکستان استفاده نمایند. به نظر می‌رسد که فشارهای همسایگان از هر اقدام فرامنطقه‌ای کاراتر و موثرتر خواهد بود.
مجلس سنای کنگره آمریکا قرارداد استارت را به تصویب رساند
10:37
1389 / 10 / 02
واشنگتن، دوم دی، خبرگزاری «ریا نووستی»/ روز چهارشنبه مجلس سنای کنگره آمریکا قرارداد کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی (استارت ـ 3) با روسیه را به تصویب رساند.این قرارداد با 71 رای موافق و 26 رای مخالف تصویب شد.
تصویب قرارداد استارت پس از 18 نشست گفت و شنود و 7 روز بحث در مجلس سنا انجام شد که در جریان آن مقامات دولت آمریکا به بیش از هزار پرسش سناتورها پاسخ دادند. همچنین در طی چند هفته بحث های بسیار شدیدی جریان داشت و درعرض چندین ماه کاخ سفید و وزارت امور خارجه در حال کار با جمهوری خواهان در این زمینه بودند.
تصویب قرارداد فعلی در مقایسه با قرارداد های قبلی خلع سلاح روند بمراتب دشوارتری بود. قرارداد اول استارت با روسیه در سال 1992 (1371) پس از 5 روز بحث با 93 رای موافق و 6 رای مخالف تصویب شد. قرارداد دوم در سال 1996 (1375) با 87 رای موافق و 4 رای مخالف پس از دو روز بحث به تصویب رسید. قرارداد مسکو در سال 2003 (1382) پس از دو روز بحث به اتفاق آرا تصویب شد.
تصویب قرارداد "استارت ـ 3" یکی از مهم ترین مسائل "باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا در عرصه سیاست خارجی بود و حالا توفیق در آن سومین پیروزی بزرگ متوالی وی برجمهوری خواهان است. پیشتر اوباما توانست تسهیلات مالیاتی برای طبقه متوسط را حفظ کرده و به لغو محدودیت ها برای خدمت هم جنس بازان درارتش نایل آید.
حمايت كامل ايران ‌از دولت و سيستم حكومتي افغانستان
منبع : خبرگزاری صدای افغان(آوا) - تهران
رئيس جمهور اسلامی ایران، با اشاره به اشتراكات فرهنگي و ديني ايران و افغانستان گفت: جمهوري اسلامي ايران از دولت و سيستم حكومتي افغانستان به طور كامل حمايت مي‌كند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري، ‌محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور در ديدار سفير جديد افغانستان در ايران‌‌، روابط دو كشور را برادرانه و رو به گسترش دانست و گفت‌: دو ملت ايران و افغانستان داراي پيوندهاي عميق فرهنگي‌، ديني و اخلاقي بوده و دوستان و دشمنان مشتركي دارند؛ از اين‌رو ارتقاي سطح همكاري‌هاي دوجانبه و منطقه‌اي به نفع دو ملت و منطقه است. وي با بيان اينكه دشمنان نمي‌خواهند مردم فهيم و باهوش افغانستان بتوانند با اتكاء به خود كشورشان را آباد كنند، خاطر‌نشان كرد: البته مردم افغان مردم مقاومي هستند و تاريخ نشان داده كه بر دشمنان خود غلبه مي‌كنند‌. رئيس جمهور در ادامه به ظرفيت‌هاي گسترده و متنوع ‌بين دو كشور براي افزايش روابط اشاره كرد و گفت‌: تهران هيچ محدوديتي براي افزايش همكاري‌هاي اقتصادي‌، فرهنگي و تجاري ‌با كابل ندارد و آمادگي دارد تجربيات خود را در عرصه‌هاي صنعتي‌، عمراني‌، سرمايه‌گذاري و بهداشتي در اختيار مردم مقاوم افغان قرار دهد‌. احمدي‌نژاد تصريح كرد‌: جمهوري اسلامي ايران از دولت و سيستم حكومتي افغانستان به طور كامل حمايت مي‌كند و معتقديم دولت افغانستان بايد مقتدر بوده تا امور كشور را سر و سامان دهد. سفير افغانستان در تهران نيز در اين ديدار پس از تقديم استوارنامه خود با قدرداني از ايران به‌خاطر حمايت و پشتيباني از پيشرفت، آباداني و رفاه مردم افغان گفت: مردم افغان علاقه فراواني به جمهوري اسلامي ايران دارند. وي خاطر‌نشان كرد: افغانستان به دنبال استفاده از همه ظرفيت‌ها براي افزايش هر چه بيشتر مناسبات با ايران است.

رهبران روسیه و هند اوضاع در افغانستان را مورد بحث قرار دادند

22.12.2010
دیروز در دهلی نو مذاکرات دمیتری میدویدیف رئیس
جمهور .فدراسیون روسیه و من موهن سینگهه صدراعظم هند در
دهلی نو صورت گرفت. یکی از موضوعات مهم در جریان ملاقات اوضاع در افغانستان بود. در اعلامیه مشترک که در پایان مذاکرات صادر گردید، گفته شده که طرفین از بدترشدن اوضاع امنیتی در جمهوری اسلامی افغانستان نگران می باشند. طوریکه در سند تذکر بعمل امده، بهبود وضع جاری فقط بعد از ان ممکن می باشد که در خاک افغانستان و پاکستان مراکز و شبکه تروریزم از بین برده شوند، در این باره روزنامه انتیرنیتی "اوترا.رو" خبر داده است. روسیه و هند به اقدامات مهم اشاره کردند که متوجه حل مساله افغانستان می باشند و بطور خاص اهمیت عملیات در باره مبارزه با ترافیک مواد مخدره را خاطرنشان ساختند. همچنان توجه خاص به پروگرام اشتی ملی مبذول گردید. در سند گفته شده: "طرفین از سیاست حکومت افغانستان که متوجه بازگرداندن اشخاصی به زندگی صلح امیز می باشد که از خشونت امتناع می ورزند، قانون اساسی افغانستان را به رسمیت می شناسند، ارتباط با "القاعده" و گروه های دیگر تروریستی را قطع میکنند، حمایت می نمایند". طرفین دورنمای تحکیم و توسعه همکاری روسیه – هند برای اجرای وظایف منطقوی مورد بحث قرار دادند و در مورد افزایش مشوره ها در باره مسایل افغانستان فیصله نمودند. من موهن سینگهه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکرات اظهار داشت که مناسبات هند و روسیه عامل صلح و ثبات هم در منطقه و هم در سراسر جهان محسوب میگردد. در این باره دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه خبر داده است.
مسکو: اخراج دیپلمات روس از انگلستان گامی غیر دوستانه است
15:32
1389 / 10 / 01
مسکو، 1 دی، خبرگزاری «ریا نووستی»/ وزارت امور خارجه روسیه اخراج دیپلمات روس از بریتانیا درست هنگامی که اولین نشانه های امیدوارکننده در روابط با لندن پدیدار شده است را غیر دوستانه می شمارد.
در اطلاعیه وزارت امور خارجه گفته می شود: "بریتانیا اخیرا طی اقدامی غیر دوستانه و بی دلیل یکی از اعضای دیپلمات سفارت ما در لندن را عنصر نامطلوب نامید. ما نیز ناگزیر گامی متناسب اتخاذ نمودیم. باعث تاسف است که اقدام بریتانیا درست در زمانی صورت گرفت که اولین نشانه های امیدوار کننده در روابط با بریتانیا پدیدار شده است".
در این اطلاعیه همچنین گفته می شود که "مسئولیت پیامدهای این حادثه به طور کامل بر عهده مبتکر آنست".
روسیه و بریتانیا در اواسط ماه دسامبر هر طرف اقدام به اخراج یک دیپلمات کردند. بریتانیا از روسیه خواست تا یکی از کارمندان سفارت خود در لندن را روز 10 دسامبر خارج کند. روسیه نیز در پاسخ به این گام روز 16 دسامبر خواست تا یکی از کارمندان سفارت بریتانیا در مسکو کشور را ترک کند. لندن با آنکه هیچگونه مبنایی برای چنین درخواستی نمی دید، در عین حال به آن جامه عمل پوشانید. در دو دیپلمات در حال حاضر سفارتخانه های خود را ترک گفته اند.

ناتو بعد از 2014 در افغانستان در عملیات نظامی شرکت نخواهد کرد»
جنرال جیمز بکنل معاون قوماندان عمومی ناتو در افغانستان
01.10.1389
قوماندانان ناتو در افغانستان می گویند که آنان تلاش می کنند تا در سال های آینده دست آورد های خود به طور درستی حفظ کرده و زمینه بهتر برای انتقال مسوولیت های امنیتی این کشور را به نیروهای افغان فراهم کنند. جنرال جیمز بکنل معاون قوماندان عمومی ناتو در افغانستان که به روز چهارشنبه در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد پذیرفت که در جریان چیز کمتر از 10 سال گذشته دست آورد ها پخته گی لازم را نداشته اند، اما در سال های آینده تمرکز و توجه بیشتری صورت خواهد گرفت. وی گفت که روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان با درنظر داشت شرایط موجود صورت می گیرد. او گفت:«من فکر می کنم که در جریان چهار سال آینده ما نیاز داریم تا دست آورد های خود را در افغانستان حفظ کنیم، این اصل مهم در انتقال است که ما در ولایاتی که تاهنوز وضعیت امنیتی خوبی ندارند و در آن حکومتداری ضعیف است، روند انتقال را انجام نمی دهیم. این چیزی است که ما باید از همین حالا به آن توجه داشته باشیم.» این جنرال بریتانیوی ناتو همچنان گفت که با فرا رسیدن سال دوهزار و چهارده میلادی ، مسوولیت های آنان در افغانستان پایان نمی یابد، بلکه به عقیده وی، ناتو به تعهد خود در قبال مبارزه با تروریزم متعهد است. وی بار دیگر به مساله تجهیز و آموزش نیروهای افغان تماس گرفت و گفت که در این زمینه تلاش های بیشتری صورت می گیرد. وی گفت که ایالات متحده امریکا برای این مقصد بیشتر از 10 ملیارد دالر را اختصاص داده است. او افزود: «برای آموزش نیروهای افغان، بودیجه اختصاصی امریکا، 12 ملیارد دالر امریکایی مشخص گردیده است. قرار است با استفاده از این پول امکانات تخنیکی و برنامه های آموزشی برای نیروهای افغان فراهم گردد. این رقم مناسبی برای آینده افغانستان است.» معاون نیروهای ناتو در افغانستان گفت که مساله تجهیز نیروهای پولیس ملی افغانستان نیز شامل همین برنامه است. روند سپردن مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان از سال آینده میلادی به خواست دولت افغانستان صورت می گیرد و این مساله اجلاس اخیر ناتو که در پرتگال برگزار گردید نیز مورد بحث قرار گرفته است. از سوی دیگر مقامات امنیتی افغان نیز می گویند که تلاش های خود را به هدف آموزش و تجهیز نیروهای افغان تشدید کرده اند. اما هنوز وقت است که در مورد توانایی و یا عدم توانایی نیروهای افغان برای پذیرفتن مسوولیت های کامل امنیتی این کشور سخن زده شود

No comments: