Monday, September 20, 2010

اخبارروز از کابل و جهان

از سایر رسانه ها:استراتیژی اوباما؛ برداشت ها و دیدگاه های دوگانه از آن  / لغو سفرهای خارجی نخست وزیر پاکستان /کرزی بخاطر فردای مبهم میرویس گریست، نه برای ملت /حملات هوایی ناتو 'سربازان پاکستانی را کشت'واکنش طالبان به اعلام فهرست اعضای شورای صلح/کارن؛ دلداده ای که از افغانستان باز نگشت / 30 کشته درعملیات هلی کوپترهای با سرنشین ناتودر پاکستان /رییس جمهور روسیه به چین رفت /افغانستان، موضوع اصلی نشست وزیران دفاع اتحادیه اروپا /بزرگترین معدن آهن افغانستان به داوطلبی گذاشته شدآغاز عملیات نظامی 'چندروزه' ائتلاف علیه طالبان در قندهار//ازدواج پـــدر بــا دختـــر  ادامه مطلب /ارتش پنهانی 3000 نفری سازمان سی آی ای درافغانستان/'مشاوران ارشد اوباما در باره استراتژی افغانستان تردید دارند'/پناهندگی دو دیپلومات ایرانی در اروپا بعد از کنار رفتن از حکومت /افغانستان: مانع فعالیت کارمندان صحی نشویدشکایات انتخاباتی به بیش از 2000 مورد رسید /پناه جویان غیرقانونی افغان از اروپا به پاکستان فرستاده می شوند /'تخطی های گسترده' در انتخابات پارلمانی افغانستان/عطا محمد نور: حزب اسلامي مسوول ناامنيها در بلخ است /نه نظامی ناتو در افغانستان در پی سقوط هلیکوپتر کشته شدند/مرگبارترین سال درجنگ علیه طالبان درافغانستان /لغو سفر کرزای به نیویورک /افزایش شکایت‌ها از انتخابات در افغانستانذ / خروج عساکر برتانوی از ولسوالی سنگین در هلمند /آلمان هواپيماهاي تورنادو خود را از افغانستان خارج مي‌كند/ابراز تاسف ژاپن از محدود شدن روابط با چین/ افغانستان/بقیه خبرها...

درد رییس جمهور از چیست؟‌

نامه الکترونیک چاپ PDF
رییس جمهور کرزی برای چندمین بار، در یک محفل رسمی، اشک ریخت و از وضعیت کشور شکوه کرد. چند سال قبل نیز در روز جهانی حقوق بشر، رییس جمهور به خاطر ظلم‌هایی که بر مردم روا داشته شده بود، گریه کرد. اکنون پس از ده سال حکومت انتظار می‌رفت که آقای کرزی با اقتدار و اعتماد به نفس بیشتری از دست‌آوردهای حکومت خویش سخن بگوید و به مردم خود نوید آینده‌ای بهتر را بدهد. اشک رییس جمهور در این شرایط نه تنها درد مردم را دوا نمی‌کند، بلکه بر نگرانی‌های مردم می‌افزاید و پیامی از آینده مبهم و تاریک را به همراه دارد.
حالا خوب بود که رییس جمهور کرزی به طور صریح «درد» خود را بازگو می‌کرد تا مردم می‌دانستند که ریشه‌های این اشک و درد در چیست؟ آیا این درد از ده سال ناکامی و بی‌کفایتی همکاران و تیم رییس جمهور در اداره کشور است؟ و یا آن که مداخله‌های بیش از حد متحدین بین‌المللی وی در امور داخلی افغانستان و بها ندادن به حامد کرزی به عنوان رییس جمهور منتخب افغانستان باعث این اشک‌ها شده است؟ و یا  این‌که این درد ریشه در تحقیق از برادرش در امریکا و یا حمله به قندهار بدون  جلب حمایت وی دارد؟‌

امریکا از بنگله دیش خواست تا به افغانستان سرباز بفرستد  

ریچارد هولبروک نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان
05.07.1389
ایالات متحدهء امریکا از بنگله دیش خواسته است با فرستادن سرباز، در برقراری ثبات در افغانستان کمک کند.

وزارت خارجهء بنگله دیش این مطلب را با نشر خبرنامهء ابراز کرده است.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش می دهد که این درخواست را ریچارد هالبروگ نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان در جریان دیدارش با وزیر خارجهء بنگله دیش مطرح کرده است.
در بیانیهء نشر شده از سوی وزارت خارجهء بنگله دیش هم چنان آمده است که ریچارد هالبروک از بنگله دیش خواسته است که در پهلوی فرستادن نیروی نظامی به افغانستان، در بخش های اقتصادی و آموزش نظامیان افغان نیز همکاری کند.
وزیر خارجهء بنگله دیش گفته است، کشورش در بارهء این درخواست ایالات متحدهء امریکا فکر می کند.
بنگله دیش که اکثریت نفوسش مسلمان است، در ماموریت های جهانی سازمان ملل متحد اکثراً نقش داشته اما این کشور تا به حال نیروهای نظامیش را به افغانستان نفرستاده است.
ریچارد هالبروگ در حالی از بنگله دیش خواسته تا به افغانستان سرباز بفرستد که رییس جمهور امریکا قصد دارد تا روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان را در ماه جولای سال آینده آغاز کند.

ستراتیژی تازهء باراک اوباما رییس جمهور امریکا روی همکاری کشور های منطقه در حل بحران افغانستان تاکید دارد.
یکی از کشورهای که به باور امریکا می تواند در تغییر اوضاع در افغانستان نقش عمده بازی کند، هند است.
هندوستان پس از فروپاشی رژیم طالبان روابطش با کابل را گسترش داد و اکنون یکی از بزرگ ترین کمک کننده های افغانستان است.
دهلی جدید می خواهد با گسترش نفوذش در افغانستان، دست رقیب عمده اش پاکستان را در افغانستان کوتاه سازد.

فیلیپ الستون: در باره تلفات ملکی در افغانستان تحقیق شود  

فیلیپ الستون
05.07.1389
یک مقام بلند رتبه پیشین سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر گفته است، در باره تلفات ملکی در افغانستان باید تحقیق شود.

فیلیپ الستون، به روزنامه آبزرور گفته است، سازمان ملل متحد باید در باره جرایم جنگی که در افغانستان صورت گرفته تحقیق کند و عاملان تلفات ملکی در این کشور را به محکمه بکشاند.

این درخواست از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی می شود که اخیراً نگرانی ها از تلفات ملکی در افغانستان افزایش یافته اند.

عمدتاً نیروهای بین المللی به رهبری ناتو و مخالفان مسلح حکومت افغانستان مسوول تلفات ملکی در این کشور پنداشته می شوند.

الستون به آبزرور گفت، سازمان ملل باید تحقیقات مشابه به بررسی ها که در غزه پس از حمله اسراییل انجام داده بود، در افغانستان نیز انجام دهد.

فیلیپ الستون که شش سال به حیث گزارشگر سازمان ملل متحد از موارد قتل های بدون محاکمه و خود سرانه کار کرده است، ماه گذشته کار خود را با این اداره پایان داد.

او در نخستین مصاحبه اش پس از کناره گیری از این سمت گفت، تحقیق نکردن در باره ادعا های مبنی بر جرایم جنگی در افغانستان خیلی ها قابل نگرانی است زیرا با ادامه جنگ در این کشور رقم تلفات ملکی نیز بیشتر می شود.

الستون گفت، اگر حکومت ها نمی توانند در باره تلفات ملکی تحقیق کنند و عاملان آنرا به محاکمه بکشانند، جامعه جهانی فرصت آنرا می یابد تا در این موضوع دخالت کند.

این مقام پیشین سازمان ملل متحد افزود، این پیشنهاد جالبی است که ممکن بعضی ها آن را جدی نگیرند اما جای شک نیست که این کار زمینه آنرا مساعد می سازد تا کسانی که در سطوع تصمیم گیری قرار دارند، مسوول شناخته شوند.

فیلیپ الستون که یک حقوق دان است، در حالی چنین در خواست را مطرح می کند که گزارش ها می رسانند که څارنوالان محکمه بین المللی جرایم جنگی با نیروهای بریتانیایی تماس گرفته و از آنها در مورد ادعا های خواستار معلومات شده است که گویا نیروهای بریتانیایی در افغانستان مرتکب جرایم جنگی شده اند.عملیات نظامی در قندهار.
جنرال جوزف بلاتز سخنگوی نیروهای آیساف در افغانستان
04.07.1389
در ادامه تلاش ها به هدف تامین امنیت و آوردن ثبات در ولایت قندهار، نیرو های بین المللی کمک به امنیت با آیساف در این کشور از آغاز مرحله مهم عملیات قندهار خبر می دهند.
جنرال جوزف بلاتز سخنگوی نیرو های آیساف که بعد از چاشت روز یکشنبه در یک نشست خبری مشترک در کابل با سخنگوی وزارت دفاع افغانستان صحبت می کرد گفت، این بخش از عملیات که حمله «اژده ها» نام دارد به منظور از بین بردن مراکز و پناه گاه های طالبان مسلح در ولایت قندهار راه اندازی شده است.
وی در ادامه گفت
:
« این یکی از عملیات مهم است که به هدف از بین بردن تعداد از مراکز مهم طالبان در ولسوالی های پنجوایی، ژیری و ارغنداب، بیرون از شهر قندهار آغاز یافته است. در جریان این عملیات از قوای هوایی هم استفاده می شود.»
جنرال بلاتز علاوه کرد که در برخی از ولسوالی های ولایت قندهار مشکلات امنیتی موجود است، اما در جریان این عملیات که رهبری آن در دست نیرو های افغان است به این مشکلات پایان داده خواهد شد و فضای امن برای باشنده گان این ولایت فراهم خواهد گردید.
از سوی دیگر وزارت دفاع افغانستان می گوید که عملیات بر ضد مخالفین مسلح در جنوب و شرق این کشور سبب شده تا مخالفین به صفحات شمال و غرب افغانستان رخنه کنند.
جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که متوجه این مساله هستند و تلاش می شود تا از تحرکات مخالفین در این مناطق جلوگیری به عمل آید.
وی در ادامه گفت:
« دشمن تلاش کرده تا ساحه جنگ را به طرف شمال و غرب افغانستان تغییر دهد، تا حدی در این پروسه موفق هم بوده است. در مقابل نیروهای امنیتی افغان و قوای ناتو با توجه به این تغییر تاتیک و یا تغییر جا بجایی ها طبعاً که تدابیر خود را گرفته اند و ما کوشش داریم که تمرکز خود را بیشتر بالای سمت شمال و نقاط که آسیب پذیر اند، داشته باشیم.»
در همین حال کرستوفر چمبر سخنگوی نماینده ملکی ناتو گفت که در اجلاس ناتو که در 28 ماه آینده شمسی در لیزبون پایتخت پرتگال برگزار می شود، راجع به تقویت نیرو های افغان و سپردن مسوولیت های امنیتی افغانستان به این نیروها بحث های گسترده صورت خواهد گرفت.
در این نشست در مورد اعزام نیرو های بیشتر به افغانستان و یا اعلام کمک تازه مالی به این کشور صورت نمی گیرد، اما کشور های عضو ناتو تعهدات خود را در قبال افغانستان تجدید خواهند کرد

نخستین خط آهن افغانستان تا دو سال دیگر احداث می‌گردد
عکس از وخت
موافقت‌نامه، سروی و مطالعات تخنیکی و اقتصادی نخستین پروژه احداث خط آهن، دیروز میان وزیر معادن و مسوول کمپنی ام‌سی‌سی (MCC) کشور چین به امضا رسید.
به گزارش آژانس خبری روز، وحیداله شهرانی وزیرمعادن، حین امضای موافقت‌نامه گفت: این خط آهن از دو راهی حیرتان آغاز و از طریق پل‌خمری، دوشی، شش‌پل بامیان، به طرف دره ترکمن در غوربند، چاریکار و کابل امتداد یافته و از طریق کابل به بندر تورخم در شرق کشور وصل می‌گردد.
وزیر معادن هدف از امضای این موافقت‌نامه را سروی و مطالعات تخنیکی و اقتصادی این پروژه، فراهم‌آوری زمینه احداث خط آهن، عملیات ابتدایی، ایجاد محیط مناسب برای آموزش تخنیکی و به کار بردن خط آهن در داخل افغانستان در راستای حمایت از پروژه مس عینک خواند.
شهرانی تصریح نمود: کمپنی ام‌سی‌سی بعد از امضای این موافقت‌نامه به اساس پروسه رقابتی داوطلبی مکلف است که طی مدت 6 ماه کمپنی سومی را به منظور مطالعات اقتصادی و تخنیکی این پروژه استخدام و تا دو سال دیگر مراحل احداث آن را آغاز نماید.
وی خاطرنشان ساخت که کمپنی مذکور جهت اجرای پروژه یادشده، مبلغ 4.5 میلیارد دالر امریکایی را سرمایه‌گذاری می‌نماید و در این پروژه به طور مستقیم برای 4 تا5 هزار نفر زمینه کار فراهم می‌گردد.
شهرانی هم‌چنان اضافه کرد که طول خط متذکره در حدود 900 کیلومتر را احتوا می‌نماید و از لحاظ اهمیت اقتصادی برای افغانستان حیاتی بوده و از طریق این خط کشورهای جنوب آسیا با آسیای مرکزی وصل خواهد شد.
وزیر معادن با ابراز این مطلب که کمپنی ام‌سی‌سی در مطابقت با مواد قرارداد و موافقت‌نامه مذکور مکلف است در تمام مراحل سروی و مطالعات تخنیکی، اقتصادی و امور فعالیت عملیاتی خط آهن، حداکثر شهروندان افغان را استخدام و پرسونل فنی و تخنیکی را آموزش دهد.
بر بنیاد گفته‌های شهرانی با تکمیل پروژه خط آهن، نه‌تنها انتقالات مواد معدنی مس عینک لوگر صورت می‌گیرد، بلکه در سایر بخش‌های انتقالاتی مسافرین، اموال تجارتی و ترانسپورتی از آن استفاده خواهند کرد.
در همین حال بنک پن یان، سفیرکشور چین مقیم کابل، که در این نشست حضور داشت، اذعان داشت: «کشور ما همیشه با افغانستان روابط نیک و حسنه داشته و خواهد داشت و در آینده نیز کمک‌هایش را در عرصه‌های مختلف ادامه خواهد داد.»
خارجهء افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد

وزیر خارجه افغانستان دکتر زلمی رسول
31.06.1389
وزیر خارجه افغانستان دکتر زلمی رسول در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به منظور مبارزه با فقر برگذار شده است گفت، 10 سال قبل از امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلامیه هزاره خود را تصویب کرد که در آن در مورد مبارزه با فقر، مبارزه با عدم مساوات جنسی، تلاشها برای جلوگیری از ویران شدن محیط زیست و آزادی های فردی صحبت شده است.وزیر خارجه افغانستان افزود وقتی که سازمان ملل متحد این اعلامیه را تصدیق می کرد افغانستان هنوز تحت تسلط طالبان قرار داشت، گروهی که مردم افغانستان را از ابتدایی ترین حقوق بشری محروم ساخته و علایق آنها را با جهان قطع کرده بود و علاوه بر آن گروه تروریستی را به آغوش گرفته بود که برای تمام جهان تهدید بشمار می رفت. اما بعد از سقوط طالبان حکومت فعلی افغانستان قدم های بزرگی را در راه تامین حقوق مردم، مهیا ساختن خدمات طبی و تعلیمی مردم برداشت است و انتخابات اخیر در افغانستان تحت شرایطی که برگذار شد، گام مهمی دیگری بسمت دموکراسی و جامعه مدنی در این کشور است.او گفت:«جناب رییس افغانستان در 10 سال گذشته پیشرفت چشم گیری داشته است و از خرابه های جنگ بلند شده تا یک حکومت فعالتر، یک اقتصاد شگوفانتر و یک جامعه سالمتر را ایجاد کند. صرف چند روز قبل افغانستان دومین انتخابات پارلمانی خود را برگذار کرد. ملیون ها افغان از طبقات مختلف جامعه به خطرات امنیتی توجه نکرده و با شجاعت به صندوق های رای رفتند. اشتراک شمار زیاد زنان و انتخاب تعداد از زنان بحیث نماینده گان مردم نشان می دهد که زنان افغان یک راه طولانی را طی کرده و نقش موثر را در جامعه افغانستان به عهده گرفته اند. این انتخابات بار دیگر بر تعهدات مردم افغانستان برای دموکراسی و خود ارادیت تاکید می کند.» وزیر امور خارجه افغانستان ابراز داشت که افغانستان تنها در حرکت بسمت یک نظام سالم و دموکراسی پیشرفت نکرده بلکه در ساحه اقتصادی هم پیشرفت های چشم گیری داشته است. او در این مورد گفت:«از سال 2001 تا حال حد وسط درآمد در افغانستان 4 برابر شده است. درآمد حکومت در سال جاری از یک ملیارد دالر بیشتر شده است. اخیراً کشف منابع بزرگ طبعی در افغانستان همراه با امکانات اقتصادی و ترانزیتی با کشور های همسایه زمینه را فراهم ساخته است که افغانستان مردم خود را از فقر نجات بدهد و تهدابی باشد برای آسایش دوامدار در آینده.»وزیر خارجه افغانستان افزود به کمک جامعه جهانی افغانستان توانسته است که در ساحه تامین خدمات تعلیمی و صحی به مردم افغانستان پیشرفت های چشمگیری داشته باشد و همین طور در ساحه زراعت و آبیاری و دیگر ساحات رشد آشکار مشاهده می شود.اما به گفته وزیر خارجه افغانستان مشکلات امنیتی در بعضی ساحات مانع پیشرفت می شود. وی افزود:«شرایط دشوار امنیتی مانع شده است که ما پیشرفت های خود را ادامه بدهیم. دشمنان صلح و ثبات در افغانستان هنوز هم فعال می باشند و هنوز هم برنامه ها را برای حمله بر مکاتب، کلنیک ها، معلمین، داکتران، کارمندان حکومت و حتی اطفال و مخصوصاً دختران مکتب طرح ریزی می کنند.»به گفته وزیر خارجه افغانستان همین گونه حملات بر علیه کارمندان خارجی شبکه های خیریه و افرادی که در ساحه بازسازی کار می کنند نیز انجام می شود.زلمی رسول می افزاید، مردم افغانستان از جنگ خسته شده اند و تشنه صلح و امنیت می باشند. به گفته او حکومت افغانستان در ساحه صلح با مخالفین و جلب و جذب آنها به جامعه نیز اقداماتی جدی را آغاز کرده است تا مردم افغانستان دیگر در میدان های جنگ قربانی نشوند.آقای رسول همین طور در باره پیشرفتها در ساحه تعلیم و تربیه سربازان اردو و پولیس ملی افغانستان نیز توضیحات داد.

شهر هرات افغانستان هدف شلیک راکت قرار گرفته است11:02

1389 / 06 / 31
کابل، 31 » / شهر هرات افغانستان شب چهارشنبه هدف شلیک راکت قرار گرفته است، در این باره تلویزیون محلی "طلوع" خبر داده است.
قرار معلومات تلویزیون، در ناحیه سوم شهری دو مرمی راکت منفجر شده، ولی تلفات و خسارات را به بار نیاورده اند. هدف افراد مسلح که دست به شلیک راکت زده، پایگاه نیروهای ایتالوی بود که در شهر هرات مستقر می باشد.
پولیس شهر خبر داد که شلیک راکت از ناحیه اول شهر هرات صورت گرفته است. مرمی های ریاکتیف بالای کرچی نصب شده بودند. یک مرمی ریاکتیف راکت های کهنه نوع بی ام - 12 پرتاب نشده است.
قرار معلومات وزارت داخله افغانستان، در شام روز سه شنبه در ولسوالی کشک ولایت هرات به اثر تصادم با ماین موتر پولیس منهدم گردید که وظیفه حفاظت انتقال اوراق
رای دهی ازولسوالی به کمیسیون ولایتی انتخابات را بر دوش داشت. تعداد دقیق تلفات و صدمه دیدگان در بین پولیس خبر داده نشده است
اعضای کانگرس امریکا درمورد جنرال پیترویس و جنگ افغانستان چه نظر دارند؟

جنرال دیوید پیتریس قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان
30.06.1389
تعدادی از اعضای کانگرس امریکا دیروز گفتند که با تغییر سمت جنگ در عراق توسط جنرال دیوید پیترویس قوماندان اسبق نیرو های امریکایی در آن کشور، حالا کانگرس می خواهد ببیند که عین تجربه در افغانستان عملی خواهد شد.خبرگذاری رویترز می نویسد، جنرال پیترویس چقدر وقت خواهد داشت تا نشان دهد که پیروزی این جنگ نا معلوم است، و نگرانی ها هم در این مورد رو به افزایش است. به خصوص در حزب دموکرات بارک اوباما رییس جمهور امریکا.قصر سفید در ماه دسمبر دوباره استراتیژی جنگ افغانستان را بررسی می کند. با توجه به این، از سوی امریکا ارزیابی و بررسی های در مورد صورت می گیرد.اعضای کانگرس امریکا که در نشست ترتیب شده از سوی رویترز شرکت کرده بودند، گفتند: آنها به این باور هستند که اعتبار پیترویس به ادارهء بارک اوباما یک نفس تازه بخشیده است.اما با توجه به جنگ عراق، برخی از منتقدین نگرانی دارند که شاید جنگ افغانستان قابل پیروزی نباشد.هووارد برمن که رهبر کمیته امور خارجی کانگرس امریکاست، گفته که به پیترویس بحیث یک نظامی ورزیده دیده می شود و چند ماه آینده برای ماموریت تحت رهبری او نهایت مهم خواهد بود.در عین حال، جان مک کین یکی از اعضای جمهوری خواه کانگرس، ستراتیژی پیترویس را در افغانستان پیروز خوانده و گفته است که فکر می کند در مجموع این یک ستراتیژی درست و به جاست.پیترویس هشدار داده که جنگ افغانستان با عراق فرق دارد و بسیاری از نظامیان، این مبارزه را مشکل می دانند.اما دموکرات ها و جمهوری خواهان از جنرال پیترویس برای پیروزی در این جنگ انتظار زیاد ندارند.مایکل او هانلون، یک عضو انستیتوت بروکینگز در واشنگتن می گوید، مهم ترین سوال این است که برای تطبیق ستراتیژی امریکا در افغانستان، آیا ستراتیژی پیترویس نسبت به جنرال ستانلی مک کرستل موفق تر است؟اگر این جواب درست باشد، پس نتایج در میدان جنگ این ارزش را دارد که کانگرس امریکا به آن امیدوار


وزارت خارجه: روسیه از تشکیل پارلمان نو افغانستان حمایت میکند
10:29

1389 / 06 / 30
مسکو، 30 سنبله، خبرگزاری «ریا نووستی» / مسکو از تشکیل ترکیب نو پارلمان افغانستان حمایت میکند و اماده است به انکشاف پروسه های دموکراتیک در این کشور، ثبات و ترقی اجتماعی - اقتصادی جامعه افغانی مساعدت نماید، این مطلب را دیپارتمنت اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه فدراسیون روسیه در روز دوشنبه خبر داده است.
در روز شنبه مورخ 18 سپتمبر در جمهوری اسلامی افغانستان انتخابات ولسی جرگه پارلمان برگزار گردید. قرار معلومات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتائیج نهایی انتخابات در اواخر ماه اکتوبر بعد از شمارش اراء و بررسی شکایات از طرف کمیسیون سمع شکایات و اعتراضات اعلان خواهند شد.
در اطلاعیه وزارت خارجه روسیه گفته شده: " در روسیه از تشکیل ترکیب نو پارلمان وحدت ملی در افغانستان که یکجا با شاخه های دیگر قدرت، رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان به تشکل افغانستان به مثابه دولت صلح امیز، مستقل و شگوفان مساعدت نماید، حمایت میکنند. فئراسیون روسیه اماده است در اینده نیز از مساعی حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و جامعه بین المللی در باره توسعه پروسه های دموکراتیک، ثبات و بازسازی اقتصادی افغانستان حمایت نماید".
در وزارت خارجه روسیه خاطرنشان ساخته که خود واقعیت برگزاری انتخابات در اوضاع پیچیده نظامی - سیاسی در افغانستان، باوجود تلاش های افراطیون جهت برهم زدن پروسه ماقبل انتخاباتی، " بدون شک دستاورد بزرگ حکومت و ادارات نظامی افغانستان محسوب میشود".

موافقت نامه اعمار لوله گاز از طریق افغانستان امضاء گردید
12:20
1389 / 06 / 30
عشق اباد، 30 سنبله، خبرگزاری «ریا نووستی» / رهبران وزارت خانه های مربوطه ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند ( TAPI) در روز دوشنبه در عشق اباد موافقت نامه کلی در باره اعمار خط لوله گاز از طریق افغانستان امضاء نمودند، در این باره تلویزیون ترکمنستان خبر داده است.
امضای موافقت نامه در پایان 11 مین جلسه کمیته رهبری در باره پروژه TAPI صورت گرفت. حالا باید هر کشور عضو پروژه این سند را مطابق پروسیجرهای داخلی دولتی خود عیار سازد. در پایان اجلاس همچنان پروتوکول ضمیمه موافقت نامه در باره خرید وفروش گاز امضاء شده و پیش نویس موافقت نامه بین حکومات ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند راجع به تحقق پروژه گاز TAPI مورد توافق قرار گرفته است. بعد از اماده شدن وریانت های نهایی اسناد در جریان جلسات نوبتی گروپ کاری و کمیته رهبری TAPI در ماه های اکتوبر - نوامبر انها جهت بررسی به سران دول شرکت کننده پروژه در اجلاس چهارجانبه که برگزاری ان در ماه دسمبر در عشق اباد در نظر می باشد، پیشنهاد خواهند شد.
پروژه خط لوله گاز از طریق افغانستان که توسط ان گاز ترکمنستان به پاکستان و بعداً به هند انتقال داده خواهد شد، در دوران زمامداری صفرمراد نیازوف رئیس جمهور ترکمنستان پیشنهاد گردیده بود. این پروژه مورد حمایت عده دول، منجمله امریکا و همچنان موسسات مالی بانفوذ بین المللی قرار گرفته است. ولی ادامه جنگ در افغانستان مساعی طرفداران این پروژه را نقش بر اب ساخت. در حال حاضر علاقمندی نسبت به خط لوله گاز ترکمنستان - افغانستان - پاکستان - هند دوباره افزایش یافته است.
شرکت کنندگان پروژه در باره برگزاری اجلاس چهارجانبه در ماه دسمبر به سطح عالی در عشق اباد در باره اتخاذ فیصله نهایی راجع به اعمار خط لوله فیصله نمودند.
قرار ارزیابی های که صورت گرفته، این خط لوله گاز به طول 1600 کیلومتر داری ظرفیت سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز می باشد و ارزش ان 4 میلیارد دالر تخمین زده میشود.

کرزی در جلسه عمومی سازمان ملل شرکت نمی کند
رحیم گل څاروان ـ کابل دوشنبه, 20 سپتمبر 2010

عکس AP
حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در جلسۀ عمومی سازمان ملل متحد که قرار است دو روز بعد در شهر نیویارک برگزار گردد شرکت نخواهد کرد ولی وزیر امور خارجه در ان از افغانستان نمایندگی خواهد کرد.
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان طی یک کنفزانس مطبوعاتی در کابل به خبرنگاران گفت حامد کرزی به دلیل مراقبت از جریان انتخابات پارلمانی و ملحوظات وضع حساس سیاسی در این جلسه شرکت نمی ورزد و زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان در جلسه به رهبری ملل متحد خطابه ای ایراد خواهد کرد.
وحید عمر از تکمیل فهرست اعضای شورای عالی صلح نیز خبر داد که این فهرست دیروز با مشوره رهبران جهادی در ارگ پیشکش گردید.
ولی وی از اعلان نامهای اعضای ان فهرست خودداری نموده گفت به زودی اسما اعضا نیز اعلان خواهد شد:
"ما امیدواریم که این فهرست امروز نشر میشد ولی به خاطر دو دلیل نتوانستیم اسما را علان نمایم. من تعهد میکنم که به زودی فهرست اسمای اعضا اعلان گردد. حدس ما این است که این رهبری این شورا از اعضای ان تعیین گردد".
وحید عمر شماری از رسانه های جهانی را در کار مغشوش ساختن افکار عامه با پخش خبرهای غیر واقعی از روند انتخابات مقصر دانست
طیاره بی پیلوت ناتو در افغانستان سقوط نمود
13:02
1389 / 06 / 29
کابل، 29 سنبله، خبرگزاری «ریا نووستی» / طیاره بی پیلوت ناتو در ولایت لوگر سقوط نمود، در این باره در روز دوشنبه دفتر مطبوعاتی ولایت خبر داد.
قرار اطلاع دفتر مطبوعاتی، این حادثه شام روز یکشنبه در ولسوالی محمد اغه رخ داد. در نتیجه سقوط طیاره بی پیلوت که بنابر علل تخنیکی صورت گرفته، به کسی صدمه نه رسیده است.
دفتر مطبوعاتی ایساف در این باره تبصره نکرده. در عین حال، ذبیح الله مجاهد سکرتر مطبوعاتی طالبان قبلاً به وسایل اطلاعات جمعی خبر داده بود که طیاره بی پیلوت از طرف افراد مسلح جنبش سقوط دادهشده است
00000000000

No comments: