Monday, March 30, 2009

خبر داغ


قصد روسیه و آمریکا برای همکاری در افغانستان
17:40

1388 / 01 / 12
لندن، 12 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ در بیانیه نهایی مذاکرات دمیتری مدویدیف رییس جمهور روسیه و باراک اوباما رییس جمهور آمریکا که در چارچوب اجلاس بین المللی امور مالی لندن (G20) برگزار شد گفته می شود که روسیه و آمریکا موافقت نمودند جهات جدید همکاری در زمینه توسعه افغانستان را تنظیم کنند.
در این بیانیه خاطر نشان شده است: طرفین درباره تنظیم جهات جدید همکاری در راستای کمک به تلاش های بین المللی در کسب ثبات، احیا و توسعه افغانستان از جمله در چارچوب تلاش های منطقه ای به توافق رسیدند.
در این سند تصریح شده است: ما توافق نمودیم که سازمان القاعده ودیگر گروهک های افراطی و تروریست فعال در افغانستان و پاکستان برای کشورهای بسیاری از جمله روسیه و آمریکا تهدید کلی بشمار می روند.

-------------------------------------------------------


مدویدیف و اوباما "reset" روابط را آغاز کردند
15:00

1388 / 01 / 12
لندن، 12 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ اولین مذاکره "دمیتری مدویدیف" رئیس جمهور فدراسیون روسیه و "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا در رزیدنس سفیر آمریکا در بریتانیا آغاز شد.
روسای جمهور دو کشور سعی دارند در این دیدار "reset" روابط را آغاز نموده و بیانیه مشترکی درباره روابط دوجانبه و مشکلات مربوط به کاهش سلاح تهاجمی استراتژیک تصویب کنند.
در این دیدار هیئت های دو کشور نیز حضور دارند.
دیدار بدون حضور خبرنگاران آغاز شد.
سران روسیه و آمریکا روز آینده در اجلاس سران G20 جهت بررسی بحران اقتصادی جهانی شرکت می کنند.
------------------------------------------------------


کلینتون از دیدار صميمانه بین نمایندگان ایران و آمریکا خبر داد
09:24

1388 / 01 / 12
مسکو، 12 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا اطلاع داد که "ریچارد هولبروک" نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان روز سه شنبه در لاهه دیداری خارج از برنامه با "مهدی آخوندزاده" معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب کنفرانس بین المللی افغانستان انجام داد.
به گزارش «ریا نووستی» از رویترز، کلینتون در کنفرانس مطبوعاتی پایانی اظهار داشت: "طی کنفرانس امروز ریچارد هولبروک نماینده ویژه ما در امور افغانستان و پاکستان تبادل نظرات کوتاه و صمیمانه ای با رئیس هیئت ایرانی داشت".
وزیر خارجه آمریکا گفت: "این دیدار متمرکز بر موضوع خاصی نبود. دیداری صمیمانه و خارج از برنامه بود و آنها توافق کردند که تماس را حفظ کنند".

-----------------------------------------------------------


کلینتون به طالبان میانه رو پیشنهاد صلح می کند
1388 / 01 / 11

"هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا طی کنفرانس بین المللی امور افغانستان اعلام کرد که به باقی اعضای گروهک افراطی طالبان باید اجازه صلح و آشتی داده شود.
به گزارش «ریا نووستی» از خبرگزاری "رویترز"، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس لاهه اعلام کرد: ما باید از تلاش های دولت افغانستان حمایت کنیم که در جهت دور کرده افراطیون القاعده و جنبش طالبان از کسانی هستند که نه به خاطر اعتقادات بلکه به علت یاس به این گروه ها پیوسته اند. این مسئله اکثر کسانی که به طرفداری از طالبان می جنگند را در بر می گیرد.
هیلاری کلینتون همچنین اطلاعاتی درباره استراتژی جدید آمریکا در افغانستان و پاکستان ارائه داد که در آن به توقف مناقشه از راه جذب کشورهای همسایه از جمله ایران اشاره شده است.
در میان دیگر تدابیر می توان به اعزام 21 هزار نظامی دیگر از جمله 4 هزار مستشار نظامی به افغانستان اشاره نمود که وظیفه این عده تربیت و آموزش نیروی مسلح افغانستان خواهد بود.

---------------------------------------------------------------

اجتماع نمایندگان برای کنفرانس روز سه شنبه در مورد افغانستان
30/03/2009
نمایندگان ده ها کشور و سازمان های بین المللی بسوی هالند روان اند تا در کنفرانس روز سه شنبه در مورد افغانستان اشتراک
ورزند.
رهبران جهان که درین کنفرانس تحت سرپرستی ملل متحد اشتراک میکنند طرق تشدید مساعی بین المللی را جهت کمک در ثبات بخشیدن به این کشور که روز بروز ناآرام تر میشود، جستجو میکنند.
هلری رادهم کلنتن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در جملۀ کسانی قرار دارد که درین کنفرانس اشتراک میکنند.
قبلاً در طول ماۀ جاری، براک اوباما، رئیس جمهور یک استرتیژی جدید برای افغانستان را افشا کرد که شامل اعزام ۴۰۰۰ عسکر برای تربیۀ عساکر افغانی، برعلاوۀ ۱۷ هزار عسکر اضافیست که قبلاً اعلام شده بود.
آقای اوباما همچنان تعهد کرد که بر مساعی دپلوماتیک منطقوی جهت کمک در شکست دادن تندروان القاعده و متحدین آن در افغانستان و پاکستان تاکید بیشتر خواهد نمود.
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در راۀ سفر برای اشتراک در کنفرانس در هاگ است. آژانس خبرگزاری فرانسه تائید کرده که او بروز سه شنبه در محضر کنفرانس بیانیه ایراد خواهد کرد
------------------------------------------------------

راي دادگاه عالي مخدوش و فاقد اعتبار است

در مورد رای دادگاه عالی مبنی بر ابقای رییس جمهور کرزی پس از اول جوزا در مقامش، فاضل سانچارکی سخنگوی جبهه ملی افغانستان این رای را مخدوش و فاقد اعتبار خوانده و احتمال میدهد که با توجه به بی اطلاعی رییس این دادگاه، این رای از سوی حلقه های منتصب به قدرت سازماندهی و صادر شده باشد.
به تصریح سخنگوی جبهه ملی، اگر واقعا این رای از سوی دادگاه عالی صادر شده باشد، به احتمال قوی تحت فشار حکومت علی رغم خواست این دادگاه صادر شده که رییس جمهور کرزی با این امر، استقلال دادگاه عالی را زیر سوال می برد و گذشته از آن، دادگاه عالی صلاحیت تفسیر قانون اساسی را ندارد و این مهم به عهده کمسیون قانون اساسی در مجلس است.
بربنیاد گفته های سانچارکی، ماده 61 قانون اساسی از چنان صراحت و روشنی برخوردار است که نیاز به هیچ تعبیر و تفسیری ندارد.
سانچارکی می گوید: "جبهه ملی همواره بر حل قانونی این معضل تاکید کرده و یکی از این راه حل ها این است که دو قوه مشروع نظام، یعنی دادگاه عالی و مجلس نمایندگان در تفاهم با احزاب سیاسی و جامعه مدنی یک راهکار نزدیک به قانون اساسی را جستجو نمایند."
سخنگوی جبهه ملی می افزاید که؛ ادامه حکومت جناب رییس جمهور کرزی علاوه بر اینکه با مفاد قانون اساسی در تعارض است، روند انتخابات آینده را می تواند با چالش های عمده رو به رو بسازد، چرا که آقای کرزی به عنوان یک کاندید، یک رقیب و یک طرف قضیه با سوء استفاده از موقعیت و امکانات وسیع دولتی سلامت و شفافیت انتخابات را زیر سوال برده و فرصت مساوی را از تمام کاندیدها برای رقابت آزاد و سالم، از بین ببرد.
-------------------------------------------------------

آمریکا به ایران و سوریه کمک هسته ای کرده است
10:18

1388 / 01 / 11
مسکو، 11 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ چهار کشور ایران، سوریه، سودان و کوبا که آمریکا آنها را حامی مالی تروریسم می داند،55 میلیون دلار که ایالات متحده برای برنامه پیشبرد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تخصیص داده بود را دریافت کرده اند.
به گزارش «ریا نووستی» از Wall Street Journal، این نشریه در شماره روز سه شنبه خود به نقل از منابعی دولتی می نویسد که از سال 1997 تا 2007، ایران بیش از 15 میلیون دلار در چارچوب برنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پیشبرد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دریافت کرده است. 14 میلیون دلار دیگر نیز به سوریه داده شده است. کوبا و سودان نیز هر یک 11 میلیون دلار دریافت کرده اند.
آمریکا بیشترین حمایت مالی از برنامه های سازمان ملل متحد را دارد. این کشور در سال 2007 میلادی 20 میلیون دلار به برنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی تخصیص داد که یک چهارم تمامی بودجه آن می باشد.
---------------------------------------------------------
از آغاز عملیات ضد تروریستی ناتو و ایالات متحده امریکا در افغانستان هفت سال می گذرد. در مقاله قبلی ام خاطر نشان ساختم که ناتو و ایالات متحده امریکا در عملیات ضد تروریستی خویش از اثر بحران اقتصادی جهانی عاجز آمده اند. [ادامه ...]

Friday, March 27, 2009

امریکا استراتیژی جدید به افغانستان

ادامه...

ثبات افغانستان: وزن ایران و نقش پاکستان

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: اسلامگرایان افراطی در مرز پاکستان و افغانستان آموزش می‌بینند
باراک اوباما پیشنهاد کرد گروه تماس جدیدی برای مسائل افغانستان تشکیل شود و ایران نیز به آن بپیوندد.
لطیف پدرام، پاکستان را گره‌گاه اصلی ثبات افغانستان می‌نامد و چشم‌اندازی برای حل این چالش با رهنمودهای جدید نمی‌بیند.

انتقال تمرکز سیاست آمریکا در منطقه از عراق به افغانستان، خط اصلی راهبرد جدید اوباماست. رییس جمهور آمریکا خواستار مشارکت همسایگان وکشورهای منطقه در ثبات افغانستان نیز شده است.
لطیف پدرام، روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی در گفتگو با دویچه‌وله، از تضادهای موجود در اجرای استراتژی جدید آمریکا می‌گوید.
دویچه‌وله: نفوذ القاعده و طالبان در حال حاضر در افغانستان چگونه است؟
لطیف پدرام: اینها در سال‌های پسین، عملا بازتولید شده‌اند. بیش از سیزده چهارده ولایت جنوب و جنوب شرق عملا تحت کنترل نیروهای طالبان هستند. آنها به صورت دوفاکتو تجارت مواد مخدر را اداره می‌کنند و حتی توانسته‌اند جنگ را به حوالی کابل برسانند. آنها در مناطق شمال هم رخنه کرده‌اند و علیه نیروهای خارجی فعالیت‌های چریکی دارند. شما نمونه دره سوات را هم می‌بینید که افراط گرایان در آن نیروی مسلح دارند. نفوذ القاعده و طالبان در افغانستان مجموعه‌ای به هم پیوسته است از نیروهای رسیده تا نزدیک کابل و نیروهای مستقر در حوالی مرز و حتی آن سوی مرز با پاکستان که نباید آنها را جدا از یکدیگر مطالعه کرد.
چرا این گروه‌ها با وجود شش سال حضور آمریکا و متحدانش در افغانستان، هنوز حیات و فعالیت دارند؟
چند دلیل دارد. اول اینکه استراتژی واحدی بین کشورهایی که آمدند، وجود نداشت و مثلا آمریکا و بریتانیا هر کدام منافع خود را دنبال می‌کردند. اختلاف میان این کشورها بر سر این منافع، به سطح رسانه‌ها نیز رسید و حتی خود نمایندگان ناتو گفتند که سیستم واحدی وجود ندارد. دوم این‌که سیستم ناشی از حضور نیروهای خارجی، نمی‌توانست یک دستگاه اداری سالم داخلی ایجاد کند. سومین دلیل، اعمال سیاست "نه جنگ نه صلح" در افغانستان توسط آمریکا بود. این روش باعث شد که طالبان از فرصت استفاده کرده و خود را تقویت کند. مردم بسیاری از نواحی افغانستان فراموش کرده‌اند که طالبان چه کرد و وقتی آنها برمی‌گردند، مخالفتی با آنها نمی‌کنند. نبودن کار واشتغال، زیرساخت‌های اقتصادی و فساد اداری باعث شد که طالبان بازتولید شود.
به نظر شما برنامه جدید آمریکا برای اعزام شمار زیادی کارشناس کشاورزی، آموزگار، مهندس و وکیل آمریکایی به افغانستان، موجب تغییراتی خواهند شد؟ مردم از این برنامه استقبال خواهند کرد؟
ما خیلی خوشحال شدیم که اوباما در انتخابات برد و انتظار یک بازبینی در روش آمریکا نسبت به افغانستان و پاکستان و عراق را داشتیم. اما می‌بینیم که آقای اوباما با همان استراتژی می‌خواهد در افغانستان کار کند که عامل شکست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های چندساله نیروهای بین‌المللی بود. هنوز معلوم نیست پشت حرف‌هایی که در متن شش صفحه‌ای منتشر شده، چیست اما به نظر می‌رسد ۴۰۰۰ نیرویی که به نام معلم و مشاور به افراد آمریکای افزوده می‌شوند، بیشتر متوجه میلیشا سازی باشد. این روش در ۳۰ سال گذشته هیچ اثر خوبی نداشته است. مسئله اصلی موضوع سرحد است که اسلحه و مواد مخدر و جنگ و تردد طالبان در آنجا متمرکز است. کمک میلیاردی به پاکستان نیز دربهترین حالت در کوتاه مدت بازده ندارد و این در زمان بوش نیز امتحان شده‌ است.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: شمال افغانستان با وجود حضور نیروهای آیساف، ناامن استبه‌خلاف توضیحات شما، آقای کرزای گفته‌اند که استراتژی جدید امریکا همان چیزی است که مردم افغانستان می‌خواستند...
نه! مردم این را نمی‌خواهند. مردم اداره سالم و سیاست‌گذاری درست از کشورهای خارجی می‌خواهند. نیروهای خارجی باعث تضعیف دولت در افغانستان می‌شوند و دولت صلاحیتی بر این نیروها ندارد. نتیجه این شده که مردم افغانستان نه این بازیگران را قبول دارند و نه دولت خود را. وقتی مرز بین افغانستان و پاکستان روشن نیست و دهها هزار نیروی مسلح در این سو و آن سوی خط نامعلوم وجود دارد، چگونه می‌توان ثبات را به این کشور برگرداند؟ آقای اوباما می‌گوید کشورهای همسایه بیایند در مسائل افغانستان مشارکت کنند ولی معلوم نیست مکانیسم این مشارکت چگونه است.
حال فکر می‌کنید ورود رسمی ایران به این مشارکت چقدر تعیین کننده خواهد بود، چگونه آغازی خواهد داشت؟
خیلی مهم است. ولی آیا کشورهای همسایه به این مشارکت قانع می‌شوند؟ کشورهای همسایه افغانستان برای خود منافعی دارند. آیا حضور این‌همه عضو ناتو برای کشورهای عضو پیمان شانگهای قابل قبول است؟ چگونه می‌توان انتظار داشت که چین و هند و روسیه و پاکستان و ایران بیایند زیر حضور سنگین نیروهای بین‌المللی و ناتو و در راس آن آمریکا، همکاری کنند؟ رقابت های مربوط به مسائل ژئوپلیتیکی، اقتصاد، نفت و مواد خام چه خواهند شد؟ رقابت‌های سیاسی و مبارزه قدرت در منطقه چه خواهد شد؟ وجود خود این نیروها عامل اساسی بحران در منطقه است.
به‌نظر شما، نقش ایران می‌تواند در مسائل افغانستان سازنده تر، موثرتر و حتی تخریبی تر باشد یا پاکستان؟
ایران کشور همسایه، هم‌زبان و هم‌‌‌‌فرهنگ افغانستان است. دستکم ۱۰ میلیون مهاجر افغانی به ایران آمده و رفته‌اند. بخش عظیمی از مردم افغانستان، شیعه ‌اند و مراجع تقلیدشان در داخل نیستند. نقش ایران در ثبات افغانستان انکار شدنی نیست، اما نفوذ پاکستان تعیین کننده است. بخش عظیمی از نیروهای طالبان و القاعده مستقیم و غیرمستقیم تحت کنترل پاکستان‌اند. از نظر مرزی نیز پاکستان مرز تعریف شده‌ای با افغانستان ندارد در حالیکه مرزش با ایران روشن است. اگر قرار باشد نیروی غیرمجازی از این مرز رفت‌ و آمد کند، آشکار خواهد بود که چه شده و که بوده اما در پاکستان چندین هزار کیلومتر از حدود مرز روشن نیست. ثبات افغانستان بدون حمایت جدی پاکستان، عملی نیست.
ایران صرفنظر از تمام معادلات مربوط به حضور نیروهای ناتو و با توجه به تمایل به ایفای نقش محوری در مسائل منطقه، چقدر به استقبال این مشارکت خواهد رفت؟
دیدیم که پاسخ ایران به پیام نوروزی آقای اوباما و چراغ سبزی که نشان داد، چقدر محتاطانه بود. به نظر من هرچه بیشتر آمریکا چراغ سبز نشان دهد، رفتارایران با احتیاط بیشتر همراه خواهد بود. اما ایران هم مرز افغانستان است و تاکنون نیز مسئولان افغان اعلام نکرده‌اند که ایران مانند پاکستان در امور داخلی کشورشان دخالت می‌کند. در نتیجه ورود ایران به گفتگوها خیلی مهم است و نقش ایران برای ثبات افغانستان و منطقه همیشه اهمیت داشته است.
مصاحبه‌گر: مهیندخت مصباح

-------------------------------------------------------------


آمریکا استراتژی جدید خود برای افغانستان را اعلام می‌کند

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: آمریکا در چارچوب استراتژی جدید خود برای افغانستان شمار نیروهای خود در این کشور را از ۳۸ هزار به ۵۵ هزار افزایش می‌دهد. عکس از آرشیو
دولت آمریکا قصد دارد ۴۰۰۰ نیروی جدید روانه‌ی افغانستان کند. مأموریت این نیروها آموزش نیروهای امنیتی افغانستان است. این تصمیم بخشی از استراتژی جدید آمریکا در افغانستان است که جزئیات آن امروز (۲۷ مارس) اعلام می‌شود.

اعزام نیروهای یادشده بخشی از تصمیمی است که دولت آمریکا ماه فوریه‌ی گذشته از آن خبر داد. بر اساس این تصمیم، شمار سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان، از ۳۸ هزار نفر کنونی به ۵۵ هزار نفر افزایش خواهد یافت.
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد روز جمعه، ۲۷ مارس، یعنی یک هفته پیش از اجلاس رهبران ناتو استراتژی جدید خود برای افغانستان را اعلام کند. به گفته‌ی رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید، اوباما پس از گفتگو‌های متعدد با اعضای کنگره و رهبران کشورهای دیگر، سیاست جدید و "جامع" خود در مورد افغانستان و پاکستان را معرفی خواهد کرد. گیبس برقرای ثبات در "این بخش خطرناک از جهان" را حائز اهمیت بسیار دانست.
رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند که افزایش ۶۰ درصدی هزینه‌ی ماهانه‌ی آمریکا درافغانستان نیز جز دیگری از ا ستراتژی تازه‌ی دولت اوباما است.این هزینه در حال حاضر بر دو میلیارد دلار بالغ می‌شود. در اجلاس سران ناتو در هفته‌ی آینده نیز اوباما تلاش خواهد کرد، کشورهای غربی را که چندان تمایلی به تقویت نیروهای خود در افغانستان ندارند تشویق کند که دستکم در اعزام مربی و کارد آموزشی برای تربیت پلیس و نیروهای مسلح افغانستان و نیز در زمینه‌ی کمک مالی برای بازسازی این کشور سهم بیشتری به عهده بگیرند.
"وخیم‌ترشدن اوضاع افغانستان"
اوباما روز چهارشنبه در دیداری با یاپ د هوپ شفر، دبیرکل ناتو، بر لزوم تقویت نیروهای این سازمان در افغانستان تأکید گذاشت. او با اذعان به این که در افغانستان "بسیاری از امور و روندها در وضعیت خوبی نیستند"، استراتژی جدید آمریکا را برای ناتو بسیار مهم توصیف کرد. شماری از فرماندهان ارتش آمریکا از ماه‌ها پیش در باره‌ی قدرت‌گیری هر چه بیشتر طالبان هشدار داده‌اند. به گفته‌ی آنها، ۷ سال پس از حمله آمریکا به افغانستان، طالبان به نحو گسترده‌ای موفق به بازآرایی و تجدید سازمان خود شده‌اند.
افغانستان، محور اصلی سیاست خارجی اوباما
اوباما یک روز پیش از دیدار با دبیرکل ناتو نیز، از ضرورت یک "استراتژی منسجم و با اهداف روشن" برای افغانستان سخن گفته بود. او تأکید کرده بود: «برای ما مهم است که در حالت تهاجمی بمانیم و سازمان‌های تروریستی را در هر کجا که باشند نابود کنیم.» اوباما بیش از همه خواهان مهار و سرکوب آن نیروهایی از طالبان و القاعده است که مرز افغانستان و پاکستان را به پشت جبهه‌ی عملیات خود بدل کرده‌اند. او در عین حال اخیراَ از نزدیکی و ارتباط با طالبان میانه‌رو نیز استقبال کرده است.
دولت اوباما ایجاد ثبات و آرامش در افغانستان را محور اصلی سیاست خارجی خود می‌داند. در همین راستا، او بلافاصله پس از به دست گرفتن زمام آمریکا در ماه ژانویه، از بازبینی استراتژی افغانستان خبر داد.

ادامه...
هفته نامه رستم ثنه:دویچه وله

Thursday, March 26, 2009

اخبار از کابل و جهان

از سایر رسا نه ها:يونيما خواهان وحدت در مورد تمديد دوره رياست جمهوري حامد كرزي شد/جبهه ملی: رای دادگاه عالی افغانستان اعتبار ندارد/ هشت کشته در حمله انتحاری قندهار / کنفرانس افغانستان در مسکو آغاز شد/ خشم چین از ارزیابی پنتاگون از قدرت نظامی این کشور/حمله مرگبار به پلیس افغانستان در هلمند/هلند: ایران در اجلاس آینده افغانستان شرکت می کند/ نماينده فرانسه در امور پاكستان و افغانستان با اسپنتا ديدار كرد/ مهمترين محورهاي خبري و تحليلي مطبوعات روز چهارشنبه افغانستان
اکونومیست: کرزی را "بابای ملت" بسازید!داکتر عبدالله نامزد احتمالی جبهه ملی در انتخابات ریاست جمهوری
12:40/29:03:2009
قرار است نامزد جبهۀ ملی افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری به زودی اعلام گردد. هرچند به صورت رسمی نام نامزد جبهه اعلام نشده است اما تماس های صبح بخیر افغانستان با مقامات این جبهۀ می رساند که به احتمال زیاد داکترعبدالله عبدالله به نماینده گی از جبهۀ ملی وارد میدان مبارزات انتخاباتی خواهد شد. مقامات جبهۀ به صبح بخیر افغانستان گفتند مشکلاتی که در راستای برگزیدن یک نامزد واحد از جانب جبهه موجود بود برطرف شده اند.
ضیا مسعود نیز انصرافش را از نامزدی پست ریاست جمهوری اعلام داشت و احتمالاً آخرین مانع در راه رسیدن به یک تفاهم همگانی از راه جبهۀ ملی برداشته شده است.
در حالی که هر روز سخنانی در مورد ازهم پاشیدن جبهه به گوش می رسید، اعلام کاندیداتوری داکتر عبدالله می تواند جان تازه به جبهه ببخشد

--------------------------------------------------------


خبر فوري: احمد ضيا مسعود انصراف داد

در پي گفتگوهاي فشرده بين اعضاي شوراي رهبري جبهه ملي افغانستان جهت معرفي كانديد واحد، احمد ضيا مسعود؛ معاون اول رياست جمهوري كه خود يكي از نامزدان احتمالي پست رياست جمهوري بود در يك حركت فداكارانه حاضر به انصراف شد.
به گزارش دفتر مطبوعاتي كميته ي سياسي جبهه ملي افغانستان، از چند روز به اين سو يك شوراي مصالحه به رياست فاضل سانچاركي؛ رييس كميته ي سياسي جبهه ملي افغانستان تشكيل شده كه كار گفتگو با احزاب و گروههاي مختلف درون جبهه را جهت معرفي كانديد واحد به پيش مي برد كه در تركيب آن تعدادي از نمايندگان پارلمان، فعالان سياسي و رسانه يي حضور دارند.
انصراف آقاي احمد ضيا مسعود هم در پي گفتگوهاي اين شورا صورت گرفت و نشان داد كه جبهه ملي افغانستان همان طور كه هميشه رهبران آن مي گفتند از ظرفيت و روحيه ي بزرگي براي گذشت و فداكاري جهت حفظ وحدت و يك پارچگي اعضا، دست يابي به اهداف از پيش تعيين شده ي جبهه و پيشرفت و ترقي كشور برخورداراست.
گزارش تصريح مي كند كه هم اكنون گفتگوها براي معرفي نامزد واحد بسيار پيشرفت كرده و احتمالا تا آخر اين هفته نامزد واحد جبهه ملي افغانستان به طور رسمي معرفي شود.
-------------------------------------------------------


قتل نظامیان امریکایی توسط یک سرباز ارتش ملی
10:10/28:03:2009
یک سرباز ارتش ملی در شمال افغانستان شب گذشته بعد از آن که دوتن از نظامیان امریکایی را در ولایت بلخ به قتل رساند دست به خود کشی زد.
تورنجنرال مراد علی مراد قوماندان قول اردوی شاهین به صبح به خیر افغانستان گفت این سرباز که به تازه گی در صفوف ارتش ملی شامل شده بود دوتن از نظامیان امریکایی را درهنگام ورزش هدف قرار داده و از بین برد.
قوماندان قول اردوی شاهین این رویداد را ناشی از بی تجربه گی سرباز ارتش ملی می داند اما می گوید که تحقیقات برای شناسایی عوامل این حادثه جریان دارد.

-----------------------------------------------------

اعلام استرتیژی جدید در مورد افغانستان توسط اوباما
27/03/2009
براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده استراتیژی جدید را در مورد افغانستان و پاکستان اعلام کرد که شامل اعزام هزاران عسکر بیشتر به افغانستان و تاکید بیشتر بر دپلوماسی در منطقه میباشد.
آقای اوباما بروز جمعه در مجتمع قصر سفید گفت اوضاع در افغانستان بطور روزافزونی خطرناک میشود. او گفت شورشیان بخش هائی از افغانستان و پاکستان را کنترول میکنند و حملات بر عساکر امریکائی، متحدین ناتو و حکومت افغانستان از هفت سال پیش باینطرف که طالبان از قدرت برانداخته شد، پیوسته افزایش یافته است.
او گفت القاعده و متحدین آن در پاکستان و افغانستان است و القاعده و متحدین آن در پناه گاه های شان در پاکستان حملات بر خاک ایالات متحده را طرح مینمایند.
او گفت هدف این استراتیژی تخریب القاعده و متحدین آن و اخلال فعالیت های شان، و از بین بردن پناه گاه های القاعده در پاکستان و جلوگیری از سازمان دهی مجدد متحدین القاعده در افغانستان میباشد.
مقامات میگویند ایالات متحده خواستار همکاری بین المللی است و با کشورهای مانند روسیه، چین، هند و حتی ایران تماس میگیرد.
براک اوباما، رئیس جمهور میگوید ۴۰۰۰ عسکر اضافی را جهت تربیۀ قوای مسلح افغانستان به آن کشور اعزام میکند که به ۱۷ هزار عسکر علاوگی که رئیس جمهور میخواهد در ماه های آینده به آن کشور مستقر شود، اضافه گردد.
رئیس جمهور همچنان از کانگرس تقاضا کرد تا یک لایحۀ یک و نیم ملیارد دالری کمک مستقیم سالانه به مردم پاکستان برای پنج سال را تصویب نماید.او گفت این منابع زیربنای آن کشور را بهبود بخشیده و دیموکراسی پاکستان را تقویه خواهد کرد.
آقای اوباما گفت ایالات متحده، همراه با ملل متحد یک گروۀ جدید تماس را برای افغانستان و پاکستان تشکیل خواهد داد تا کشورهائی را که مصالح شان در امنیت افغانستان مضمر است، بشمول ایران، روسیه، هند و چین دور هم جمع کند.
رئیس جمهور گفت افغانستان بدون مصالحه در بین دشمنان سابق به صلح نایل نخواهد شد.او گفت ایالات متحده با رهبران محل، حکومت افغانستان و شرکای بین المللی همکاری خواهد کرد.او گفت افغان هائی که بخاطر اجبار و یا دریافت پول دست بسلاح برده اند باید راه های دیگری برای یک مسیر آینده در اختیار داشته باشند.
مقامات ایالات متحده میگویند دپلوماسی ایالات متحده بر اساس این فرضیه طرح گردیده که مشکلات افغانستان و پاکستان بهم مزج شده است و یک مقام گفت که آنها دو کشور هستند ولی یک چالش را عرضه میکنند.
تا ماۀ اکتوبر تعداد مجموعی قوای ایالات متحده در افغانستان، بشمول مربیان به ۵۹ هزار خواهد رسید.رئیس جمهور افشا نکرد که این ابتکار جدید چند مصرف خواهد داشت و یا اینکه عساکر ایالات متحده چقدر دیر در افغانستان خواهند بود
.
-----------------------------------------------------------------------

مدویدیف و اوباما در لندن به بررسی روابط دوجانبه می پردازند
10:50

1388 / 01 / 08
مسکو، 8فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "سرگی پریخودکو" دستیار رییس جمهور روسیه اطلاع داد که دمیتری مدویدیف و باراک اوباما روسای جمهوری روسیه و آمریکا روز اول آپریل در لندن به بررسی رفع پیامدهای بحران مالی جهانی، پیشنهاد مسکو درباره عقد قرارداد امنیت اروپا، اوضاع در افغانستان و همچنین مسائل روابط دوجانبه تجاری-اقتصادی خواهند پرداخت.
وی در جمع خبرنگاران گفت: قرار است که یک سری مسائل در خصوص توسعه همکاری در امور بین المللی پیش از هر چیز رفع پیامدهای بحران مالی جهانی، مقابله با تروریسم و دیگر تهدیدات جدید، حل مناقشات منطقه ای و همکاری در زمینه انرژی مورد بررسی قرار گیرد.
اولین دیدار رییس جمهور روسیه و رییس جمهور آمریکا قرار است که در حاشیه اجلاس " گروه بیست" (G20) در لندن برگزار شود. هدف از برگزاری این اجلاس بررسی دورنمای خروج از بحران اقتصادی-مالی جهانی و همچنین تشکیل و تنظیم ساختار مالی جهانی بعد از آن است.
-----------------------------------------------------------------

پایان سفر هیئ نمایندگی تبتی مجلس نمایندگان خلق چین به آمریکا و کانادا
cri
هیئت نمایندگی تبت مجلس ملی نمایندگان خلق چین که به تازگی دیدارش از آمریکا و کانادا را به پایان رساند روز جمعه 27 مارس، 7 فروردین در پکن با خبرنگاران داخلی و خارجی دیدار و گفتگو کرد.
شینتسا تنزین چودراک سرپرست هیئت این سفر را بسیار موفقیت آمیز دانست.
او گفت: محافل مختلف آمریکا و کانادا درباره این که تبت بخش لاینفک سرزمین چین است، هیچ اختلاف نظری ندارند. ولی ما در جریان دیدار متوجه شدیم که دالایی لاما با استفاده از هویت مذهبی خود اخبار نادرستی درباره تبت در سراسر جهان تبلیغ کرده و به دلیل این که شمار زیادی از مردم درباره اوضاع واقعی تبت از جمله تاریخ این منطقه درک و شناختی ندارند، برخی افراد همیشه از هیئت نمایندگی می پرسیدند که آیا مردم تبت از حقوق بشر برخوردارند یا نه؟ هیئت ما در جریان این سفر به طور مفصل شرایط واقعی تبت را برای آنان تشریح کرد.
سرپرست هیئت نمایندگی گفت: پنجاه سال پیش بردگانی که بیش از 95 درصد جمعیت تبت را تشیکل می داند، آزادی شخصی و حقوق دیگری نداشتند. پس از اجرای اصلاحات دموکراتیک در تبت در سال 1959 میلادی، مردم به طور کامل از حقوق بشر و حق انتخاب کردن و انتخاب شدن به عنوان نماینده برخوردار شدند.
او همچنین گفت که درجریان این سفر برخی از شخصیت هایی که با آنان دیدار و گفتگو کردند، بر اهمیت یکسان آزادی یک میلیون برده تبتی در 28 مارس سال 1959 میلادی با روز آزادی بردگان سیاه پوست توسط آبراهام لینکلن اشاره کردند

-----------------------------------------------------------


اسپنتا: افغانستان از جامعه بین الملل تقاضای حمایت دارد
12:06

1388 / 01 / 07
مسکو، 7 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "رنگین دادفر اسپنتا" وزیر امور خارجه افغانستان روز جمعه در کنفرانس افغانستان که تحت حمایت سازمان همکاری شانگهای در مسکو آغاز شد، اظهار داشت که افغانستان از جامعه بین المللی برای تامین امنیت و توسعه پایدار کشور تقاضای حمایت دارد.
وزیر امور خارجه افغانستان به شرکت کنندگان در این کنفرانس گفت: "هنوز افغانستان به توسعه پایدار دست نیافته و به ادامه حمایت بین المللی امید دارد. ما با حمایت شما می توانیم ثبات را در کشور تامین نموده و به کشوری شکوفا تبدیل شویم".
اسپنتا اظهار داشت: "ما به همراه شرکایمان کار بزرگی انجام داده ایم. طی 8 سال اخیر بلطف جامعه بین المللی تقریباً در همه بخشها به موفقیت هایی دست یافته ایم".
در کنفرانس مسکو، وزرای خارجه و معاونین وزرای خارجه کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای، نمایندگان گروه G8، دبیران کل سازمان ملل، ناتو، کنفرانس اسلامی، اتحادیه اروپا، سازمان امنیت و همکاری اروپا و وزرای خارجه افغانستان، ترکیه، پاکستان و ترکمنستان حضور دارند
----------------------------------------------------------

احتمال حملات جدید گروه "القاعده" علیه آمریکا و متحدانش
09:23

1388 / 01 / 07
مقامات آمریکایی از احتمال وقوع حملات جدید گروه "القاعده" علیه این کشور خبر دادند. به گزارش «ریا نووستی» از شبکه تلویزیونی "اسکای نیوز"، رهبران "القاعده" از جمله اسامه بن لادن که در پاکستان مستقر هستند، در حال طراحی حملات جدید علیه آمریکا و متحدانش هستند.
خبرنگار "اسکای نیوز" در گزارشی در این باره گفت، هشت سال بعد از آغاز جنگ در افغانستان، تعریف جدیدی از این جنگ شنیده می شود. بارک اوباما برای مقابله با دشمن قدیمی اصطلاحات تازه به کار می برد. در راهبرد جدید اوباما، پاکستان و افغانستان یک مشکل واحد تلقی می شوند و هدف نیز از بین بردن هر گونه برنامه تروریست ها برای صدور ترور به غرب است.
-------------------------------------------------------------

نیویارک تایمز:
'طالبان را ISI تقویه میکند'
26/03/2009
'مقامات امریکایی میگویند شواهد ارتباط بین طالبان و استخبارات پاکستان، از وسایل نظارتی الکتریکی و افراد مطمین بدست آمده است.' طبق یک گزارش نشر شده درروزنامه نیویارک تایمز، علت قسمی شورش در حال توسعه طالبان در جنوب افغانستان، تقویت آنها از طرف فعالین نظامی در اداره استخبارات پاکستان آی اس آی، میباشد.
نیویارک تایمز از یک تن از مقامات دولتی نقل قول کرده است که میگوید این عمل، با وجود وعده های که از طرف حکومت پاکستان در رابطه با قطع روابط حکومت با گروه های تندور در حال جنگ در افغانستان داده شده است، صورت میگیرد.
مقاله نیویارک تایمز مینویسد شواهدی موجود است که فعالین استخبارتی پاکستان، بطور منظم با قوماندانان طالبان بازدید نموده و در مورد شعله ور ساختن بیشتر خشونت در افغانستان در قبل از انتخابات ریاست جمهوری آنکشور که قرار است در۲۰ آگست دایر گردد، بحث مینمایند.
به گفته این روزنامه، مقامات امریکایی میگویند شواهد ارتباط بین طالبان و استخبارات پاکستان، از وسایل نظارتی الکتریکی و افراد مطمین بدست آمده است.
با مقامات پاکستانی که مصاحبه شده است میگویند، آنها معلومات مستقیم در مورد این ارتباطات دارند. ولی آنها موضوعی را که این ارتباطات مسول تشدید خشونت در افغانستان است، رد میکنند.
سخنگوی پاکستانی در سفارت پاکستان در واشنگتن در مورد این مقاله چیزی اظهار نکرد، و از طرف اسلام آباد هم عکس العملی تا هنوز دیده نشده است.
-------------------------------------------------------------


همایش افغانستان مسکو حامی تلاش جهانی مبارزه با تروریسم است
17:10
1388 / 01 / 06
مسکو، 6 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی در مسکو اعلام کرد که کنفرانس پیشنهادی مسکو در مورد افغانستان در راستای افزایش همکاری های موثر بین المللی در حمایت از تلاش مقامات افغانی در مبارزه با تهدید تروریسم و مواد مخدر است.
روز جمعه در مسکو زیر نظر سازمان همکاری های شانگهای کنفرانس ویژه مسائل افغانستان برگزاری می شود. شرکت کنندگان این کنفرانس مسائل مبارزه با تروریسم، تولید مواد مخدر در افغانستان و منطقه خاور میانه را بررسی کرده و همچنین استراتژی مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را تنظیم خواهند کرد.
در این همایش در کنار وزرای کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای، نمایندگان دیگر کشورهای منطقه و سازمان های بین المللی نیز شرکت خواهند نمود.

---------------------------------------------------


لاوروف: ایران همسایه تاریخی و شریک روسیه است
10:52
1388 / 01 / 06
مسکو، 6 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای با فایننشال تایمز ایران را همسایه تاریخی و شریک روسیه نامید.
لاوروف اظهار داشت که ایران "همسایه تاریخی و شریک روسیه" است و تاکید کرد که حل نظامی مسئله ایران از طریق حمله به تاسیسات هسته ای آن غیر ممکن است.
وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که گرمی در روابط روسیه و آمریکا امید این را ایجاد می کند که در دیدار "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا و "دمیتری مدویدیف" رئیس جمهور فدراسیون روسیه پیشرفت رخ دهد.
وی افزوذ: "اکنون دولت اوباما باری دیگر همه مشکلاتی که از هشت سال گذشته به میراث باقی مانده اند را تحلیل می کند".
این روزنامه می نویسد: "لاوروف باری دیگر تاکید کرد که مسکو گسترش ناتو از طریق جذب جمهوری های شوروی سابق را نمی پذیرد". وزیر خارجه روسیه اطلاع داد که با "گوردون براون" نخست وزیر بریتانیا در نگرانی وی از ریسک غیرجهانی سازی شریک است و کشورهای G20 را فراخواند که همه با هم با بحران مالی مبارزه کنند و سعی نکنند از آنچه که رخ می دهد منفعت یکجانبه کسب کنند.

تحلیل و مقا لا ت


افغانستان به چه کسی تعلق دارد؟
20:46

1388 / 01 / 06
کنفرانس بین المللی مسکو در امور افغانستان روز 27 مارس به پیشنهاد سازمان همکاری های شانگهای برگزار خواهد شد.
این همایش از رویدادهای مهم منطقه ای خواهد بود. کافیست به یادآوریم که افغانستان در محدوده به اصطلاح "خارج از مرکز" سازمان همکاری های شانگهای قرار نگرفته بلکه در عمل در "قلب" گستره سازمان واقع شده است. از شرق، جنوب و غرب کشورهای ناظر سازمان یعنی پاکستان و ایران افغانستان را احاطه کرده اند و از سوی شمال چین، تاجیکستان و ازبکستان اعضای دائم سازمان همکاری های شانگهای احاطه کرده اند. سازمان طی زمستان سال های 2001-2002 به طور جدی شکل گرفت. این مسئله دقیقا به خاطر آنچه که در افغانستان رخ می دهد، تلاشی از سوی کشورهای منطقه برای آغاز شکل دهی به سیاست منطقه ای خود محسوب می شود و بعد از آن در مورد مسائل دیگر.
در میان موضوعاتی که قرار است در همایش مسکو مطرح شود کارایی استراتژی نیروهای پاسدار صلح در افغانستان جای دارد. یا به طور دقیق تر کارایی استراتژی آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو".
کلیه مسائل موجود در این رابطه را می توان به اشکال حاد زیر عنوان نمود: آیا وقت آن فرا نرسیده که سازمان همکاری های شانگهای جایگزین ناتو در افغانستان شود؟ و کلا زمان آن نشده که افغانستان کلا به سازمان همکاری های شانگهای ملحق شود؟
در اواسط سال های 50- قرن گذشته آمریکا و بریتانیا تلاش زیادی به خرج دادند که ابتدا افغانستان را به پیمان"بغداد" ملحق سازند که بعدها به "سنتو" تغییر نام یافت.
تا زمان تعیین ضرب العجل برای کابل مبنی بر یا عضویت در پیمان "بغداد" و یا تحریمات، هرگونه همکاری فنی-نظامی با این کشور متوقف شد. کابل مجبور شد که به سوی شوروی سابق نگرش کند. البته کابل همکاری های فنی-نظامی شوروی را دریافت کرد اما پیامدهای این "بمب ساعتی" را بعدا به طور کامل هم ما و هم افغانستان چشیدیم. و حال عملیات نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان نیز بخشی از همین پیامدهاست که به غیر از بدبختی نام دیگری نمی توان بر آن نهاد.
امروز در افغانستان هرگونه بلوک ائتلافی داوطلبانه چه ناتو، چه سازمان پیمان امنیت مشارکتی و یا سازمان همکاری های شانگهای غیر ممکن است. اما سازماندهی همکاری ناتو- سازمان همکاری های شانگهای به کمک افغانستان و برای کمک به این کشور گزینه ای کاملا عملی است.
حضور ناتو در افغانستان نه رسمی و نه غیر رسمی است. در این کشور از طریق سازمان ملل متحد فقط نیروهای بین المللی پاسدار صلح ISAF حضور دارند. ناتو به صورت داوطلبانه و بنا به درخواست همان ISAF وظیفه هماهنگی این نیروها را بر عهده گرفته است. پس در این صورت چرا سازمان همکاری های شانگهای نتواند وظیفه هماهنگی و سازماندهی عملکرد همسایگان عراق را بر عهده بگیرد که کابل با آنها روابط دوجانبه خوبی برقرار گرفته است؟
امروز همه اینها به نظر اندیشه های ایده آلی به نظر می رسند به ویژه اگر دولت کنونی افغانستان را دولتی دست نشانده آمریکایی بررسی کنیم که تلاش دارد منطقه را کنترل کند و غیره. اما اولا "دست کم گرفتن" همیشه اشتباه است ثانیا همان آمریکا هم در حال حاضر به این اندیشه افتاده است که افغانستان به چه دردش می خورد؟
"هفته نامه رستم ثنا:پطر گونچاروف"، ویژه خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه،حوت 6 فروردین ماه
-----------------------------------------------------------------------

رقابت قدرتها برای ایفای نقش اصلی در حل مسئله افغانستان
16:22

1388 / 01 / 04
بهای پیروزی نظامی سریع آمریکا در عراق، حالت احتضار سیاسی دولت "جرج بوش" رئیس جمهور سابق آمریکا در واشنگتن طی مدتی طولانی بود. "باراک اوباما" رئیس جمهور ایالات متحده سعی دارد اشتباهات رئیس جمهور قبلی را بحساب بیاورد. در کاخ سفید امیدوارند که افزایش نیروها در افغانستان منجر به تثبیت اوضاع سیاسی در کشور شود، همانطور که در عراق طی سال 2007-2008 دیده شد. اما عراق، موردی آسانتر از افغانستان است.
اوباما زمانیکه کاندیدای ریاست جمهوری بود، اعتراف کرد که مشکل افغانستان را نمی توان بدون پاکستان حل کرد. اما پاکستان بطور بالقوه مشکلی جدی تر از افغانستان است. ثبات و پایداری این قدرت هسته ای با جمعیت حدود 150 میلیون نفری اش همواره توسط القاعده که در استان های مرزی آن سنگر گرفته است، و نیز افراط گرایان دینی، مبارزه دولتمردان و قبایل، مقابله سیاستمداران غیرنظامی و ژنرال ها آزموده می شود.
در چنین وضعیتی، قدرت های جهانی بیشتر متمایل به تکروی هستند. آمریکا هرچه بیشتر مسئولیت عملیات ناتو در افغانستان را بر عهده می گیرد که به موازات عملیات خود آمریکایی ها متحقق می شود. چین از دور نظاره گر است و از وخیم شدن مشکل جدایی خواهی اویغورها و بروز دشواری های جدید با جهان اسلام هراس دارد.
روسیه ضمن اینکه برای متفقین غربی امکان ترانزیت به افغانستان از طریق خاک خود را فراهم ساخت، در عین حال پایگاه های نظامی آمریکا را از آسیای میانه بیرون می راند. هند کاملاً متمرکز بر پاکستان شده است و به افغانستان نیز دقیقاً از همین نقطه نظر می نگرد.
با وجود این مسائل، افغانستان موضوع بررسی دو همایش بین المللی در مسکو و لاهه است. از یک سو، این مباحث به گونه ای مکمل یکدیگر هستند، اما از سوی دیگر ما شاهد رقابت نیروهای مختلف خارجی بر سر ایفای نفش اصلی در حل مسائل افغانستان هستیم. در چنین اوضاعی باید فوق العاده محتاط بود. تجربه چنین می آموزد که مشکلات افغانستان اگر هم حل شده اند، این توسط خود افغان ها بوده است. بهای "بازی بزرگ" جدید بر سر هندوکش برای همه شرکت کنندگان بسیار بالا می رود.
هفته نامه رستم ثنا:ددمیتری ترنین، «ریا نووستی» روسیه حوت، 4 فروردین ماه
--------------------------------------------------

در روزنامه های جهان:

ناتوانی ناتو در پیمایش عملیات اش در افغانستان
25/03/2009
جان کرادوک جنرال امریکائی و قوماندان عالی ناتو در مطبوعات جهان:
- ناتوانی ناتو در پیمایش عملیات آن در افغانستان
- پشتیبانی آسترالیا از مبارزه علیه افراطیون در افغانستان
- تقاضای پول و کارمندان بیشتر از طرف مفتش خاص برای باز سازی افغانستان و مزایده برای منابع انرژی در افغانستان
انتر نشنل هرالد تریبیون مینگارد جان کرادوک جنرال امریکائی و قوماندان عالی پیمان ناتو میگوید ناتو طریق قابل اعتبار ارزیابی عملیاتش در افغانستان را ندارد.
وی این مطلب را در آوانی اعلام داشت که ایالات متحده برای اعلام نتایج بازنگری ستراتیژی اش برای افغانستان آمادگی میگیرد.
وی به یک جلسۀ مجلس سنای ایالات متحده گفت بعضی از کشور های عضو ناتو ظرفیت تعهد تعداد بیشتر عساکر را به جنگ در افغانستان دارند ولی بدلایل سیاسی نمی خواهند عساکر بیشتر را اعزام دارند.
جنرال کرادوک به جلسۀ کمیتۀ خدمات نظامی مجلس سنای ایالات متحده گفت در حال حاضر ارزیابی ما از پیشرفت بیشتر بر حکایات اتکا دارد و روزانه و هفته وار و ماهوار نظر به اینکه چه کسی و یا مرجعی بیان میکند و در کجا اتفاق افتاده فرق میکند.
وی گفت باید سیستم پیمایش علمی را بدست آوریم که بتوان معلوم نمود که آیا افغانستان مصؤنترشده ویا امنیت آن کاهش یافته است . ولی در حال حاضر ارزیابی ها بر اساس حوادثی است که اتفاق می افتد مثلاً گلوله باری در یک بازار عین نتایج و داستانها را بیان میکند که یک حملۀ انتحاری دارد.
قوماندان نظامی ناتو همچنان گفت ناتو باید در یابد که افغانها در بارۀ حکومتهای محلی و حکومت مرکزی شان چه فکر میکنند که آیا عامل مثبتی در حیات شان بوده است یا نه و همچنان ناتو بتواند انکشاف اقتصادی را درافغانستان که یکی از نادار ترین کشور های جهان است سنجش نماید.
کیوین رد صدراعظم آسترالیا روزنامۀ واشنگتن پُست در مورد مذاکرات براک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده و کیوین رد صدراعظم آسترالیا بروز دو شنبه گزارشی دارد و می نویسد صدر اعظم آسترالیا بعد از این ملاقات گفت کشورش به نگهداری افغانستان از مبدل شان به یک جایگاه مصؤن دهشت افگنان متعهد است.
بازدید کیوین رد در زمانی صورت میگیرد که اوباما تعداد عساکر ایالات متحده را در افغانستان افزایش میدهد و بر کمک بیشتر جامعۀ بین المللی در جنگ هفت سالۀ افغانستان علیه جنگجویان طالبان فشار می آورد.
واشنگتن پوست می نگارد اوباما بعد از این ملاقات که در پهلوی کیوین رد نشسته بود وعده داد که با آسترالیا در مورد افغانستان مشوره های نزدیک خواهد داشت.
رئیس جمهور اوباما بدون اینکه جواب مستقیمی به سوالی در مورد در خواست افزایش قوای آسترالیائی در افغانستان بدهد گفت مردم امریکا مثل مردم آسترالیا همواره از ضرورت اعزام مردان و زنان جوان ما به ماورای بحار برای یک مدت طولانی پریشان میباشند و افزود فکر میکند که امریکائی ها و آسترالیائی ها همچنان درک میکنند که برای اینکه سرزمین ما مصؤن باشد، برای اینکه نحوۀ زندگی خود را حفظ کرده بتوانیم و برای اینکه از نظم بین المللی اطمینان حاصل کنیم نمیتوانیم به قاتلین شریر اجازه بدهیم نیات بد شان را تحمیل کنند و هر اقدامی که لازم باشد بعمل خواهد آمد تا از آن جلو گیری شود.
بگزارش واشنگتن پُست کیوین رد صدراعظم آسترالیا گفت ماموریت ما آنست تا مطمئن گردیم که آنکشور بار دیگر محل مصؤنی برای دهشت افگنان در آینده نمیباشد.
روزنامۀ شیکاگو تریبیون گزارش داده که مفتش عمومی برای بازسازی افغانستان که ناظر مصارف بازسازی در افغانستان است میگوید به کارمندان بیشتر و پول بیشتر ضرورت دارد تا اطمینان حاصل کند که سی و دو ملیارد دالری که ایالات متحده برای بهبود پروژه ها متعهد شده بدرستی به مصرف میرسد.
ارنالد فیلدز با چهل و یک مفتش و همکار درین پروژه ها کار میکند و نود تن دیگر تقاضا دارد تا این وظیفه را پیش برده بتوانند . وی میگوید بودجۀ او برای سال ۲۰۰۹ شانزده ملیودن دالر است که هفت اعشاریه دو ملیون دالر تنقیص دران دیده میشود
.
او در یک جلسۀ کمیتۀ مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده دیروز گفت با پول اضافی دفاتر اوازهفت به سی و دو دفتردر افغانستان ارتقا خواهد یافت .
وال ستریت ژورنال که بزرگترین روزنامۀ امور مالی و اقتصادی ایالات متحده میباشد می نویسد که افغانستان امیدوار است سرمایه گزاری خارجی را در سکتور انرژی جلب نماید.
روزنامه گزار‍ش میدهد که وزارت معادن افغانستان هفتۀ گذشته اولین دور دواطلبی را برای کرایه دادن سه قطعه اراضی در نزدیکی
سرحد ترکمنستان برای تفحصات اعلام داشت. این منطقه که در غرب افغانستان موقعیت دارد نسبتاً از بی امنی ها در امان بوده است.
ولی تحلیل گران صنایع نفت منافع زیادی از آنجا انتظار ندارند مخصوصاً شرکت های بزرگ بین المللی. این منطقۀ ساحۀ نفت و گاز است که در سال های ۱۹۷۰ توسط اتحاد شوروی وقت کشف شده بود .
حکومت افغانستان تخمین میکند که گاز و نفت قابل استخراج معادل سه صد و هفتاد ملیون بیرل درانجا وجود دارد ولی حکومت بسیار خوشبین است که مقدار بیشتری دران منطقه یافت شده میتواند.
هفته نامه رستم ثنا:صدای امریکا

Monday, March 23, 2009

ستراتیژی اوباما در افغانستان


ستراتیژی جدید اوباما در مورد افغانستان
26/03/2009
مصاحبهٌ سید ظفر هاشمی با آقای مارک سیدرا، کارشناس امور بین المللی در مرکز ابتکار حکومت داری در کانادا
آقای سیدرا در پاسخ به سوالی که ایالات متحدهٌ امریکا در مورد پالیسی خود در افغانستان خوشبین و راضی نیست، و می خواهد که تغیراتی را در پالیس های خود بیاآورد، و این تغیرات از چه قرار است، گفت
:
جواب: ابتدا افزایش قوا است که هفده هزار قوای امریکا اعزام می گردد، که به گفتهٌ قوماندانان قوای آیسف و ناتو در منطقهٌ به قلت قوا مواجهه هستند، که این قوا در مناطق پر آشوب مرکزی و در جنوب مستقر خواهند گردید. همچنان یک پروگرام جدید دیگر بنام ( پروگرام محاظت مردم افغانستان) است که وظیفهٌ آن تلاش جهت تحریک و قدرت بخشیدن قوای دفاع از خود در سطح جامعه و تامین امنیت نفوس محل میباشد.
این یک پروژهٌ جنجال بر انگیز است که در ولایت وردک عملی گردیده است، و می تواند در مناطق دیگر افغانستان ، به خصوص مناطق پر آشوب مؤثر واقع گردد.
همچنان رئیس جمهور اوباما در صدد دریافت راه های حل سیاسی به طروق مختلف میباشد. یکی آن، مذاکره با طالبان میانه رو است که می کوشد آنها را از طالبان تندرو جدا سازد. و همچنان دخیل ساختن همسایه های افغانستان در منطقه میباشد، مثل ایران و پاکستان.
در برابر سوالی که در مورد صلح و آشتی با طالبان ، چقدر امکان آن موجود است گفت؟
جواب: در حال حاضر ما کدام توافق سیاسی را در مدت کوتاه با طالبان نخواهیم دید، طالبان خود را با قدرت احساس مینمایند، و مشوق های برای شان موجود نیست که مسالحه نمایند. از همین سبب فشار نظامی بر آنها وارد می گردد، به همین دلیل قوا افزایش داده میشود تا بر آنها فشار وارد گردد ، و آنها مجبور به مذاکره و مسالحه گردند.
و معقولیت در این است که با استفادهٌ مشوق ها در مناطق مورد هدف، ما میتوانیم طالبان میانه رو را از طالبان تندرو جدا سازیم. من مطمین نیستم که این موثر واقع می گردد، ما باید ببینیم که پروگرام چگونه طرح ریزی شده، و چه نوع مشوق ها موجود است برای رسیدن به این هدف.
ولی آنچه واضح است اینست که باید یک عنصر سیاسی برای کوشش های باثبات سازی افغانستان موجود باشد، زیرا تا کنون اکثراً، طریق برخورد نظامی با طالبان و دهشت افگنی بوده است.
و واقعیت اینست که کدام توافق سیاسی نبوده است. موافقتنامهٌ بن کدام توافق وسیع صلح نبود، در واقع یک تحریری از برنامه کاری، در مورد اعمار مجدد افغانستان بود که متحدین افغانستان در آن شامل بودند.
بناً اگر واقعاً می خواین ثبات دومدار در منطقه ایجاد گردد باید گروه های مخالف مثل حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و طالبان را در مسایل دخیل ساخت.
همچنان انکشافی دیگری را شاهد بودیم که عربستان سعودی میزبانی مذاکرات بین نماینده گان طالبان و حکومت کرزی را به عهده داشت، که یک نشانهٌ مثبت است و شاید نتیجه بدهد، و بدون شک مذاکرات پشت پرده بین طالبان ، حکومت افغانستان و جامعهٌ بین المللی صورت گرفته است.
در مجموع ، راه ها باز است، که این یک قدم مثبت است، و اکنون حکومت افغانستان باید چوکات کاری را معین بسازد، یعنی باید دریابد که طالبان در کدام موارد حاضر به مذاکره هستند، و با چه کسانی می خواهند مذاکره نمایند.
سوال: در برابر سوالی که :کشور های دیگر در منطقه موجود است که می تواند نقش عمده داشته باشند، مثل ایران، پاکستان، هند، روسیه، و چین. به نظر شما آنها برای حل مشکل افغانستان چه کار های را انجام داده میتوانند، گفت؟
جواب: فکر میکنم یک قدم مثبت است که هلری کلنتن وزیر خارجهٌ امریکا از ایران دعوت نموده تا در جلسات خاص در مورد افغانستان که در اواخر ماه مارچ صورت می گیرد، اشتراک نماید. یکتعداد از علایق مشترک بین ایران و امریکا در مورد افغانستان موجود است. فکر می کنم به نفع هردو کشور است که ثبات در افغانستان ایجاد گردد.
ایران در مورد قاچاق مواد مخدر در امتداد سرحد خود مشکل دارد، با رژیم طالبان روابط خوب نداشت، و معلومدار می خواهد مشکل پناهنده گان خود را حل نمایند. ایران می تواند بر یک عده از گروه های ایرانی که با یک عده ٌ دیگر در افغانستان دست دارند، فشار اوارد نماید.
در رابطه به پاکستان ، باید گفت که اگر بخواهیم امنیت بیشتر در افغانستان داشته باشیم ، باید مشکلات پاکستان را مورد غور دهیم. ما میبینیم که طالبان پاکستانی در منطقه قبایلی قوی شده اند، و ما میبینیم که کنترول صوات را بدست گرفتند، بناً حکومت پاکستان باید به فشار بر آنها ادامه دهد، و در عین زمان باید در ساحات انکشافی کمک نمایند و همچنان با گروه های مخالف، سر مذاکره و گفت و شنود را آغاز نمایند.
سوال: سخن های در مورد اهداف قابل رسیدن به آن، اهدافی که به آن پیروز می گردیم، در میان است، این اهداف کدام اهداف است؟
جواب: من فکر میکنم که اکنون اکثریت، این موضوع را درک نموده که جوامع بین المللی در قسمت اهداف شان در افغانستان واقع بین نبودند، و فکر می کردند که در ظرف چند سال، امنیت در افغانستان تامین می گردد. این کشوری است که از سه دهه جنگ بدر آمده، بناً باید اولویت ها را در نظر گفت، تقویهٌ قوای امنیتی افغانستان باید در اولویت قرار داشته باشد، که برای آن وقت و زمان، و منابع مالی بکار است.
تا آنزمان موجودیت قوای امنیتی بین المللی ضروری است. امکان آن موجود نیست که در افغانستان در ظرف چند سال دموکراسی ایجاد گردد که بطور مثال در کشور سویس موجود است. برای ایجاد دموکراسی و امنیت در افغانستان سال ها بکار است، شاید ده سال دیگر. بناً باید واقعبینانه عمل گردد.
باید شرایط آن میسر گردد تا بتوان خدمات اساسی اجتماعی را در کشور پیاده نمود و نهاد های دموکراتیک را در آنجا بنیاد گذاشت.
آقای سیدرا در پاسخ به سوالی که آیا آقای اوباما توانسته است کشور های ناتو را متقاعد بسازد که در افغانستان کمک های بیشتر نماید گفت:
من فکر میکنم که اکثریت به این موافق هستند که پالیسی فعلی در افغانستان کارگر نیست و قوای ائتلاف و ناتو در جنگ در افغانستان مؤفق نیستند. بناً باید در طریقهٌ طرالعمل باید تغیر وارد گردد، و اولویت ها مد نظر گرفته شود، و از اینرو ادارهٌ رئیس جمهور اوباما به این اصل موافق است. من فکر میکنم که سوال ها در زمینه موجود است که چگونه این کار انجام خواهد یافت، آیا افزایش قوای نظامی ، پاسخ به حل مشکلات است.
آیا این قوای اضافی در مبارزه با دهشت افگنان دست بکار خواند شد، و یا اینکه در تقویهٌ قوای امنیتی افغانستان کمک خواهند نمود. فکر میکنم که مردم منتظر این هستند که بدانند، هدف رئیس جمهور اوباما در مذاکره با طالبان و دخیل ساختن گروه های مخالف دیگر در مساله، چه میباشد، و همچنان مردم در خارج از ایالات متحده می خواهند بدانند که ‌تقاضای همکاری و دعوت کشور های منطقه در قسمت مذاکره روی مشکلات افغانستان از طرف امریکا، چقدر موثر واقع خواهد گردید.
---------------------------------------------------------

در روزنامه ها: امریکا و متحدین اروپائی در نظر دارند صدر اعظمی برای افغانستان تعین نمایند
23/03/2009
بقول روزنامۀ گاردین یک دیپلومات آشنا با این بر رسی میگوید آقای کرزی مؤثر نیست و اگر قرار باشد که از حکومت او پشتیبانی شود باید به نحو درستی باشد تا اطیمنان حاصل شود که فساد اداری کاهش یابد، نه اینکه افزایش یابد. - گاردین: ایالات متحده و متحدین اروپائی آن در نظر دارند صدر اعظمی برای افغانستان تعین نمایند.
- واشنگتن پوست: نظر مردم وردک را از افزایش قوا انعکاس داده است.
روزنامۀ گاردین چاپ برتانیه می نویسد که ایالات متحده و متحدین اروپائی آن برای تعین یک شخصیت خوب شناخته شده در قلب حکومت کابل آمادگی میگیرند که چالش مستقیمی به حامد کرزی خواهد بود.
روزنامۀ گاردیناین مطلب را بر اساس اطلاعاتی که بدست آورده نشر نموده و می نگارد ایجادیک آمر اجرائیۀ جدید یا نقش صدارت بمنظور در حاشیه قرار دادن حامد کرزی است.
گاردین می نگارد برای کاهش دادن صلاحیت کرزی پیشنهاد شده است که پول های امدادی بجای اینکه به حکومت مرکزی در کابل داده شود به ولایات فرستاده شود اکثر مامورین ایالات متحده و اروپائی از وسعت فساد اداری و بی کفایتی در حکومت کرزی ناراض و هم آگاه هستند ولی به این عقیده هستند که علی البدل با اعتباری هم نیست و پیشبینی میکنند که رئیس جمهور افغانستان در انتخابات برنده خواهد شد.
روزنامۀ گاردین می نگارد نقش تجدید نظر شده ئی برای آقای کرزی از یک بر رسی قصر سفید از اوضاع افغانستان و پاکستان بروز کرده که آقای براک اوباما رئیس جمهور آنرا هدایت داده بود و قرار است در سی و یکم مارچ در کنفرانس هاگ افشا گردد.
بقول روزنامۀ گاردین یک دیپلومات آشنا با این بر رسی میگوید آقای کرزی مؤثر نیست و اگر قرار باشد که از حکومت او پشتیبانی شود باید به نحو درستی باشد تا اطیمنان حاصل شود که فساد اداری کاهش یابد نه اینکه افزایش یابد.
یک دیپلومات دیگر میگوید علی البدل ها بر رسی گردیده واز آنها انصراف شده است وهیچ کسی مطمئن نیست که کسی دیگری ده چند بدتر روی کار نیاید.
روزنامۀ گاردین می نگارد که نظر روی کار کردن یک شخصیت بیشتر قابل اعتماد که در پهلوی آقای کرزی کار نماید یکی از پیشنهاد های است که از بر رسی جامع قصر سفید در هفتۀ گذشته تبارز کرده است. آقای اوباما در اخیر هفتۀ گذشته در صیفیۀ قصر سفید درکمپ دیوید خود را محصور نمود تا تصمیم نهائی را اتخاذ نماید.
سایر سفارشات شامل افزایش تعداد عساکر افغانستان از شصت و پنج هزار به دو صد و سی هزار نفر، توسعۀ پولیس از هشتاد هزار نفر ، اعزام متخصصین ملکی اروپائی و امریکائی برای تقویۀ زیر بنا ها و افزایش کمک به پاکستان بحیث جزئی از سیاستی که دران سعی میشود پاکستان ترغیب شود که عناصر القاعده وطالبان را مهار نماید، میباشد.
گاردین از یک مامور عالی رتبۀ اروپائی نقل قول میکند که پول انکشاف و تقویه باید به سی و چهار والی و سه صد و نود و شش ولسوالی بجای حکومت مرکزی فرستاده شود. او میگوید وقت آنست که مسؤلیت ها بین حکومت مرکزی و قدرتهای محلی تقسیم شود.
اما ریچارد هولبروک نمایندۀ خاص ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان این گزارش گاردین را رد کرده میگوید نمیدانم آنها در بارۀ چه صحبت میکنند. وی در بروکسل به خبر نگاران گفت این گزارش گاردین هیچگونه نظرحکومتی را که با آن کار میکنم و از آن آگاه هستم انعکاس نمیدهد و یقیناً طرح جامع ناتو را نیز منعکس نمیسازد.
هولبروک گفت تعداد زیاد مردم افغانستان خود شان یک نظام صدارتی را تقاضا کرده اند ولی نظام حکومت افغانستان در قانون اساسی آن قید شده است و نباید هیچ کسی سعی کند که قانون اساسی را به استثنای موادی که در قانون اساسی درج گردیده تغیربدهد.
----------------
روزنامه واشنگتن پوست گزارشی دارد به قلم جکسن دیل از میدان شهر که می نویسد در حالیکه رئیس جمهور اوباما جزئیات ستراتیژی جدید را در مورد افغانستان ارائه نکرده، نتیجه کوشش های حکومت امریکا برای تغیر دادن جنگ در حال ناکامی در ولایت وردک آشکار شده است.
نویسنده از تصمیم آقای بش قدردانی کرده که قوای امریکایی را در ولایت وردک ۱۰ برابر افزایش داد. ستراتیژی مقابله با شورشی ها که ماموریت امریکا را در عراق نجات داد، رئیس جمهور اوباما میخواهد آنرا در افغانستان که نسبت به عراق بزرگترو متشنج تر بوده، تطبیق نماید.
عساکر امریکایی به شاهراه غربی که تا سرحد ایران تمدید یافته تعبیه میشوند، و گزمه شاهراه قندهار نیز آغاز گردیده است. قوماندان های امریکایی با والی ها روی پروژه های انکشافی کار میکنند که از جانب بودجه واکنش سریع تمویل میشود. قوای خاص امریکایی در حال حاضر "قوای محافظ عامه" را تربیه و تسلیح میکنند که مشابه به ملیشه ها در عراق میباشد.
واشنگتن پُست می افزاید در حالی که به نظر تعدادی در واشنگتن، جنگ در افغانستان در حال بدتر شدن است و تعداد تلفات نیز نسبت به سال ۲۰۰۸ بیش از دوبرابر شده، قوماندان های امریکایی در کابل و قندهار با اطمینان زیاد از تغیر مثبت در استقامت جنگ صحبت میکنند.
به نقل قواز قوماندان امریکایی در افغانستان، واشنگتن پوست می نگارد که بعد از هفت سال آنها منابع کافی برای جنگ در اختیار خود دارند. درحالیکه حکومت بش اهداف بلندی را تعین نموده بود، منابع محدودی را در نظر داشت، ولی باوجود اینکه اوباما از توقعات کمتر صحبت میکند، تمام نیازمندی های جنرال مکرنین را در افغانستان پوره کرده است.
چندین سال بعد از آنکه نظامیان امریکایی همواره با استفاده از حملات و یورش های قوای خاص امریکا کوشش نمودند طالبان را شکست دهند، طرز کار جنرال دیوید پتریس اکنون روی کار شده است. جنرال ملی در وردک میگوید فقط افزایش در قوا کفایت نمیکند. باید پول، ساختن پل ها، آب، برق، زراعت و سرک سازی بیشتر شود و همچنان حکومت داری به سطح محلی موثر باشد.
محمد حلیم فدائی، والی ولایت وردک به خبرنگار واشنگتن پوست گفته است مردم از افزایش عساکر امریکایی پریشان هستند. آنها حراس دارند که قریه های شان به مرکز جنگ مبدل خواهد شد. تعداد ۱۰۰ عسکر امریکایی اکنون به یک هزار تن رسیده است. آنها از ایجاد "قوای محافظ" نیز نگران اند که شاید جنگجویان دوباره برگشته و افغان ها را مانند دو دهه گذشته مورد دهشت قرار دهند.
گزارش علاوه میکند که قوماندان های امریکایی از ناکامی برای ختم طالبان در راه های کابل و ولایات غربی، و ختم جنگ ضد شورشی قبل از بدست آوردن نتایج مثبت حراسان اند. هر کس افزایش خشونت و تلفات امریکایی ها را توقع دارد و هیچ کسی بخاطر بهبود وضع یک راه مطلوب را پیشبینی کرده نمیتواند.
به گزارش واشنگتن پُست مکرنن بدین عقیده است که اردوی افغانستان که اکنون ۸۰ هزار تن است باید به ۲۴۰ هزار عسکر برسد تا اینکه بتواند از افغانستان دفاع نماید و افزایش آن بدین پیمانه تا سال ۲۰۱۶طول خواهد کشید.
آیا آقای اوباما میخواهد، و یا از لحاظ سیاسی توان دارد تمام ریاست جمهوری خود را وقف جنگی کند که از آن قبلاً هفت سال گذشته است؟ و هزاران نظامی و ملکی امریکایی که به افغانستان میروند، آیا حوصله آنرا دارند و قربانی که در آینده از آن شنیده خواهد شد، بیجا نخواهد بود
هفته نامه رستم ثنا:واشنگتن پوست /صدای امریکا

افغانستان پوست خربوزه نیست
پوست خربوزه نه "شهر خربوزه" است
چهارشنبه, 28 حوت 1387 21:25 مدیریت

رییس جمهور کرزی، روز گذشته در یک نشست خبری در واکنش به علاقمندی و تصمیم های احتمالی برخی از کشورهای غربی در زمینه ی واگذاری برخی صلاحیت ها به مقام های محلی در افغانستان، گفت که " افغانستان کدام پوست خربوزه نیست که هر کس از راه بردارد، افغانستان صاحب دارد".او هم چنان به استقلال و خود اردایت افغانستان تاکید کرد و گفت که این کشور صاحب استقلال خود است و این مردم افغانستان اند که تصمیم خواهند گرفت تا چگونه نظامی در این کشور وجود داشته باشد. سخنان رییس جمهور مبنی بر استقلال و خود ارادیت افغانستان، نکته ی بسیار جالب، قابل ستایش و مورد توجه کنفرانس خبری دیروز وی بود. بیان این نکته در برابر یاپ دی هوپ شیفر، سرمنشی ناتو می تواند برخی تصورات نادرست شماری از مقام های خارجی و حتا امکان برخی مداخله های غیرقانونی و نادرست آنان را در امور افغانستان کوتاه نماید. از جانب دیگر آنان را متوجه این نکته خواهد ساخت که در مورد مسایل افغانستان محتاطانه برخورد کنند و در روابط خود با کشور ما احترام متقابل و برابری را در نظرگرفته و آن را رعایت نمایند. بیان این نکته نیز ضروری است که متاسفانه برخی از کشورهای دوست افغانستان تصور می کنند که به خاطر حضور و حمایت شان در افغانستان حق مداخله ی همه جانبه را دارند و می خواهند همه چیز را مبتنی بر برداشت ها و تصورات خودشان شکل بدهند که صد البته این گونه عملکرد ها از یک طرف بی احترامی به استقلال و خود اردایت افغانستان است و از جانب دیگر روند تقویت دموکراسی و ایجاد یک دولت مردم سالار و مستقل را در افغانستان به شدت می تواند دچار مشکل ساخته و آسیب بسازد. اما محور اصلی این نوشتار چیزی دیگری است.
رییس جمهور خود نیز می داند که نظام حکومتی بیش از حد متمرکز نه تنها در طول هفت سال گذشته باعث بهبود وضعیت افغانستان نشد، بلکه بر حجم مشکلاتی که وجود داشت و یا به وجود آمد، بیشتر افزود. متاسفانه تعریفی که از نظام متمرکز در نزد آقای کرزی و شماری دیگر وجود دارد، یک تعریف ناقص و غلط است. نظام متمرکزی که همه چیز یک مملکت را به یک شخص وابسته کند و جریان توسعه نظام سیاسی را در سطوح دیگر مدیریتی متوقف نماید، طبیعتا به یک نظام استبدادی و دیوان سالار شبیه است تا به یک نظام متمرکز دموکرات که تمام ساختارهای آن، صلاحیت ها و مسوولیت های خود را دارد و طبیعتا مطابق به قانون اساسی در برابر مردم نیز پاسخگو می باشد. هفت سال گذشته نمونه ی خوبی از عملکرد یک نظام متمرکز در افغانستان بود. براساس ساختارهای موجود، تمام مامورین دولتی تا سطوح مدیریت های محلی به فرمان رییس جمهوری گماشته می شوند و طبیعتا به همین دلیل هم است که آنان هیچ گونه مسوولیت و پاسخگویی در برابر مردم محلات ندارند، چون از مرکز گماشته شده اند. این کار باعث شده که فقدان موجودیت نظارت دقیق از مدیران پایین رتبه در سطوح محلات، کار را به جایی بکشاند که هیچ مقام حکومتی نسبت به عملکردهایش در برابر مردم پاسخگویی نداشته باشد و طبیعتا خود را به این کار نیز ملزم و مسوول نداند.گزارش های متعددی وجود دارد که برای اجراآت بسیار کوچک و ابتدایی حتا یک ولسوال قادر است به رییس جمهور تیلفونی تماس بگیرد و از وی خواستار دستور و هدایت در آن زمینه ها گردد. این کار سلسله مراتب اداری نظام را نقض کرده است و جلو تقویت و به بلوغ رسیدن دیگر ساختارهای حکومتی را در افغانستان متوقف کرده است. وقتی والی، ولسوال، فرمانده پولیس و دیگر مدیران محلی بتوانند با رییس جمهور تماس گرفته و از وی خواستار هدایت گردند، در این صورت به موجودیت دیگر نهادها چه ضرورتی است و از سوی دیگر مگر نه این است که این کار نشان از استبداد رای و تمرکز بیش از حد قدرت است؟مردم حق دارند که در تعیین مدیران محلی شان نقش داشته باشند و آنان را به خاطر عملکردهای شان تنبیه و یا تشویق کنند. مدیری که از مرکز به دستور رییس جمهور و از طریق واسطه، رشوت و یا رابطه ی خانوادگی اش مسوولیت یک پست دولتی را در یک ولسوالی دوردست به عهده می گیرد، بعید است که خود را در برابر مردم مسوول و پاسخگو بداند و همین طور مردم نیز نمی توانند او را به خاطر عملکردهایش مواخذه کنند و یا مورد بازپرس قرار دهند. متاسفانه تصور نادرست آقای کرزی از نظام متمرکز، در طول هفت سال گذشته زمینه را هم برای سواستفاده مدیران محلی ناپاسخگو بیشتر ساخته و هم از جانب دیگر نقش مردم را در تصمیم گیری های حکومتی کاملا ضعیف و بی رنگ ساخته است. گسترش فساد و رشوه، عدم پاسخگویی و رسیدگی به موقع به مشکلات و نیازهای مردم، بروکراسی و دیوان سالاری گسترده و از همه مهمتر در انفعال قرار دادن مردم از یک طرف زمینه های مشارکت مردم را برای تطبیق قانون و حاکمیت دولتی کم و محدود ساخته است و از جانب دیگر زمینه را برای گسترش شبکه های تروریستی و جریان های مافیایی و جنایتکار بیشتر مساعد کرده است. وقتی مردم خود را در تصمیم گیری های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در سطوح محلات خود شریک و مسوول ندانند، طبعا از گسترش اقتدار و حاکمیت نظام سیاسی نیز حمایت نخواهند کرد. از جانب دیگر فراموش نکنیم که این مرکزیت بیش از حد و عدم پاسخگویی مسوولین به مردم در سطوح محلات، باعث گردیده تا شرایط افغانستان به قول معروف شباهت های بسیاری به " شهر خربوزه" پیدا کند؛ "شهر خربوزه" جایی است که در آن هیچ کس در برابر هیچ کس مسوول نیست و هرکه هرچه خواست، همان می کند. متاسفانه نمونه ای که آقای کرزی در طول هفت سال حکومت خود از نظام متمرکز ارایه کرده است، شبیه به "شهر خربوزه" است و طبیعتا این نمونه ی نادرست و ناقص باعث شده است که شماری از کشورها به قول آقای کرزی افغانستان را "پوست خربوزه" تصور کنند و در آن سوی مرزها برای افغانستان تصمیم بگیرند

شرط مذاکره با طالبان قطع رابط با


سفير افغانستان در امريکا: امــــــريکا بگذارد کابل با طالبان داخل مذاکــــــره شود
نمايندۀ سرمنشى ملل متحد در کابل: مذاکرات با طالبان به شرطى صورت گيرد که طالبان روابط خود را با القاعده قطع نمايند
نشـــريۀ آبزرور: نمايندۀ حزب حکمتيار، ارسلا رحمانى، برادر کرزى و سفير سابق طالبان در پاکستان، مذاکرات طالبان را با دولت پيش مى برند در استراتيژى جديد امريکا در مورد افغانستان که به زودى اعلان خواهد شد بارک اوباما اميدوار است که يک مخلوطى از تلاش هاى سياسى – نظامى و رشد اقتصادى در افغانستان را ايجاد کند تا روند جنگ هفت ساله در اين کشور را تغيير بدهد که افزايش تعداد سربازان در افغانستان جزء اين برنامه مى باشد.
اما تحليلگران و مقامات افغان به اين عقيده اند که در استراتيژى جديد امريکا بيشتر به تعقيب روش هاى عراق در افغانستان تأکيد مى شود که امريکا در پيشبرد آن در عراق پيروز شد، اما در افغانستان سى سال جنگ ساختار هاى قومى را برهم زد و به جاى سران قومى، جنگ سالاران، فرماندهان ، ملا ها و دست اندرکاران مواد مخدر قدرت محلى را به دست گرفته اند، در حالى که در عراق ساختار قومى هنوز هم استوار بود. سفير افغانستان در امريکا سيد طيب جواد گفت، افغانستان عراق نيست و از حکومت اوباما تقاضا کرد که بگذارد کابل با طالبان داخل داد و ستد و مذاکره شود.
به گفتۀ او، مسلح ساختن قوت هاى محلى در افغانستان تأثير منفى خواهد داشت که عواقب آن تنها براى افغانستان نه، بلکه براى تمام منطقه وخيم خواهد بود.
اما تحليلگران به اين عقيده اند که برعکس عراق، افزايش عساکر خارجى در افغانستان سبب گسترده شدن خشونت و جنگ گرديده است و بايد برنامه هاى سياسى و بازسازى در افغانستان تقويه شود و قواى امريکا و ائتلاف با تصرف يک محل بهتر است به زود ترين فرصت برنامه هاى بازسازى را شروع کنند تا مردم تغيير حالت را در زنده گى خود حس نمايند و در اين صورت اعتماد به حکومت مرکزى هم بيشتر مى شود. به همين ترتيب نمايندۀ خاص سرمنشى سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که امريکا بايد با طالبان در افغانستان مذاکرات را آغاز کند.
کاى آيدى در صحبتى با روزنامۀ لوموند فرانسه گفته است، من طرفدار مذاکره هستم، اما اين مذاکرات بايد به شرطى صورت گيرد که طالبان روابط خود را با القاعده قطع نمايند، از خشونت دست بکشند و براى زنان حق آموزش را بدهند.
قبل از اين بارک اوباما گفته بود که مذاکرات با طالبان ميانه رو را آغاز خواهد کرد ، اما کاى آيدى به اين عقيده است که گفتگو با عده يى از طالبان و عدم توجه به عدۀ ديگر نتيجه اى نداشته و در اين گفتگو ها همه تحريک طالبان شامل باشد.
نمايندۀ خاص سازمان ملل همچنان به اين روزنامه گفته است که روند گفتگو بايد از جانب حکومت افغانستان ترتيب و پيش برده شود و وى آماده است که در اين روند نقش داشته باشد.
اما مقامات رياست جمهورى افغانستان گفته اند که اين مذاکرات بايد به صورت مشترک از سوى حکومت افغانستان، جامعۀ بين المللى و امريکا صرف با طالبان افغانى انجام شود.
در همين حـال احمد ضيا سيامک يک سخنگوى رياست جمهورى گفته است ،طالبان تند رو مى توانند نقش عمده اى در آوردن صلح و ثبات در کشور را داشته باشند.
وى يکبار ديگر از طالبان خواست تا قانون اساسى کشور را بپذيرند، تند روى را کنار گذاشته و به پروسۀ مصالحۀ ملى بپيوندند.
اما طالبان مسلح با وجود تقاضا هاى مکرر حکومت، مخالفت شان را با مسألۀ مذاکره با حکومت نشان داده مى گويند، تا زمانى که نيروهاى بين المللى در افغانستان حضور داشته باشند،آنان وارد مذاکره با دولت نخواهد شد.
همچنان، سفير امريکا در کابل ديروز گفت، امريکا آماده خواهد بود به منظور آوردن صلح در افغانستان با طالب ها در مورد تأسيس يک حزب سياسى و يا حتا کانديدا ها به رياست جمهورى افغانستان مذاکره نمايد، اما شرط اساسى اين مذاکرات احترام به قانون اساسى مى باشد.
ويليم ووت سفير امريکا در کابل به روزنامۀ آبزرور گفته است ، امريکا حاضر خواهد بود به منظور ختم اختلافات در افغانستان در پهلوى تقويت بخشيدن تلاش هاى نظامى با طالبان در مورد تأسيس يک حزب سياسى و حتى کانديدا شدن براى پست رياست جمهورى به نماينده گى از طالبان مذاکره نمايد.
به نوشتۀ نشريه، ساير موضوعات مورد مذاکره با طالب ها، تغيير قانون اساسى افغانستان، حذف نام هاى اشخاص ردۀ اول طالب ها از فهرست سياه سازمان ملل متحد و در صورت امکان آزادى زندانيان طالب از زندان ها مى باشد.
سفير امريکا در افغانستان که دورۀ ماموريتش ختم گرديده به آبزرور گفته است که امريکا هيچ راه ديگرى را مشاهده کرده نمى تواند ، جز شريک ساختن طالب ها را در قدرت.
در اين جا، جايى براى مذاکره جهت تشکيل احزاب سياسى يا مشارکت در رياست جمهورى وجود دارد، اما مهمترين و اساسى ترين شرط، احترام به قانون اساسى مى باشد.
اين نشريه گفته است که حکومت افغانستان تا حـال چهار تلاش را به خاطر انجام مذاکرات با طالبان راه اندازى نموده است.
اول اين که دو هفته قبل نمايندۀ حزب اسلامى حکمتيار شخصى که افراد مسلح اش مسؤول قتل و کشتار صدها عسکر بين المللى و افغان و غير نظاميان در کشور مى باشند، با فرستادۀ حکومت افغانستان در يک هوتل مجلل در دوبى‌ ملاقات و مذاکره کرده اند.
به گفتۀ نشريه ارسلا رحمانى ، يک وزير حکومت طالبان در کابل و مذاکره کنندۀ کليدى علاوه با نماينده گان حکمتيار با شبکۀ جلال الدين حقانى يک مخالف ديگر دولت نيز در تماس مى باشد.
منبع ديگرى که ميان رهبران طالب ها و حکومت کرزى مذاکره مى نمايد، برادر حامد کرزى مى باشد و گروپ چهارم آقاى عبدالسلام ضعيف سفير سابق طالب ها در پاکستان که اکنون با استفاده از عضو عمومى در کابل زنده گى دارد مى باشند.
هفته نامه رستم ثناآرمان ملی

گلبریت معاون سیاسی جدید نماینده ملل متحد درافغانستان با کی آیده دوست است
دويچه ويله : ملل متحد، پیترگلبریت دپلومات امریکایی را به حیث معاون نماینده خاص آن سازمان درافغانستان مقرر کرده است که با ریچارد هول بروک، نماینده امریکا برای افغانستان وپاکستان بسیارنزدیک پنداشته می شود.
گیلبریت که یک مرد دانشگاهی است، شهروند ایالات امریکا می باشد. مقامات ملل متحد این شایعات را رد کرده اند که تقرر گیلبریت حکایت ازعدم رضایت ایالات متحده امریکا با کی آیده نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان می کند.
گلبریت که 58 سال دارد، سفیرکشورش درکراوتسیا بوده است . وی اکنون جای کریستوفرالکساندر کانادایی معاون سیاسی کای آیده را می گیرد. دوران کارالکساندردراخیرماه مارچ به پایان می رسد. میشل مونتاس ، سخنگوی ملل متحد ضمن بیان این مطلب گفته است که معاون دیگری به امورانسانی وانکشافی می پردازد.
مونتاس گفته است که گلیبریت با انتخابات، امور پارلمانی وسایرمسائل سیاسی را درکشورجنگزده افغانستان پارلمانی وریاست جمهوری، همچنان صلح، وثبات واصلاحات دربخش امنیتی وحقوق بشرسروکارخواهد داشت .
مونتاس با تقرر یک دپلومات امریکایی به حیث معاون ماموریت ملل متحد درافغانستان این شایعات رسانه ها را رد کرده است که ایالات متحده امریکا می خواهد کای آیده نارویژی ، نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان را به کناری بزند.
به روزجمعه هفدهم ماه مارچ روزنامه تایمز درلندن ازقول یک دپلومات امریکایی که ازوی نام نبرده است ، نوشته بود که هول بروک نماینده امریکا برای افغانستان وپاکستان ، آیده را " بیکاره وغیرموثر" می داند
مونتاس گفته است که " این واقعیت اوضاع نیست".اوگفته است ، هنگامی که دوهفته پیش بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد با بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دیدارداشت" وی بسیارزیاد ازکارآیده درافغانستان واز نقش ملل متحد درافغانستان ستایش کرده است".
بان شخصاً به روزدوشنبه ، احیاناً درارتباط با گزارش تایمز ازنقش رهبری کننده آیده ستایش کرده است .شورای امنیت ملل متحد نیزاین کار را کرده است.
گلبریت که یک عضو موسسه تحقیقاتی موسوم به مرکز کنترول وعدم تکثیرسلاحها درواشنگتن بود، نخستین سفیرایالات متحده امریکا درکرواتسیا بعدازهم پاشیدن یوگوسلاوی می باشد. او فرزند جان کنیت گلبریت ،اقتصاد دان مشهوروفقید می باشد. او درتلاشهایی که هول بروک بین سالهای 1992-1995 درکشورهمسایه کرواتسیا یعنی بوسنیا انجام داده است، نقش داشته است.
او بعدها سرپرستی اداره انتقالی ملل متحد برای تیمورشرقی را جهت آماده ساختن این مستعمره قبلی پورتگال که بعدادرسال 1975 توسط اندونیزیا گرفته شد، برای استقلالش درسال 2002 داشت. وی همچنان دوکتابی نوشته است که درآن ازسیاست بوش درموردعراق انتقاد می کند.
مونتاس گفته است که گلبریت وآیده " دوستی چندین ساله " دارند.
هرچند این دپلومات ملل متحد به صورت خصوصی گفته که هول بروک وآیده عدم توافقهایی درمورد مسئله افغانستان دارند. آیده خودش گفته است که هردوی ما شخصیتهای قوی داریم وهردوی ما " زود برافروخته " می شویم .
تعیین آیده درسال گذشته دراین مقام، واکنشهای ضد ونقیضی را موجب شد. این برای آن بود که کابل انتخاب اول ملل متحد یعنی پیدی اشدان شهروند بریتانیا را که بنابرگزارش مطبوعات غربی می خواست یک " ابرنماینده " باشد، رد کرد.

بررسی نقش سیاسی طالبان میانه‌رو

Obama insists on Afghan exit stra...

آمریکا و بررسی نقش سیاسی طالبان میانه ‌رو


Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: یک سخنگوی طالبان اخیرا پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با نیروهای میانه‌روی این گروه را رد کرده بود
به گفته سفیر آمریکا در کابل، پایه‌گذاری حزب از سوی طالبان و شرکت در انتخابات برای ورود به ساختار سیاسی، قابل بررسی است. این، در کنار تقویت نیروهای نظامی و امنیتی، بخشی از استراتژی جدید آمریکا در افغانستان به شمار می‌رود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، بر تغییر استراتژی کشورش در افغانستان پا می‌فشارد. بر اساس اخبار منتشرشده، ایالات متحده قصد دارد طالبان را به‌طور مستقیم وارد عرصه سیاسی افغانستان کند. ویلیام وود، سفیر آمریکا در کابل، به نشریه "آبزِروِر" انگلستان گفت، راه‌های توافق میان شورشیان طالبان و نیروهای غربی را می‌توان بررسی کرد. به اعتقاد وی، تقسیم قدرت با طالبان ممکن نیست اما پیرامون تشکیل حزب از سوی این گروه و شرکت در انتخابات، می‌توان با آنان گفت‌وگو کرد. ورود طالبان به عرصه سیاسی البته منوط به احترام به قانون اساسی شده است.

دولت جدید آمریکا همچنین اخیرا آمادگی خود را برای گفت‌وگو با اعضای میانه‌روی طالبان اعلام کرده بود که البته یک سخنگوی این گروه این پیشنهاد را رد کرد. بر اساس گزارش "آبزرور"، تا کنون چند تماس غیررسمی و گفت‌وگوهای آزمایشی با نمایندگان شورشی‌ها و طالبان صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به دیدار دو هفته پیش نمایندگان دولت غربگرای افغانستان با فرستاده گلبدین حکمتیار در دوبی اشاره کرد. دیدار برادر کرزای با نمایندگان طالبان یا گفت‌گوی فرستادگان ناتو و اتحادیه اروپا با سران عفوشده طالبان در کابل، دیگر دیدارهایی هستند که "آبزرور" به آن‌ها اشاره می‌کند.

نخستین گفت‌وگوها در دسامبر گذشته (۲۰۰۸) در عربستان سعودی و در چارچوب "مذاکرات صلح" مکه انجام شدند. در این گفت‌گوها نمایندگان طالبان و دولت افغانستان با هم دیدار کردند که این نشست بدون نتیجه خاصی پایان یافت.

مخالفت‌هایی از برلین

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه ایالات متحده در منطقه، روز دوشنبه در بروکسل، استراتژی جدید کشورش در افغانستان را برای سران ناتو و اتحادیه اروپا تشریح می‌کندعلاوه بر گفت‌وگوها با طالبان، بازسازی نیروهای امنیتی بومی نیز از بند‌های استراتژی جدید آمریکا در افغانستان است. اوباما در ماه‌های آینده ۱۷ هزار سرباز جدید به افغانستان می‌فرستد و در کنار آن برنامه‌هایی برای گسترش نیروهای ارتش و پلیس این کشور در نظر دارد.

پیشتر اعلام شده بود که بر اساس استراتژی جدید آمریکا، تعداد نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان به ۴۰۰ هزار نفر افزایش خواهند یافت. ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه ایالات متحده در منطقه، این تعداد را "شایعه" می‌داند. اما یک نکته مسلم است و آن این‌که افزایش پیش‌بینی‌شده‌ی نیروها از ۷۸ هزار به ۸۲ هزار نفر کافی نیست.

هالبروک امروز دوشنبه (۲۳ مارس - ۳ فروردین) در بروکسل، سران ناتو و اتحادیه اروپا را در جریان وضعیت تاکنونی استراتژی جدید آمریکا قرار خواهد داد. ایالات متحده همچنین از همپیمانان خود در اروپا انتظار تعهد بیشتری دارد.

در آلمان در مورد برنامه افزایش توان ارتش و پلیس افغانستان تردید وجود دارد. کریستیان اشمیت، مشاور عالی وزارت دفاع این کشور، به شماره روز یکشنبه نشریه "بیلد" گفت که برخی مفهوم امنیتِ متشکل از فرایندهای نظامی و غیرنظامی را «به اندازه کافی درک نکرده‌اند». به اعتقاد او، باید روزبه‌روز اختیار بیشتری به نیروهای محلی داد. به گفته اشمیت، به افغان‌ها کمک می‌شود با تروریسم و خشونت مبارزه کنند، اما نباید ساختارهای غرب را یک‌به‌یک در آن‌جا پیاده کرد.

این‌که استراتژی جدید ایالات متحده چه کمکی به شکل‌گیری صلح در افغانستان می‌کند، مشخص نیست. به گفته یک ژنرالِ نیروهای ناتو، افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در نقاط جنوبی افغانستان، در ابتدا خشونت را به‌طور محسوسی افزایش خواهد داد. این ژنرال هلندی می‌افزاید که افزایش نیروها در درازمدت به آرامش کمک می‌کند.

دست‌کم ۱۱ کشته در حمله‌ها

در حمله‌های دو روز اخیر در افغانستان دست‌کم ۱۱ نفر کشته شدند. در ولایت "ننگرهار" در شرق این کشور، انفجار یک خودرو در برابر مرکز پلیس، به گزارش منابع محلی، ۵ غیرنظامی و یک پلیس را کشت. در انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده‌ای در منطقه "خوست" در شرق این کشور، نیز دست‌کم دو نفر کشته شدند. به گزارش پلیس، انفجار در میان جمعیتی رخ داد که برای جشن سال جدید گرد آمده بودند. در انفجار در روز یکشنبه در همین منطقه نیز یک غیرنظامی دیگر کشته شد.
Dw-هفته نامه رستم ثنا

Friday, March 20, 2009

سال نوبرای همه مبارک

آهنگ نا ب به صدای هنرمند محبوب هنگامه

video

این آهنگ را بمناسبت نوروز مبارک به شما عزیزان انتخاب نمودیم

اخبار از کابل و جها ن


از شدرسانه :چين نيروي حافظ صلح به افغانستان اعزام نمي‌كند/ افغانستان نيازمند اجماع ملي تا زمان انتخابات رياست جمهوري است/ شورای وزیران برنامه 'کابل جدید' را تصویب کرد/ بازداشت کارکنان تلویزیونهای خصوصی در کابل / آمریکا 'استراتژی خروج' از افغانستان را بررسی می کند /پارلمان افغانستان مقام های امنیتی را احضار می کند /کشته و زخمی در تصادف جاده ای در افغانستان/ تلفات پلیس افغان در حمله طالبان/'تلفات غیرنظامیان' در بمباران ائتلاف در افغانستان/ وزيران خارجه ايران و افغانستان بر توسعه روابط تاكيد كردند/ هولبروک سیاست مواد مخدر آمریکا در افغانستان را بی اثر خواهند/ چهار سرباز كانادايي در افغانستان كشته شدند /نخستین مورد خشونت سال 88 خورشیدی در افغانستان مروري بر اعلاميه مشترك سه كشور فارسي زبان در مزارشريف افغانستاننوروز با حضور وزيران خارجه سه كشور فارسي زبان در افغانستان برگزار شد/ پیام نوروزی اوباما به ایرانیان: روز نو، آغاز نو/دانش آموزان افغاني در اعتراض به جنايات آمريكايي‌ها به مدرسه /پیروزی حقوقی برای سرخپوستان آمازوناوضاع در آسیای میانه احتمالا متشنج تر خواهد شد
15:08

1388 / 01 / 05
آدینتسووا(استان مسکو)، 5 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "آندره نوویکوف" رییس مرکز مبارزه با تروریسم کشورهای مشترک المنافع روز چهارشنبه در جلسه مدیران مراکز مبارزه با تروریسم ساختار اعلام کرد که این مرکز احتمال می دهد که اوضاع در منطقه آسیای میانه متشنج تر شود.
وی تاکید کرد که تهدید جدی برای کشورهای آسیای میانه که در ساختار کشورهای مشترک المنافع قرار دارند از سوی افغانستان و پاکستان بر می خیزد.
وی گفت: این گزینه وجود دارد که سازمان های افراطی به خاطر بحران مالی تلاش کنند که پول لازم را از طریق ارتکاب به جنایات کسب کنند. در عمل ثابت شده که سرقت مسلحانه علیه بانک ها، خودروهای حامل پول، و خودروهای باری موارد عمده در لیست چنین جنایاتی بوده است.

--------------------------------------------------------------


ماموریت مساعدتی ملل متحد در افغانستان توسعه یافت
24/03/2009
کای ایدیشورای امنیت ملل متحد ماموریت مساعدتی ملل متحد را برای یک سال دیگر در افغانستان توسعه داد.
این شورا بصورت کل بروز دوشنبه قطعنامه را که به این ماموریت اجازه میدهد حضور خود را در سراسر افغانستان قوی ساخته و توسعه دهد، به تصویب رسانید.
این قطعنامه همچنان تصمیم گرفت کای ایدی، نماینده خاص منشی عمومی ملل متحد، رهبری مساعی بین الملی ملکی را در افغانستان ادامه دهد.
این مساعی شامل حمایت حکومت افغانستان در تلاشش در مبازره علیه فساد و بهتر ساختن وضع حکومت و حاکمیت قانون، همچنان آوردن تسهیلات در پخش کمک های بشری، است.
این ماموریت همچنان فعالیت ها برای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان که در ماه آگست بر گزار میگردد، کمک میکند.
بان کی مون، منشی عمومی ملل متحد میگوید، افغانستان با بر گزاری انتخابات که سه ما بعد از ختم دوره ریاست جمهوری حامد کرزی در می ۲۲ ، انجام میابد، با آزمون حساسی مواجه است.

------------------------------------------------------------------

تاکید به روابط بهتر میان ناروی و افغانستان
13:20/24:03:2009
وزیر دفاع ناروی از ادامه ی کمک کشورش برای افغانستان اطمینان داد.
انگریست ستریم اریکسن وزیر دفاع ناروی که در یک سفر رسمی روز گذشته وارد کابل شد در دیدار با رییس جمهور افغانستان تعهد نموده که کشورش تا حد امکان در باز سازی و تامین امنیت در افغانستان سهم خواهد گرفت.
در یک خبرنامه یی که امروز از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری منتشر شده آمده است که وزیر دفاع ناروی و رییس جمهور افغانستان روی تحکیم هرچه بیشتر مناسبات میان هردو کشور تاکید نمودند.
در حال حاضر 500 سرباز ناروی در چوکات قوای آیساف در افغانستان فعالیت دارند
-----------------------------------------------------------------

وزارت خارجه افغانستان از ستراتیژی خروجی اوباما استقبال کرد
23/03/2009براک اوباماوزارت خارجه افغانستان از بیانات براک اوباما در مورد ستراتیژی خروجی قوای بین المللی مستقر در افغانستان را استقبال کرده است.
سلطان احمد بهین، سخنگوی وزرات خارجه افغانستان میگوید حکومت افغانستان بیانات اوباما را نهایت مثبت خوانده است.
اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی که بروز یکشنبه نشر شد، در مورد ستراتیژی خروجی از افغانستان صحبت کرده و اولویت های امنیتی واشنگتن در افغانستان را مطرح نمود.
او گفت اولویت عمده امریکا، حفاظت ایالات متحده، حفاظت علایق و متحدین امریکا از تهدیدات دهشت افگنان القاعده است.
وزارت خارحه افغانستان میگوید افغانستان مشتاقانه خواهان تربیه قوای بیشتر امنیتی افغان است تا بدون اینکه امنیت کشور به خطر افتد، قوای خارجی از کشور بتواند خارج گردند
------------------------------------------------------------


تعهد درازمدت روسیه درهمکاری با افغانستان
دوشنبه, 26 حوت 1387 21:32 مدیریت

8 صبح، کابل: وزیر خارجه روسیه می گوید کشورش در بخش تامین ثبات، تقویت نهاد های دولتی و مبارزه با ترویزم و موادمخدر در افغانستان تعهد درازمدت دارد. سرگیی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در سفرش به افغانستان، روز گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک با داکتر رنگین دادفر سپنتا، وزیر امورخارجه کشور در کابل، گفت که روسیه حاضراست در تمام ساحات با دولت افغانستان همکاری کند.آقای لاوروف که به دعوت رسمی وزارت خارجه افغانستان وارد کابل شده است ، با آنکه روابط کابل ومسکو را درحال گشترش خواند اما گفت که با اعزام نیروی بیشتر مشکلات افغانستان حل نخواهد شد. آقای لاوروف گفت:" گرچند ایتلاف بین المللی مبارزه با تروریزم هیچگاهی خواستاراعزام نیروی روسی به افغانستان نخواهد شد، اما این ایتلاف باید در مبارزه با تروریزم با موافقه دولت افغانستان عمل کند؛ و آن این که ارسال نیروی بیشتر، یگانه راه حل نیست". وزیر امورخارجه روسیه که پس از شکست طالبان برای دومین بار به افغانستان سفر می کند، می گوید که به نظر وی مردم افغانستان هیچ وقت نمی خواهند که زمینه ی فعالیت افراطیون دوباره در افغانستان مساعدگردد.آقای لاوروف با تعداد دیگر مقام های عالی رتبه دولت افغانستان نیز دیدار می کند.درهمین حال وزیرخارجه کشور روابط افغانستان با روسیه را درحال گسترش خواند وگفت دولت روسیه درزمینه های مبارزه با تروریزم و مواد مخدر و همچنین تقویت نهادهای دولتی افغانستان تعهد درازمدت دارد.وزیران خارجه دوکشور یک توافقنامه ی همکاری را نیز در زمینه مبارزه با مواد مخدر به امضا رسانیدند که به گفته وزیرخارجه کشور، این توافقنامه برای پنج سال نافذ است.روسیه طی سال های اخیر بیش از یک صد و چهل پروژه انکشافی را در افغانستان تمویل کرده و صدها تن مواد غذایی نیز کمک کرده است.وزیر خارجه روسیه از داکتر سپنتا برای شرکت در کنفرانس شانگهای که قراراست در بیست و هفتم ماه مارچ در مسکو تدویر یابد، دعوت کر

------------------------------------------------------------------
تلاش برای احیای مجدد طالبان اعتمادی که اشتباه است
دوشنبه, 03 حمل 1388 21:34 مدیریت

اخیرا سفیر ایالات متحده امریکا در کابل از ایجاد یک حزب سیاسی طالبان سخن گفته است. آقای ویلیام وود در اظهارات خود به طرح مذاکره با طالبان، حذف نام برخی از اعضای این گروه از لیست سیاه و حتا رهایی زندانیان طالب سخن گفته است. به نظر می رسد که ایالات متحده امریکا به منظور خروج از بن بست ایجاد شده در افغانستان، به راهکار های متوسل می شود که به بازگشت دوباره ی طالبان منجر می گردد.تلاش برای تشکیل یک حزب سیاسی در واقع مشروعیت بخشیدن به طالبان و زمینه سازی برای حضور این گروه در رقابت های سیاسی و فعالیت های انتخاباتی می باشد. این گفته های سفیر امریکا دقیقا زمانی صورت می گیرد که خبر ها از برخی ولایات جنوبی حکایت از مشارکت گسترده ی طالبان برای دریافت کارت رای دهی دارد. به خوبی درک می شود که طالبان هدفمندانه برای دریافت کارت رای دهی حضور یافته اند تا بتوانند در انتخابات آینده نقش محوری و اساسی داشته باشند.
حضور طالبان به عنوان یک گروه سیاسی جدید اگر با پذیرش قانون اساسی افغانستان عملی گردد، شاید کدام مشکل را به همراه نداشته باشد. اما اگر این حضور با تغییر در قانون اساسی و پذیرش شرایط طالبان همراه شود، در واقع به معنای پیروزی دوباره ی طالبان در رقابت های جاری می باشد. مذاکرات پیدا و پنهان در داخل و خارج از کشور نشان می دهد که تلاش برای بازگشت طالبان به قدرت با حمایت جدی خارجی ها دنبال می شود. امریکا پس از اعتراف به ناکامی در قضیه ی افغانستان اکنون می کوشد تا با واگذاری این کشور به خود افغان ها از زیر بار مسوولیت در بازسازی و تامین امنیت شانه خالی نماید. تلاش برای معامله و سازش با طالبان درست زمانی صورت می گیرد که مقام های امریکایی از سیاست خروج سربازان شان از افغانستان سخن می گویند. مجموعه ی این رویدادها نشان می دهد که غربی ها عملا در برابر شرایط و خواسته های طالبان سر تسلیم فرود آورده و بر تمام گفته ها و شعار های شان در مورد مبارزه با تروریزم پشت پا می زنند. نگرانی اساسی اکنون این است که با بازگشت طالبان سرنوشت دموکراسی، حقوق بشر، عدالت اجتماعی، آزادی میان و ... چه خواهد شد.مردم افغانستان اکنون با نگرانی تمام نظاره گر این رویداد ها می باشند و این سوال ذهن هر افغان را به خود مشغول ساخته است که سر انجام این بازی چه خواهد شد؟
هفته نامه رستم ثنا:هشت صبح
------------------------------------------------------------------

سفر مدير جديد سازمان سيا به پاكستان

مدير جديد سازمان سيا كه به پاكستان سفر و با مقامات ارشد اين كشور ديدار و گفت‌وگو كرد.
اين در حالي است كه يك مقام پاكستانی اخيرا نسبت به گسترش حملات موشكي آمريكا به مناطق مرزي اين كشور با افغانستان هشداد داده بود.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، لئون پانه‌تا مدير جديد سازمان اطلاعات مركزي آمريكا (سيا)، در اولين سفر برون مرزي خود پس از حضور در اين سمت به پاكستان سفر كرد.
اين در حالي است كه دولت باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا به دنبال تعيين استراتژي جديد در راستاي مقابله با شبه نظامي طالبان در افغانستان و پاكستان است.
آمريكا نگران اين موضوع است كه ناآرامي‌هاي سياسي در پاكستان، دولت و ارتش اين كشور را از مقابله با شبه نظامياني كه ثبات پاكستان را تهديد مي‌كنند، دور كند.
پانه‌تا پيش از پاكستان به دهلي نو سفر كرده بود؛ جايي كه وي با مقامات ارشد هند در مورد حمله تروريستي اخير در بمبي بحث و تبادل نظر كرد.
يوسف رضا گيلاني، نخست وزير پاكستان در ديدار با مدير سازمان سيا بر لزوم حل و فصل مناقشه كشورش با هند در مورد منطقه كشمير تاكيد كرد. گيلاني تصريح كرد كه اگر اين مناقشه حل و فصل شود، اسلام آباد مي‌تواند فقط بر نابودي تهديدها از طرف افراط‌گرا‌ها و تروريست‌ها متمركز شود.
پانه‌تا نيز ضمن ابراز رضايت از همكاري‌هاي دو كشور تصريح كرد: واشنگتن در حال اختصاص كمك‌هاي اقتصادي فوري و بيشتر به همراه تجهيزات و آموزش نيروهاي امنيتي اين كشور است. سفر مدير جديد سازمان سيا در حالي به پاكستان انجام شده است كه گفته مي شود هواپيماهاي بدون سرنشين سازمان سيا مسوول چندين حمله موشكي در مناطق قبيله نشين پاكستان بوده‌اند.
طي اين حملات تعداد زيادي از غير نظاميان كشته شده‌اند. انتقادها به حملات موشكي آمريكا در پاكستان در حالي افزايش يافته است كه روزنامه نيويورك تايمز گزارش داده كه مقامات آمريكايي در حال بررسي گسترده كردن حملات در بلوچستان پاكستان براي تعقيب رهبران شبه نظاميان در اين ولایت هستند.
رييس دولایت بلوچستان نيز اعلام كرده است كه ملاعمر، رهبر طالبان در افغانستان است و هيچ توجيهي براي حملات موشكي آمريكا در اين منطقه پاكستان وجود ندارد. مجمع ولایتی در بلوچستان پاكستان نيز طي قطعنامه‌اي از دولت فدرال اين استان خواست كه از هر گونه حمله موشكي آمريكا در قلمرو اين استان جلوگيري كند
----------------------------------------------------------

پوتین اتحادیه اروپا را به تجدید نظر در روابط تهدید کرد
20:32

1388 / 01 / 03

سوچی، 3 فروردین، خبرگزاری «ریا نووستی»/ ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه طی کنفرانسی مطبوعاتی در سوچی در پاسخ به سئوال «ریا نووستی» اعلام کرد که روسیه در صورتیکه منابع مسکو زیرپا گذاشته شود، در روابط خود با کشورهای اتحادیه اروپا تجدید نظر خواهد کرد.
روز دوشنبه در بروکسل کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری در امور مدرنیزاسیون شبکه های ترانزیت گاز اوکراین برگزار شد. اوکراین با اتحادیه اروپا بیانیه مشترکی امضا نموده و قول دادند که بازار گازی شفافی ایجاد کنند.
روسیه که خواستارعقد توافقنامه سه جانبه درباره مدرنیزاسیون شبکه انتقال گاز اوکراین بود عملا از شرکت در مباحث این مسئله کنار گذاشته شد.
پوتین گفت: اگر منافع روسیه در نظر گرفته نشود ما هم وادار خواهیم شد که در روابط اصولی خود تجدید نظر کنیم. امیدوارم که کار به آنجا کشیده نشود.
---------------------------------------------------------------------


بايد به اراده مردم افغانستان احترام گذاشت

منوچهر متکي" وزير امور خارجه ايران گفت: اجلاس ‌هايي که قرار است در شهرهاي رم و لاهه در خصوص افغانستان برگزار شود، بايد به عنصر واقعي حل چالش هاي افغانستان که اهتمام به اراده مردم افغانستان و احترام به آداب و سنن آنهاست، توجه اساسي داشته باشد.
به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری ایرنا، وي که در سرکنسولگري ايران در مزار شريف با نمايندگان ارگان‌هاي مختلف جمهوري اسلامي ايران در اين شهر ديدار می کرد ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهداي ديپلمات و "محمود صارمي" خبرنگار ايرنا در مزار شريف، اظهار داشت: خون شهداي ديپلمات و خبرنگار ايرنا موجب بيداري و آگاهي بخشي به مردم افغانستان و منطقه شد و وظيفه ما بود که با حضور در سرکنسولگري ايران در مزار شريف، ياد و خاطره شهادت مظلومانه آنها را گرامي داريم.
متکي با اشاره به ضرورت تقويت مراودات تجاري و اقتصادي بين ولایت های جمهوري اسلامي ايران با مزار شريف خاطر نشان کرد: امروز نشست ارگان‌هاي اقتصادي و تجاري براي ارتقاي ظرفيت‌هاي اقتصادي بين ولایات مختلف ايران و ولایت مزار شريف، بسيار ضروري است.
وزير امور خارجه ايران تصريح کرد: امنيت موجود در مزار شريف و نزديکي با جمهوري اسلامي ايران براي ايران و افغانستان اهميت فراواني دارد.
وي همچين با تشريح آخرين وضعيت رخدادهاي افغانستان اظهار داشت: پس از هفت سال جامعه بين‌المللي و به ويژه غرب به اين نکته رسيده است که استفاده از سلاح در افغانستان نتيجه اي نداشته است و توجه به آراء و بلوغ و شان مردم اين کشور در تصميم‌گيري ها و کمک واقعي به آنها کارآمدي خود را به اثبات رسانده است.

--------------------------------------------------------------------


آفتاب: «یوسف رضا گیلانی» نخست وزیر پاکستان

دوشنبه از باز تاب قضات عزل شده خبر داد. این اقدام تا حدودی از تنش‌های سیاسی زرداری و نواز شریف کاست. به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، این خبر در پیامی تلویزیون توسط گیلانی مطرح شد. به این ترتیب «افتخار محمد چدری» قاضی کل دیوان عالی که توسط «پرویز مشرف» عزل شده بود بار دیگر به سمت ریاست دیوان عالی باز می‌گردد. ابقاء چدری پس از تظاهرات هزاران تن از مردم تا نزدیکی اسلام‌آباد رخ داد. این تظاهرات به رهبری «نواز شریف» رهبر حزب مسلم لیگ شاخه نواز بود که با اعلام این خبر بلافاصله دستور توقف تظاهرات را صادر کرد. این تظاهرات یکشنبه در شرق لاهور آغاز شد. گیلانی در نطق خود اعلام کرد بازگشت قضات عزل شده از جمله افتخار چدری را اعلام می کنم. وی همچنین خواستار آشتی احزاب شد. نخست وزیر پاکستان همچنین از تغییر حکم رد صلاحیت «نواز شریف» و برادرش در ایالت پنجاب خبر داد.رئیس ستاد ارتش پاکستان نیز در اواخر روز یکشنبه در دیدار با «آصف علی زرداری» رئیس جمهور پاکستان خواستار برقراری امنیت شد

------------------------------------------------------- -
جشن نوروز امروز طی مراسم خاصی در بلخ و سایر ولایات برگزار گردید
09:40/22:03:2009
از جشن عنعنوی نوروز روز شنبه در پایتخت وسایر شهرهای افغانستان تجلیل به عمل آمد.
جشن نوروز یا میله گل سرخ طی مراسم وِیژه ی با برافراشتن جهنده منسوب به حضرت علی (ک ) وجهه درشهرمزارشریف با اشتراک وزیران خارجه و داخله ی کشورهای ایران، تاجکستان، افغانستان و هزاران تن از مردم افغانستان رسما آغاز یافت.
از جشن نوروز تنها در مزارشریف نه بلکه در پایتخت و سایر ولایات افغانستان با میله های عنعنوی تجلیل به عمل آمد در جریان برگزاری مراسم از کدام حادثه ی گزارش نشده است .
---------------------------------------------------

ده نفردر شمال افغانستان کشته شدند
19:00
1387 / 12 / 30
مسکو، 30 اسفند، خبرگزاری «ریا نووستی» / ده نفر افغان از جمله نه مامور پلیس و یک رئیس قبیله ای در درگیری با نیروهای طالبان در شمال افغانستان کشته شدند. به‌ گزارش رسیده از شهر مزار شریف، این درگیری ها در استان جوزجان در غرب شهر بزرگ مزار شریف در مرز با ترکمنستان رخ داد.
در نتیجه این درگیری ها که با نیروهای طالبان صورت گرفت 9 تن از ماموران پلیس و یک رئیس قبیله ای کشته شدند.
------------------------------------------------------------

ماموریت ماهواره ایران 'موفقانه' به پایان رسید
19/03/2009
ماهواره "امید" در ۳۰ مین سالگرد انقلاب اسلامی در ماه فبروی توسط یک راکت ساخت ایران به فضا پرتاب گردید.متخصصین امور فضایی ایران میگویند، اولین ماهواره که توسط ایران ساخته شده است ماموریت خود را موفقانه در فضا به پایان رسانیده است.
رسانه دولتی ایران بروز پنجشنبه از اسگر ابراهیمی نقل قول کرده و میگوید ماهاره "امید" در جریان ماموریتش با کدام مشکل تخنیکی مواجه نشده است.
او در مورد تفصیلی بیشتری نداد، ولی ایران با پرتاب این ماهواره گفته بود هدف این ماموریت نظارت صلح آمیز محیط است.
این ماهواره در ۳۰ مین سالگرد انقلاب اسلامی در ماه فبروی توسط یک راکت ساخت ایران به فضا پرتاب گردید.
کشور های غربی به شمول ایالات متحده و فرانسه اظهار نگرانی کرده و گفته اند تکنالوژی که زریعه آن ماهواره پرتاب شده است، میتواند برای ساخت راکت های دور پیما نیز استفاده شود.
وزیر مخابرات ایران گفته است ایران قصد دارد ۷ ماهواره دیگر نیز تولید کند.
صدای امریکا
--------------------------------------------------------
قطعنامه ی کنفرانس دو روزه در دبی
- - اعلامیه مطبوعاتی - اینجا کلیک کنید
قطعنامه ی کنفرانس - اینجا کلیک کنید -
راز هاى پشت پردۀ نشست دوبى آشکار گرديد
به گزارش رسيده به آرمان ملى، کنفرانس دو روزه تحت نام (افغانستان تضمين مؤفقيت) به تاريخ 24 و 25 حوت مطابق 14 و 15 مارچ در يکى از هوتل هاى مجلل دوبى پيرامون انگيزه هاى بحران و راه حل ها در افغانستان صورت گرفت.
گردانندۀ اصلى اين نشست که در آن على احمد جلالى، داکتر رنگين دادفر سپنتا هـلال الدين هـلال، عتيق الله بريالى، سراج الدين رسول از کلفورنياى امريکا، داکتر على ياسا، احمد نادر نادرى، اجمل غنى ، عثمان طارق، خانم زهره بهمن، محمد عمر شريفى ، جانان موسى زاده، داکتر اکبر افريدى از پاکستان، پلوشه حسن، فوزيه اعتمادى عروس نور احمد اعتمادى نخست وزير سابق افغانستان، داکتر داوود صبا، زيد محسنى ، جاويد زيرک، راز محمد دليلى، هادى پويان، على وردک، شريف فيض، نعيم نعيمى، عزيز آرين فر و حاجى سيد داوود اشتراک داشتند، زلمى خليلزاد سفير سابق امريکا در افغانستان و انجينير احسان الله بيات تمويل کننده و بازيگر اصلى صحنه بودند.
در آغاز نشست موضوعات مختلف پيرامون بحران امنيتى کشور، توسعه و انکشاف ملى اداره و حاکميت قانون وغيره از سوى زلمى خليلزاد مطرح شد و اشتراک کننده گان مجلس نکته نظرات شان را ابراز داشتند.
در اين نشست زلمى خليلزاد با برخورد سبک حاضرين مواجه شد.
در روزدوم نشست قطعنامه يى که قبلاً تهيه شده بود قرائت شد که برخى از اشتراک کننده گان با بعضى پاراگراف ها و جملات آن اختلاف نظر داشتند و فيصله شد تا قطعنامه دوباره اصلاح گردد.
آگاهان مسايل سياسى به اين عقيده اندکه اين نشست بدون کدام دستآوردى پايان يافت.