Tuesday, August 25, 2009

چه کسی ریس جمهور خواهد شد؟حامد کرزی زیر آتش اداره اوباما
سه شنبه ، 3 شهریور/سنبله 1388 ، 22:22 مدیریت
به گزارش جاودان به نقل از روزنامه اندیپندنت، ریچار هالبورک، نماینده ویژه ای بارک اوباما با حامد کرزی، رییس جمهور کنونی افغانستان و نامزد دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در باب کشیده شدن انتخابات به دور دوم و معامله گرای های حامد کرزی با جنگسالاران، یک ملاقات سرد داشت. گفتگو میان کرزی و هالبرک از 30 دقیقه بیش دوام نکرد، اما برعکس، ملاقات هالبرک با داکتر عبدالله عبدالله، رقیب جدی حامد کرزی در انتخابات تقریبآ سه ساعت طول کشید.
در گزارش آمده که مقامات بلندپایه افغانی گفتند که حامد کرزی از پیروزی مطلق خود در انتخابات توسط ستاد انتخابی اش اطمینان داده شده بود، اما وقتی که ریجار هالبرک از کشیدن انتخابات به دور دوم نام برد، او خشمگین شد. ضمنآ ریچارد هالبرک تمایل به آغاز یک بحث در مورد "تاکتیک های بکار برده ای کرزی برای کسب آراء مردم" نشان داد، به شمول کسب حمایت ملیشای ازبیک، قومندان عبدالرشید دوستم که متهم به جنایات جنگی در مقابل طالبان در سال 2001 شده است.
گفته میشود که ریجارد هالبرک اصلا برای گرفتن تعهد از حامد کرزی برای پذیرش نتایج انتخاباب ریاست جمهوری و جلوگیری از اعتراضهای خیابانی، آمده بود. وی در این مورد با داکتر عبدالله عبدالله هم صحبت کرده است.
اداره اوباما در مقابل حامد کرزی از یک موقف سختری نسبت به اداره بوش برخوردار است.
مقامات عالیرتبه واشنگتن مکررآ از فساد و عدم دولتداری در افغانستان تحت ریاست حامد کرزی انتقاد کردند.
خلاصه از گزارش فوق چنین استنباط میشود که حامد کرزی حمایت امریکا را آهسته آهسته در حالت از دست دادن است، و اداره اوباما بلاخره به این نتیجه رسیده است که با حامد کرزی بحیث رییس جمهور نمیتوان افغانستان را از بحران های فعلی نجات داد، و حتی موجودیت او بحیث رییس جمهور افغانستان باعث تشدید بحران ها میشود.
-------------------------------------------------

چه کسی رییس جمهور خواهد شد؟
13:57
1388 / 06 / 03
"لف مکدونوف" در مقاله خود که در پایگاه اینترنتی "گازیتا.رو" منتشر شده می نویسد که "حامد کرزی" به نظر می رسد که در پنج سال آینده رییس جمهور افغانستان باقی خواهد ماند. بر اساس نتایج شمارش آرا که هنوز هم به پایان نرسیده است، وی پیروزی قاطعی کسب کرده است. "عمر زخیلوال" وزیر دارایی دولت کرزی ادعا می کند که از سیستم اطلاعاتی خوبی برخوردار است. به گفته وزیر دارایی، کرزی در حدود 68% از آرا یعنی بیش از دو برابر از رقیب اصلی خود یعنی "عبدالله عبدالله" رای آورده است.
مولف می نویسد که ساکنان مناطق جنوبی و شرقی و حتی شمالی از کرزی حمایت کردند. به گزارش خبرگزاری "رویترز"، این نتایج نمی تواند با گزارشاتی که در خصوص خلاف هایی که در جنوب صورت گرفته و یا حضور کم رنگ پای صندوق های رای تحت تردید قرار گیرند. به گفته زخیلوال، اطلاعات وی بر اساس نتایج شمارش آرا 4,5 میلیون برگه رای از 5 میلیون رای داده شده است.
مولف مقاله در ادامه به این مسئله اشاره می کند که "فاضل سنگ چارکی" دبیر مطبوعاتی عبدالله سخنان وزیر را بی اساس نامیده و به وی توصیه نمود که منتظر اعلام نتایج رسمی باشد. روز قبل از آن نیز عبدالله حکومت کشور را به تقلب های گسترده متهم نمود. وی گفت: فکر می کنم که تقلب گسترده ای صورت گرفته و رییس جمهور کنونی باید از مسئله خجالت زده باشد. به گفته عبدالله، کرزی امید دارد که جامعه جهانی که بیش از همه به ثبات در محافل دولتی تمایل دارند، با این مسئله کنار بیایند. وزرای خارجه G8 اطلاع دادند که از موفقیت برگزاری انتخابات در افغانستان رضایت دارند و از کلیه شرکت کنندگان در این رقابت خواستند که صبر پیشه کرده و منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات باشند.
از سوی دیگر مکدونوف به نقل از عبدالله می نویسد که تقلب در انتخابات در جنوب رخ داده که به خاطر خطر حمله جنگجویان در حوزه های اخذ رای تعداد اندکی حضور داشتند. بر اساس ارزیابی ناظران خارجی حضور پای صندوق ها از 5 تا 10% بوده که همین مسئله به مسئولین مناطق اجازه داد که صندوق ها را با آرایی در حمایت از کرزی پر کنند.
روزنامه "واشنگتن پست" به نقل از "فاضل الله مجددی" نماینده مجلس افغانستان می نویسد: در منطقه برکی فقط 500 نفر از 43 هزار واجدین شرایط پای صندوق ها حاضر شدند، در منطقه خروار از 15 هزار واجد شرایط هیچکس پای صندوق ها نرفته اما صندوق های این مناطق به کابل پر آمده است.
مولف درپایان چنین می نویسد که در ستاد عبدالله مطمئن هستند که حکومت کشور به گزینه پیروزی کرزی در دور اول ادامه می دهد. از سوی دیگر عبدالله خود را پیروزی می شمارد. "افغانستان.رو" به نقل از اطلاعیه ای ستاد عبدالله چنین گزارش داد: اگر پیروزی کرزی اعلام شود، ما طرفداران خود را به خیابان ها می آوریم و آنچه را که اخیرا در ایران رخ داده را تکرار می کنیم
.
خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 3سنبله/ شهریورماه

No comments: