Sunday, April 26, 2009

اخبار داغ از کابل و جهان

از سایر رسانه ها:مهمترين محورهاي خبري و تحليلي روزنامه روز پنجشنبه افغانستان /چند خبر كوتاه از پاكستان /چهار شورشی یک نظامی خارجی در افغانستان کشته شدند /مرگ '32' شورشی در نبردهای افغانستان /يك سرباز انگليسي در جنوب افغانستان كشته شد /استراليا نيروي بيشتري به افغانستان اعزام مي‌كند /حامد كرزي : القاعده و طالبان تهديدي براي افغانستان هستند /پنج پليس در خشونت‌هاي شرق افغانستان كشته شدند /نگاهي به تاثير افزايش فعاليت طالبان پاكستاني بر افغانستان /تاکید براون به مبارزه با تروریسم در سفر افغانستان/مهمترين محورهاي خبري و تحليلي مطبوعات روز دوشنبه افغانستان/ مذاکرات وزیران خارجه ایران، افغانستان و پاکستان /حمله انتحاری به پلیس افغانستان در قندهار /مهمترين محورهاي خبري و تحليلي مطبوعات روز يكشنبه افغانستان /ايران و افغانستان بر توسعه حمل و نقل زميني و هوايي تاكيد كردند /طالبانپاکستاننی پنج هزارکودکرابرای عملیات انتهاری آموزش داده اند


اوباما درخواست باراک را رد کرد
18:26
1388 / 02 / 10
مسکو، 10 اردیبهشت، خبرگزاری «ریا نووستی»/ سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا چارچوب زمانی خاصی برای مذاکرات با ایران تعیین نخواهد کرد و در جریان روند مذاکراتی تصمیم گیری خواهد نمود.
پیش از این "ایهود باراک" وزیر دفاع اسراییل مصرا خواسته بود که
تاریخ برگزاری مذاکرات باید از قبل تعیین شود و تحریماتی نیز مشخص گردند که در صورت عدم موفقیت مذاکرات، اعمال شوند
به گزارش «ریا نووستی» از "ISRA"، در آمریکا درک می کند که چنین روشی برابر است با اولتیماتوم و از قبل مذاکرات را محکوم به شکست خواهد کرد.
اسراییل از ابتدا مخالفت خود را با مذاکرات مستقیم میان آمریکا و ایران اعلام کرده بود اما زمانی که مشخص شد که اوباما در هر صورت این کار را انجام خواهد داد، اسراییل توصیه هایی در مورد شرایط مذاکرات به واشنگتن داده بود که حال معلوم شد که آنها از سوی کاخ سفید رد شده اند.
---------------------------------------------------------


رییس بانک جهانی: جوامع اقتصادی نوین مانند چین
باید از حق عادلانه و کامل نمایندگی برخوردار باشند
cri

رابرت زولیک، رییس بانک جهانی 26 آوریل، 6 اردیبهشت در واشنگتن گفت: زمان تغییر برای تناسب حق نمایندگی در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول رسیده است. حق نمایندگی جوامع اقتصادی نوین مانند چین در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به طور عادلانه و کامل در نظر گرفته خواهد شد.
او همین روز پس از پایان نشست کمیته توسعه مشترک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در کنفرانسی خبری گفت: حق نمایندگی شایسته کشورهای در حال توسعه چیزی نیست که توسط دیگران به آنان تقدیم شود بلکه حق نمایندگی باید نشانه شایسته ای از دستاوردهای این کشورها باشد.
او همچنین به جامعه جهانی یادآوری کرد که حق کشورهای فقیر را نادیده نگیرند. وی افزود: مسئله حق نمایندگی تنها مربوط به بزرگی دامنه اقتصادی کشورها نیست بلکه باید کشورهای مختلف جهان را در این سازوکار چند جانبه قرار داد.

-------------------------------------------------------

جنگ افغانستان سخت ‌تر از جنگ جهانی دوم
بین الملل > آسیای میانه و قفقاز - وزیر امور نیروهای مسلح انگلیس گفته است: جنگ امروز در افغانستان برای نیروهای انگلیس به سختی جنگ جهانی دوم است.
هولناکی و پیچیدگی جنگ افغانستان سبب شده است تا برخی از کشورهای حاضر در آن، این روزها بیشتر از پیش اظهار عجز و ناتوانی کنند. شکست‌های پی در پی و ناکامی‌هایی که تنها پیروز آن، طالبان بوده و حتی دیروز خبری مبنی بر تصرف قریب‌الوقوع نورستان به دست آنها در خبرگزاری‌ها منتشر شد باعث شده تا یکی از مقامات بلندپایه انگلیس جنگ افغانستان را با جنگ جهانی دوم مقایسه کند.
وزیر امور نیروهای مسلح انگلیس دیروز در یادداشتی که در یکی از روزنامه‌ها منتشر شده گفته است: جنگ امروز در افغانستان برای نیروهای انگلیس به سختی جنگ جهانی دوم است.
باب اینسورث، وزیر نیروهای مسلح انگلیس در مقاله‌ای در مجله رویال بریتیش لژیون نوشت: مردم نباید در این موضوع شک و تردید داشته باشند اقداماتی که نیروهای انگلیسی در حال حاضر در استان هلمند افغانستان و فعالیت‌هایی که پیشتر در عراق انجام می‌دادند، به سختی اقداماتی است که ارتش انگلیس در تاریخ خود با آن روبه‌رو بود.
به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، وی در این مقاله آورده است: ما در جنگ جهانی دوم برای بقای ملی حضور داشتیم. استقرار شش ماهه سربازان در استان هلمند و بازگشت آنها به این مناطق درگیری برای یک سال دیگر، دقیقاً همانند اقداماتی است که نسل‌های پیشین در ارتش انگلیس انجام داده‌اند.
این وزیر انگلیسی هم‌چنین تأکید کرد که تصمیم‌گیری‌ها و حوزه مسئولیت‌پذیری‌ها در اردوهای نظامی ارتش انگلیس بسیار بیشتر از موارد مشابه طی دهه‌های پیشین بوده ست.
در مقاله این مقام انگلیسی آمده است: یک نیروی نظامی رده پایین ممکن است اقدامی خوب یا بد انجام ‌دهد که در جهان بازتاب گسترده‌ای داشته باشد اما این اقدامات به هیچ وجه تحت کنترل ژنرال‌ها و مقام‌های ارشد انگلیس نیست.

-------------------------------------------------------

تاکید بر شکست امریکا در افغانستان
نماینده ویژه فرانسه در امور افغانستان وپاکستان گفت : امریکا در افغانستان با شکست کامل مواجه شده است .به گزارش خبرنگارصداوسیمای ايران ، پیر لولوش نماینده ویژه فرانسه در امور افغانستان وپاکستان که قرار است عازم اسلام آباد شود ، خاطر نشان کرد : نیروهای خارجی در افغانستان به رهبری آمریکا در جنگ با به اصطلاح تروریسم کاملا شکست خورده اند .وی گفت : پس از شکست کامل آمریکا در جنگ با به اصطلاح تروریسم در افغانستان وپاکستان ، بحران های متوالی در این دو کشور آزمایشی برای دیپلماسی چند قطبی به شمار می رود .وی تصریح کرد : نیروهای خارجی مستقر در افغانستان پس از هفت سال به این نتیجه رسیده اند که حضور نظامی آنان هیچ کمکی به حل مشکلات افغانستان نکرده است .
لولوش به سازماندهی مجدد طالبان والقاعده در خاک پاکستان اشاره کرد وافزود : پیشروی آنان در برخی مناطق شمالی پاکستان هم مرز با افغانستان ، نشان از افزایش قدرت نفوذشان در این کشور است که باعث بوجود آمدن نگرانی هایی در کشورهای غربی واسلام آباد شده است .نماینده ویژه فرانسه در امور افغانستان وپاکستان تاکید کرد : آمریکا وکشورهای اروپایی قادر نیستند ثبات را به افغانستان وپاکستان برگردانند ، زیرا حضور این نیروها بی ثباتی را به همراه آورده است

---------------------------------------------------------

کاندیدای کرزی برای انتخاب مجدد
27/04/2009
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان تائید کرد که برای انتخاب مجدد کاندید میباشد و به ماه ها بلاتکلیفی قبل از انتخابات بیستم ماۀ آگست خاتمه داد.
او بروز دوشنبه اعلام کرد که بزودی خودش و کاندید معاونیت ریاست جمهوری ثبت نام خواهند کرد.
آقای کرزی از سال ۲۰۰۱ باینطرف که طالبان برانداخته شد، رهبری کشور را بعهده داشته است. پشتیبانی از او ازان زمان تا بحال در داخل و در جهان غرب بخاطر شورش روزافزون طالبان و تصوری که از حکومت او منحیث یک حکومت فاسد ایجاد شده، کاهش یافته است.
حکومت کرزی بروز دوشنبه اعلام کرد که رسم گذشت سالانه را فسخ میکند و آقای کرزی گفت هدایت داده که پول تخصیصیۀ این مراسم مجوزۀ روز سه شنبه برای مصیبت دیدگان زلزله بمصرف برسد.
تندروان بر رسم گذشت سال گذشته حمله کرده کوشش نمودند تا رئیس جمهور را بکشند. به آقای کرزی دران حادثه آسیبی نرسید ولی سه نفر دیگر کشته شدند.
جنرال جان کلیگری، عالیرتبه ترین صاحب منصب نظامی آسترالیا بروز دوشنبه گفت عساکر افغانی برای حفظ امنیت کشور شان به تعلیمات بیشتر ضرورت دارند.
او از حکومت آسترالیا تقاضا نمود تا مشاورین بیشتر محاربوی را به افغانستان اعزام کند تا عساکر افغانی را تعلیم بدهند و در یک صف با آنها بجنگند.
قوای افغانی و ائتلاف بروز دوشنبه در جریان عملیاتی جهت مختل ساختن یک شبکۀ بم سازی در جنوب و شرق افغانستان، پنج تندرو را کشته و ۱۲ تن دیگر را توقیف کردند.
مقامات افغانی در ولایت شمالی بغلان بروز دوشنبه گزارش دادند گزارش دادند که شورشیان طالب بر یک موضع پولیس حمله کرده یک فرد پولیس را کشته و یک تن دیگر را زخمی ساختند. گروۀ طالبان گفت ده فرد پولیس را اختطاف کرده ولی وزارت داخله گزارش داد که صرف نه فرد پولیس مفقودالاثر میباشند.
گروۀ طالبان معتاقباً گفت چهار تن ازانها را وقتی آزاد کرد که دریافت اهالی بیگناه بودند.
--------------------------------------------------در افغانستان فروپاشی بزرگترین تشکیل سیاسی کشور – جبهه ملی وارد مرحله سرنوشت ساز خود گردیده است. در جریان یک هفته اپریل همزمان دو رهبر بزرگ جبهه – محمد فهیم قسیم و عبدالرشید دوستم – در باره طرح های مستقل سیاسی ... [ادامه ...]

-------------------------------------------------------

باری دیگر روسیه را به دخالت در افغانستان سوق می دهند
12:19
1388 / 02 / 07
مصاحبه با پروفسور "سرگی نبرنچین" (Sergey Nebrenchin) مدیر انستیتو جنگ اطلاعاتی بنیاد امنیت ملی و بین المللی:
پرسش: آمریکا حضور نظامی در افغانستان را افزایش می دهد. در آینده نزدیک اوضاع در این منطقه چگونه توسعه خواهد یافت؟
پاسخ: امروز افغانستان با گسترش مواد مخدر، تهدید تروریسم و طالبان، سبب نگرانی روسیه و سایر کشورهاست. این مشکلات مدت بسیاری است که بین المللی شده اند، اما با اینحال به سوال اصلی پاسخ نمی دهند: امروز برای چه وارد افغانستان شده اند و در آنجا چه رخ می دهد؟ افغانستان نقطه کلیدی اوراسیاست که در فاصله ای برابر از چین، ایران، هند و تا حدی روسیه قرار دارد. در عین حال این کشور دائماً در بحران است و هر لحظه می تواند منفجر شود.
امروز طالبان را اشرار اصلی می دانند. اما از نظر منافع ملی افغانستان، طالبان حافظ منافع پشتوها هستند، هرچند که بعنوان وزنه ای در مقابل روسیه ایجاد شده بودند و زمانی به نفع آمریکا و سایر کشورهای غربی عمل می کردند. اکنون طالبان به دو دسته تقسیم شده اند: آنانی که آماده همکاری با آمریکا و متفقین آنها هستند و آنانی که آماده اند تا آخر روی منافع اقوام پشتو ایستادگی کنند. بین فراکسیون ها اصطکاک وجود دارد. مبارزه آنها بر سر کنترل یافتن بر کابل می تواند منجر به بروز هرج و مرج و سرایت مناقشه به سایر مناطق گردد.
پرسش: دولت افغانستان چقدر اقتدار دارد؟
پاسخ: توان بروز مناقشه در منطقه افزایش خواهد یافت و هرچه در افغانستان نیروهای ائتلاف بیشتر باشند، ظرفیت اعتراض افغانیان نیز افزایش می یابد. جدایی خواهی توسعه خواهد یافت و خاک کشور هرچه کمتر تحت کنترل مقامات کابل خواهد بود.
همه آنچه که برای انفجار مورد نیاز است، آماده است. پول خوب از فروش مواد مخدر، افغانیان را از کار کردن منصرف ساخته است. نظامی ایجاد شده که جنگ را یاد آنان داده است و مجبور به جنگیدن می کند، نه آباد کردن. افغانستان به حیطه نفوذ آمریکایی ها، آلمانی ها، دانمارکی ها و غیره تقسیم شده است. و اگر روسیه و چین را نیز بدانجا جذب کنند (که چنین برنامه هایی وجود دارند)، مناقشه باری حمل ناشدنی برای اقتصاد آنها خواهد بود. در آن موقع آمریکا می تواند افغانستان را ترک کند و سایرین بر منافع خود در افغانستان ایستادگی خواهند کرد.
پرسش: "دمیتری راگوزین" نماینده دائم روسیه در ناتو گفت که روسیه مجبور خواهد شد که به تامین امنیت در افغانستان بپردازد...
پاسخ: در روسیه پیشنهادات خطرناکتری نیز شنیده شده می شوند. بعنوان مثال درباره ایجاد "آسیای میانه واحد" تحت حمایت روسیه با استفاده از منابع و آبهای آن. تا پیش از ورود نیروهای شوروی به افغانستان در سال 1978 اندیشه هایی معقول شنیده می شدند که نباید تحت هیچ شرایطی وارد افغانستان شد. اکنون تاریخ تکرار می شود. و این که در روسیه طرفداران بسیاری برای دخالتی جدی تر در افغانستان پیدا می شوند، نشانه خوبی نیست.
-----------------------------------------------------

عربستان: حمایت ایران از اعراب باید از کانال‌های مشروع باشد

آفتاب: وزیر خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه از ایران خواست تا در حمایت از مسائل مورد بحث کشورهای عرب، از طریق کانالهای دیپلماتیک اقدام کند. به گزارش سرویس بین‌الملل آفتاب، «سعود الفیصل» پس از دیدار با منوچهر متکی وزیرخارجه ایران گفت: «در حالی که از حمایت ایران از مسائل اعراب متشکریم معتقدیم این حمایت‌ها باید از طریق نهادهای مشروع صورت گیرد». «سعود فیصل» در ادامه افزود:« این حمایت باید با اهداف دولت‌های عرب هماهنگی داشته باشد و نباید جایگزینی برای آنها باشد. هریک از ما باید با اقدامات ضروری از برقراری امنیت و استحکام روابط برپایه همکاری‌های سازنده و احترام متقابل اطمینان حاصل کنیم». عربستان سعودی یکی از بزرگترین کشورهای سنی‌نشین منطقه نگران است در صورت مذاکره ایران و ایالات متحده، به رسمیت شناختن ایران به عنوان قدرت منطقه تهدیدی بر حکومت آل سعود باشد. دیگر کشورهای محافظه‌کار عرب نیز نگران تاثیر ایران بر جنبش‌های مختلف در عراق، لبنان و غزه هستند.

------------------------------------------------


رییس جمهور ایران: مذاکره با آمریکا پیش شرط دارد
cri
شبکه «ای بی سی» آمریکا روز یکشنبه بیست و ششم آوریل، ششم اردیبهشت مصاحبه ویژه ای با محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران پخش کرد که در آن احمدی نژاد اعلام کرد ایران مذاکراتی بدون پیش شرط را با آمریکا برگزار نمی کند.
رییس جمهور ایران اظهار داشت: ایران همواره برای برگزاری این مذاکره آماده بوده است. اما این مذاکره باید بر اساس اصول «صداقت، احترام متقابل و عدالت» برگزار شود. او گفت: ایران در حال بررسی درباره مجموعه برنامه هایی برای مذاکره با آمریکا است و به زودی آنها را اعلام می کند.
باراک اوباما پس از تصدی مقام ریاست جمهوری آمریکا در ژانویه سال جاری، بر حل اختلافات با ایران از طریق برگزاری مذاکره مستقیم تاکید کرده و خواستار ایجاد روابطی «سازنده» با ایران شد. ایران از سخنان اوباما استقبال کرده اما بر اجرای «تغییرات واقعی» در سیاست آمریکا نسبت به ایران تاکید کرد.

--------------------------------------------------

ثبت نام از نامزدان انتخابات ریاست چجمهوری افغانستان آغاز شد
14:39
1388 / 02 / 05
کابل، ثور5 ثبت نام از نامزدان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان شورای های محلی افغانستان آغاز شد. یادآوری می کنیم که انتخابات مذکور روز 20اسد برگزار خواهند شد.
کمیسیون مرکزی انتخابات افغانستان اطلاع داد که ثبت نام نامزدان تا روز 8 مه ادامه خواهد داشت.
تا آغاز ثبت نام 46 متقاضی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برای کسب مشاوره به کمیسیون مرکزی انتخابات و بیش از 500 متقاضی نمایندگی در شورای های محلی به دفاتر کمیسیون در ولایات این کشور مراجعه نموده اند

No comments: